1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

СДСМ прифаќа Албанец за премиер

Дискусија во 'Политика и настани' започната од starbucks, 23 јуни 2011.

 1. starbucks

  starbucks Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  3.064
  Допаѓања:
  6.663
  Лајм: СДСМ прифаќа Албанец за премиер

  Социјалдемократскиот сојуз на Македонија е подготвен да прифати Албанец да застане на чело на Владата на Република Македонија доколку двете најголеми албански партии Демократската унија за интеграција (ДУИ) и Демократската партија на албанците (ДПА) се одлучат да коалицираат со СДСМ во формирањето на новата Влада.
  [​IMG]
  Ваквата информација денеска ја пласираше дневниот весник на албански јазик „Лајм“, според кого СДСМ е подготвена на ваков бескруполозен чекор само да биде дел од новата Влада.

  Како што пишува „Лајм“, партиски извори велат дека „Отстапувајќи им го премиерското место на Албанците ќе докажеме дека во Македонија нема меѓуетнички проблеми како и ќе им докажеме на цел свет дека сме еманципирани. Кога може Америка да ја води човек во боја, зошто да не може Македонија да ја води еден Албанец. А од друга страна ќе му дадеме крај на владеењето на Груевски кој ја носи земјата кон бездна“ кажува истиот извор.

  Според „Лајм“, партијата на Црвенковски се уште нема испратено конркетни понуди кон двете албански партии, но ваквите пишувања на овој албански весник ги открива ниските намери на човекот кој не ја почитува волјата на народот.

  Коалицијата предводена од СДСМ на предвремените избори освои 42 пратеници, ДУИ освои 15, а ДПА 8, па со евентуална нивна коалиција би се дошло до 65 пратенички мандати и формирање на нова влада.

  Сепак, актуелната владејачка гарнитура предводена од ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ пред недела дена имаше средба на која од двете страни беше посочено дека таа поминала во фер и конструктивна атмосфера со што двете најголеми партии во македонскиот и албанскиот блок повторно ќе формираат стабилна Влада како онаа во 2008 година.

  Извор:курир.мк

  И сега.. :^)
   
 2. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  7.113
  Допаѓања:
  107.121
  Пол:
  Женски
  Актуелни политички настани

  Јака ни душа со камикази политичари и партии :D
  Да живее човек во друга држава и да не го замараат стада политички, желни за грст парички е идила. Им завидувам на сите иселени за навека македонци од земјава.
  Штета само за нас што живееме во земјава, при толку политичари со синдром на деструкција.
  Ако ова е играта и влогот, јас мислам албанските политички партии најарно да не превземат во целост. Ние немаме национални интереси и вредности, изгледа никогаш и не сме ги имале.
   
  На esperanca и slobodka им се допаѓа ова.
 3. Masnoli01

  Masnoli01 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  180
  Допаѓања:
  218


  Ама затоа сме на ова дереџе...затоа што верувате во се што ке пласираат од кај Груевски! Зарем не гледате колку агресивна кампања водат против СДСМ? Мене ништо не ме чуди дури да извадат и дека Бранке е Албанец ич нема да се чудам.
  Затоа владее Груевски затоа што преку сите медиуми му го пере мозокот на народот....
  Да ти кажам зашто е ова лага? Затоа што верувај дека СДСМ здивнаа што изгубија на изборите...оти ке наследеа презадолжена држава со празна каса и еден куп проблеми па ке имаше сите сценарио како во Грција, ке се кренеше народот Македонија пред банкрот ке излезеше Груевски и ке речеше Ете ја украдија државата за еден месец и народов за жал толку му дал Господ ке поверуваше.....затоа вака подобро во сопствените г***а сами нека си се дават. Никој не сака да се дави во туѓи г***а нели? Претпоставувам ни ти како што не сакам ни јас....така? Е затоа не верувам во ова многу просто.
  (Ове е накратко кажано се)
  Ами сега? :D
   
  На Hipster, esperanca, julie77 и 6 други им се допаѓа ова.
 4. starbucks

  starbucks Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  3.064
  Допаѓања:
  6.663
  Ова е албански весник, не сител тв.
  И се‘ што не ви одговара или го измислиле од сител или Груевски го измислил, само а1 кажуваат најточни информации.
   
