1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Родителите на вашиот сопруг

Дискусија во 'Брак' започната од Unfaithful18, 29 јуни 2010.

  1. "Zoki"

    "Zoki" Популарен член

    Се зачлени на:
    2 декември 2016
    Пораки:
    1.032
    Допаѓања:
    9.127
    Пол:
    Машки
    Тогаш и ти викај ги баба и дедо свекорот и свекрвата8)
     
    На Brpbrp, LadyLollypop, tinka-mace и 2 други им се допаѓа ова.
  2. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Не му се ни баба ни дедо. Туку мои родители што немаат никакво крвно сродство со него. Муабетот ми беше, свекрвата и свекорот ми се мајка и татко, колку што моите родители би биле негови мајка и татко. А дека се вика традиционално баба и дедо од страна на мажот е точно.
     
    На Sexybaby86, Ava.84, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  3. deskarada

    deskarada Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 декември 2011
    Пораки:
    1.921
    Допаѓања:
    31.187
    Секако дека не, една е мајка.
     
    На cresa-jagoda, Bicka77 и GrimTheReaper им се допаѓа ова.
  4. AneSk

    AneSk Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2010
    Пораки:
    408
    Допаѓања:
    1.128
    Пол:
    Женски
    Како да ја викам мамо кога ни мм не ја вика, туку со нејзиното име и се обраќа. А и јас не ни сакам да ја викам... Една мајка си имам, она во животот се жртвувала за мене, а не некоја друга жена што сум ја запознала пред неколку години.
     
    На Jana06, cresa-jagoda и Bicka77 им се допаѓа ова.
  5. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.198
    Допаѓања:
    93.434
    Не викаат сите, некои тетка/тетин, некои на име...
    Еве јас да сум родела млада и на 40год да ме вика зет ми од 35год (да речеме) бабо, што знам... Не му треба таков луксуз:D
    Баба и дедо само за внуците, за другите по избор нивни.
     
    На cresa-jagoda, Осе и Mrs.Precious им се допаѓа ова.
  6. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.863
    Пол:
    Машки
    Ако свекрвата ја викате мајка дали тоа значи дека мажот го викате бато? :wasntme:
     
    На VDT2906, Luminary, dayla и 6 други им се допаѓа ова.
  7. GirlWithACat

    GirlWithACat Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2020
    Пораки:
    421
    Допаѓања:
    490
    Пол:
    Женски
    Само една мајка си имам, така да никогаш не би ја рекла свекрвата мамо.
     
    На poppie му/ѝ се допаѓа ова.
  8. tinka-mace

    tinka-mace Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2013
    Пораки:
    3.451
    Допаѓања:
    16.463
    Се разбира дека не.
    Уште една глупава традиција останата од минатото. |(
    Па кога ќе ги видам некои свекрви и снаи, коси ќе си искубат, очи ќе си извадат ама ја вика мамо. :| оу ноу. :shake:

    Да бидам искрена, јас само мама, тато, баба и дедо викам. На другите роднински врски по име им се обраќам. Може вака изгледа чудно ама навикнати се така од моја страна. :D Така да, пола моја фамилија би паднала во несвест од смеа да ме слушне да и викам мамо на свекрва. :wasntme:
     
    На Brpbrp, Ivan4e04, poppie и 10 други им се допаѓа ова.
  9. Bicka77

    Bicka77 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2020
    Пораки:
    1.694
    Допаѓања:
    5.030
    Пол:
    Женски
    батичко :rofl::rofl::rofl:
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  10. LadyLollypop

    LadyLollypop Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2019
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Ја имам наречено мамо ама по грешка :rofl: и ми се изнасмеа. По име ја викаме и јас и мм.
     
    На Jana06, Sexybaby86, poppie и 5 други им се допаѓа ова.
  11. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.636
    Допаѓања:
    7.554
    Пол:
    Женски
    И мене мајка ми ме напна мамо да ја викам после свадбата. И кажав не заслужува ( пошто и стварно не заслужува).
    А мамо еднаш и реков пред золва и нејзина ,од чист инает. Золва и си замина јас пак или еј и велам или чекам да се заврти па да кажам што имам.


    Глупа или смешна дешавка во однос на темава ми се деси пред некоја недела.
    Комшии дојдени од Германија и ај демек да се видиме ,се замуабетивме нешто за децава и демек дали седи со други да ја оставам бебуш и викам со свекрва ми седи пошто ја гледа секој ден а од други плаче... И ме гледаат двајцата ко место свекрва вештерка да сум рекла ,јас се чудам што така фрапирани се луѓево и жената вика ама јас со мама не можам да го оставам само што ќе излезам од соба вришти. Ама тоа мама така тихо ,срамежливо не знам како да објаснам го кажа ,како да се срамеше од мене што вика така за свекрвата ...
     
