1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Родителите на вашиот сопруг

Дискусија во 'Брак' започната од Unfaithful18, 29 јуни 2010.

  1. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Поглупаво нешто од тоа да не ја викаш свекрвата никако - НЕМА.
    Имаме некои нови невести во фамилија (од младиве генерации) и не сакаат да ја викаат мамо, им е сра тетке или по име, незгодно им е свекрво...и не ги викаат НИКАКО.
    Чекаат во очи да се погледнат за да им се обратат и незгодно им е кога и како да прозборат (зошто не секојпат можат да се видат во очи).
    Едната свекрва е многу модерна и кул женичка, и постојано се жали колку и е незгодно пред гости и општо, зошто невестата не ја вика никако, а веќе 2 години им е во домот. Сега имаат бебе, па бебето го користи како инструмент: ај кај баба ти, ај баба млеко да ти даде, ај баба да те подржи..
    Свекрвава вели отворено, не мора да ме вика мамо, ама по име нека ми рече бе, па не сум јас безименка.
    Во ред е да не ја викаш мамо (скроз го оправдувам тоа), ама викни по име, не за џабе имаме имиња.
     
    На blackwave, TutiFuti, tina-63 и 3 други им се допаѓа ова.
  2. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.948
    Пол:
    Женски
    јас никако не ги завикав. Мојот татко не е меѓу нас и премногу тагувам по него, не можам ни да помислам ‘тато’ да викнам, мислам срцево ќе ми се откорне.

    Свекрва ми исто не ја завикав мамо, уствари ни мајка ми не ја викам мамо, туку на име нагалено, некако помило ми звучи и ми останало така од дете.
    Може затоа не им сум мила:?:
     
    На Роберт 7, 24.07, SummerGirl и 5 други им се допаѓа ова.
  3. drugarka

    drugarka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    1.421
    Допаѓања:
    4.985
    И јас не ги викам мамо/тато. Можеби и јас тагувам по мајка ми и години немам речено мамо па тоа ако го речам сега ќе ми биде многу тешко.
    Ама јас не се замарам со нив. Не живееме заедно ниту нешто се зближив посебно. Сега за сега е многу културна нашата ретка комуникација. Само времето кога сум на гости/ручеци/прослави. :)
    Не би можела да и речам мамо. Ама не знам што ќе се случи во иднина. Како читам тука некои мои постови во рок од 7 8 години колку само мислењата ги имам променето, може и за ова да го сменам. Жената си е многу коректна сега за сега и немам лош збор, а и не се оптеретувам да придавам на значење, ама не побарала од мене такво нешто.
    Плус таа ќе биде единствена баба на моето дете (здравје ако имам) и морам мудро да го искористам тоа ако дозволи, ако не здравје. Како во животот до сеа така и од сега. Имам мажи еден куп околу мене фамилија, кои ми се доста блиски, па би дала шанса и женско да имам за било што утре ден, а дали по цена да викам мамо, е тоа сега за сега не. Ама никој не бара. А можеби и е кејф, не рекла :)
     
    На 24.07 и SummerGirl им се допаѓа ова.
  4. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Sosema si vo pravo. Majka mi po baba mi nikako ne vikase i gledajki od strana mi bese mnogu glupavo.

    Megutoa i jas iako mnogu sakav ne uspeav da gi zavikam nekako svekorot i svekrvata. Mislev ke e lesno ama ete ne uspeav od usta zbor da otkinam. Pa taka i jas zavrsiv kako majka mi. Na pocetok cekav da se pogledneme vo oci, a sega preku deteto, babo i dedo. :D
     
    На 24.07, forumce и Верче4 им се допаѓа ова.
  5. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    Нагалено ги викам и двајцата :)
    Не се лутат зошто не ги викам мама и тато, и сами знаат дека е глупо.
    Ги почитувам премногу, ги познавам доста долго, исто и они мене, така да нема потреба од глумење лудило.
     
