1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сакам да сум повторно со бившиот

Дискусија во 'Разделби' започната од emilijakaraivanova, 6 јануари 2010.

  1. JustFun

    JustFun Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2014
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    2.774
    ProkletoZaljubenaa

    Типов е типичен кретен, да ми простиш. биди среќна што си се ослободила од него на време отколку да си била со него а да те понижувал на многу начини. Тоа за мене е понижување. Ми досади со нејзе па ајде сега со тебе ќе се ебам :^) и тоа скришум.
    Не смееш да дозволиш да потпаднеш под тоа искушение. Имаш нова врска со човек за која сум сигурна дека те сака. Тој има девојка и нека остане со нејзе. Така е најдобро. И за тебе, и за него.
     
  2. unforgiven

    unforgiven Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Se izvinuvam poradi latinicata od mob sum..vo vrska bevme 3ipol meseci eve vekje 5ti den otkako mi raskina i toa preku fb..-.- kolku i da nema ponasanje kakov i da e.. go sakam ...nemozam da go zaboraam mn mie tesko... me blokna na fb mi rece povekje da ne go baram.. no bi sakala pak da sme zaedno se me potsekja na nego.. se bi mu prostila..toj.svesen e znae kolku.go sakam.. no ete.se otkaza od nas.. sakam da go prasham dali bi mi dal uste edna sansa dali ima sansa pak da sme zaedno ...dali da se nadevam.. demek odprvo mu bilo preubavo so mene sega ne cuvstvuval isto mnogu sum naporvala sum go barala nemal takvi vrski dosega i demek toa bilo pricinata.. shti da pravam? Da mu pisam ili? Da si ja probam srekjata ne sakam da se otkazam ili pak ednostavno da se otkazam? :(
     
    На Bin4e123 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Sawyer

    Sawyer Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2011
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    3.031
    Пол:
    Машки
    Мислам дека стихов е погоден за објаснување на цела ситуација "сакам да ти кажам оди си, некако со други зборови" . Види, никој толку лесно не се откажува од личноста што ја сака, а тој прелесно се откажува од тебе, 5 дена не те побарал и многу лесно те блокирал, искрено мислам дека треба да си продолжиш сама, нема иднина во оваа врска, дури и да продолжите, а не ми изгледа дека ќе продолжите, овде нема иднина, за се се потребни двајца, така и за врска, овде во оваа врска има само еден, само еден сака, само еден се обидува, тој другиот очигледно ни сака, ни се обидува..... :)
     
    На Bin4e123 и Barbie20 им се допаѓа ова.
  4. unforgiven

    unforgiven Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Mozhebi si vo pravo no teshko mie da ja prifatam vistinata...
     
  5. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Колку побрзо ја прифатиш вистината толку подобро за тебе. Залудно е да се надеваш и залажуваш. И ова што бараш уште една шанса ми делува дека се понижуваш самата себе иако не си сторила ништо. За машко не вреди волку да страдаш. Луѓе по 20 години брак па се разведуваат никому ништо а ти за 3 месеци врска волкава заљубеност, едноставно не вреди. Можеш да бидеш само среќна оти бил искрен со тебе и не те влечкал за џабе и искористил. А дупло поглупа работа е буквално да го молиш, така повеќе ќе му се дигнат акциите.
     
