1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

СДСМ

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Deni87, 14 јануари 2019.

  1. afrodita94

    afrodita94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    531
    Како имаше демократија кога цел народ живееше во страв, со заплашувања, власта ја имаа неколкумина а се криеја зад слоганот "Името не го даваме".Е како може да бидат патриоти а цела држава ја испокрадоа?
     
    На staycalm, Tanjamm, WildMk и 4 други им се допаѓа ова.
  2. veteruska

    veteruska Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2014
    Пораки:
    1.977
    Допаѓања:
    5.798
    Тие што краделе нека си лежат има закони,но да важат за сите,Заев зема мито едно евро за вицето и снимка се пушти и ништо,тоа ли е демократија,башка овие државата ја продадоа,поголемо зло има ли?Значи размисли малку со своја глава,не слушај што ти зборат од штабот на сдс,доста ви ги перат мозоците.
     
    На ocicka2014, Deni87 и Shalitra им се допаѓа ова.
  3. afrodita94

    afrodita94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    531
    Зборам и против сдсм, читај ме во други теми.Сум ги гласала зошто мислев дека нешто ќе се промени.
    Фала богу мозок имам па размислувам со моја глава и сфаќам дека овде нема иднина за мене. Немој да ми кажеш само дека и тебе како на уште еден член не му е криво што Грујо си ужива со наши пари.
     
    На Tanjamm и WildMk им се допаѓа ова.
  4. veteruska

    veteruska Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2014
    Пораки:
    1.977
    Допаѓања:
    5.798
    Криво ми е што немаме држава и сме некој северен народ,криво ми е што треба Албански да учам не по сопствена волја,зарем од ова полошо има ли,
     
    На Ursi, Tanjamm, zuto и 2 други им се допаѓа ова.
  5. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Има!
     
    На staycalm и WildMk им се допаѓа ова.
  6. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Малку ли политички теми има, малку ли е зборено и за едните и за другите па сега посебни теми уште еднаш. Зошто така мазохистички, зошто се мачите, зошто толкаво внимание им придавате? Исто срање се, уште ли едните едни бранат, другите други. Па лајкови па табори, толку ли е тешко да заклучите дека припрости мафии од старт си играат со државата?
     
    На oblace1, Victorian, macka91 и 10 други им се допаѓа ова.
  7. afrodita94

    afrodita94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    531
    Не се живее од патриотизам.Тоа нема да ти плати сметки и да ти купи храна.
     
    На staycalm, Tanjamm, WildMk и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Shalitra

    Shalitra Популарен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2018
    Пораки:
    515
    Допаѓања:
    1.965
    Пол:
    Женски
    Ај два три збора да ви кажам и јас......
    краделе и едните и другите, но клучниот момент што морам да го кажам а, го приметив следејќи ја целата политичка ситуација е тоа што народот во "ова" време(читај лудо време со уште по луда квинслиншка власт) е станат мноооогу гневен,озлобен,очаен,исплашен. Во воздухот се осеќа одма некоја енергија на напнатост,на нетрпение,мржња. Не ми кажувајте дека Македонскиот народ не е исплашен за социјално-економските состојби во државата,кога секој 2 човек живее денес на кредити и се плаши дали ќе дочека пензија на работното место. Гуру на уцените е токму оној што е на чело на власта. Се добива преку уцени,народот е за све свесен,сакајќи диктатурата да ја симнат, што категорично им успеа,трагајќи по Живот,добија живот но во какви услови? Ко во затвор,слобода на говор не постои јер ќе завршиш у шутка сместа,демократија исто нема...... работава барала шута рогови,изгубила уши.
    Се чувствува луѓе,јас се возам со јсп можеби не толку често ама не може да ми промакне делот од видик што при секое качување во автобус,фасцијалните експресии на луѓето им го оддаваат она што го осеќаат во душата.Све намќоресто,све нервозно,малку некого да поткачиш несакајќи со рака,одма гневно настапување со урлање и дерење. И порано го имало ова и секогаш,ама до овој стадиум како сега мислам дека не било никогаш.Сума сумарум луѓево се исплашени и видно разочарани.Ова со промената на име и воведување на двојазичност е чиста утопија.Место да се залага власта за круцијалните елементи во државата,ни прават раскол,не делат на поддржувачи на сдс и неподржувачи.И при најмал отпор или поразлично мислење одма закана,уцена.Ништо демократско,ништо човечно.Ко да сме стока. И да ќе заборавев....нелегитимна хунта е на власт,со аболициран премиер факт е тоа и прифатете дека на тој човек не може да му се верува.Како ќе му се свирне така црпле играе :smirk:
     
