1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Рушење на спомениците

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Водолија, 19 ноември 2017.

?

Дали сте за или против рушење на спомениците?

  1. За

    54 глас(а)
    32,9%
  2. Против

    110 глас(а)
    67,1%
  1. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.528
    Допаѓања:
    7.421
    Пол:
    Женски
    А што ќе ни е Ќосето,за заплашување?:x
     
    На Nausicaa, referentka и makedonkamak им се допаѓа ова.
  2. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    Културата на Македонија во никој случај не е новокомпониран гипс картон кичерај и куп дисморфични фигури за кои никој и не чул до пред десет години.
     
    На Nausicaa, SuperGirl24, kravce и 4 други им се допаѓа ова.
  3. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.707
    Допаѓања:
    150.436
    Кубик дрва е 4000.

    А поленот ко таков не значи и алергија ако просто не си алергичен на тоа дрво. Треба да разглабаме имунологија сега.

    Абе по 5000 денари, од друга страна врбите и неуспешните ден на дрвото акции џанам беСпари.

    Ај сега со двојниве аршини да се олабавиме.

    Идеални се за загадени средини.
    После атомската бомба во Нагасаки само тие преживеале. Така да.... А алергиите ко такви се зголемени ради загадувањето... направи си математика.
    Веројатно нема да садат машки дрвја, а женските не продуцираат полен, а на скалата на алергени се оценети со 2. Логично и едноставно.
     
    Последна измена: 23 февруари 2018
    На SuperGirl24, referentka, JuLleE и 4 други им се допаѓа ова.
  4. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.429
    Пол:
    Женски
    Да прашам само, што ти пречеше Македонија да се иселиш во странција? Машала, од далеку сите патриоти и борци за историјата на РМ.
    Баш ме интересира, колку од патриотиве од странство ќе им одат на протестон што го организираат, а не само преку нет да бистрат политики и да се прават големи Македонци :?:
     
    На Nausicaa, Luna91, SuperGirl24 и 2 други им се допаѓа ова.
  5. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.924
    Јас си знам, 4 години зиме-лете имам проблем со дишните патишта. Спреј за нос, крема и апчиња за алергија ми се главни придружници, во секој џеб имам по едно :D

    @corto.maltese гинкото е најсадено урбано дрво во светот. Преживува и во најголеми загадувања.
    Палмите, од друга страна, не преживуваат.

    Кога сме кај денот на дрвото, се пошумувала иста територија секоја година. Се гледало само да е лесно пристапна за да можат да отидат луѓето на пошумување, а не колку е таа област погодна за пошумување.
    Абе смешки :D

    Уште можам да редактирам.
    Објавиле Град Скопје дека тие 650000 евра се за набавка на 10000 садници од различен вид кои ќе бидат поставени и мапирани низ градот. Значи во просек по 65 евра за дрвце. Многу е?
    Многу патував последниов период. Секаде има паркови, делени површини, дрвореди по улици, само ние со радост се гушиме и се караме за дрво.
     
    Последна измена: 23 февруари 2018
    На Rama, Someonespecial, LollySky и 2 други им се допаѓа ова.
  6. corto.maltese

    corto.maltese Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2013
    Пораки:
    475
    Допаѓања:
    1.029
    Пол:
    Машки
    Ти беше последната која сметав дека како аргумент во одбрана на идниот Мурто ќе го употреби Курто.
    Независен извртувач!
    Нигде не го оспорив видот како растение, ниту па садењето дрва. Лично, гинкото (зборам за постари дрва) ми делува импозантно и раскошно и поздравувам секаква активност за негово садење, но на соодветни локации и услови. Поради карактеристиките на видот, велам дека за локацијата пред судот, таква фреквентна и активна, гинкото и не е најсреќниот избор. Којзнае дали ќе дочекаме, ама штета ќе е ако во иднина оваа грешка се корегира со коректорот што ги затекна тополите низ градов изминативе години. Секоја чест нему за тоа што опстанало во Хирошима(не Нагасаки) и нема гајле и во најрадикални еколошки услови, но тоа што токму ова се користи како аргумент за оправдување на набавката на Шилегов, говори дека скопјани здравјето и екологијата им ги повелаат на ПМ честиците. Капитулација за скопскиот биодиверзитет! Поткрепа кон ова е и твојот навод за алергиите. 10 се атракција, 1000 акција, но 10000 се за подразмислување.

