1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Рушење на спомениците

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Водолија, 19 ноември 2017.

?

Дали сте за или против рушење на спомениците?

  1. За

    54 глас(а)
    32,9%
  2. Против

    110 глас(а)
    67,1%
  1. Црна Ружа

    Црна Ружа Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    1.000
    Допаѓања:
    3.684
    Пол:
    Машки
    This :party:
    Трошоците за отстранување се далеку помали него овие суми, и тоа ова е трошок само за дел од нив и само за една година, настрана што со тек на време тие ќе пропаѓаат, ќе позеленуваат, ќе рѓаат, па трошоците за нивно одржување ќе растат.
    Милионче годишно за одржување на кичерајот.

    Барем се гради сега се сведе барем се троши.

    Мислам дека одржувањето на кичот треба да го плаќаат оние на кои им се допаѓа.
    Фино, ќе си оформат едно здружение, ќе си собираат пари, членарина, па ако треба ќе зачистат одвреме навреме лично - и со тоа ќе покажат дека сиот тој стиропор, кнауф и лим навистина го љубат, како да е дел од нив, како најблизок во породица, дека ќосето нешто им значи (а до пред пар години немале абер кој е тој) дека врбите иако пластични се јака ствар...

    Замислете пост ЊЊ-2 во Германија да ги оставеле сите тие кичераји од Третиот Рајх, орли, свастики, нордиски божанства, ариевски ерекции и остали окултни гомнарии со рационализација - абе трошок е да се отстрани тоа, шо, тие гајле, и тоа е историја...
     
    На Annath, theowndemon, Gosh и 6 други им се допаѓа ова.
  2. fina erika

    fina erika Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2017
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    11.518
    Пол:
    Женски
    Пренатрупано,Кич без везе илјада споменици се наакани на плоштадот и кој треба и кој нетреба
    ама пак за тоа некој земал дебела провизија.И добро ја направија жичарницата на водно на која што не сум се возела и ми е прескапо да плаТАМ КАРТА ЗА ТРОЈЦА НИТУ ВО ТЕАТАР СУМ БИЛА ДА ГЛЕДАМ ПРЕДСТАВА а што значи тоа дека 11 годишната диктатура не соголе до гола кожа.Само незнам еве некој паметен тука да ми каже Споменикот на Јустинијан каква улога има во Македонската историја.Цар самоил нека го однесат во Охрид таму му е местото,Гоце Делчев,Питу Гули,Никола Карев во Крушево,Ченто може да остане во Скопје а триумфалната порта да ја дислоцираат во Париз.
     
    Последна измена: 22 ноември 2017
    На elimkd, калин95, Gosh и 6 други им се допаѓа ова.
  3. pravnicka_2604

    pravnicka_2604 Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2016
    Пораки:
    322
    Допаѓања:
    1.104
    Пол:
    Женски
    Сериозно?????? Тие пари сите ние ги даваме, како што сме ги дале за градење на спомениците, сега милионски суми се даваат за одржување, и не, нема пари ни оваа влада, ни претходната, не само за одржување на спомениците, туку и за други побитни работи, затоа државата е со кредити, во долгови до гуша!
     
    На Annath, theowndemon, Gosh и 6 други им се допаѓа ова.
  4. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Јустинијан е роден во Македонија, близу Скопје и вистинското име му е Петре (Petrus).
     
    На Gosh, Rama и Someonespecial им се допаѓа ова.
  5. fina erika

    fina erika Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2017
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    11.518
    Пол:
    Женски
    Како и да е тоа било во некоја друга Македонија и воопшто не ми се допаѓа што е таму кога сме држава без име и идентитет Грците не сакаат да не признаат бидејќи мислат дека припаѓаме под нив
     
  6. DiFlove

    DiFlove Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2016
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    1.097
    Пол:
    Женски
    Океј секој има свое мислење како и да е јас сум против рушењето
     
    На ADOKI, Rama, carangigia и 2 други им се допаѓа ова.
  7. Crna Dama

    Crna Dama Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2015
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    21.843
    Пол:
    Женски
    Едни ке градат други ке рушат, ова само кај нас во македонија го има.... Уште што нема да им текне да направат, срамота и жалосно... А многу убаво ни го красеа плоштадот спомениците а поготово фонтаната беше преубава, барем таа можеа да ја остават. Немам коментар више
     
    На carangigia, ADOKI, CoCoGiiiRL и 2 други им се допаѓа ова.
  8. PaLaVa

    PaLaVa Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2011
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    3.704
    Пол:
    Женски
    Па, па, па.. како успеаа да замачкаат очи на народ со споменициве, свака им част! Прав медиумски трик. :clap:

    Туку... дај побрзо Зајко да не испродаде на комшииве, да изрушиме се и да влеземе у ЕУ конечно. Не ми се чека за бугарски пасош (а и малку така патриот сум) па ќе си причекам уше малце да ми важи мојот пасош надвор и да му ја киднам од оваа Балкански Долно Дупена Екс-репупблика Македонија.
    Позз.
     
