1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сè е до нас самите...

Дискусија во 'Психологија' започната од doll, 15 декември 2009.

 1. doll

  doll Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  328
  Допаѓања:
  115
  После многуте непријатни ситуации и мигови ќе кажам дека сум супер.
  Мислам сè е до нас самите и како ќе реагираме на тие ситуации. :)
  Решив да не се замарам со ништо и со сите сум денеска добро ,расположена сум и супер.
  Што мислите вие за ова дали се согласувате дека сè е до нас самите?
  Продискутирајте за некоја ситуација каде што сте согледале дека се работело до вас до тоа како вие ја гледате ситуацијата, а не до другите.
  Повелете ;)
   
 2. tigrica

  tigrica Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  4
  pa ubavo e ka si raspolozena jas sum raspolozena sekoja den pa zatoa imam poubav zivot :) samo opusteno i uzivajte site
   
 3. bluberry

  bluberry Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.114
  Допаѓања:
  341
  Не е СЕ до нас самите,некогаш и другите се виновни |(
   
  На Dashing:), IamSexyAndIKnowIt, tamche995 и 3 други им се допаѓа ова.
 4. Angelche

  Angelche Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  1.358
  Сигурно е сменет насловот од страна на администраторите, но воведниот пост е слабо разбирлив. Па затоа ќе пишувам на темата ‘‘се‘ е до нас самите‘‘. Темава, според постот на девојката ја сфатив дека девојката сака да каже дека ако самите немаме воља за подобро утре, ќе си останеме тажни, намуртени итн, итн. Сфатила дека, никој друг нема да и ги реши проблемите и да ја извади од непријатните ситуации, како што самата се искажа, ако самата таа не си го подобри расположението и ги реши истите. Сфатила дека со кукањето и жалењето ништо не се постигнува, туку треба да се превземат нештата во свои раце...Ако е ова тоа што сакала дол да го каже со својот пост, тогаш, не е секогаш до нас иако најчесто е така, некогаш можеме да потпаднеме под влијание на надворешните фактори, пријатели...Па тоа да влијае над нашата расположеност. Ама и пак е до нас самите, зошто да дозволиме да потпаднеме под нечие влијание? Самите одлучуваме, дали ќе потпаднеме под влијанието или не. Значи, се е до нас самите.
  А администраторките и модераторките, не ја заклучиле темава затоа што веројатно мислеле дека ќе има добра дискусија :)
   
 5. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.349
  Пол:
  Женски
  Добра претпоставака ,решено ;)
  Во врска со темава со сите мислења погоре се согласувам не потполно ама 90 % да, меѓутоа сите ситуации не зависат баш и од нас.
  Еве ќе земам еден пример доколку сум супер расположена и одеднаш почне да ме боли стомак одма ќе ми се промени расположението и од :) ќе бидам :( , на пример ако во моментот сум сакала да учам или да шетам немам да имам можност затоа што стомакот ме кине, не би требало баш тоа да влијае на расположението ама кажувам конкретно за тоа бидејќи моето здравје и те како ми влијае на расположението, што значи дека не е до мене да одлучам кога ќе ми дојде тетката или кога ќе ме боли стомак или не.
  Значи релативно е , во некои ситуации и те како “нештото“ е до нас самите и можеме да влијаеме дали на нашето расположение или на ситуацијата , а во некои така треба да биде од самата природа.
  Не е до мене ни до никого кога ќе има земјотрес , туку е до природата.
  Имаме уште многу да дискутираме тука и за други работи конкретно јас дадов пример за расположението.
   
 6. innablood

  innablood Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  1.324
  Околината има големо влијание над нас, а пак некои рекации се должат на ситуациите.

  Да, поголем процент се сложувам дека се зависи од нас, нашата рекција, изговорени зборови, докажувања и сл, ама ете некогаш и не можеш против самиот себе.
  Некои работи на пр. кога ке загубиш личност што ти значи, смртен случај, овде не можеш да се воздржуваш во никој случај.
  Значи чувствата се посилни, па колку сакаш криј ги, излегуваат на виделина :| .

  Еве и ти долл, викаш денес ке бидам среќна, не се замарам.
  Да, можеш да бидеш среќна и да не се замараш, ако животот ти го наложува тоа.
  Не може некој што е скршен да биде среќен, значи да разграничиме.
  Може да се преправа дека е среќен, ама не може да ја излаже душата дека така се чувствува.

  Така да во потполност не се согласувам со оваа изрека.
   