    На Justicija и Vitaly им се допаѓа ова.
  6. ivi1987

    ivi1987 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    76.008
    Пол:
    Женски
    Мамо и Тато ги викам. На почетокот ми беше тешко и секогаш кога сакав да ги викнам ми застануваше грутка во грло и обавезно чекав во очи да ме погледнат за да ги прашам нешто, а тоа најчето беше -Сакате кафе? И по 10 кафиња у денот варев само за да се охрабрам да речам :D
    Сега веќе немам проблем, ги викам најмногу зошто од старт се изјаснија дека им е желба така да ги викам и прифатив. Маж ми моите ги вика Бабо и Дедо. Не ми иде да ги викам по име или да ги викам Чичко и Тетка, не ми иде па ни никако да не им се обраќам, постојано да им бркам поглед за да ги прашам нешто.
     
    На 24.07, Marmarin и Lolipop23 им се допаѓа ова.
  7. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Исто е и кај мене. Немам мајка и не можам друга жена са наречам мамо. А и да беше жива мајка ми, ќе беше исто. Една е мајка. И двајцата не прават проблем, ама знам дека не им е сеедно. Никако не ги викам. Ако нешто ми треба, одам до нив и ги прашувам.
     
    На 24.07, elimkd и drugarka им се допаѓа ова.
  8. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.083
    Допаѓања:
    20.847
    Пол:
    Женски
    И јас никако не ги завикав :sweat: а живееме во заедница еве веќе 1 година и 5 месеци. На почетокот пробував да му речам мамо и тато ама никако не излезе зборот од уста никако. Потоа и со време се навикнавме и туркаме некако, а сега нема шанса да ги завикам со свекор ми се имаме законтрано и ми има згрешено 2-3 пати, со свекрва ми сме во подобри односи ама касно е сега за мамо и тато. Исто и сопругот не ги вика бабо и дедо на име ги вика.
     
    На SummerGirl и Lolipop23 им се допаѓа ова.
  9. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    30.975
    Пол:
    Женски
    Најверојатно никако нема да ги викам. Јас сум личност која не сака никакво зближување со свекор и свекрва и времето поминато со нив би се трудела да биде сведено на минимум а со тоа и обраќањето кон нив. Моите родители имаат огромни заслуги и посебно место во моето срце. Душата би ме заболела на некоја друга жена да и се обратам со мамо. А богами нема да дозволам ни идниот сопруг да и се обрати на мајка ми со бабо. :D
     
    На SV1911, RedRevolution и SummerGirl им се допаѓа ова.
  10. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.101
    Допаѓања:
    37.575
    Пол:
    Женски
    Многу е глупав тој адет што останал од старите, едните да се нарекуваат мама и тато а другите баба и дедо.
    :^)
     
    На lackygirl, kukla21, RedRevolution и 4 други им се допаѓа ова.
  11. 24.07

    24.07 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    1.624
    Допаѓања:
    33.237
    Пол:
    Женски
    Свекрва ми ја викам мамо и ич не ми е тешко,но свекор ми никако не го викам ни на име ни чичко.Татко ми прерано почина,не дочека да му речам него ТАТО па на некој друг да му велам нема шанси.
     
    На Lolipop23 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. јolene

    јolene Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    940
    Допаѓања:
    4.017
    Пол:
    Женски
    Не знам ете како твојот иден сопруг би реагирал на твојата изјава, ама како што твоите родители за тебе имаат посебно место во твоето срце, сигурно и неговите имаат посебно место во неговото срце. Што ќе правите ако и он одлучи комуникацијата со твоите да ја стави на минимум. Како ќе ти биде на тебе?
    Аман немојте одма толку остро.

    Да не бидам оф топик. Родителите на мојот сопруг ги викам мамо и тато, не заради нив туку заради него. Уште кога бевме дечко и девојка еднаш ми кажа дека многу би му значело ако неговата невеста ги почитува неговите родители и ги вика мамо и тато.
    И воопшто не ми е тешко, а гледам и колку многу на нив им значи тоа.
     
