1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Родителите на вашиот сопруг

Дискусија во 'Брак' започната од Unfaithful18, 29 јуни 2010.

  1. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Да чукнам во дрво, овие неколку години се имаат покажано како многу фини, современи и искулирани луѓе. Гледаат ако можат да ни' помогнат и не замараат. :)


    Едит: Што се однесува пак до ословувањето, ги викам по име. Најотворен муабет имаме правено на темата и им имам кажано дека дури и некои мои роднини ги викам на име, а не вујче, вујно, тетин, ова она. И не ми се налутија, едноставно мојот однос кон нив им е поважен.
     
    На eli25, hermosa, thelittle17 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. snezan4e

    snezan4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2010
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    1.202
    Посебични суштества од родителите на мм,не сум видела.Јас да имав такви родители ќе се срамев.
     
    На bombon, stilas7 и soco им се допаѓа ова.
  3. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    Како да ја наречам "мамо" свекрвата?

    оние девојки кои имаат искуство нека кажат кој е најлесниот начин да ја наречес свекрвата МАМО (всушност дали постои лесен начин).Многу ми е тешко да го изговорам овој збор,се трудам многу но не успева :( ПОМОШШШШШШШ
     
  4. Lola-M

    Lola-M Популарен член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2011
    Пораки:
    416
    Допаѓања:
    536
    Јас мислам дека нема тежок и лесен начин.Има само САКАШ или НЕ САКАШ.
    А, чим не ти ,,доаѓа,, значи не сакаш.Зошто толку се измачуваш со такви работи?Биди си таква каква си.Ако ја наречеш МАМО , не значи дека ја сакаш повеќе и обратно.
    Никогаш не би можела некоја жена да ја наречам МАМО, од љубов и почит кон мајка ми.Но, тоа не значи дека свекрвата не ја почитувам.
    Мојата тетка од Белград, цел живот на свекрва и и се обраќаше со Вие и со госпоѓо Јела.Ја догледа до последен момент и совршено си функционираа.
     
  5. Ulata

    Ulata Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2011
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    100
    Јас за ова ќе си имам проблем..тие шо ќе ми бидат свекор и сверква (ако сака господ) сакат да му викам мамо и тато...а мене некако нема да ми оди...несакам си знам кој ми си татко и мајка... :x
     
  6. nela.oh

    nela.oh Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    270
    Не ги викам мамо, тато... а искрено не знам ни дали ќе почнам да ги викам. Отворено им имам кажано дека не ми е мене згодно, а да го прам то сосила ради да им прам нив ќејф нема шанси, па ако сакаат нека се лутат и нека ме зборват.
    Јас осеќам дека мојата идна свекрва (би дошло и сегашна ако земеме во предвид дека живеам со вереникот и сум една фаза пред брак) сака потајно да ја викам мамо, како тоа да и прави кејф, веројатно дека нема ќерка. Ама излитено и просто за мене, во секој случај.
    Не можам да разберам... почитта не се мери со викање мамо.

    Јас искрено сум мн полиберална личност и кога ќе дојде време јас да сум свекрва никогаш нема да ја форсирам снаата да ме вика мамо, туку напротив нема да сакам да ме вика.
    Прво ми е толку заостанато тоа сфаќање дека тоа претставува почит (ти викај колку сакаш мамо ако зад грб ја колниш и пцуеш) а второ, сакам да си градам онака посовремен однос.
     
  7. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    Не ги викам ни мамо ни тато,по име ги викам или никако не им се обраќам,чекам да ни се сретнат погледите ако треба да ги прашам нешто или да им кажам.Според мене најглупо нешто е тоа незнам кој го измислил ама се знае дека на светот ЕДНА Е МАЈКА и никој не може да ја замени.Ја не би можела свекрва ми да ја речам мамо зашто не заслужила,и ако имам син ,ни снаата нема да сакам да ме вика мамо старомодно ми е тоа... :)
     
  8. April87

    April87 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    550
    Допаѓања:
    447
    Пол:
    Женски
    Баш ми е мило за ваквиот однос меѓу вас, прекрасно.
    Не знам зошто, ама ме иритира зборот свекрва (можеби поради преводот :) ) и затоа велам мајка му на дечко ми. Сепак, секој според заслугата.
    Инаку немам ништо против да и викам мамо (кога ќе се земеме). Ќе ми биде чест и задоволство.
     
  9. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.419
    Допаѓања:
    33.994
    Пол:
    Женски
    Ако не ти доага приридно подобро и да не се трудиш, Јас инаЧе мојата свекрва по име ја викам. А и овде кај што сум не е навика родителите на сопругот да ги викаат Мама и Тато :)
    моја срека 8)
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Ти можеш да ги викаш како сакаат па и да плакниш уста со ,,мамо и тато,, демек ги уважуваш и подигаш на пиадестал, ама ако нема почитување од двете страни џабе им е се.
    Ако мислиш дека нема да ти оди тоа условување од почеток си завземи став и кажи си, за да после таа глупост не те вади од такт со нервоза
     
  11. Alondra

    Alondra Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.083
    Допаѓања:
    2.352
    Јас моите свекор и свекрва не можам да им се обраќам со мамо и тато, едноставно не ми оди. Им кажав дека јас не можам да ги викам мамо и тато и си ги викам како и предходно чичко...... и тетка...... Навистина се ок и не можам да се пожалам ама едноставно не можам да ги викам тато и мамо.
     
