1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Родителите на вашиот сопруг

Дискусија во 'Брак' започната од Unfaithful18, 29 јуни 2010.

  1. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.997
    Допаѓања:
    261.113
    Тоа за што ти зборуваш не е морална вредност :)
    Премногу се оптеретуваш со глупости, и ти, а и тие што не ги викаат никако :)

    Викај си ги како и до сега, тоа нема никаква врска со моралот, и не барај проблем каде што го нема.
     
    На Milobebence, WildMk и NarCis@ им се допаѓа ова.
  2. Milan93

    Milan93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2018
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    1.102
    Пол:
    Машки
    Точно е дека адетот е стар ама јеби га наш македонски е. Денешните млади повеќето ни своите родители не ги викаат мамо и тато туку по име или нагалено името што секако не е почит како што треба спрема родителите. Инаку кај американците свекорот и свекрвата ги викаат мајка по закон и татко по закон.
    Јас мислам дека кога веќе сакаме да превземаме многу западни навики редно е сегашните баба,дедо,свекор,свекрва да се ословуваат со господине Х и госпоѓо Х.
     
  3. simonka93

    simonka93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    3.243
    Допаѓања:
    72.624
    Само се надоврзав општо на дискусијата
    Најмногу се однесува на членката што го постави прашањето
     
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  4. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.692
    Допаѓања:
    116.544
    Пол:
    Женски
    Ако некогаш се омажам,колку и да го сакам сопругот и да ги почитувам неговите родители,нема да има ни теоретски шанси неговите да ги викам „мама“ и „тато“. :puke:
    Јас си имам мои родители,кои какви и да се-и токсични понекогаш,се мои родители и ги сакам и само на нив им викам „мама“ и „тато“.Колку и да ми идат на нерви,тие ми се најблиски,тие се луѓето кои двојат од нивните усти за јас да имам за јадење и пиење.
    Ако им се обраќам на други со „мама“ и „тато“,тоа било искажување непочит кон моите родители.
    Е,затоа нема да го правам тоа. :!: Тој обичај е престар и преглуп !
     
    На FallenAngell и eli25 им се допаѓа ова.
  5. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.728
    Допаѓања:
    45.616
    Пол:
    Женски
    Викај си ги како ќе ти се сака
    Објасни им зошто сакаш така ги викаш
    Јас на свекрва ми со полна уста и срце и викам мајко,не заради сопругот
    Ја почитувам неа како личност и заслужила да ја наречам мајко
    За свекре не би да коментирам :D
     
    На mynameislove му/ѝ се допаѓа ова.
  6. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.818
    Допаѓања:
    38.324
    Пол:
    Женски
    Јас уште ги викам тетка и чичо, ептен ретко на име да ги кажам, уште сме само верени и пробам да им се обратам само на име, не можам некако тешко ми е. За мамо и тато не доаѓа предвид ниту јас сакам, ниту тие сакаат. некогаш ја велам свеки ама пак не можам да се одвикнам од тетка. Вајда ќе морам, не личи.
     
  7. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.429
    Пол:
    Женски
    Не ми се верува за што се дискутира во 21 ви век.
     
    На elena.mak, TeddyGrey, CameliaMiller и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    1.943
    Пол:
    Машки
    Утре кога ќе се оженам, родителите на мојата сопруга никако нема да ги викам, директно муабет ќе започнувам исто како што правам со луѓе на кои не им го знам името, и тоа е тоа :)
     
  9. Orchidea

    Orchidea Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2017
    Пораки:
    955
    Допаѓања:
    2.157
    Пол:
    Женски
    Истото! Истото му го имам кажано на мм и ме поддржува 100%. Ми рече, ако ти преречат кажи им дека јас не ти дозволувам да ги викаш така, оти едни се мајка и татко.
    Ниту јас викам мамо и тато, ниту тој бабо и дедо. По име, нагалено. Е како да и речам мамо, кога и тој самиот си ја вика по име :lol:
    Мајка му никогаш ми нема преречено, ама татко му знае да спушти, да ме научел како требало да го викам |( мало сутра :D кучињата лаат, караванот си врви...
     
    На FallenAngell, eli25 и jacqueline.s им се допаѓа ова.
  10. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Веќе одговорив на темава, ама ме нервира што мислите дека ако вие не викате 'мамо' и 'тато', дека така да ги нарекувате не чини.. и обратно, ако ги викате така, дека другото не чини.. А во реалност, нема благе везе со почит, ни едниот избор, ни другиот.
    Секој ќе си одбере како што си сака, како што му е лесно и како што му одговара.

    Јас ги викам мамо и тато (односно го викав свекор ми... кога беше жив)
    И не мислам дека грешам, исто како што не мислам дека грешат оние кои не ги викаат така нивните.

    Мојот избор не е ваша работа, и вашиот избор не е моја работа.
    Крај на муабетот!
     
    На Mari*, Alishan30, Milobebence и 2 други им се допаѓа ова.
  11. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.305
    Допаѓања:
    34.245
    Пол:
    Женски
    Јас никако не ги викам.
     
    На Erika.greeneyes, FallenAngell, mKdevojce и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.406
    Допаѓања:
    35.991
    Свекрва ми по име, убаво име има, и таа мене по име. Свекор ми никако8-|, а и тој мене само директно ми се обраќа. Јас и по мајка ми не сум мамкало, пола од времето на име и се обраќам
     
  13. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.847
    Пол:
    Женски
    И јас не ги викам никако свекор ми и свекрва ми, сами си доаѓаат :rofl:

    Оти вториве се второстепени по важност :!:

    Сега сериозно, јас со тетка и чичко им се обраќав уште кога бевме дечко и девојка со мм. Последниве неколку години, не им се обраќам, затоа што не се ни гледаме. Али јас сум за име, само име. Најкултурно и наједноставно.
     
