СДСМ

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Deni87, 14 јануари 2019.

 1. Deni87

  Deni87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2018
  Пораки:
  345
  Допаѓања:
  479
  Пол:
  Машки
  Во оваа тема може да дискутираме за актуелни настани поврзани со СДСМ

  Во овој момент најмногу ме интересира ваше мислење за колку време од сега СДСМ ќе падне од власт?
   
 2. A.27

  A.27 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2018
  Пораки:
  298
  Допаѓања:
  739
  Пол:
  Машки
  najmnogu 1 god
   
  На Deni87 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. hellocity

  hellocity Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  2.264
  Допаѓања:
  4.699
  Пол:
  Женски
  Јас мислам дека долго ке трае чим ова се деси долго ке се одвлекува а луѓето неможат ништо.
   
 4. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.614
  Допаѓања:
  48.935
  Пол:
  Женски
  Паѓаат на следни избори. (fingers)
   
  На SnowWhite8, Deni87, realGirl и 2 други им се допаѓа ова.
 5. ocicka2014

  ocicka2014 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2014
  Пораки:
  3.947
  Допаѓања:
  12.800
  Пол:
  Женски
  На следни избори.
  Штета што до тогаш ни Д од држава ќе немаме!
   
  На PaLaVa, Deni87 и A.27 им се допаѓа ова.
 6. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  15.177
  Допаѓања:
  142.009
  Нека паднат кога сакаат, само странците да не ги олабаат конците.
   
 7. Deni87

  Deni87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2018
  Пораки:
  345
  Допаѓања:
  479
  Пол:
  Машки
  Гледам кај тебе има промена на ставови, едно време како за се да ти беше виновно ВМРО.
   
  На A.27 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. afrodita94

  afrodita94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2013
  Пораки:
  147
  Допаѓања:
  518
  Жално е што ако не биде Сдсм , ќе биде Вмро. И обратно.Немаме некој избор. Затоа и тапкаме во место.
   
  На Ahoy, M&M, Victorian и 17 други им се допаѓа ова.
 9. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  15.177
  Допаѓања:
  142.009
  Кај гледаш промена?
  Истото го зборувам цело време, само кој да чита |(
  Иначе.. ВМРО е криво за поќето...
   
 10. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.774
  Допаѓања:
  25.135
  Пол:
  Женски
  Немаме саглам политичари во државава, за жал. Затоа ќе тонеме. А овие господа сигурно паѓаат на следни избори.
   
  На A.27 и afrodita94 им се допаѓа ова.
 11. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  10.896
  Допаѓања:
  280.396
  Знае да раочара СДСМ.

  Имам впечаток дека не се ова нивни ставови, туку како да им диктира некој што треба да сторат, па често знаат да се најдат во ,,небран бостан,, едно збореле-друго прават.

  Не е тоа политика.

  Во самата партија има луѓе полни со незнаење а незнаењето и моќта се убиствена комбинација.
  И во претходните имаше вакви партиски војничиња и овде исто.
  Многу е нагласена партиско-политичката поларизација и тоа во секој сегмент од општеството.

  Исто така има недостиг на емпатија поврзана со гледиштата и мислењата на другата страна, па затоа ќе им се намали можноста на мобилизација на поддршка за претстојните реформи, дури можат да се соочат со бојкот.
   
  На M&M, Victorian, Doozy и 5 други им се допаѓа ова.
 12. afrodita94

  afrodita94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2013
  Пораки:
  147
  Допаѓања:
  518
  Нормално и дека им се диктира, сите одлуки се носат во согласност од Запад. Па кои сме ние ко држава воопшто, интересни сме само ради местоположбата.
  И јас ги гласав, и јас одев секој ден на протестите на шарената револуција ама сега разбирам дека јас и сите кои сме оделе сме биле само мало делче од една голема слика. Катастрофа.
   