  12. veronikaveronika

    veronikaveronika Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2011
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    132
    Ги почитувам..и двајцата, но со мама и тато да им се обраќам неможам. Не би била искрена кон нив, а никогаш несакам да ги терам работите на сила.По име пак, уште помалку-бидејќи се доста повозрасни од мене :), па повторно би се шувствувала непријатно.
    Затоа, компромисното решениее чичко-тетка. Кај нас ова функционира.
     
  13. rajna-vojvoda

    rajna-vojvoda Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    јас имам проблем не заради викањето мама и тато....туку тоа што лугево се изменија 100% од кога се омазив ...идевме години и години...ама после бракот се сменија некако..посебно свекрвата , нешто као главна да ми се прави , а не живееме заедно па не може многу баш! :rofl:
     
    На Miss666 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    Сега за сега се супер. Не се мешаат кај што не им е местото, скомни се, фини.. ќе видиме до кога. :rofl:
    е сега мислам дека повеќе кеиф би им направила ако ги викам мамо-тато, ама нема шанси.
     
  15. langida

    langida Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2011
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    13
    јас усте од поцеток немозев да викам мама и тато поцнав некако на поцетокот да викам само мамо само три пати ја нареков и тоа сто мајка ми ме терасе, и се осекав дека немозам па и искрени не сакам да ги викам и онака не ги поднесувам па усте да ги пејам мамо и тато никогас,ако толкусакаат да ги викаат снаите така засто тие не се обракаат со керко
     
    На Skorpi му/ѝ се допаѓа ова.
  16. soncenceto.matea

    soncenceto.matea Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2012
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    57
    Јас почнав да ги викам ,,мамо и тато,, на веридбата,ама сега некако тешко ги изговарам тие зборови:(
     
  17. BrightEye

    BrightEye Активен член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    7
    јас нејкев да ја викам ни мама нејкев да го викам ни тато , но додека доага кај нас на гости своите деца ги викаа така и мене ми се научи устата :wasntme:
     
  18. sinolicka13

    sinolicka13 Активен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    Oд љубов према мојот вереник а за брзо и мој маж,ке морам неговите родители да ги нарекувм мамо и тато,а не знаете колку сум против ова наша глупава заостаната традиција од памти век!Летово бевме на гости кај вујна му и вујко му заедно со свекривава и свекорчево после веридбата,и јас на вујнаму и се обратив со тетка,и свекривава да се напрајт мангупка пред сите ми викат - како и викна?Јас и викм тетка.Mи викат вујна требит да ја викаш,и јас со мојов јазик долг ко лопата одма ја намавав,и викам ако ги викам вујно и вујче ке требит и тебе да те викам мамо,(таа тоа и го сакаше,секако дека не и го дадов тоа задоволство)а јас мислам дека уште не е дојден моментот за мамо да те викам,поцрвена и се развлече на лицено некоја прозирна насмевка од срам.A тетка ми и чичко ми и викам мислам дека премногу ги почитувам,што е најбитно а се ке биде како што треба кога ке дојди време,и за право ме подржаа и самите тие и повејкето гости.Свекор ми алтан е,и оваа нема лоша душа ама малку чаламџивка,ама и го најдов лекот:))Многу ми е мака што не можам лице да прам,го зборувам тоа што го мислам а ич не ме засегат дали ќе и се бендисат или не.Иначе јас кога би дочекала да бидам свекрва,никогаш нема да дозволам снаата да ме вика мамо,имат на име да ме викат!Eдна е мајка и еден е татко!
     
    На Skorpi му/ѝ се допаѓа ова.
  19. verica81

    verica81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    55
    Јас ги викам на име како се викат и не се лутат и маж ми мајками ја вика на име . Нема никаков проблем.
     
  20. lily-prune

    lily-prune Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    155
    не ми е сопруг ама ке биде наскоро сега сме верени неговите родители ги почитувам и ке ги почитувам се додека се фини и коректни спрема мене уште на почетокот на мајка му се изјаснив дека проблемите не се прекутуваат туку се споделуват за да бидат решени така да ако нешто ми пречи веднаш се изјаснувам и она се согласи.
    може малко тешко и падна кога и кажавме дека нема да живееме со нив направи чудна фаца ама тоа е имаат и друга куќа нема сите да се бутаме во една па и плус имам и девер.
    а за да ги викам мамо и тато малку тешка работа вереникот малку се мршти а воопшто не е традиционален мислам дека е само заради мајка му за да не се лути а таткото е опуштен човек и не се замара со вакви работи со него подобро ке се согласуваме.