1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сè што сакате да знаете во врска со религија

Дискусија во 'Религија' започната од AdoLf, 14 јуни 2011.

  1. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Имаше јавна понуда до тебе за дебата од добро поткована со знаење @Lella , а ти ја одби со образложение дека била средношколка. Стравот да бидеш понижен во твоја област од жена а плус и средношколка, беше појак од тебе :D
    Стави уште некој критериум, моделирај си дебатер по твоја мера.

    На страна на Библијата е науката ?:rofl:
    Крв ви пијат од мозокот во тоа сектите или како ?



    ЛГБТ
     
    На theowndemon, Someonespecial, Tan4ence и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.924
    Ад хоминем
    ЛГБТ
     
    На Someonespecial и lovestoneddd им се допаѓа ова.
  3. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Не издржа да спомне за ЛГБТ видиш, 2 3 поста и му излета :D

    Нормален човек : Добар ден
    Евангелос : ад хоминем
    :rofl:


    ЛГБТ
     
    На theowndemon, KateKane, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.924
    Доста ма, ЛГБТ активистке. :D

    ЛГБТ.
     
    На Laufinam, theowndemon, KateKane и 2 други им се допаѓа ова.
  5. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Платена сум за тоа, морам да си ги оправдам парите :drunk::drunk::drunk::drunk:


    ЛГБТ
     
    На theowndemon, Someonespecial и DAngel им се допаѓа ова.
  6. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Ова е лукаво извртување на вистината. Еве ти ДОКАЗ дека јас бев тој што јавно понуди дебата, а не обратно дека мене ми била понудена дебата како што ти велиш. И дури потоа, откако дознав дека е малолетничка, ја повлеков понудата. Крајно незрело е возрасен човек да дебатира со малолетни деца. Тоа воопшто не доликува на сериозна дебата, а ако доликува, еве ви линк од www.youtube.com каде што има илјадници дебати, по најдете ми еден единствен пример на сериозна дебата каде што некој човек дебатира со малолетно дете.

    И не е тоа затоа што Lella e жена, бидејќи јас знаев дека таа е жена и пред да и понудам дебата. Сите на форумов знаат дека таа е жена. Она што не го знаев (јас и верувам многу други) е дека е малолетничка. И затоа веднаш после тоа сознание ја повлеков понудата. Ццц колку само лукаво знаете да ги извртувате работите не ми се верува :)


    п.с. А што друго ви останува, освен тоа да пишувате офтопици, безвезални муабети. Наместо да си чатате на соодветно место ( https://forum.femina.mk/chat ) вие сите теми ги упропастувате на форумов. Имате среќа што и модераторката е од вашето шарено клубче, па затоа и не сте банирани и сте вечно толерирани :D
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. KateKane

    KateKane Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јули 2018
    Пораки:
    3.177
    Допаѓања:
    57.636
    Пол:
    Женски
    Златен, не ги разбираш термините ти. Ниеден атеист не верува во неверојатни случајности, атеизмот претставува одбивање во верување дека постои Бог, Исус, Алах, Буда, Шеф, Boss, најјак, главен некој. Сфаќаш? Магично оживеала.:rofl: Во магија може да верувате само вие, ниеден атеист не верува во магија, ниту пак ја користи како аргумент кога дебатира за полемикава. Исчитав што си напишал, кај има доказ дека Бог створил се? Доказ, исто како што водата врие на 100 степени, дека има најголема густина на 4 и слично. Дека земјата е топка, дека Земјата е дел од Сончевиот систем, дека месечината е природен сателит.

    Најголемите научници се луѓе кои не читале само, туку и се прашувале за валидноста на тоа што го читаат. Скептицизмот со кој настапиле кон дотогашните верувања од вашата религија дека земјата е рамна, дека сите сме креации на Госпо, дека земјата е помлада од прастари фосили, е тој скептицизам е одговорен за научната револуција. Коперниковото De revolutionibus orbium coelestium е отскочна даска и тригер за нешто големо и убаво како научното "Просветителство". Што тропаш глупости дека атеистите и науката немаат врска, кога баш оти одбивале да се покорат на религијата и биле генијалци ги пробиле кодовите на Земјата, Сонцето, живите суштества, ѕвездите. Ти ако веруваш во наука одма ќе дигнеш глас против она за кое има докази спроти писанијата во Библијата за староста на земјата.


    Прашање. Имаш човек атеист кој си има редовен сексуален живот, не оди во црква, не пости, има секс пред брак, не се крсти кога ЈСП врви пред црква и си го тера животот. Дали според тебе овој човек треба во рај или во пекол да оди. Еве не си Исус, ама по твоја проценка, што мислиш? Пошто многу често се ставаш во улога на Божји мартир тука и кажуваш кој е грешен а кој не е и како треба човек да живее, кое бај д веј е против твоето, пошто само Господ може да суди, а ти прв си во ова во секоја скокотлива тема.