    На AngIv и GrimTheReaper им се допаѓа ова.
  12. mode-kristina

    mode-kristina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    1.155
    Допаѓања:
    4.088
    Пол:
    Женски
    Не. Никогаш. Не можам да замислам ниедна друга жена да ја нарекувам „мамо“ освен мајка ми. Ниеден друг маж не би го нарекла „тато“ освен татко ми. Воопшто не ми се допаѓа таа глупава традиција како и родителите на сопругата да се нарекуваат „бабо“ и „дедо“. Ако не им се обраќам на моите свекор и свекрва со „мамо“ и со „тато“, не значи дека не ги почитувам. А ќе ги почитувам ако заслужуваат. Почитувањето се изразува со односот спрема нив, а не со обраќањето. Попусто и` се обраќате на свекрвата со „мамо“ ако во себе посакувате да и` ги извадите очите. Има и многу такви.
     
    На cresa-jagoda, Осе, GrimTheReaper и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. MissBreezy

    MissBreezy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2011
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    2.051
    Пол:
    Женски
    Не, а ова го имаше слушнато и самата од мене лично, ѝ кажав дека не планирам да ги нарекувам мама, тато. За чудо се согласи, па и самата бараше да ѝ се обраќам по име.

    Морам да кажам дека еднакво глупо ми е и кога ќе чујам некои да ја нарекуваат "тетка" свекрва им. Непотребно. Името ми е најок опција.
     
    На Erika.greeneyes, cresa-jagoda и Осе им се допаѓа ова.
  14. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.625
    Допаѓања:
    4.614
    Пол:
    Женски
    Не ввикам ни планирам да викам. Едностсвно ми е многу без веза и глупо. Си имам една мајка и тоа е.
     
  15. Dimi_

    Dimi_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2020
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    530
    Пол:
    Машки
    Во Македонија, зетот родителите на жена му ги нарекувал баба и дедо, додека пак жената свекорот и свекрвата ги нарекувала тато и мамо.

    Постои мислење дека зборот свекрва потекнува од све-крива, кривец за сѐ :D
    Сѐ си има етно потекло, на пример снаа за брат на англиски е sister-in-law, снаа за син е daughter-in-law, што на наше, деверот би дошол батко, свекорот тате. Со „тато“ се обраќале кој биолошкиот татко а со „тате“ кон свекорот, „мајко“ кој свекрвата а „мајче“ кон биолошката мајка. Именки има многу и тие се менуваат од деценија во деценија, не зависно од потребите туку зависно од чувствата кон тие луѓе.

    Во поново време кај нас, и зетот кон родителите на жена му а и таа кон неговите се обраќаат со чичко и тетка :) прифатливо за сите и прифатено од сите :D како се обраќаат не е толку важно колку што е почитта, односот, соживотот, помошта.
     
    Последна измена: 2 февруари 2021
    На Осе му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.484
    Допаѓања:
    32.511
    Пол:
    Женски
    Нема логика никаква ама останала традицијата:( А како што е заостанат менталитетот и со турскиве серии уште долго ќе стои:envy:
    Еве на мм му е тешко да рече баба и дедо, мајка ми ја вика тетка ×××, татко ми по име оти и јас го викам по име.Моите никогаш не му пререкле оти заедно бевме 12 год пред да се земеме.Јас свеќи и свекор ги викам мама и тато ама еднаш во годината ако се видиме, ама повеќе гледам да ги одбегнам:rofl:
     
    На Осе и GrimTheReaper им се допаѓа ова.
  17. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.875
    Допаѓања:
    8.422
    Пол:
    Женски
    Утре-друг ден нит сакам да ме вика ќерко, ни па јас мајко. Обостраната почит е сосема доволна.
     
  18. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    A, no!
     
    На tinka-mace му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.636
    Допаѓања:
    7.554
    Пол:
    Женски
    Исто за бабо и дедо ми е мноогу глупо. Не знам од кај ли потекнува!?
    Инаку мм исто не мое бабо да и каже ,вика баба ме асоцира на стара баба буквално:angel: ,мајка ми има 50 ,тој има 38 :rofl::rofl: баба му имала 90. :!:
    А пак мајка ми се лутеше ,требало бабо да и вика и готово ,па ај објаснував јас зошто не може.(facepalm):rofl:
     
    На tinka-mace и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  20. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.573
    Допаѓања:
    12.659
    Тоа е тој менталитет што треба да се искорени :D. Мм кога дојде со неговите да ме бараат мајка ми ја праша свеки како сакате да ве вика и свеки вика како сака она така најверојтно очекуваше дека мамо и тато ќе ги викам али јас одма категорично кажав или тетка,чичко или по име мама тато не викам зошто тоа е лицемерие за мене и свеки само тивко кажа епа добро,а ние тебе како да те викаме и реков само сакате по име по презиме како ви одговара и оваа како да се поднаљути дека нема да ги викам мама и тато али баш ми беше гајле не сме во камено доба :fubar:
     
    На cresa-jagoda и Осе им се допаѓа ова.