    На Tanjamm, Bitter-Sweet, Shmizla94 и 2 други им се допаѓа ова.
  9. veteruska

    veteruska Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2014
    Пораки:
    1.977
    Допаѓања:
    5.798
    Не се живее ни без корен,кој сме ние? Што сме? народ?граѓанини? каков патритизам?за која држава кажи ми? Смешно е да збориш за патриотизам кога ја изгубивме државата,поточно станавме Северци.
     
    На Shmizla94 и Shalitra им се допаѓа ова.
  10. afrodita94

    afrodita94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    531
    Епа повеќе плачи што немаш корен отколку да се нервираш што немаш работа и едвај пари за месецот.
     
    На staycalm му/ѝ се допаѓа ова.
  11. veteruska

    veteruska Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2014
    Пораки:
    1.977
    Допаѓања:
    5.798
    Ти пари имаш ли?или се надеваш дека ке имаш како Серверномакедонка?
     
    На Shmizla94 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. afrodita94

    afrodita94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    531
    Не ми ја сфаќаш поентата и нема потреба повеќе да се дискутира.
     
    На staycalm и WildMk им се допаѓа ова.
  13. veteruska

    veteruska Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2014
    Пораки:
    1.977
    Допаѓања:
    5.798
    Душо нема пари тоа сакам да ти кажам,ке остане само твоја пуста надеж,гледаш дека немаш реална основа да се надеваш за поубав живот,треба да бидеш свесна дека хунтата од сдс ве манипулира само да ја продаде државата,и ви ветува пари и поголеми плати за да ве придобие како гласачко тело,се надевам дека ке се освестиш и ке тргнеш по вистинскиот пат,да се надеваме дека Вмро ке се врати и ке си дојде све на свое место.
     
    На sjdgo, Shmizla94 и Shalitra им се допаѓа ова.
  14. Deni87

    Deni87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2018
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    485
    Пол:
    Машки
    Па да, но и во САД се ротираат две партии.
    *Проблем кај нас е што едни исти луѓе(Шеќеринска...) се во СДСМ по 20 години.
     
    На afrodita94 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Deni87

    Deni87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2018
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    485
    Пол:
    Машки
    *Со помош на тие што дојдоа на власт, тие им диктираат што да прават. А тоа не е народот.
    **Бараво за тоа со функциите и незнаењето.
     
    На Shmizla94 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    СДСМ за брзо ќе падне од власт, но проблемот е што немаме веќе избор за кого да гласаме. Ни ВМРО не беа цвеќки.
    Си го знам јас коренот прадедо ми роден 1885 бил македонец имам и документ, ама штета за кого се бореле...
     
    На Tanjamm и Shmizla94 им се допаѓа ова.
  17. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.426
    Пол:
    Женски
    Сите кои велите дека немало за кој да се гласа, ако не било сдс ќе било вмро и обратно, зошто? Има други партии, фала Богу, ќе се избере некоја трета.
     
  18. afrodita94

    afrodita94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    531
    Трчај-лажи и Заев и цела партија.
    Тука во Мк, да си политичар рака под рака оди да лажеш, да играш валкани игри. Жална е Македонија, жална.
     
    На Deni87 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.071
    Допаѓања:
    13.163
    Пол:
    Женски
    А и корен и пари да имаме не бива ли?

    И кој гарантира дека сега со промениве ќе тргнеме напред? Пари од небо не паѓаат, а и да паднат ќе си ги соберат функционерите да не мислите за нас ќе има?
     
    На iki26 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    ЕУ кога дава пари, прави аудитинг... не можеш нивни пари да крадиш.