1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Родов идентитет – општествен производ или не?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Lella, 12 март 2021.

  1. jacqueline.s

    jacqueline.s Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    4.114
    Допаѓања:
    20.230
    Пол:
    Женски
    И јас не сфаќам што е пресмешно. Треба да паѓам во несвест и да се дивам на оние ненормалнине како Дилан и слични на нив, ама овој бил пресмешен.
    Колку само се заостанати овие екстремни воук левичари, жално е....
     
    На Just.do.it му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    17.477
    Пол:
    Женски
    @theowndemon Да ти ја активирам и оваа тема. :devil:
    Ќе се надоврзам само на тоа што претходно сум пишувала.

    Значи имаме пол (биолошки одредено) и род (општествено одредено). Не би рекла дека родот е природно одреден, пошто ко се раќаш со женски полов орган не ти доаѓа природно да се облечеш во розево. Така те облекуваат, затоа што си биолошки женско бебе. И тука е првата диференција според пол, како да изгледа едно женско бебе.
    Жените се дискриминирани врз база на пол, не на род.
    Децата уште додека не ни знаат што е род им се наметнуваат улоги и стереотипи врз база на нивниот пол. И така се создаваат родовите, родовите улоги, родовите стереотипи.

    Е сега пошто веќе не сакаме само сендвичи у кујна да правиме, се бориме да не сме дискриминирани жените и се бориме за еднаквост на мажите и жените. Таа еднаквост се постигнува со кршење на родовите улоги и очекувања од луѓето и според полот и според родот. Значи секое човечко суштество да може да изгледа како сака, да прави што сака (нели се додека не наштетува на некој).
    Така ова со neo pronouns мене ми е прилично регресивно. Ако си маж според пол и род, ама не се идентификуваш според родовата улога нема поента за нов pronoun. За тоа и е борбата, да ги рушиме овие улоги наметнати од патријархатот, а не да речеме "ОК, јас не се пронаоѓам тука, ама вие продолжете слободно."

    Делам мислење со @Srckata28 на оваа тема. Мислам најдобро е да нема никакви родови веќе, да се водиме според пол. Машки полов орган - машко си (male, како пол), женски полов орган - женско си (female, како пол).
    Што не носи до дисфоријата. Ама тоа во другата тема продолжувам.

    https://forum.femina.mk/threads/Трансродови-лица.29501/page-116
     
    На sweet-cherry, theowndemon, Srckata28 и 3 други им се допаѓа ова.
  3. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    13.059
    Допаѓања:
    160.413
    Пол:
    Женски
    Не ти успеа. :devil:

    Breath of fresh air ми беше се шо пиша во двете теми. Пишам сега само за да речам дека никогаш немаше да можам вака да се изразам, а баш тое-то за мене и она шо мислам. So, thanks fam. :D
     
    На Bezimenka90 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.520
    Допаѓања:
    78.552
    Пол:
    Женски
    Можеби ќе успее, еве и јас ќе пишам. :D Гледам не сум коментирала во темава.

    Да, родовиот идентитет е општествен производ. Сите знаеме што ни е наметнато и во каков калап треба да бидеме како мажи и жени. Ама - ако јас сум женско, и притоа не се вклопувам во сите тие "женски работи", што општеството ги наметнало и ги очекува од мене, тоа не значи дека не се чувствувам како женско, дека имам дисфорија или дека повеќе се идентификувам со другиот пол. Може да си го прифаќам својот пол ама да не ги прифаќам сите тие работи што општеството ги припишува на една жена. Може да сум жена и да се идентификувам како жена, а да не сакам да раѓам. Може да сум жена и да се идентификувам како жена, а да не сакам да се шминкам, да носам фустани. Може да сум жена и да се идентификувам како жена а да не сакам да сум цела мазна со влакна само на главата. Жена сум, ама моја е одлуката како ќе се однесувам и како ќе изгледам. Истово и за мажи важи, само за нив мислам е порадикално, жена да носи панталони и патики е прифатливо ама маж со фустан и високи потпетици, малку потешко. И вака си мислам, дали има повеќе транс жени отколку транс мажи? Оти, жена може да се облекува "машки" и да остане жена, а ако маж се облече како "жена", тој не е маж туку одма е транс жена... хм.
    Мене родот не ми значи ништо посебно оти го поистоветувам со полот. За мене, маж и жена се разликуваат по пол, па какви сакаат карактеристики нека имаат. Е сега, ако некој е транс и сака да му се обраќаат со другиот пол, добро. Ама "машкуданка" и "женче" за мене нема. Никој не мора да е дел од калапот.
     