    На Alishan30 и TeddyGrey им се допаѓа ова.
  14. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.701
    Допаѓања:
    14.244
    Пол:
    Женски
    @1209 викај ја тетка Свеки :D
    @NarCis@ хаххахаа ме изнасмеа :)

    Многу ми е интересно кога мажи коментираат на тема ословување на свекрва и свекор, земање на презиме и други обичаи кои реално ја засегаат само жената. Први се да ги бранат традициите, а тие ниту мора на други луѓе да им се обраќаат со мамо и тато, ниту семејното презиме го менуваат, дури најчесто ни од дома не се селат при склучување на брак.

    @mynameislove и од други теми сум добила впечаток дека си доста патријахално воспитана, што не значи дека тоа е нешто лошо. Ама не сите ги поимаат моралот и вредностите на ист начин. Ако свекорот не сака да го викаш тато, не мора да значи дека не те почитува, туку едностано не се чувствува пријатно така да го ословуваш. Исто како што не значи дека снаа што се обраќа со мамо и тато ги почитува свекрвата и свекорот.
    Јас лично би го гледала тоа како предност :D Секогаш велам дека многу ќе си ја сакам и почитувам свекрвата, само да не ја викам мамо и да не живеам со неа :D
    Најдобро разговарај уз кафе со свекрвата, пробај да дознаеш зошто тоа тато му пречи на свекорот. На крај краева прашај го како сака да го викаш и мирна глава :)
     
    На smooch, 1209, Lolipop23 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.997
    Допаѓања:
    261.113
    Јас на мајката на дм првите 8 години од врска ја викав тетка Х (нагалено).
    Сега ја викам по надимак, а и таа мене, минативе 2 години.

    И искрено, со неа имам баш таков отворен однос, не е другарски, ама отворен, кога не ми чини - викам не ми чини, и тоа е тоа.

    Е, кога се зезаме, јас ѝ викам “свекрвиштето“, а таа мене “снаиштето“.

    Ниту живеам, ниту ќе живеам со неа, а да ми рече мене ќерко, ќе цркнам од смеење веројатно... таа синовите родени не си ги вика “сине“, по надимак ги вика, мене ќе ме ќеркосува :) а и јас да ѝ речам “мамо“ веројатно непријатно ќе се изненади :)

    Така што, не гледам логика во буквалното силување на некои работи. Комплицирање каде што нема потреба од компликација.
    За мене ова е некако една од најпростите работи на светов.
     
    На Dream-Girl, Alishan30, cresa-jagoda и 8 други им се допаѓа ова.
  16. WhiteAngell

    WhiteAngell Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2012
    Пораки:
    721
    Допаѓања:
    2.303
    Пол:
    Женски
    Уште пред да дојдат да се запознаат со моите и збор да си дадеме и двајцата ги прашав како сакаат да ги викам. Свекор ми (за жал сега покоен) рече тато никако си имаш ти татко и го викав чичко Х, додека пак свекрва ми рече како сакаш така, пробав неколку пати нешто нагалено мајче да ја викам ама не ми одеше и си продолжив со тетка Х.
    Маж ми моите ги вика бабче и чичко Х ( татко ми не сакаше дедо, "млад" бил за дедо) :)
     
    На WildMk, Martka и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  17. Sandrin4

    Sandrin4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2018
    Пораки:
    1.409
    Допаѓања:
    6.196
    Пол:
    Женски
    Јас си ги викам тетка Х и чичко У...воопшто немаат нишо против...Битно да имаме разбирање и почит...не им менува нишо тоа како јас ќе им се обраќам.
     
    На WildMk и Martka им се допаѓа ова.
  18. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.389
    Допаѓања:
    32.797
    Пол:
    Женски
    Никако не им викам.Колку и да сакаат, нема мама и тато да слушнат од мене мислам, незгодно ми е други луѓе освен моите мајка и татко да нарекувам.
    Свекрва ми можда и би ја нарекла “мамо” ..некогаш.. Заслужува, ко втора мајка ми е. Ама ќе видиме.
    Свекориштено нема шанси тато да слушне, никогаш.
    Он не заслужува муабет да му правам не па татко да го наречам.
     
  19. stetoskop

    stetoskop Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    5.388
    Допаѓања:
    171.341
    Ги викав мамо и тато |( |( |( до пред 10тина години- ради реда|( -никад не воспоставив некоја близина или соживот некој да имавме иако 6-7 год.у заедница живеевме.
    Сега после се -на презиме од извод му се обраќам на стариот ,а на неа со г-ѓо Х |( (facepalm)
     
    На WildMk, SummerGirl и CameliaMiller им се допаѓа ова.
  20. merina.93

    merina.93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2013
    Пораки:
    334
    Допаѓања:
    322
    Братучетка ми има некој солиден однос со свекрва и, се имаат карано ама пак се во добри односи иако свекрва и е тежок карактер и она за се има мислење и мисли за се во право е, ама добро и мисли се грижи за неа и купува фармерки блуза, хулахопки, може не како ќерка ама пак така и обрќа внимание. Само има проблем не може никако да ја рече да и се обрати и таа како мене мака мачи, и свекрва и и има речено зошто никако не ме викаш сакам да ме викаш некако, и сеа оваа се мисли да ја вика мајка Јуле, така се вика свекрва и, пошто не можела мамо, бара совет од мене јас незнам што да и кажам, вие што мислите за такво условување?