    @DAngel жалам за алергијата. Дел од погоре важи и за твојот цитат. Не знам дали е многу 65 евра. Можеби е. Јас за 0 денари од семки израснав гинковци од неколку десетици цм, кои за жал на возраст од неколку месеци угинаа, може дека беа пресадени во ептен еколошки чиста средина. Имаме и од даноци ни двојат и плаќаме за Јавно претпријатие Македонски шуми, ЈП Паркови и зеленило. За гладиоли и љубичици ли садење и бизнис со сеча да прават се? Не знам од кај ќе ги увезат, дали од кинезите од Нирнберг или некој домашен расадник ќе ги "произведе" но ми мириса дека од ова ќе произлезе предмет за некое идно обвинителство.
     
  7. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.924
    Садниците што наводно ќе ги набават ќе бидат стари по неколку години. Нема поента да се ставаат мини садничиња, нема да преживеат ни 24 часа.
    Немам јас ништо против да истражува кое било обвинителство. Нека си ја работат работата :)
     
  8. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.707
    Допаѓања:
    150.436
    Патејто, Потато, за разлика од тебе јас не гуглав за да го потврдам фактот дали е Нагасаки и Хирошима, ама не сме излегле од исти образовни институции и љубопитство... и гугл не ми е базична алатка за знаење.
    Ништо не кажа... не можам да ти извлечам поента.
    Нафрлани работи.
    И ние у двор имаме од ластарка израсната жална врба за 0 денари, ама како рече, извртуваш?

    За Шилегов ако сакаш збори за друго, ама за дрвцава се фати ти...
    Добро ај нека ги стаат 10 за атракција, но за исти пари. Ко со врбите де.
     
    Последна измена: 23 февруари 2018
    На DAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Споменикот на Ќосето немаше никаква вредност, ниту естетско-уметничка, а за значењето пак да не зборуваме, каква порака се праќаше со споменик на таква дегутантна историска личност што си ја присвоија забегани националисти-слепи приврзаници на вмровската политика како заштитен знак – пред суд. (facepalm)
    На секој разумен човек со вкус и здраво познавање на историјата ќе му биде помило да гледа растение наместо спомеников кога поминува оттаму.

    Тоа колку е најмал приоритет пред другите проблеми во државава, дека претходните градеа споменици а овие пред сѐ друго се занимаваат со нивно рушење, и во двата случаи ноќе – е веќе друга тема на муабет...
     
    На Nausicaa, SuperGirl24, LollySky и 3 други им се допаѓа ова.
  10. +++

    +++ Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2017
    Пораки:
    1.752
    Допаѓања:
    8.058
    I mene ne mi se dopagja voopshto barokot nitu pak Diznilend 2014 no, sega kje se otvori edna nova makedonska mini-vojna megju partiite vo koja kje ima na sekoj chetiri godini rushenje i vrakjanje na spomenici i danochniot obvrznik vo Makedonija kje vleze vo nov gjavolski krug kade parite kje se troshat na gluposti i vodenje inaet megju partiite. Firomska rabota, vo krv ni e toa. Rushenjeto ne beshe potrebno tokmu poradi ova. Popametno kje beshe tie pari shto se davaat za rushenje na galiite i ginko drvja na primer da se dadat na elektrichni avtobusi i na renoviranje na fusherskite objekti.
     
    На Rama и Someonespecial им се допаѓа ова.
  11. corto.maltese

    corto.maltese Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2013
    Пораки:
    475
    Допаѓања:
    1.029
    Пол:
    Машки
    Љупиш?
    Докажи.
    Се поднасмеав на твојот факт за моите факти, па те замислив како на коленици у школска униформа на јапонска студентка од царскиот колеџ у двор брцкаш прачка од жална врба. Од љубопитство.
    Ај некад ако дотогаш љубопитството нема ја утепа мачката, ќе ти пуштам факти и кај требаше во градов да има традиционален парк со бамбуси, гинковци, минковци, кои, колку, кој, како, каде и зашто нема да има. Не се од гугл.
    Мусаката!!?