    На Bin4e123 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Barbie20

    Barbie20 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    676
    Допаѓања:
    10.722
    Пол:
    Женски
    Нормално дека ти е е тешко да ја прифатиш вистината. До вчера сте биле заедно, а сега ти раскинува преку фб, те блокира без око да му трепне и се однесува како воопшто да не си постоела во неговиот живот. Криво ти е, бараш објаснување, но нема и всушност тоа е она што те тера да го побараш, да му кажеш дека повторно сакаш да бидеш со него, да си дадете уште една шанса и да видите дали ќе ви оди овој пат, да промениш некои работи...
    Но едноставно касно е. Поготово во случајов, кога дечкото толку лесно се откажува од тебе. Ако барем малку си му значела нешто и ако барем малку те почитувал, пред се` како личност, а потоа како девојка, ќе најдел подобар и пофин начин за да ти раскине и после тоа колку толку да остане во некаков контакт со тебе.
    Колку и да е голема причината за раскинување ( а во случајов нема некоја посебна причина) не би требало да се однесува така со тебе. Тој уствари бара влакно во јајце и измислува глупави причини за да ти раскине, бидејќи не е маж и не знае како поинаку да постапи, па тоа го решава со бегање и криење. Ако постоеше барем малку љубов, ќе ти оставеше надеж дека ете после некое време можеби ќе бидете заедно, а тој напротив, прави се` само за да те отргне од него.
    И размисли...дали би можела повторно да бидеш во врска со дечко кој веќе еднаш се испонашал со тебе како со ѓубре?
    Нели додека ќе бидеш со него ќе ти се враќа филмот и ќе се присетуваш на сите овие работи што ти ги направил?
    Немој да го бараш. Тој знае дека го сакаш и мисли дека ќе го молиш. Така само му ја креваш цената и уште повеќе ќе се вивне во облаци. Штом решил на ваков начин да те остави, залудно ќе биде да го бараш. Нема да го разубедиш.
    Ако и тој те сака ќе ти даде уште една шанса. Или ќе те побара самиот после некое време.
    Ако е за тебе ќе ти се врати. Остави го. Ако може да живее без тебе, нема да те побара. А ако после некое време почнеш да му недостасуваш и сфати дека не може без тебе, ќе те побара. Па и дури да се случи тоа ти треба да размислиш дали да бидеш со него и да му дадеш уште една шанса или не. Не си ти играчка па тој да се однесува со тебе како ќе му текне.
    Не би да те растажувам, ама ми се случи баш истово ова и после два дена го видов со друга девојка.
    Не мора да значи дека и во твојов случај е така, но за толку лесно да се откажеш од се`, мора да постои причина. А подобра причина од оваа нема.
    Остави се` на времето. А и тебе ќе ти помине љубовта кон него. Можеби се работи само за приврзаност и опседнатост. Си се навикнала на него, па сега мислиш дека нема да можеш да живееш без него. Но, со тек на време ќе го заборавиш и кога ќе ти текне што ти направил сета љубов што си ја чувствувала кон него ќе се претвори во омраза.
     
    На Згодната, Bin4e123, DELFIN-15 и 2 други им се допаѓа ова.
  7. nikolina.k

    nikolina.k Нов член

    Се зачлени на:
    25 септември 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    epa vaka pred 1 mesec raskinavme a idevme nekollku meseci se bese najjjjjubavo ali poslednite nekolku nedeli osekjav deka ke raskineme..porano koa ke se pustese na fb odma mi pisuvase po cel den se dopisuvavme i zborevme na mobilen, se gledavme 4 pati u nedelata, ne se karavme ic i se toa :D
    1 nedela pred da raskineme se ponasase cudno ne mi pisuvase ic na fb a bese online..ke mi se javese samo da se vidime i tolku..i se dodeka ne dojde eden den.. mi pisa na fb treba da zboruvame i gotovo znaev so ke se desi..mi rece deka sakal da raskineme i go prasav za pricina mi kaza deka ne sum go ispolnuvala...mnogu se razocarav i se iskluciv od fb posle nekoe vreme mi stigna poraka od nego mi pisal deka nejke da ostaneme samo na toj razgovor od preeska i mnogu mu bilo zal so vaka sme zavrsile i deka sum mu go razubavila najlosiot negov del od zivotot, deka me sakal i sakal da ostaneme drugari ....uste si razmisluvam za toa zaso mi raskina...go sakam premnoguuu i sakam da se smiram so nego ali neznam kako..se mislam dali da mu kazam deka uste nemozam da go prebolam i deka mnogu mi fali:)
     
  8. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Човекот незнае што сака. Ако веќе ти раскинал тргни се од него со сила убавина не бидува.
     
    На nikolina.k му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Samer

    Samer Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2014
    Пораки:
    224
    Допаѓања:
    168
    Пол:
    Женски
    Дечкото е сигурно недозреан и незнае што сака .Ако ти рекол дека сака да останете другари сигурно не те сакал на тој начин туку само како другарка .Според мене некој што го сакаш неможеш да се замислиш да живееш без него и неможеш да се замислиш себе си со некој друг/а зошто сите други ти се одбивни. Мој совет ти е да се одалиечиш и да го заборавиш , да шеташ со другарките уживај и се во свое време ке си дојде . ;)
     
    На nikolina.k му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Schmetterling01

