1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сакам да го вратам во мојот живот

Дискусија во 'Разделби' започната од poizon, 27 април 2011.

  1. BBojana

    BBojana Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2010
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    5
    Ве молам, најискрено ве молам да ми помогнете, тешко ми е ептен и стварно незнам што да направам веке. после 2 години ми казува дека сум го гушела и дека му треба малце време сам, дека му сметале многу работи кај мене и да сме раскинеле сега па после здравје, вика подобро ке било ама мене ми е PREMNOGU TESKO, многу ми е теско а он е рамнодусен, си го активирал пак профилот на фб и одма коментари смески кафина со двојчиња.... ми вика дека ме сака и дека вака е за најдобро амама немозам, ве молам многуу ми е теско немозам да останам без него ;( ;( Немозам да се смирам, постојано плчам. до ништо не ми е дојдено ве молам за совет
     
  2. badem4e

    badem4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    178
    Пол:
    Женски
    Немој никако да му дадеш до знаење дека ти е премногу тешко немој да плачеш и да го молиш,ако те види слаба како сега може да го искористи тоа па после да си игра како сака.Прави се дека го прифакаш тоа,биди поладна и ако толку сака дај му време да размисли.Немој да се караш ама немој ниту да го молиш.И никако не можам да го сватам тоа те сакам ама вака е најдобро,и посл е 2 год му текнало дека му сметаат многу работи кај тебе а до сега извини како те трпел??Ако сака малку време дај му го ама немој да се трескаш од земја секој без секого може и јас пред 2 месеци раскинав не викам дека не ми е тешко ама барем можам сама да си ги исконтролирам емоциите..Те свакам како ти е ама тука мораш и сама да си помогнеш излегувај шетај дружи се..Ти држам среќа ;)
     
  3. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Незнам како сакаш да бидеш со некој кој ви дал на знаење дека не сака да биде со тебе и мани тоа ич како ништо си го продолжил животот. По кого плачеш? КОго жалиш ? Некој кој е рамодушен кон тебе, зар вреди? Прибери се и продолжиси со животот еден ден ќе си многу среќна што те оставиш, штом побргу се прибереш толку подобро за тебе. А едно ме интересира дали го бараш, дали плачеш пред него?
     
  4. BBojana

    BBojana Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2010
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    5
    Па зборевме денес ми каза дека и нему му е многу теско и дека ме сака ама дека морало вака да пробаме за да ни се ресат проблемите, да сме си дале малце време еден од друг, ама јас несакам мислам дека вака само ке се оддалечиме. И двајцата плацевме и на двајцата ни е теско ама ми вика дека вака е најдобро
     
  5. BBojana

    BBojana Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2010
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    5
    неможам стварно ми е тешко, особено кога ке ми текне дека пак отворил фб значи толку девојчиња постојано му пишуваат а мене нигде ме нема, само ке ми се јави ке ми казе дека ме сака да не се секирам и да не плачам а јас немозам да се смирам ни лексилиум не ме смирува. ахх ке ми падне косата од нервози немозам.... ве молам сто да правам немозам веке го сакам
     
  6. badem4e

    badem4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    178
    Пол:
    Женски
    сам ти се јави што поточно зборевте??или само толку?
     
  7. Saya

    Saya Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2011
    Пораки:
    1.190
    Допаѓања:
    5.551
    Почни и ти да излегуваш со машки. Не мора да правиш нешто, едноставно другарски излегувај. Смеј се, пиј кафе, забавувај се - колку толку ќе ти се оттргнат мислите од него, а кога ќе види дека не се опседнуваш со крајот на врската и добиваш внимание и од други, ќе си ја потчукне главата што губи.

    Од плачење никој аир не видел, плус подочњаци до колена ќе си набиеш.
     