  На Tanjamm, IamSexyAndIKnowIt и tamche995 им се допаѓа ова.
 7. Chocoholic

  Chocoholic Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2011
  Пораки:
  747
  Допаѓања:
  987
  Можеби не се, но најголем дел од работите зависат од нас и од нашиот став. Ако ти гледаш негативно на се и си незадоволен од се што ти се случува нормално дека нема да си среќен и расположен.
  Доколку го прифатиш она што ти се случува, било да е добро или лошо, многу поубаво ќе се чувствуваш. Никој не може за тебе да ги реши работите, никој нема на послужавник да ти го донесе тоа што го сакаш. Нормално, некои работи за жал не се во наша моќ, но тоа не треба да не обесхрабрува. Ништо не се добива со постојано жалење и плачење.

  И покрај се животот продолжува, а позитивниот став и надежта помагаат што побрзо да ги заборавиме лошите работи и да привлечеме убави работи кон нас! ;)
   
 8. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.729
  Не е баш се до нас самите, но сепак ние си решаваме за поголемиот број работи во животот. Позитивниот став е многу важен, исто како и самодовербата. Човек треба да си ги знае своите можности, максимално да го искористи своето знаење и своите способности, да даде се од себе кога сака да постигне нешто, а не да чека се на готово. Така до никаде не се стиггнува. Ако сама не се потрудам да го добијам тоа што го сакам и да ги решам проблемите, никој нема наместо мене да го направи тоа. Сепак, и околината има влијание врз нас, но најчесто секој сам е кројач на својата судбина.
   
 9. ElleS

  ElleS Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 мај 2011
  Пораки:
  625
  Допаѓања:
  210
  Не е се до нас самите, неможеме на се да влијаеме и покрај сите одлуки кои самите ги носиме.
  Убаво е да се превземат работите во свои раце и сам одлучуваш колку ќе дозволиш колку и како ќе влијае нешто на нас ама пак тоа не е СЕ. Но не е убаво нон стоп да се тешиш со работата не беше до мене, така требало да биде бла бла...
   
 10. Theodora

  Theodora Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  5.575
  Темава е за моќта на позитивната автосугестија, во ред е да ја поседуваш и таа е делотоврна во многу ситуации и во општото ниво на расположение игра значајна улога, меѓутоа се‘ не е до нас самите.
  И ние самите како индивидуи често имаме ограничена моќ во многу животни ситуации пр.не може поединечен човек со просечни телесни карактеристики со помош на автосугестија да крене товар од 200 кг. или да влече камион со помош на ланец или да проголта оган или да седи на шилци и многу др. нешта да не набројувам. Понатаму постојат многу ситуации каде другите луѓе одлучуваат во врска со нас и немаме голема моќ да ја промениме нивната одлука пр.на работното место,во образовниот процес итн. А не се занемарува и постоењето на виша сила и сите паранормални ситуации и појави кои се тотално надвор од наша контрола,а сепак постојат.

  Позитивната автосугестија е добра и корисна за секој поединец, во голема мера придонесува за тоа тој да е поприфатлив во сопствените и во очите на другите луѓе. Меѓутоа нејзината моќ е ограничена т.е. е далеку од семоќна и сеопфатна. Не треба ни да се потценува, но и да не се преценува, бидејќи овие исклучителни зборчиња од типот се‘ или секогаш или никогаш и сличните на нив тежат неколку тони и треба добро да се размисли каде ќе се вметнат и колку ќе се придржуваме навистина до нив, бидејќи ветувањата се најевтини, ама реализацијата не прави луѓе со помала или поголема вредност и значење, така да јас многу пати премислувам пред да употребам некој ваков збор или фраза бидејќи внимавам на доследноста и сакам моите зборови да имаат значење, а не да бидат еквивалентни на ветер во магла.
   
  На Tanjamm, eli25 и Noemi им се допаѓа ова.
 11. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.952
  Допаѓања:
  1.752
  како што ми кажа и др.Миодраг-психологот дека КЛУЧОТ Е ДО НАС САМИТЕ
  ОД НАС ЗАВИСИ КАКО ке реагираме на ситуациите во кои се наогаме
  затоа и почнав да вежбам пилатес и зумба, за да се ослободам од негативната енергија
  (некако работава ме кочи ама ке се снајдам јас некако)
  инаку добив совет да ги правам оние работи кои ме исцрпуваат позитивно
  затоа и одам веке со години наназад на Конверзација, на презентации
  и кога се дружиме со тие другарки кој највеке си ги сакам, сум најсрекна :$
   
 12. agirl17

  agirl17 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2011
  Пораки:
  526
  Допаѓања:
  165
  Пол:
  Женски
  точно, но многу поважно е како ТИ ќе реагираш на однесувањето и постапките на другите. Е сега, зависи за какви постапки станува збор, но во голема мера, се зависи од нас самите..
   