  На M&M, PaLaVa, A.27 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  10.896
  Допаѓања:
  280.396
  Сакам власт која има слух.
  Претходната глува беше, оваа слушаше додека не седнаа
   
  На Victorian, oblace1, Doozy и 10 други им се допаѓа ова.
 14. Deni87

  Deni87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2018
  Пораки:
  345
  Допаѓања:
  479
  Пол:
  Машки
  Секогаш се полоши оние што се прават наглуви отколку оние што се глуви.
   
 15. Heartagram

  Heartagram Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2018
  Пораки:
  786
  Допаѓања:
  8.756
  Пол:
  Машки
  Овие неколку години, власта ја диригираат однадвор.(не дека тоа не го правеле и порано),но сега за да се избуткаат тие процеси нивното влијание е поголемо. Точно е дека после тоа повеќе политички кариери ќе згаснат,па следува ,,дајте нови деца'' кои пак ќе им седнат у скут на странскиот фактор,а ако не ги послушат нема ни до власт да дојдат.Ништо не е случајно овде на Балканот што се дешава,се си има своја позадина и разработен план однапред.Само се чека да дојдат ,,прави луѓе'' за да се завршат некои процеси.За џабе називот банана држава не е случаен. Кај нас владее политички дуопол, а баш сакам државата да биде една изборна единица, со отворени листи на гласање (СДСМ последните години јавно зборуваше за тоа,но потајно не го сакат тоа, оти големите партии во тој случај ќе изгубат дел од колачот).Тогаш коалициите би се правеле после избори,бидејќи секоја партија ќе сака да види колку ,,тежи'',а не како досега се прават предизборни коалиции и малите партии се ,,шлепат'' како вагони на поголемата партија
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Aleksandar1212

  Aleksandar1212 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 август 2016
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  7.669
  Пол:
  Машки
  Штом го нема Бранко никаде дури не гласа ни на референдумот, повеќе од сигурно е дека се работи под туѓа директива - странска.
  Тоа може да се каже и за грчката влада.
  Очигледно е дека ВМРО ДПМНЕ бил про руски ориентиран, инаку Орбан не би го извлекол од решетки.
  Кај нас за жал нема неутрална политичка партија која доколку би дошла на власт, ќе ги следи државните интереси пред се.
  Левица се јавуваат како таква, но штом увидат високобуџетарите или таканаречени македоски тајфуни, веднаш ќе им се напикаат внатрепартиски и пак ќе бидеме робови во сопствената држава.
  Само европските закони можат колку толку да ја одржуваат Македонија во демократска околина.
   
  На Shmizla94 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.774
  Допаѓања:
  25.135
  Пол:
  Женски
  Само Бранко имаше храброст да се повлече.
   
 18. lovestoneddd

  lovestoneddd Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  3.744
  Допаѓања:
  35.999
  Пол:
  Женски
  Единствена добра, крупна работа што досега ја направија е потегот за Евро интеграции, преку промената на името.
  Конечно некој да се нафати да ја истурка работата до крај, да се постигне споразум кој десетици години не кочеше кон држење чекор со европските народи и европската иднина, преку мирен и цивилизиран процес.
  Осигурани граници и државност, се на се паметен потег на долгорочни стази.
   
  На Someonespecial, WildMk, Feminka22 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 19. John Snow

  John Snow Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  3.841
  Допаѓања:
  48.651
  Пол:
  Машки
  Ај споров го избуткаа некако,имаа храброст да превземат ризик дури и по цена да паднат на наредни избори. Е сега мора да се посветат на внатрешните проблеми,особено економијата јер се нарекоа економска влада па да видиме колку ќе успеат.
   
  На staycalm, WildMk и Feminka22 им се допаѓа ова.
 20. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  10.896
  Допаѓања:
  280.396
  Се нафатија да избуткаат и искрено, паднаа многу жртви.

  Пред некој ден го слушав излагањето на екс министерката за култура која кажа дека да се случеле преговорите пред 5-6 години ќе имало многу помалку ,,нус-појави,, од сега.

  Од процесот нема враќање.
   
  На Doozy му/ѝ се допаѓа ова.