  8. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Абе јасно ми е, те разбирам дека ти е тешко ама стисни заби недозволувај тој да си се фура да излегува и чат пат да ти се јави како дамо да оджи контакт со тебе како за недај Боже да се покае што те оставил па да се врати. Не ми е јасно ти се јавува плачи а не се смирува со тебе,прво да се решиле проблемите, а од друга страна излегува и се дружи :^) Па чекај малку ако те толку сака нема да дозволи ти да плачиш и да патиш и нема да дозволи ни ден да биде без тебе. Јас разбирам секоја врска има кризи ама ова е премногу детинесто!!
     
  9. Butterfly15

    Butterfly15 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.145
    Допаѓања:
    2.620
    Прво треба да се смириш! Не е крај на светот! Сваќам дека ти е тешко, но мораш да се соземеш малку. Можеби тој сака да ја спаси вашата врска, му се здосадило и сега сака малку да оладите за пак да ви се врати љубовта. Послушај го и дај му малку време. Ако се однесуваш вака детинесто само повеќе ќе го загушиш и ќе му дадеш причина да го прави тоа што го прави. Не можеш да се однесуваш вака, имаш 22 години! Остави го да дише, активирај си го ти фејсбукот почни да се дружиш, стисни заби и не покажувај толку голема слабост. Многу повеќе ќе те цени и ќе го заинтрегира тоа твое однесување. Во иднина секој проблем ли ќе го решаваш вака, со плачење и цимолење дека не можеш понатаму. Остави го да дише.. тој сам ќе се врати кога ќе види дека ти си силна девојка!
     
    На no.name6 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. BBojana

    BBojana Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2010
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    5
    Да сам ми се јавува да ме слушне да види како сум, ми вика дека вака е за најдобро дека вака е само да ни биде врската на подобро, да се оладат работите малце AMA шTO AKO OЛАДАТ ПРЕМНОГУ???? МЕНЕ ТОА МЕ ПЛАШИ,башка немозам да се помирам со фб мн би била посмирена да знам дека го нема тоа чудо и дека не збори со секоја што ке му пише а ги има премногу... Се смирувам само со лексилиум ама тоа е привремено, и после почнува се пак од почеток коа ке ми текне дека не е со мене туку некаде..... :(
     
  11. BBojana

    BBojana Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2010
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    5
    Те разбирам што сакаш да ми кажеш, ама ако глумам така јака и како да ми е сеедно може така побрзо ке ме заборави, ке му се уарни вака сам и ке ме остави, а помислата на тоа.....
     
  12. Elenuskaa

    Elenuskaa Популарен член

    Се зачлени на:
    11 септември 2011
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    2.037
    Се беше во ред 4 месеци постојано на fb, skype, телефон правевме по саата муабет, се видовме поминав прекрасен викед, кој нема да го заборавам никогаш, кажавме зборови кој секогаш ќе останат во мојата душа, ми кажуваше дека не му е битно каква сум физички, велеше дека имам големо срце, дека знам да сакам, тој си замина со ветување дека никогаш нема да го заборави се она што го поминавме тој викенд, по неговото заминување истата приказна fb, skype, телефон. Но сето тоа исчезна за миг, замо заради мене јас и мојата љубомора, се потскаравме на телефон и јас му спуштив слушалка, го исклучив и телефонот за да не ѕвони, утроро имав 15 прпоштени повици и неколку пораки, во кој ми велеше дека љубомората може да упропасти се, пораки во кои пушуваше дека само јас постојам во неговито срце, но јас глупава не реагирав подоцна не враќав на fb, skype.. после неколку недели добив порака од него, рокот да се предомислам ми поминал сега веќе е касно, ако сакам да бидам со него пријателка во ред, пораката ме погоди сакав да го замолам за уште една шанса но тој не дозволи, подоцна неговиот брат ми кажа дека има девојка но дека постојано бил тажен, не и враќал на повиците, во книгата сеуште стоела нашата слика... секој викенд бил пијан, девојки сватив дека згрешив се каам заради тоа сакам да го вратам назад, но и тој и јас сме премногу инатџии.. сакам да го вратам но како, душава ме боли ;( ;(
     
