1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Романтика

Дискусија во 'Врски' започната од elena99, 12 декември 2009.

  1. Tenkai

    Tenkai Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2010
    Пораки:
    2.316
    Допаѓања:
    1.904
    Мразам романтика.
    Премногу ми е лигаво и патетично. Посебно мразам квази-романтични машки, всушност оние што не се романтични, но би изигравале само за да ги задоволат желбите на девојката.
     
    На Twinkles му/ѝ се допаѓа ова.
  2. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Можеби чудно ќе звучи, ама јас сакам да си правам романтики сама на себе. Клише романтики значи, прошетка на плажа, вечера со свеќи, романтични филмови со пуканки, тивка музика...онака за себе, да си удоволам, пријатно ми е, си уживкам. Поготово овој период сега, последнава недела баш ми се прават тие работи за себе, а во сите филмови во глава, главно место ми има Охрид, комплетно совршен за моите саморомантики :D
    За со дечко, ни јас не сум многу, ниту сакам некој да биде со мене. Романтиката во врска ја доживувам на поинаков начин, нешто како заедно да се маваме со колички во луна парк, да играме табла или карти полупијани, да го гледам како ангажирано работи нешто (ова искрено многу ми е интересно и убаво, кога ќе се внесе во некоја работа, онака со страст, па се нервира, или ќе опцуе и на крај ќе се израдува кога ќе го сработи, а ја да го посматрам, ете тоа ми е романтично :D ) или да направи нешто сосема неочекувано за мене, изненадно во момент што му текнало (да седиме во некој кафич, каде никој не игра, и на некоја моја омилена песна да ме стане да играме, некој танц во стилот на Ума Турман и Џон Траволта во пулп фикшн). Ете такви романтики :)
    Јас од друга страна сум мека на зборови, па кога сум заљубена обично симнувам ѕвезди :tmi: :D

    Во врска со тоа кој повеќе е романтичен, дали мажите или жените, мразам генерализации и сметам дека тоа зависи од личноста, а не од полот. Има романтични и во едните и во другите.
     
  3. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.052
    Допаѓања:
    76.054
    Пол:
    Женски
    Не сум некој претеран романтичар, а дечко ми уште помалку.
     
  4. s&s

    s&s Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2015
    Пораки:
    470
    Допаѓања:
    1.066
    Пол:
    Женски


    Девојки, сакам да направам вакво нешто...ако некоја е расположена за помош, Ве молам пишете ми лп :) Преблагодарна ќе бидам <3
     
    На Summer16 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.846
    Допаѓања:
    133.050
    Пол:
    Женски
    Под романтика маж ми подразбира да јадеме заедно нешто што сакаме и двајцата да го јадиме, после тоа кафе да испиеме. Толку!
    Еднаш дури и свека миризлива запалив за време на една заедничка вечера ама некако ја забравме па за малце и беља ке си напраевме. Толку беше од моите обиди за романтика.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  6. BoneMachine

    BoneMachine Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2014
    Пораки:
    862
    Допаѓања:
    3.379
    Отсекогаш ми била интересна расликата помеѓу нешто романтично и крипи. Ако љубениот ти симнува ѕвезди тоа е романтика, но ако ти симнува Петко/Станко е тоа е веќе крипи. Со други зборови битна е личноста, а не делото.

    Поздрав ;)
     
    На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.688
    Допаѓања:
    322.244
    Романтични се и мажите и жените.
    Еве јас ич не се снаоѓам во романтика и незнам искрено да ја предизвикам и направам, некако како лигавење ми личи
    А мм од срце и спонтано знае да направи романтичен гест, без да се труди..и притоа изгледа многу природно и без напор.
     
    На cresa-jagoda, DVAANGELA, poenta и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    За мене романтиката претставува спонатно доживување на нештата што заеднички ги сакаме без некоја организација.
    Специјална подготовка на познато сценарио (свеќи, пијалок, вечера и ред зборови) во помпезна амосфера не ми е во прилог на карактерот и темпераментот. Таквите моменти на подарување ѕвезди ги чувствувам непотребни до степен на иритантност. И без тие романтични изливи можам да функционирам затоа што не ми недостасуваат.
     
    На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Bitch Z

    Bitch Z Нов член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2016
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    И јас искрено незнам баш добро да се снајдам во романтика..ама дечко ми секогаш добро знае се да подготви во било кој момент..Не е важно што ќе направи, важно е тоа што е од него и што од срце е направено ;):inlove::inlove:
     
  10. Summer16

    Summer16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 декември 2018
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    1.358
    Пол:
    Женски
    Девојки ајде малку да ја "живнеме" темата. Би ви била благодарна доколку ми помогнете. Ми треба идеја за романтично изненадување за мојот сопруг-повод нема