    На CameliaMiller, Srckata28 и theowndemon им се допаѓа ова.
  5. Munchmallow20

    Munchmallow20 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    5.220
    Допаѓања:
    19.360
    Пол:
    Женски
    Мене целава иронија ми е што најлиберални (ако се воопшто тоа) истовремено се трудат да избришат родови стереотипи и продаваат огромно значење на родот дека е побитен од полот. Значи општеството е срање ама родот што е општествен продукт е побитен. Ае...
     
    Последна измена: 24 јуни 2023
    На Biljarkata му/ѝ се допаѓа ова.
  6. RespectAndObey

    RespectAndObey Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2019
    Пораки:
    848
    Допаѓања:
    219
    Пол:
    Машки
    Не се трудиме да бришеме родови стереотипи. Има премногу луѓе на кои им одговараат родовите стереотипи и нема никогаш да се избришат. Тоа што се трудиме да направиме е да се прифатат и оние луѓе кои не ги исполнуваат родовите стереотипи.
    Не се сите општествени продукти срање само бидејќи општеството е срање. Еве и семејството е општествен продукт.
     
  7. SigmaMan

    SigmaMan Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 декември 2022
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    683
    Пол:
    Машки
    Ова ми се појави на фб и потполно се согласувам. Во иднина децата во училиште ќе учат за оваа општоприфатена децениска пандемија на полово-ментални нарушувања.

    Screenshot_20230712_202054.jpg
     
    На celineparis, Cvekarka и Misskirova им се допаѓа ова.
  8. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    15.698
    Допаѓања:
    48.074
    Пол:
    Женски
    оваа ако е поубава од жена, па и од мене
    :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl: до каде со вилицава и забиве :drunk:
    на Мис оценуваат и лепота или вреќа им ставаат на глава?
     
    На celineparis, Cvekarka и SigmaMan им се допаѓа ова.
  9. staycalm

    staycalm Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    4.431
    Допаѓања:
    24.011
    Пол:
    Машки
    Чудна работа, сите до една кандидатки се среќни за нејзе, а вас што никако не ве афектира која победила, толку ви смета. Плус па се работи за нешто толку небитно за општеството и обичниот човек.

    Ај да беше некој спорт а она да е во почеток на транзиција - нормално ќе има биолошка предност, ама вака што побогу ви смета не разбирам, или едноставно се работи за омраза кон трансродовите лица?

    Овие од преземи одговорност какви шупелки се па...Уште не дознав кој ги финансира.
     
    Последна измена: 12 јули 2023
    На Angie1432 и Аргентина * им се допаѓа ова.
  10. SigmaMan

    SigmaMan Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 декември 2022
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    683
    Пол:
    Машки
    Зад секое "движење" стои финансиска помош од оние Ротшилд, Рокфелер, Билдерберг и слични на нив.
     
    На celineparis му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Misskirova

    Misskirova Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    3.498
    Допаѓања:
    7.861
    Пол:
    Женски
    Во Шкотска
    "Жена" додека била маж ,во 2016 и 2019 извршил силувања на две жени .
    Неколку години подоцна "решава" дека се осеќа како жена ,во суд му се суди дека е виновен , пардон Виновна :) и ќе служи казна во женски затвор.
    Епа ,мај ес. Еве ви.
     
    На Cvekarka и SigmaMan им се допаѓа ова.
  12. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    18.383
    Допаѓања:
    175.125
    Кој кого треба да финансира, за да произнесеш здраворазумски став?

    Инаку, ич не ме боли уво кој бил мис, кој мисица. Ама проблемот е малку подлабок од тоа.
     