  13. Butterfly15

    Butterfly15 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.145
    Допаѓања:
    2.620
    Па пробај да му пишеш на фб или на скајп или пиши му порака на телефонот дека сакаш да разговарате. Потоа кажи му дека си сватила каде ти е грешката и замоли го да ти даде уште една шанса. Но ако гледаш дека не сака, немој да бидеш упорна. Така само тој може повеќе да ја крене муцката и да не попушта. Пробај си ја среќата, ништо не губиш. :)
     
  14. Ammy.Lee

    Ammy.Lee Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2011
    Пораки:
    1.995
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    Се сложувам со Батерфлај,и јас бев во слична ситуација како твојата.Разликата меѓу нас двете е тоа што тој ме молеше неколку месеци а не неколку недели.И така од инает не попуштав,љубомората си го направи своето,мислев дека во друг град е и има други девојки,а секој викенд се гледавме ама ете јас...А тој..умираше за мене,ме молеше,ме преколнуваше да не го оставам.И на крај заминав со друг за да го направам љубоморен,и да си ја остварив целта но никогаш повеќе не го вратив него...Иако ме сакаше ме гледаше со презир всушност несакаше ни да ме види а патеше по мене,се пијанеше, и сл.работи како ти што наброја.
    Еленушке не ја прави истата грешка како мене,додека не е доцна побарај го,ако те одбија по 3 молби знај дека тука е крајот,и тоа што поминало нема да се врати за жал :(
     
  15. Elenuskaa

    Elenuskaa Популарен член

    Се зачлени на:
    11 септември 2011
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    2.037
    Вака ние сме пријатели а се сакаме на фб комуницираме али не е тоа тоа ете пробав и тоа му напишав неколку пораки на телефонот, му дадов до знаење дека се кам и дека сакам да се смирам со него али тој ништо не реагира, пред некој ден му реков отворено дека сакам да го видам на скајп одма се сложи, пред некој ден ми течеше крв од нос, и му кажав и тој одма е што ти е сега, е појди на лекар, сакам да кажам дека се грижи и не му е сеедно, сакам а разговрам со него али ме страв дека така ќе го изгувам засекогаш, а од друга страна пак не сакам да изгедам дека го молам...
    Стварно незнам што да направам :(
     
  16. the-dark-angel

    the-dark-angel Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    37
    Биди отворена со него, седни го и раскажи му се убаво дека се каеш дека сеуште ти значи и дека сеуште има надеш за вас..неможеш да го изгубиш затоа што во секој случај ти остануваш другарка со него
    како што кажуваш дека сеуште се грижи и не му е сеедно кога ќе кажеш дека нешто те боли то а значи дека има надеж..пробај со последни сили напрај го тој чекор..доколку тоа не успее..незнам..сврти му грб и продолжи понатаму и знај ќе се врати он сам кога веќе ќе биде касно.:)
     
  17. Bubbi

    Bubbi Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    563
    И мене ми недостига и сакам пак да го вратам последниот дечко со кој бев. Одевме околу 7 месеци и беше најубаво, посебно почетокот на врската, како и кај сите врски нели... спиевме во шатори и имаше романтики, од него падна првото “те сакам“, имавме меѓусебно запознавање со пријателите и ептен блиските (тато,мама), одевме по домите, одевме и на шетање, планини, на свадба кај негов другар, спиевме и јас кај него и он кај мене, на базен заедно, се отвори многу голема доверба меѓунас, споделување на тајни и амбиции, едноставно се чуствував сигурна покрај него и најчисто се вљубив. Знам дека и он ме сака (или сакаше). Многу отворено зборевме. Секогаш искрени. И ми побара пауза. После паузата ми раскина бидејќи не се осеќал способен да продолжи во сериозна врска. Несака и нема друга. Нејќе он лично да чуствува одговорност према било кое друго лице. За ова имам пишувано и низ други теми (барање совети и слично). Сега сеуште комуницираме на фаце или на скајп. Некогаш он ќе го започне разговорот, некогаш јас. Во дел од муабетот се дешава да дојде до некое прашање од типот “сеуште мислиш на мене?ме сакаш?ти недостигам ли?“ Ова и он ме прашал мене и јас него. Ми одговори дека не ме заборавил и дека понекогаш му недостигам. Знам дека нема друга девојка. Речиси секој ден збориме. Ако не секој, тогаш секој втор ден. Веќе 2 месеца не сме заедно и премногу ми недостига. Еднаш падна муабет да одиме на кафе, ама временски неможевме да се погодиме па пропадна. Он знае дека го сакам. Јас му кажав. Реков “и да не сме заедно, што и да сме, другари или било што друго, јас ќе ти кажам што осеќам, зошто ако преќутам или кријам, тоа е исто како да сум те излажала, а тоа нема никогаш лично себеси да си го дозволам-да лажам за чуства ...јок.“

