Романтична вечера

Дискусија во 'Рецепти' започната од bluberry, 25 ноември 2009.

 1. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.648
  Допаѓања:
  9.673
  Пол:
  Женски
  Што да се зготви за романтична вечера?

  Искерено, многу некреативно ми делуваат тестенините. :|
  Како демек, еве вода, бап внатре шпагети или макарони, ај со здравје.
  Треба да се види труд вложен :D барем така мислам јас.
  Пицата е добра замисла, со саламчињата :lol: и пилешкото секако е одлично. Меѓутоа јас вечерата ја носам на друго ниво, со кинеска храна! Малку од оризот со зеленчук, малку салата и пилешки парчиња во соја сос. Прсти да излижеш е. Ама за да се спреми малку треба пракса, од прва потешко излегува. А и доста време си бара, иако резултатот е фантастичен. Плус интересно е со стапчиња да се јаде, и смешно , ако сте почетници :rofl:

  Десерт е убава работа, ама ако со време сте слаби...десертот е најсладок во спалната ]:) :$

  И морам само да додадам...
  Мене ми е посекси романтичен доручек! по можност сервиран во кревет.
   
 2. gami

  gami Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2010
  Пораки:
  628
  Допаѓања:
  121
  Што да се зготви за романтична вечера?

  Јас мислам дека секоја вечера, во која е вложен труд и надополнета со свеќички, претставува романтична вечера. Е сега колачињата или саламчиња во форма на срце или слични такви работи само се вклопуваат во прекрасаната вечера и го надополнуваат романтичниот амбиент :inlove:
   
  На Lovely93 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. praski4e

  praski4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  577
  Допаѓања:
  270
  Пол:
  Женски
  Што да се зготви за романтична вечера?

  За мене романтична вечера значи да спремам нешто што го јадеме и двајцата ако планирате романтична вечера мислам дека не треба да се експериментира многу и да не се готви нешто што не е испробано.Најчесто спремам некои тестенини,пица,лазањи,некое месо може а може и пилешки прсти некое убаво вино свекќи убава музика на пр love songs-antenna 5 и на крај некој убав десерт интересно спремен.
   
 4. marama

  marama Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  4.667
  Допаѓања:
  57.630
  Пол:
  Женски
  Што да се зготви за романтична вечера?

  Дечко ми би бил најсреќен да му испржам шарска плескавица и компири или пилешки прсти пак со компири. Тоа за него е романтика :D
   
  На budala.sum-pa.sto му/ѝ се допаѓа ова.
 5. sonce777

  sonce777 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2010
  Пораки:
  459
  Допаѓања:
  258
  Пол:
  Женски
  Што да се зготви за романтична вечера?

  Нашата романтична вечера од синока.После работното време на двајцата се договараме како да си го поминеме остатокот од денот и вечерта.Негов предлог;kе одиме на пица,винце,а за да се изнапушиме ке одиме кај него дома на кафе,гушкање,секс,туш....Предлогот го прифатив.Влегуваме во пицеријата додека чекаме за пиците пиевме по една ракија-се предомислува и предлага да ги јадеме дома да ни ги спакуват-добро важи од моја страна.Влегуваме дома тој растрачан поставува маса,чаши вино,пали 4свеки музика романтика супер.Наздравуваме и одеднаш почнавме силно да кашламе и двајцата.Златниот тој на шпорето,ринглата ставил лута везена пиперка и ја заборавил.Два саата кашлафме,шмркавме солзи и кивање до немај каде.... пицата во грбот ми влезе,ама ни беше убаво многу се смеевме и ке ја памтам неговата романтична вечера. :) :) :) :)
   
  На kikikikirika и delvi им се допаѓа ова.
 6. ehrgeizig123

  ehrgeizig123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2010
  Пораки:
  427
  Допаѓања:
  157
  Што да се зготви за романтична вечера?

  Крокетки со винце :) не знам зашто вкусно ми е многу а и не е тешко за правење.
   
 7. macence85

  macence85 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  1.217
  Допаѓања:
  816
  Што да се зготви за романтична вечера?

  Јас сум за пилешко во сос со павлака..лесно се прави а изгледа убаво ако го декорираш со некое доматче,магданозче и сл. Пилешкото го сецкаш на коцкички и пропржуваш, додаваш чаша бело винце да крчка и од кога ќе издинста ставаш една павлака и лажичка сенф. Палиш свекички, купуваш сладолед за десерт и готова си за долгааааа ноќ ;)
   
 8. OzzyAngel

  OzzyAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2010
  Пораки:
  1.884
  Допаѓања:
  1.211
  Што да се зготви за романтична вечера?

  шпагети :)
   
 9. Night.Star

  Night.Star Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 октомври 2010
  Пораки:
  278
  Допаѓања:
  114
  Што да се зготви за романтична вечера?

  Шпагети со сос.
   
 10. firequeenn

  firequeenn Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.158
  Допаѓања:
  1.785
 11. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.776
  Допаѓања:
  2.065
 12. firequeenn

  firequeenn Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.158
  Допаѓања:
  1.785
  Што да се зготви за романтична вечера?