    На Cvekarka му/ѝ се допаѓа ова.
  13. staycalm

    staycalm Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    4.431
    Допаѓања:
    24.011
    Пол:
    Машки
    Мене лично ме интересира кој ги финансира нив - од љубопитност.
    А мојот став нема да се смени независно кој која организација ја финансира, јас сам градам свој став а не некоја организација за мене, а лично па сосема здраворазумен ми е ставот, тоа што тебе не ти се допаѓа е друг проблем.
     
    На Cvekarka и Аргентина * им се допаѓа ова.
  14. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    18.383
    Допаѓања:
    175.125
    Види, мене ми е чудно, пошто не секој фб профил значи дека е платен од некого. Ваљда. Ко да кажам, секој овде што кажува став, е платен од некого, јер бесплатно став се нема:D. Ама ок, секој од своите перспективи тргнува.
    Немам појма ни кои се, ни дали се организација, ни какви ставови имаат. Конкретниот скрин има поента, што ти, како не-биолошка-жена никогаш нема да го разбереш.
     
    На INNERBEAUTY му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Misskirova

    Misskirova Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    3.498
    Допаѓања:
    7.861
    Пол:
    Женски
    Стварно незнам кај да го ставам ова. . Ве молам преместете ако треба ,кај треба.
    Дали ова стварно кај нас постои??????
    Screenshot_20230729-210509_Facebook.jpg
     
  16. fbaby

    fbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2022
    Пораки:
    1.171
    Допаѓања:
    11.226
    Пол:
    Женски
    Не, затоа што транс деца не постојат.
     
    На Elenpelen, celineparis, christinnn и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Misskirova

    Misskirova Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    3.498
    Допаѓања:
    7.861
    Пол:
    Женски
    Стварно ми е пукнат филмот веќе од ова. Што ги мешаат децата бе? Дали е нормален бе овој свет и овие луѓе?
     
    На Billy Idol, Elenpelen, tanjaaa и 6 други им се допаѓа ова.
  18. Misskirova

    Misskirova Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    3.498
    Допаѓања:
    7.861
    Пол:
    Женски
    Дали се сериозни со ова ? Дали има некој нормален бе во ова општество?
     

    Прикачени фајлови:

    На Mrs. right, celineparis, IRBBB и 3 други им се допаѓа ова.
  19. fbaby

    fbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2022
    Пораки:
    1.171
    Допаѓања:
    11.226
    Пол:
    Женски
    Токму ова ми предизвикува огромна одбивност.
    Не знаат како да се наметнат веќе, сега и преку деца пробуваат да си ја лечат психичката пореметеност.
    Странава ми стои како лажна затоа што транс деца не постојат.
    Мешање деца во пропаганди и идеологии е толку одвратно, болно, надвор од сите граници.
     
    На celineparis, IRBBB, SigmaMan и 3 други им се допаѓа ова.
  20. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.807
    Допаѓања:
    23.289
    Пол:
    Женски
    Побогу, кој ви е на вас проблемот. Секое дете треба да е заштитено и безбедно на училиште, заради вас ли да трпат деца што не можете да проголтате дека постојат транс луѓе?

    Секако дека постојат транс деца. Не се согласувам со транзитирање на мали деца или било какво менување на пол, имиња и слично, ама и да не ја знаат терминологијата, има машки деца што сакаат да се однесуваат и облекуваат поженствено и женски мушкаданки (дури и ако едноставно се изразуваат така, а не се транс). Зарем не треба да биде тоа нормално и да им дозволуваме на децата да се облекуваат како што сакаат без да бидат малтретирани на школо и да бидат нарекувани педери и слично?

    Јас лично сум сведок на дете во одделението на сестра ми, кое е родено како машко а бараше од сите да го/ја викаат во женски род и со женско име. Родителите ја пратија во ментална установа и отсуствуваше со месеци од школо, а ни тоа не помогна, пошто за полуматура се појавила со направени долги нокти. Што е тоа дете ако не транс?

    Многу сте чудни стварно и очигледно е кои се родителите кои ги воспитуваат децата да вреѓаат други деца во школо.
     
    На Bezimenka90, crimson, Angie1432 и 5 други им се допаѓа ова.