    Како ли сега од муабет на социјална мрежа да му доловам на типот дека нема потреба према мене да чуствува обврска? Само желба, љубов, да сака да бидеме заедно.... Не знам навистина што поголемо да би направила после изјаснување на најискрени чуства?!?!
    ДА, сакам да го вратам во мојот живот, зошто сеуште го сакам! И сакам да сум упорна, затоа што упорните го добиваат тоа што го сакаат, но како?

    многу изнапишав, дури ни јас неможам да го препрочитам и да го скратам за на вас не ви е мака да читате реферати :*

    енибоди? хелп ми абоут дис? ;(
     
  18. barbara11

    barbara11 Активен член

    Се зачлени на:
    18 март 2012
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    1
    Heloo devojki, mozebi mestoto na mojot problem i ne mu e bas tuka no se nadevam ke mi pomognete...
    Vaka sega imav decko skoro 4 godini i pred 3 meseci raskinavme, ne ni odese ne se sakavme vo posledno vreme i taka natamu. Jas se zapoznav so eden drug preku fb i mozebi i se zaljubiv vo nego, stanavme pobliski i sega s pojavi eden ogromen problem. Bivsiot mu go pronasol brojot i pocna da go zamara da mu se zakanuva i slicno za toj da ne bide so mene. Neodamna doznav deka nekogas koga sme si imale odnosi on snimal i sega mi se zakanuva i so toa deka prvo toa ke go pokaze na moite roditeli a posle na site drugi. Svesna sam deka kr go napravi toa i mnogu se plasam ako toj klip go vidat moite najbliski jas ednostavno nemozam da go izdrzam toa. Pred eden cas mi se javi i mi kaza deka vecer ke dosol kaj mene da razgovara so mama i tato. Ve prekolnuvam kazete mi stro da pravam do pred da bide mnogu docna bidejki toj navistina e spremen da go napravi toa. ako go vidat toa moite roditeli poveke nema da mozam da ziveam.STO DA PRAVAM KAZETE MI :whew:
     
  19. barbara11

    barbara11 Активен член

    Се зачлени на:
    18 март 2012
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    1
     
  20. TeaB

    TeaB Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    1.868
    Допаѓања:
    543
    Додека го читав текстот ми падна многу жал за тебе. Знаеш дека во една врска и машкото и женското се криви. Ти во овој случај си правела така зошто си имала грижа за него, си знаела дека ќе иде и дека нема да го видиш. Се ова што си правела е знак дека го сакаш, а он ако имал малку совест и ако те почитувал ќе те сфател затоа што не е лесно да се разделиш од личноста која ти значи многу. Можел во дискотеката да те поздрави барем а не така да си замине. Не му паѓало жал за тебе??? Јас би те советувала да си продолжиш напред и да не гледаш позади. Јас не знам зошто он заминува во Германија, но може и сакал да раскине со тебе па да си замине слободно... Не сакам да ме сфатиш погрешнп, но тоа е моето мислење.