1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

СПЛ - Синдром на повеќе кратна личност.

Дискусија во 'Канта' започната од meganbaby, 15 јули 2017.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. meganbaby

  meganbaby Активен член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2017
  Пораки:
  88
  Допаѓања:
  84
  Пол:
  Женски
  Многу пати досега се имам сретнато со овој термин, па ајде да разговараме на таа тема. СПЛ како што кажува и самиот наслов, е личност со психолошко растројство на личноста, односно личност чиј карактер се дели на повеќе ликови, одвоени и независни еден од друг, кои се сплотени во едно тело. Поедноставно кажано, личност со повеќе карактери, која може лесно, дури понекогаш и несвесно да се трансформира од едната личност во себе во друга. Тоа го постигнува со цел да побегне од трауми, стресни ситуации во животот или неприфаќање на она што личноста е, или некогаш била, па таа личност во себе создава сосема нов лик со различни особини, често спротивни на оние кои претходно ги имал и го оживува тој лик во себе. Новиот лик многу често го зазема местото на стариот, со цел да ги потисне неговите грешки и да "почне од почеток" како сосем нов лик - за да го 'убие' незадоволството од тоа да се биде тој лик, се создава нов, најчесто подобрен лик, кој нема да ги прави грешките на стариот лик. Понекогаш се среќаваат и повеќе од два лика, понекогаш тие оживуваат наизменично, понекогаш др. личности, настани, звуци, мириси и сл. го предизвикуваат нивното појавување итн.
  Да зборуваме малку на оваа тема. Дали имате слушнато? Што мислите? Сте се сретнале ли со такви личности? Дали имате искуство со вакво растројство? итн..
   
 2. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  13.363
  Допаѓања:
  77.723
  Пол:
  Женски
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.