  8-мо мартовска салата
  Потребно е (2 лица):

  * 1, 5 краставица, сечкана на коцки како за шопска
  * 1/ 4 рендана зелка
  * 1 рендан морков
  * 200 гр.свежи шампињони, сечкани на листови и 3 мин. пропржени
  * 1/ 2 страк магдонос
  * Сол, маслиново масло,
  * Неколку капки балсамиран оцет

  Опција: наместо масло и оцет, додајте лимонов сок.
  рецептов му го пратив и на татко ми и решивме да ја изнанадиме мајка ми :D
   
  На maca99 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.648
  Допаѓања:
  9.673
  Пол:
  Женски
  Што да се зготви за романтична вечера?

  Men like meat!
  Затоа јас сум за пилешко, брзо, едноставно и превкусно. Нема утка. :shake:

  Зборувам за пилешкото со кари.Веќе има поставено рецепти, па нема да се повторувам, туку ќе ви препорачам.
  Како плус на ова, може и крокети од компир. Одлично одат едно со друго, проверено е!
   
 14. Antonij

  Antonij Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2010
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  28
  Што да се зготви за романтична вечера?

  Од машка гледна точка?

  Ништо не гответе. Гасете светло и со вас една тегла еурокрем или нутела што и да е :)

  За останатото, нема да ви кажувам - си знаете хихи
   
  На bona и maca99 им се допаѓа ова.
 15. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  7.907
  Допаѓања:
  61.523
  Што да се зготви за романтична вечера?

  Лазања со мелено месо и бешамел сос,топло ви препорачувам :P плус црвено винце,мх мх мх.......
  [​IMG]
   
  На Lovely93 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. happygirl

  happygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  3.019
  Допаѓања:
  12.561
  Пол:
  Женски
  Сакам да прашам...?

  Викендов ќе бидеме сами во станот на дечко ми. Па би сакала да го изненадам со некое јадење проготвено од мене. Не мора да е многу скапо, или пак тешко за приготвување(не сум многу по тоа), само да биде еден убав гест од моја страна. Предлози? :)
   
 17. kikikikirika

  kikikikirika Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  1.522
  Допаѓања:
  2.675
  Пол:
  Женски
  Уф темава ме инспирира .Се сложувам со тоа дека вечерата треба да биде лесна и да се обрне внимамие на декорацијата. Еве ги моите идеи (веке испробани)

  Со калапите во форма на срце можеш да наприваш чуда. Со нив можеш да исечеш на пример овошје и да декорираш.
  Пицата нуди огромни можности за декорација и многу веќе се кажани. Мој предлог е со покрупно сецкани парчиња од маслинки пиперка или друго ( зависи што јаде вашиот сакан) да напишеш ‘‘ ТЕ САКАМ‘‘ или нешто поедноставно.
  И тоа што мене најмногу ми се допаѓа кај романтичната вечера е ‘‘СМЕТКАТА‘‘ која мора да ја плати за трудот. Дадете му сметка од типот
  Предјадење = 20 бакнежи :* :*
  4 дл вино = масажа од 15 минути
  Парче пица = секс од 30 минути во вашата омилена поза
  И одоздола наместо потпис печат од вашата уста со кармин :* :*
  Има 1000 различни видови на цени кои можете да ги напишеш. А вистински џентлмен никогаш не дозволува да остане должен зар не ? ;) ;) ;)
   
  На Lovely93, Umbrella22, Elena69221 и 5 други им се допаѓа ова.
 18. kristii

  kristii Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2010
  Пораки:
  1.607
  Допаѓања:
  1.608
  Сакам да му спремам романтична вечера на дечко ми за викендов,но немам да имам многу време да направам некое јадење,и не знам сега што да направма така полесно,и поевтино бидејќи не сум при пари многу неделава
   
 19. girlinlove

  girlinlove Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  68
  Допаѓања:
  10
  пааа... хмм... романтицна вецера зависи од вкусот на твоето момче дали тоа кжсо ке го напраис ке му се допадне најпрвин осигурај се дека тоа е неговото најомилено јаденје и тоа зготви го
  бтв мозес и мн добри предлози да најдес во "храна и вино" ;)
  ноо.. и ја да не останам покусо да казам еден мој пример
  сестра ми имасе иста дилема и на крај од толку мн совети го избра мојот ја и предлозив бидејки бесе мнооогу зесто август месец..... и рекоф да направи несто со би било лесна храна и да обрне повекје внимание на десертот бидејки тој е главниот дел!!! и така таа се сети тестенини кои изгледаа пеубаво со преубави зацини и мн вкусно изледаа :D а за десерт одбра голема порција банана сплит
  верувај децко и бесе воодусевен :)
   
 20. kristii

  kristii Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2010
  Пораки:
  1.607
  Допаѓања:
  1.608
  Епа девојки ке ви раскажам детали за мојата вчерашна рмантична вечера.Имав на располагање два сати да спремам нешто.Испржив фишфингери,и направави салата павлаката,салама,краставички,магдонос,и некој зачини што ги најдов.Дојде превкусно.За десерт купив тортини од винчина бидејќи немав време да направам ништо.На масиче кај мене всоба поставив чаршав,наредив свеќите,од трендафилите на мајками скинав неколку ливчина ги распостелив на масата,На средина вино со две чаши и тоа.Кога дојде дечко ми не очекуваше нешто слично,и се изненади многу.Но првин ние преминавме на главното :D па потоа седнавме да јадиме,го испивме цело вино,и така фино лепо потпијанети излеговме вчаршија :D
   
  На Sun.shine му/ѝ се допаѓа ова.