    На VladeMila и Orthophill им се допаѓа ова.
  13. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    30.975
    Пол:
    Женски
    Тој знае за ова мое размислување и го почитува. Јасно сум му нагласила дека не сум од тој тип на жени кои туку-така ќе тераат гости со неговите, дека ќе дозволам да ми се примешаат во некоја моја одлука или во воспитување на мое дете. Ако ми треба помош од некој, тогаш јас радо би се обратила кај моите оти не сум на улица најдена. Повеќе доверба имам во мајка ми отколку во неговата. Не сум му забранила да ги почитува, ги почитувам и јас. Ако не сум блиска со нив не значи дека ги навредувам и дека работам против нив. Истото што го барам од него е и тој да ги почитува моите дома а дали ќе седне да пие со нив кафе е негов избор. Јас имам една и единствена мајка и со тој збор никогаш нема да се обратам на свекрва без оглед на тоа колку би им значело.
     
    На SV1911, kukla21, CameliaMiller и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. јolene

    јolene Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    940
    Допаѓања:
    4.017
    Пол:
    Женски
    Во ред. Секој со своето мислење. Само многу често есапот дома и тој на пазар не е ист.
    И не значи дека ако една девојка одлучила да ја нарече свекрвата со мамо по автоматизам сите нешта што ти ги наброја се дозволени. Едно е почит и комуникација со неговите родители, а друго е мешање во бракот. И на секој неговата мајка му е најмила и најдрага.
    А почита кон моите свекор и свекрва се должи и на фактот што тие го израснале и направиле мојот сопруг таков каков што е и кој јас сум го избрала. И фала и на свекрва ми што израснала независен и самостоен маж, а не го направила мамин син.
     
    На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    30.975
    Пол:
    Женски
    Точно, секој со свое размислување. Иако сметам дека почитта и начинот на обраќање немаат никаква врска. Познавам жени кои коси корнат со свекрвите ама битно кога се смирени со мамо им се обраќаат. Што се однесува до комуникација, јас лично не наоѓам заеднички теми на разговор и заеднички интереси со нив и од таа причина не сакам чести средби.
     
  16. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.694
    Пол:
    Женски
    И јас не би можела да ги нарекувам мамо и тато.Многу ми е старински некако,или по име или свекрво/свекоре.Он моите нека ги вика како сака.Едни мајка и татко имам никој друг не заслужува да им се обраќам како да ми се родители.
     
    На lovely91 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. јolene

    јolene Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    940
    Допаѓања:
    4.017
    Пол:
    Женски
    И тоа шо викаш. Заборавам какви се (не') има :rofl:. Ама тоа веќе друга тема е.
    Не знам како никако не можат да сфатат ваквите снаи дека свекрвите не им се криви туку мажите. Јас и на мојот му имам речено дека ако некој ден дојде до расправија меѓу мене и мајка му, нема да ми биде мајка му крива туку он што дозволил такво нешто.
    А искрено се надевам дека такво нешто нема да се случи.
    А за нарекувањето, секој нека ги нарекува како сака. Негов избор, негово право.
    Само едно имајте на ум, дека родителите на вашиот сопруг ќе се многу по присутни во вашиот живот отколку што си мислите, па макар и да живеете 2000 км подалеку од нив.
     
    На lackygirl и Zaljubena26 им се допаѓа ова.
  18. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.983
    Допаѓања:
    261.048
    Зашто срамота да ги викаш тетка/чичко?
    Јас до душа ја викам или по надимак или тетка таа, дм исто моите.

    Какви мајки, шајки, па мајка ми повеќе ја викам нагалено отколку "мамо". :)
     
  19. јolene

    јolene Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    940
    Допаѓања:
    4.017
    Пол:
    Женски
    @CameliaMiller А кој рекол дека е срамота да се викаат чичо или тетка ?

    Мене ми е едино глупо никако да не ги викаш. Пошто знам примери какде што до години се дел од заеници и снаата чека да ја види свекрвата во очи па да и каже шо има да и каже (facepalm).

    Јас пред брак викав чичо/ тета. После брак сменив од причини кои погоре веќе ги наведов.
     
  20. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Кај мене не е така. Им е гајле за нас. Јас никако не ги викам. И не мислам дека е глупаво. Не ми се ниту мајка, татко, чичко и тетка за да ги викам така.