    Schmetterling01 Активен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2013
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    19
    Искрено сите имаме проблеми во врската со коишто се соочуваме секојдневно, но тоа незначи дека кога на дечкото ќе му се посака едноставно да ти ви ги каже тие зборови ,, готово е меѓу нас,, повеќе можам до негде да го оправдам она раскинување се праите лом во кавга и во момент на ефект го викаш тоа, отколку по порака, на фб или по телефон. Кога веќе некој ти вика сакам да разговараме на таа тема или ти праќа порака значи имал претходно време за да размисли дали да ја започне темата воопшто. Отсекогаш сум викала на дечко, доколку раскинеме, дали ти на мене или јас на тебе, враќање нема. Бидејќи кога еднаш ќе се скрши нешто нема залепување назад. Како тоа до вчера не си го исполнувала а веќе денес сака да му се вратиш?? Мене тоа ми е сосема нелогично и детинесто. Единствениот начин на којшто јас воопшто би размислила за смирување е да труди незнаеш колку за да ти покаже дека вистински му значиш мада сепак ќе кажам нема да биде веќе исто. Ако се смириш типот ќе си знае дека го сакаш премногу, и ќе си зима за право да ти ја искористува љубовта и да те манипулира. Не вреди ниедно машко, да му вртиш и да бараш шанса, посебно ако не си направила ништо лошо ко на праимер да си го изневерила или незнам.. НЕ ВРЕДИ!!!
     
    На nikolina.k му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Schmetterling01

    Schmetterling01 Активен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2013
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    19
    се извинувам за малите збунки и правописни грешки :*
     
  12. pravnik94

    pravnik94 Нов член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Zdravo! Znam dekabsajtov e za zeni ama se nadevam deka ke moze da mi pomognete. Imav devojka skoro godina vreme se skaravme pred 3-4 meseci napraviv se sto bese vo moja mok se ponizov ja molev za da se smirime taa ne sakase. Znaci tolku mi e tesko sto pocnav da pagam vo depresija po celi denovi placam za nejze so nikogk ne se druzam skroz se zatvoriv ve molam za sovet ako moze da mi dadete sto da pravam so nejze. Ja sakam pojke od zivotot. Koga ke i bide tesko ednas vo nedelata mi zvoni mi kazuva deka i e tesko deka saka pak da bide so mene ama toa e duri zborime posle toa pak stanuva istata ladna ne saka da zboruva so mene ne mi se javuva i sl. A mene ko ke mi bide tesko i zvonam mi veli na kafe sum so eden sto i se pustase duri bevme zaedno istotaka ednas i se javiv mi rece deka ke odela so nekogo na kafe a mozebi i ke izleza so nego toa mi go kazuva seto . Ve molam za sovet
     
  13. Teen.girl-18teen

    Teen.girl-18teen Активен член

    Се зачлени на:
    16 август 2014
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    14
    Бев во врска со совршенство од личност , конкретно во карактерна смисла , сето тоа траеше 8 месеци , но пукна тиквата поради сплет на околности за кои признавам јас сум виновникот. Во меѓувреме за овие 9,6 месеци како не сме заедно , имав нова , прилично добра врска која ме исполнуваше , но нешто секогаш ме влечеше назад , ме тераше да оставам се , само поради бившиот , затоа што во текот на овие месеци во кои сме разделени , секоја наша online конверзација и секој телефонски повик ( бидејќи избегнувавме да се видиме ) , колку и да сме поставени пријателски еден кон друг се сведуваше на нашето минато , и секогаш ги разгоруваше потиснатите емоции , особено бидејќи токму тој ги иницираше таквите емоционални разговори.
    Оваа , сегашна врска прекина , се уште не сум се откажала од идејата дека можеби еден ден повторно ќе бидам со бившиот , но сепак не знам како да го придобијам назад , бидејќи направив грешка со која ја проневерив неговата доверба ( не е неверство во прашање ). Ве молам за помош и за некој совет , од лично искуство што ви се случиле.
     