    Патем и јас се нафаќам за дебата за религија во било кое време.
     
    На LollySky, Tan4ence, lovestoneddd и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.924
    Ад хоминем.

    И не избегнувај прашања, убаво прашав дали неверниците ти го уништуваат животот на Земјата?

    И јас прифаќам дискусија, кога се научиш да дискутираш и да одговориш на поставено прашање, а не да ги избегнуваш.
     
    На theowndemon и lovestoneddd им се допаѓа ова.
  9. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Имаш над 18 години? Ако да, ајде, како сакаш да гласи темата за дебата:
    Дали постои Бог?
    Дали е научно да се верува во Бог?
    Дали науката и противречи на верата?
    Дали е разумно во 21век да се верува во Бог?

    Бирај ден после 18 часот кога ти одовара :)
    Слободно бирај и место/просторија со капацитет бар до 50 души. Ако немаш идеја, можеме слободно во христијанскиот центар - Еклесиа (спроти Лептокарија, има капацитет до 120 души).
     
  10. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Ја ви ги отварам портите од ЛГБТ центарот, домарот сум јас, у секое време моите простории се и ваши - исклучиво за дебати.
     
    На LollySky, theowndemon, Someonespecial и 2 други им се допаѓа ова.
  11. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.924
    Да не се запали на такво демонско место ако влезе :D
     
    На LollySky, theowndemon и lovestoneddd им се допаѓа ова.
  12. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.924
    @EvAngelos дали планираш да одговориш на моето прашање?
    каква дискусија сакаш ако не одговараш на прашањата? сам со себе ќе дискутираш? тоа е монодрама, знаеш :D
     
    На theowndemon и lovestoneddd им се допаѓа ова.
  13. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Ќе го осветам прво местото, ќе попрскам насекаде, ќе подзачистам, ќе скријам оргијските реквизити, да обезбедам safe envoirment за Евангелос.
    Што све правам за една дебата еј (fingers)
     
    На DAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  14. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.924
    И читач на мисли да му обезбедиш за кога одлучи да игнорира прашање.
    Јер дискусија со игнорирање на прашање, нјет.
     
  15. dianna95

    dianna95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    104
    Пол:
    Женски
    Мене таа книга ми го смени животот за 360 степени, затоа сакам да ја следам. И веќе имам неколку тетоважи за кој имав коментари како тоа е против библијата, а не успеав сама да го најдам одговорот во неа.
     
    На EvAngelos му/ѝ се допаѓа ова.
  16. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Дали некој знае да ми објасни зошто кога некој ќе почине, велиме да му е лесна земјата!?
     
  17. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.632
    Допаѓања:
    116.214
    Пол:
    Женски
    Таквите изрази се на некој начин молитви до Бога се да му прости на починатиот и душата да биде спокојна.Сепак,тоа како ќе `и биде на душата на оној свет,дали ќе оди во рајот или пеколот или пак според некои верувања,во чистилиштето(ако не е потполно расипана),зависи од тоа како живеел човекот додека бил жив.Па,според нашите сознанија за починатиот или не го спомнуваме,или пак го спомнуваме и се молиме Бог да го прими во рајот.
     
  18. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.782
    Допаѓања:
    4.396
    Пол:
    Машки
    Тоа е народна молитва, која и нема баш врска со Христијанството. Има обичај кога се погребува покојниот оние кои фрлаат (со рака) од земјата да дуваат во неа, за да биде лесна. Ама пак ќе кажам тоа е само народен обичај.
    Исто како што - „сочувство“ е новотарија од времето на безбожништвото.
    Христијаните се молат и ги поздравуваат роднините на покојните со: „Бог да го/ја прости! Царство му/и` Небесно!“
    Христијанско-народна молитва е: Да му/и` се коски миросани! (Односно миро да потечи од коските на покојникот - да стане светец).
     
    На sonuvana, MarigoldA, kuc и 3 други им се допаѓа ова.
  19. Shalitra

    Shalitra Популарен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2018
    Пораки:
    515
    Допаѓања:
    1.965
    Пол:
    Женски
    Само да се надоврзав,читнав и убави мислења што ме бендисаа.Имено мислам дека има назад секогаш.Бог ги сака грешниците и ги повикува кон покајание и преумување.Пример нека ни биде светиот Апостол Павле кој на почетокот хулел на верата,или св.Мојсеј Мурин кој бил разбојник.......или пак света Марија Египетска која била блудница.
     
    На sonuvana, Orthophill и kuc им се допаѓа ова.
  20. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.139
    Допаѓања:
    4.112
    Една мала исправка, испаѓа како мене да си ме цитирала, но тој цитат не е мој туку на членката со корисничко име sjdgo.