    На ADOKI, blonde_supergirl, Rama и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. Novecento

    Novecento Популарен член

    Се зачлени на:
    13 март 2017
    Пораки:
    358
    Допаѓања:
    2.411
    Пол:
    Машки
    За да се сфати целата поента на проектов СК 2014, треба да се биде одличен познавач на историјата без грам пристрасност. Треба да се знае што значи самиот процес - поставување на споменик, чие дело би претставувал, која е неговата симболика, што би претставувал тој, неговата прегледност и симетричност со околината. Претпоставувате на каде го водам муабетот, нели?
    За жал, проектот 2014 уште од своите зацрти (кога преку ноќ кружеше шпица по телевизиите) нема никаква културна и естетска вредност. Симболиката е само негативна - симболизира еден вид на насилство врз одредена парцела квадратни километри централно градско подрачје, со утешителни споменичиња тук-таму по одредени вонцентарски општини. А има и примери каде одредена толпа која им се спротиставувала била казнувана (каде со ќотек, каде со узурпација). На крај можеме да дојдеме до заклучок дека проектов има и симболика на тоталитаризам. Во никој случак на нешто естетско вредно за прикажување надвор од нашите граници на земјата. Пошто, уметноста и културата не смее да бидат силувани и со претензии на брзо ширење. Бидејќи тогаш тоа не е уметност, а уште помалку култура.
    Малку сум оф-топик, но на прашањето дали би требало да се направи целосен ремонт за проектов, би рекол дека со време и доволно економски средства, можно е да се постигне се`. Во моментов имаме други поважни приоритети.
     
    На Annath, theowndemon, Jas! и 4 други им се допаѓа ова.
  10. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.587
    Допаѓања:
    34.114
    Ја викам најевтино ќе биде земјотрес да не стрефи, па да продужиме по на Танге концептот. И така со светски донации Скопје пак ќе никне. Сите среќни и задоволни, и плус на Грујо споменик да му дигнеме...

    Али најарно метеор...Уствари не, астероид најевтино.
     
    На Annath, pravnicka_2604, elimkd и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. fina erika

    fina erika Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2017
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    11.518
    Пол:
    Женски
    A не никако после тој под рушевините не го вадете овој од ВМРО-ДПМНЕ Е ЧОВЕКОТ a Не овој никако од СДСМ е нема да му помогнеме.
    Градот убав пак ќе никне
    Друже тито ми ти се кунемо ми те се кунемо
    Заврши донација за Скопје
    Прва држава Грција ќе донира,па Бугарија,Србија,Косово
     
  12. Црна Ружа

    Црна Ружа Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    1.000
    Допаѓања:
    3.684
    Пол:
    Машки
    Имам нешто читкано за некромантија, само треба да го лоцираме гробот на Пиколомини, ваљда е во Австрија некаде... :devil:
     
  13. butterfly_mk

    butterfly_mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2017
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    321
    Пол:
    Женски
    не смее да се рушат спомениците ако рушат барем еден споменик одма ќе почнат да паѓаат од власт, за ова не ги гласавме
     
    На carangigia и ADOKI им се допаѓа ова.
  14. fina erika

    fina erika Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2017
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    11.518
    Пол:
    Женски
    АЛО Не ги рушат ги дислоцирааааааааааат
     
  15. butterfly_mk

    butterfly_mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2017
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    321
    Пол:
    Женски
    исто ко да ги рушат, цело време не убедуваа дека живот ќе дошол поубо да живееме, а сега гледаме распродавање на нација, идентитет итн. Од едни се спасивме ама овие се уште побетер.
     
    На Rama и ADOKI им се допаѓа ова.
  16. ADOKI

    ADOKI Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2014
    Пораки:
    1.696
    Допаѓања:
    2.711
    Пол:
    Машки
    Ако Александар не бил Македонец тогаш сигурно не е нит грк...
    Еве погледнете колку пари изгуби овој брачен пар на квиз одговарајќи на прашање од која националност бил Александар Велики.
    А беа понудени два одговори
    а) Македонец
    б) Грк
    А точниот одговор беше под
    а) МАКЕДОНЕЦ!

    https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=841855195975509&id=100004531085348
     
    На carangigia и Rama им се допаѓа ова.
  17. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.680
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
    Се надевам на местото на александар , ке ми се постави споменик :rofl:
    Се надевам дека ке стават тука споменик на Јустициа (божица на правдата) во знак дека конечно правдата ке почне да се спроведува во оваа држава !

    Во прилог како би изгледало тоа :
    2d7594_789a1df90c2246fd9632d777c92fc63f~mv2.jpg ant20170301.jpg
     
  18. ADOKI

    ADOKI Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2014
    Пораки:
    1.696
    Допаѓања:
    2.711
    Пол:
    Машки
    А зашто пак јустиција која врска има она со Македонија жити се....
     
    На carangigia му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.680
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
    Во знак и чест на правдата која ке почне да се спроведува .
    Нели македонците се борат за своите правдини .
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  20. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    ...јас мислам дека наместо споменикот ,,Воин на коњ,, симболично се мисли на Александар Велики, што дел од македонски народ не му ја знае причината на негово поставување на главното место на плоштад да се постави споменик на машкоста, па да секој го протолкува на свој начин :nod: ...

    [​IMG]

    а кој ќе се фотографира најчесто пред или до него навистина не знам ?? :worried:
     
    На dedrade, Водолија, Nigredo Odor и 1 друга личност им се допаѓа ова.