  На angelce1, MiDnIgHtLaDy и Victorya им се допаѓа ова.
 5. Miss-Independent

  Miss-Independent Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2010
  Пораки:
  2.292
  Допаѓања:
  5.649
  Оуу мај гад ја слушнавте ли најновата Латасова измишљотина :D
  СДСМ ќе прават коалиција со ДУИ и ДПА и ќе им дадат албанец да биде премиер.
  Само прости мозоци ја варат информацијава.
  Значи што добива СДСМ?Зашто би правело таква коалиција?Нит ја има главната власт,нит добива кај луѓето.Ко прво ќе се дигне револуција.Ко второ СДСМ ќе го снема од политичката сцена и никад нема да види ни В од власт.
  Само може да изгубат ко прво и прво,а само Вмро може да се вади на такви глупости,и само Латас може да изрежира такво сценарио,и наравно само во Сител ја има оваа "Вест" :D

  Аххх да није смешно било би тужно :D

  Едит:
  Јас мислењево го имав ставено во темата Актуелни политички настани, не видов дека има ваква тема,и да не помисли некој дека нешто лично го напаѓам,ко што некои си имаат навика да си сватат. |(
  Фала на модераторите за преместувањето :)
   
  На esperanca, femina11, JuLleE и 2 други им се допаѓа ова.
 6. MSkorpionka

  MSkorpionka Популарен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2011
  Пораки:
  1.972
  Допаѓања:
  4.096
  А да читниш еден, два или три постови над тебе онака да се информираш пред да напишеш нешто??
  Маснолио you :rock:
  И онака не ви ја сакавме власта сами давете се во своите гомна?? :rofl: Велиш сдсм го мисли ова??
   
 7. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  508
  Искрено мене лично ништо не ме чуди од сдсм. :)
   
  На OzzyAngel му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Masnoli01

  Masnoli01 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  180
  Допаѓања:
  218
  П.С.- И ВЕРУВАЈ ДЕКА АКО БИЛО ОВА ПОНУДЕНО АЛБАНЦИТЕ НИКОГАШ НЕ БИ ОДБИЛЕ ЗАТОА ШТО ТИЕ НЕ СЕ КАКО НАС РАЗДЕЛЕНИ И НЕМА ОМРАЗА МЕЃУ НИВ - ТИЕ ОДМА КЕ СЕ ОБЕДИНЕА И КЕ ПРИФАТЕА ЗАТОА ШТО НИВНАТА ЦЕЛ Е ВСУШНОСТ КОН КОЈА ШТО СЕ СТРЕМАТ. А ГРУЈЧЕ НИ НАПРАИ НАС- DIVIDA , IMPERA - РАЗДЕЛИ ПА ВЛАДЕЈ.....Е ТОА Е НЕШТО ШТО МНОГУ СКАПО КЕ ГО ЧИНИ А ШТО НАЈМНОГУ МЕ БОЛИ МЕНЕ И ДРУГИТЕ ПЕРТИСКИ НЕОПРЕДЕЛЕНИ А И СЕУШТЕ ЗДРАВИ ЛУЃЕ. СЕ НАДЕВАМ НЕМА ДА Е КАСНО КОГА СИТЕ КЕ СЕ СВЕСТИТЕ.
   
  На esperanca, femina11, Lilit и 4 други им се допаѓа ова.
 9. Marilyn-Monroe

  Marilyn-Monroe Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2010
  Пораки:
  1.805
  Допаѓања:
  5.894
  Да беа работите поинакви, и јас би прифатила.

  Тие барем имаат цел во животот и насока кон која прогресивно се движат, а власта наша што има? Истребувачка акција? :fubar:

  Уште ова да прашам и се губам трајно од темава: Ве плаќа ли некој што сте олку зажарени и задимени па не гледате подалеку од носот?
  |(
   
  На julie77, JuLleE, nena2010 и 3 други им се допаѓа ова.
 10. Masnoli01

  Masnoli01 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  180
  Допаѓања:
  218

  Извини зашто иам чувство дека ми ги вртиш речениците? Јас не сум СДСМ па да знам...логички напишав...значи логички...оф леле ама не сте вие научени така пошто за вас ВМРО мисли па мислите дека е за сите така па дека и за мене СДСМ мисли и тн.... Е па не е така...ама ај неам намер да ти се правдам само вака ке ти кажам- комшивката утепала човек и треба да лежи у затвор...ти ќе одиш ќе се тепаш за да ја одлежиш ти казната место неа? И престанете да вреѓате веќе кога ќе немате аргументи не спинувајте ќутете оти револт стварате голем....СРАМОТА!
   
 11. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.715
  Боже мили Боже.

  [​IMG]  [​IMG]
  Се надевам дека е измишљотина ова.
   
  На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
 12. starbucks

  starbucks Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  3.064
  Допаѓања:
  6.663
  Како што гледаш веста е од курир,што значи не ја има само на сител.
   
