1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Розацеа (црвенило на лицето)

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од ColdGirl, 9 јануари 2012.

  1. ColdGirl

    ColdGirl Активен член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2012
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    1
    Розацеата претставува болест на лицето која се дефинира со зацрвенето лице и испукани видливи капилари. Го користам АВЕН ама нема баш некој резултат. Сакам да се одлучам за ласерски третман. Ме интересира некое ваше мислење, препорака за крем или слично. А дали некој има правено ласерски третман и процедурата околу сето тоа? Ме интересира што мислење имате за Д-р Анчевски?
     
  2. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.753
    и мене исто така ме и нтересира нешто околку црвенилото на лицето и испуканите капилари , дали постоојат некои креми, мазови или сл
     
  3. Sunchild

    Sunchild Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    361
    Асте се обиделе со Метронидазол топично? Односно Розамед?
    При поизразени проблеми може и орална терапија со тетрациклини или еритромицин. Но сепак се по препорака на дерматолог. Исто така треба да се внимава и на тригер факторите-лута,зачинета храна и особено избегнувањето на изложеност на сонце...
     
  4. luciamk

    luciamk Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2014
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    38
    Го имам овој проблем скоро 3 години и со текот на времето станува поизразено и полошо,терапија примам од кожен доктор но без видливи резултати,ме интересира дали некој од вас има користено креми на алтернативна база која стварно има ефекти,гледам онлајн креми но сепак немам искуство со нив?
    Споделете искуство ве молам
    И однапред благодарам
     
  5. ____sara

    ____sara Активен член

    Се зачлени на:
    28 септември 2020
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    I jas imam rozacea i bev kaj doktorka vesna sto raboti vo 8mi septemvri i dosta mnogu mi pomogna
     
    На luciamk му/ѝ се допаѓа ова.
  6. luciamk

    luciamk Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2014
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    38
    Ne se naogam vo Mk,no bi sakala da znam kakva terapija vi ima prepisano,dali crveniloto vi se ima namaleno?
    Blagodaram
     
    На ____sara му/ѝ се допаѓа ова.
  7. ____sara

    ____sara Активен член

    Се зачлени на:
    28 септември 2020
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Pa prvo mi dade da pijam roaccutane 6 meseci, liceto mi se iscisti vo prvite dve nedeli, sega vekje 3 meseci kako ne gi pijam i mi e liceto super, mi dade krema sona za da mi isceznat luznite, i hidratantna krema, isto taka poradi rozaceta liceto mi bese mnogu poduvano i oteceno i posle koristenje na roaccutane iscezna otokot, i dodeka gi piev roaccutane, piev i cink i vitamin c i izbegnuvav da koristam mlecni proizvodi
     
    На Classy Flare му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Classy Flare

    Classy Flare Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2015
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    Моментално и мене ми констатираа розацеа 30 год, јас дибив црвенило на образи како акни полни со гној во почетокот на бременоста и еве 3м после бременоста не ми се смирува, на кожен лекар ми препорача крем Розамет еве две недели мачкам малкѕ се смири но морам пак на контрола
     
    На ____sara му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Славјанка

    Славјанка Нов член

    Се зачлени на:
    5 март 2021
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Мене ми дијагнистицираа розацеа пред 6 години, набрзо после породувањето. Ставав неколку креми препорачани од дерматологот но немаше успех. Мене лично ми помогна и досега не ми се повтори црвенилото од кремата Розацеа од др. Бачев. Ја имаше едно време во аптека, но сега не сум ја видела. Ја набавувам директно од ординацијата во Охрид. Резулатот се гледа после 2 недели користење. Јас до ден денес само оваа крема ја користам за лице и немам никаков проблем.
     
  10. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.400
    Допаѓања:
    35.974
    Колку е ова само реклама...
     
    На KittyAgnes му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Славјанка

    Славјанка Нов член

    Се зачлени на:
    5 март 2021
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Во голема грешка си овој пат, сигурно постојат и реклами
    Зошто мислиш дека е ова реклама а погорните постови не? Грешка си, напишав од искуство а баш и тоа го бараа. Се надевам дека ќе помогнам на некого, а твој проблем е ако гледаш со недоверба кон секого.
     
    Последна измена од модератор: 8 март 2021
  12. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    И моја пријателка користеше Авен и мислам дека колку-толку и се смири црвенилото на кожата на лицето. Иако сметам дека најпрво проблемот доаѓа одвнатре и треба да се види што го предизвикува тоа црвенило. Капиларите се само естетскиот проблем.
     
  13. Classy Flare

    Classy Flare Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2015
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    Дали на некоја од Вас им ја препорачале крајно оваа крема за Розацеа :) IMG_20210305_220247.jpg
     
  14. IJAE

    IJAE Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2010
    Пораки:
    476
    Допаѓања:
    798
    Случајно наидов на темава и јас имав розацеа црвени точки на образите а под јако светло како ситни капилари изгледаа, тогаш живеев во Романија и купив крем lierac rosilogie, ми помогна вистина скоро и да исчезнаа, но сепак пак ги имам тие точки црвени не толку интензивни, само го ублажив црвенилото
     
  15. Classy Flare

    Classy Flare Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2015
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    А дали кај нас го има?
     
  16. IJAE

    IJAE Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2010
    Пораки:
    476
    Допаѓања:
    798
    Не сум сигурна за таа крема, а моментално користам на Dr. Med christine schrammek исто за розацеа и многу е ефикасна не ми се поврати црвенилото
     
  17. Mmi

    Mmi Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2016
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    74
    Пол:
    Женски
  18. Anonimnna5

    Anonimnna5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2019
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    94
    Пол:
    Женски
    Само чистење на дебелото црево ќ Ви ја реши розацеата токсини друго ништо. Позз