    Ќе кажам и за Шилегов. Дрво на локацијата на Ќосето е одличен проект и давам поддршка. И клупи да тури. Во сенка и на раат да седи народ покрај споменикот коа ДПМНЕ одново ќе го врати. Алкосот тогаш покамен од каменот на Ќосето да се напраи од мака.
     
    На orevokrsacka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.707
    Допаѓања:
    150.436
    Ох мај...
    Порано поиздржано пишуваше.
    Се гледа слаба координација и експертиза за комуникации од штаб имате...
    Биди така, поздрав.
     
    На DAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  13. corto.maltese

    corto.maltese Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2013
    Пораки:
    475
    Допаѓања:
    1.029
    Пол:
    Машки
    Мусаката?? Изгоре?!
     
  14. Nalutena1

    Nalutena1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    498
    Допаѓања:
    1.762
    Пол:
    Женски
    Da ti ogovoram: mene Makedonija ne mi precese, tuku se omaziv i se preseliv vo stranstvo, valjda nemase jas da ostanam vo mk a toj ovde pa brak preku zici da vodevme...

    A bogami poleka poleka Makedonija ke ostane bez ziteli samo radi toa sto Zaev ( i site sto go podrzuvaat) ja prifati albanskata platforma (dvojazicnosta) se bori da go smenat imeto, blago receno si ja prodava tatkovinata.
    Posle ke begaat od Makedonija pa ke begaat vo potraga po podobro koj saka takov zivot, a da ne zborime voipsto za platite.
    Sto demek ako gi rusat spomenicite ke se menuva nesto? Ke ima poveke rabotni mesta? Pogolema plata?
     
    На Selest, Rama, Kolumbo и 4 други им се допаѓа ова.
  15. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.707
    Допаѓања:
    150.436
    Абе мене не, ама на вас...изгледа да.
     
    На Feminka22 и DAngel им се допаѓа ова.
  16. corto.maltese

    corto.maltese Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2013
    Пораки:
    475
    Допаѓања:
    1.029
    Пол:
    Машки
    А и да ти изгори имаш чорба за пеевче.
     
  17. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.707
    Допаѓања:
    150.436
    Me изнасмеа. :rofl:
    У погрешен "казан со чорба" ме стави, но добро.
     
  18. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.429
    Пол:
    Женски
    Ами што не го натера да живеете во Македонија од љубов кон државата?
    Ауу не знаев дека сега ќе почнат да се исселуваат, претходно во овие 11 години сите бевме на број во државичкава наша, тоа цела младина отиде, таа сега ќе почнеле да се селат боже боже, сега кој да си оди, пензионериве? Само тие останаа:@
     
    На anaja1 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Nalutena1

    Nalutena1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    498
    Допаѓања:
    1.762
    Пол:
    Женски
    Pa koj saka da raboti za 150 evra mesecno?
    Ako vlezeme vo EU togas sigurnno i platite kolku tolku ke se zgolemat i lugeto nema da imaat potreba da se preselat vo stranstvo;)

    Ne mi odgovori sto ke se promeni
    otkako ke se rusat spomenicite?
    Ne mi e jasno sto vi smetaat?:?:
     
  20. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Пак ли само мене ме избришавте, па јас изнесов факт, не е убаво така фактите да се кријат во форумските архиви надвор од око :D додека лагите и шпекулациите слободно циркулираат. Ајде, не се лутам за тоа.
    Грчев отштрафениот ќе ги отштрафува сите споменици изгледа (facepalm)
    Во ред, од ВМРО-ДПМНЕ се огласија за Ќосето дека ќе биде вратен во блиска иднина, но којзнае како ќе оди тоа, овие за брзо време ќе вадат, подарат и продадат според најавите.
     
    На Selest, Rama, Abeja и 1 друга личност им се допаѓа ова.