  На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Miss-Independent

  Miss-Independent Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2010
  Пораки:
  2.292
  Допаѓања:
  5.649
  Шкорпијонке цела среќа ти што си информирана ептен,иначе тешко мене :D

  Како прво за Албанските весници не ми е чудно,тие нормално дека ќе си пишувааат се најдобро за нив и како нив им одговара.Познати се претензиите за Голема Албанија и нема што поната да се дискутира во врска со нив.
  Проблемот е што јас од Македонските медиуми едниствено на Сител ја видов таа информација,и во весници близу до нив.
  Целата приказна нема никакво покритие и нема никаква смисла.Едноставно е смешна.
  Не е нормално тоа што они вакви глупости и измишљотини ќе објавуваат ,а ќе кријат убиства на млади луѓе.
  Како второ,никогаш не сум кажала дека сите информации на А1 се реални,меѓутоа во споредба со Сител се цвеќе за мирисање.Барем имаат човечност ,не се бездушни како некои новинари од Сител.
  Вести кои ги гледам и на кои им верувам се Алфа 24Вести и Телма како најобјективи.Па би ве советувала и вас тие да ги гледате,колку чисто за да не впивате вакви глупости ;)

  Eдит: Страбокс чиста среќа што ја сум неинформираната и што Курир не се под капата на Сител. :)
   
  На esperanca, JuLleE, Masnoli01 и 2 други им се допаѓа ова.
 14. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  7.113
  Допаѓања:
  107.121
  Пол:
  Женски
  Море колку што е широка Македонија едно HELP да се испише белким ако не некој од странциве, некој од вселената ќе дојде да не спасува од самите нас :D
  Ајде уште колку 7-8 дена до финалниот каунт-даун... да видиме кој што понудил и кој зел ^_^
  Јас секако ништо не зедов ко за беља :doh:
  Само баш се надевам дека Латас и Сител го скувале... а не дека новинариве од Лајм од нивни блиски до СДСМ извори го ископале :D
   
  На Masnoli01 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. starbucks

  starbucks Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  3.064
  Допаѓања:
  6.663
  Miss-Independent мислиш дека се што не е објавено од а1 е измислено,а се што е објавено од а1 е чиста вистина?
  Ма немој

  И извини незнаев дека курир се под ‘капата‘ на сител.
  Уште нешто не ја отворив јас оваа тема,така да никој мене не ме плаќа за да не гледам подалеку од носот.
   
 16. Miss-Independent

  Miss-Independent Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2010
  Пораки:
  2.292
  Допаѓања:
  5.649
  Што по ѓаволите сакаш да кажеш со ова?! :^) :D Се надевам дека ме разбра што кажав во претходното мислење,пошто мене не ми личи така.
  Прочитај уште еднаш па ондак збори :) :)
   
 17. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.690
  Допаѓања:
  65.001
  Пол:
  Женски
  Ајде не почнувајте пак за А1 и Сител, кој ја кажува вистината, а кој не, сето тое е веќе еден премногу истрошен муабет. А има и други теми за тоа.
  А за ова и јас се надевам дека е измислица, ама останува да видиме како ќе се средат, па потоа да коментираме.
   
  На Masnoli01, MSkorpionka и zhap4e им се допаѓа ова.
 18. Ulata

  Ulata Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2011
  Пораки:
  369
  Допаѓања:
  100
  И шо ако...можеби и не е толку лоша идеја...и онака алабанциве шо сакат си прат од државата...ионака ние сме продаена држава....и ако не верувам дека е точно....и кинез да ја води државата би било сто пати подобро од колку со овај...ама не сваќат луѓето
   
  На enca.69 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. MSkorpionka

  MSkorpionka Популарен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2011
  Пораки:
  1.972
  Допаѓања:
  4.096
  Те прашувам логички дали мислиш дека сдсм го мисли ова? Не ти вртам реченици...А споредбата со комшивката ти е на нивоУ, но comment...И пак тие аргументи |( Значи сакаш фино да ти одговорам на пост за кој велиш дека сдсм не сакаат власт него така само се зезале со избориве???
  Мисс Индепендент-Ти дојде цела возбудена да претставиш некоја измислотина на Латас, така? И кажа дека само на Сител кажале, па затоа ти посочив да погледнеш дека не е така...Дали е албански весник или не, дали на албанците им одговара или не, дали е точно или не-не коментирам...Само да знаеш дека не го измислил Латас...толку
   
  На zhap4e и Masnoli01 им се допаѓа ова.
 20. starbucks

  starbucks Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  3.064
  Допаѓања:
  6.663
  На овој форум не дај Боже да си за спротивна политичка партија од некои овде.Жива ќе те закопаат.
  Јас се губам од овде, а вие што сакате правите.