  14. s1a1n1d1r1a1

    s1a1n1d1r1a1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    14.358
    Пол:
    Женски

    Искрено јас немам многу искуство со бивши.
    Во смисла дека моменталната врска од година и пол ми е единствената долга, стабилна и значајна врска. Претходно по 1 месец онака со 2-3 се маткав ама досадни ми беа.
    Значи ќе ти одговорам не од искуство, туку од ете некоја моја замисла. :)

    Мислам дека бившите се со причина бивши. Дека оние причини, навики, работи кои не натерале еднаш да раскиниме кога-тогаш би се појавиле пак. И сличните клишеа како, колку сакаш пати прочитај иста книга секогаш ќе има ист крај. Итн. На глобално ниво такво ми е мислењето.
    Ама вервам и во исклучоци, односно дека има луѓе на кои едноставно им е судено да бидат заедно.
    Можеби се нашле во погрешно време, во погрешни околности но сепак припаѓаат заедно.
    Мислам дека барем треба да дознаеш каде спаѓате вие.
    И доколку добиеш втора шанса, цени ја и не си играј со довербата на личност која толку ти значи оти луѓето многу ретко добиваат втора шанса во животот.
    Поздрав
     
  15. Teen.girl-18teen

    Teen.girl-18teen Активен член

    Се зачлени на:
    16 август 2014
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    14
    Верувам дека има можост за втора шанса , која искрено не би ја ценела , туку би ја чувала како бубрег во лој ! Уште една интересна работа која заборавив да ја напоменам :
    - Во текот на овие 9 и пол месеци немал девојка , се уште знае да праша за мене и во повеќе наврати се има изјаснето дека после мене не може да пронајде токму таква која му прилега нему , или со други зборови , не може да ми најде замена , што и самиот тој ми го има кажано тоа.
     
  16. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    teska e so ovie bivsive .....
    sto mislite nekoj sto ve odbival a vie ste go sakale mnogu , najmnogu na cel svet , nekogas ke zatropa na vasata vrata ???? i dali bi mu oprostile... ???
     
  17. spas8

    spas8 Активен член

    Се зачлени на:
    14 август 2014
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    8
    Верувам дека има можност за втора шанса бидејки како што велиш се уште немал девојка,и бидеки причината за тоа што си ја изневерила неговата доверба не е со некое момче, секоја друга причина би можела да се прости разговарајте отворено кажи му дека уште го сакаш па ке видиш што мисли он барем ке си знаеш и нема да се измачуваш,но ти некако не си ми сигурна бидејки си имала друга врска.
     
    На Teen.girl-18teen му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Bah

    Bah Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 март 2014
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    1.187
    Самиов наслов на темава е смешен, сакам пак да сум со бившиот?
    Па драги мои дами тоа не е лулашка па качи се кога ти е ќеиф поврти па кога ќе ти текне оди поврти се на други лулашки па врати се, туку тоа се емоции а не играчки.
    Ги свакам оние помаливе кои сакаат се да пробаат и интересно им е тоа раскини смири се, ама зрела личност кога еднаш ќе раскине мислам дека треба да биде тоа, тоа, барам јас така ги саќам тие раоти.
    Искрено имам впечаток дека и вие девојките незнаете што сакате, се заљубувате бргу и мислите готово тоа е тоа и кога ќе се разочарате трчате кај бившиот.
    Јас не би можел да сакам некоја која раскинала со мене била со друг и пак да ми се врати, не девојка дае ангел дае нема шанси. Само кога ќе помислам дека била интимна со друг ми се гади а камо ли јас повторно да бидам интимен со неа.
    Исто така ме нервираат оние женски утехи дека он не ги преболел и сл, одбивам такви глупости дури и да слушам а камо ли да губам време во анализа.
     
    На Hipica, tessie и spas8 им се допаѓа ова.
  19. Teen.girl-18teen

    Teen.girl-18teen Активен член

    Се зачлени на:
    16 август 2014
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    14


    Таа друга врска само ми ги отвори очите , ми покажа дека не е токму тоа што го барав , и сфатив дека во текот на цела врска бившиот ми бил преокупација , така да сум потполно сигурна во себе.
     
  20. kristina123456

    kristina123456 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2012
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    59
    Пол:
    Женски
    О да ке затропа и те како ке тропа, а јас не тропам сега глупости од искуство ти кажувам и јас простив ама сега се моите правила миличок хаха, сеедно ми е за него и затоа му го правам истото што и он мене а он е свесен за тоа ама се заљубил и вика ако знам дека заслужив...тоа е животот е круг



    А за сакање повторно со бившиот, и јас си имам еден и работам на случајот се надевам ке си го вратам и задржам овој пат хаахаха
     
    Последна измена: 4 јули 2015