 13. Missy16

  Missy16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2011
  Пораки:
  181
  Допаѓања:
  17
  баш така се е до нас самите...ние имаме ножици и со нив си ја кроиме нашата судбина :D
   
 14. RainHunter

  RainHunter Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2011
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  5
  Мислам дека нема поубаво да бидеш она.. Раат од умот, ама во целосна смисла на зборот :) убаво е да се чувствуваш убаво и одвнатре и однадвор, тоа ми се чини настанува кога конечно ќе се соочиш со некој проблем што те измачувал подолго време, се случува кога ќе прифатиш некој пораз, и од нигде никаде најдуваш сила за да продолжиш понатаму. Тоа е како кога си црташ цветчина во тетратка, мислам дека тоа го правиме кога се ни е рамно и кога сме стасале ете така да си нацртаме по некое цветче. Се надевам дека ме разбирате. Јас искрено се уште се немам помирено со некои работи, ама едвај го чекам овој степен. Кога баш и нeма да ми биди гајле за ништо... Единствено тогаш знаеме дека се ќе биди ок.. :)
   
 15. sanjaeva

  sanjaeva Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.388
  Допаѓања:
  87.631
  До нас самите е.

  Ако некој го толерирам и повеќе од што треба на своја штета, до мене е проблемот - заборави го
  Ако имам проблем на работа или на факултет...до мене е дали ќе го решам и како ќе се справам со проблемот.
  Ако ме боли стомак можам да лелекам и да непреземам ништо или да се напијам апче и да ми помине.
  Па дури и природните катастрофи иако можеби независат од нас (макар што човекот е виновен за нарушување на природната средина), пак до нас самите е како ќе се снајдеме , во недај боже таква ситуација.

  И старите рекле:
  Што си дробел, тоа ќе јадеш.
  Со свој камен по глава.
   
 16. Shery

  Shery Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.977
  Допаѓања:
  4.825
  Пол:
  Женски
  Се е до нас самите, се согласувам
  Сами решаваме што ќе кажеме, како ќе изреагираме во ситуација
  Влијанието од другите може да влијае на нас, но нема целосна контрола.
   
 17. Rock-a-Fella

  Rock-a-Fella Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  1.392
  Допаѓања:
  1.384
  Навистина е точно, јас тоа секому му кажувам-It's all in your head!
  Има некои луѓе што претеруваат за се и сешто, ама јас стојам подалеку од луѓето кои не ги сакам, и тие што ми значат-се обидувам да имам што подобри односи.
  А ако некој мисли на одмазда, и така нешто, постојано мисли на лошите работи што им кажале луѓето, и постојано е во лошо расположение, се разбира дека тој човек ќе биде мизерен, и од една страна-тој самиот себе не си дозволува да биде среќен! Let go, and be Happy... :)
   
 18. Happygirl13

  Happygirl13 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 април 2011
  Пораки:
  131
  Допаѓања:
  60
  Се е до нас самите.Ние одлучуваме како ке израгеариме во одредена ситуација или што ке кажеме.Самите одлувуваме дали ке се бориме и понатаму или ке оставиме сите да не газат.Но мислам дека тука се е до тоа дали ке бидеме позитивни.Позитивноста е една од најдобрите особини на човекот.Ако не си позитивен и не се бориш за да бидеш срекен ке станеш мизерен и тажен.Само стај ја насмевката на своето лице и уживај. :)
   
 19. ehrgeizig123

  ehrgeizig123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2010
  Пораки:
  427
  Допаѓања:
  157
  Се е до нас самите, сум го согледала ова во многу ситуации.
  Ако ние во главата си мислиме глупости и замислуваме ситуации коишто реално би не повредиле, има шанса таквите работи и да се случат.
  Али,ако место замарања со глупости, си мислиме на убави работи и од секоја работа се обидеме да го извлечеме позитивното тогаш животот ќе ни биде многу поубав.
  Затоа само со убава мисла во глава од сега :)
   
 20. Gunshine

  Gunshine Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  818
  Допаѓања:
  666
  ...постоиме само ние и нашата претстава за се околу нас.