1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сакам да сум повторно со бившиот

Дискусија во 'Разделби' започната од emilijakaraivanova, 6 јануари 2010.

  1. EllShy

    EllShy Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2010
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    0
    Мила...пред да се обидеш да направиш нешто во врска со него,би требало да се запрашаш дали он ств вреди за тоа |(
     
  2. Tinnya

    Tinnya Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    незнам разумот што ми вели,ама срцето со сигурност вели дека навистина вреди...
     
  3. EllShy

    EllShy Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2010
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    0
    Епа тогаш би било убаво ако почнеш да излагаш на места кај со иде он... почесто да ви се судираат погледите нешо ауу, :) да пробаш да праите муабет на мсн и т.н
     
  4. Tinnya

    Tinnya Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    хммм и јас мислев така ... ама не знаев дали е тоа вистински избор,си викав да не сум нападна али сепак нема друг начин за да стигнам до него ..Ме охрабри многу фала ти :) ќе пробам ...
     
  5. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Јас би ти рекла пробај пак да започнеш некој разговор или едноставно кажи му дека сакаш да знаеш што се случи со вас и зошто на тој начин ставил крај..Ако повторно биде ладен и остар тогаш остави го..повеќе не му се обраќај не вреди..А инаку тркалото се врти така да коа ти ќе почнеш да се ладиш ќе те побара..И уште нешто имам слушнато добра мисла која во денешно време е реалност-Подобро да сум среќна отколку да сум убава!Се надевам ќе ме разбереш ;)
     
  6. an-e

    an-e Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2010
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    3
    ahh jas imav edna vrska so eden 2 godini so prekini...poslednite 4-5 meseci pointenzivno....sea raskinavme...svakjam deka ne e tip na decko so bi sakala da go imam megjutoa uste me privlekuva...sea kontaktirame onaka formalno na fb....posle nego nesum bila so drug zs uste ne izlegol nekoj 'sovrsen' :)
     
  7. wcb

    wcb Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Imav momche so koe odev 2 i pol godini...Vo tekot na ovie 2 i pol godini, raskinuvavme i se smiruvavme mozhe edno 4-5 pati. Ke raskinevme, dvajcata ke se nerviravme, gordosta ne ni dozvoluvase na dvajcata da prijdeme prvi, no na krajot sekogash se smiruvavme. Mnogu go sakav, pravev se za nego. Moabetite od tipot ''TE VARA'' voopsto ne gi slushav...proagav preku se, samo da bidam so nego. Otkako pred 1 godina raskinavme, doznav mn raboti koi mi gi pravel za tiе 2 i pol godini, no pak ne sakav da veruvav. Otkako pomina samo 20 dena po naseto raskinuvanje so fati nova devojka. Nemozev da veruvam kako mozese toa da mi go napravi. So denovi placev i ne mozev da gi kontroliram cuvstvata i emociite. Toj mi beshe se... :worried:
    Po samo 6 meseci od nivnata vrska, pocna da me pozdravuva preku moi drugarki, velejki im deka me saka, deka sekogash ke me saka, i deka ova e samo edna od negovite greski so gi napravil. Pocnavme da se dopisuvame, pocna da mi se javuva, i mi se zakolna deka ke i raskine na devojkata samo za da bide so mene.
    Toa i go stori, noo pominuvaa meseci i meseci, no nie ne se smirivme. Sega povtorno i se vrati na svojata bivsha devojka, no pak pocna da kontaktira so mene. Nemozam da razberam, sto vsusnost saka od mene?
    Mn sme inaeti i dvajcata i nemozeme nikako da se razbereme... Jas sum licnost koja mn lesno prostuva i znam deka na krajot pak ke mu prostam i ke popustam :worried:
    Kako i da e...ova ne se izdrzhuva :?:
     
  8. Blanca

    Blanca Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    725
    Допаѓања:
    505
    Ako si tolku inat kako sto kazuvas togas zainati se i nemoj da mu prostuvas ;)
    Ke si najdes nekoj drug, ne e kraj na svetot.Gledas deka so ovoj ne se izleguva na kraj.
    Pozzzz
     
  9. limaaaa

    limaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2010
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    1
    Jas mislam deka toj decko n te zasluzuva kolku i da go sakas..Znam tesko e i toa mnogu koga ke zasakas nekoj i ne mozes da se prepustis na drug ..ali ponekogas morame da prifatime ...Mislam deka moras da go zaboravis,zatoa sto ako te saka toa momce nema da dozvoli toj samiot da zboruva deka si dosadna ne znam ti sto...Tuku ke ostane so tebe ...
     
  10. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Тоа што првиот пат раскинал немој да го зимаш како добро дело од негова страна ни ништо добро.Тој не заслужува ништо од тебе , ни да го погледнеш . Колку сака може да те поздравува , да кажува дека те сака . Ама не е љубов ти дур плачеш тој да е со друга. Стави крај во се со врска со него , не се малку 2 ипол години ама полесно е да преболиш кога знаеш дека ти има направено многу лоши работи . Мисли на лошите работи , прави работи што те прават тебе среќна , не потклекнувај на неговите обиди да трчаш по него. Не ти треба таков .. ;)
     
  11. Dirty-angel

    Dirty-angel Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    16
    ГО САКАМ, ГО САКАМ ПОВЕЌЕ ОД СЕ. ГО САКАМ ПОВЕЌЕ И ОД МЕНЕ... Единствен проблем е што сум во врска со друг, некој кој се труди максимално да ме направи среќна а јас сеуште мислам на бившиот... Нема ден а да не помислам на него, нема ноќ а да не заспијам со негова слика во рака... ГО САКАМ и многу ми е тешко без него а уште потешк ми е што се откажа од се така лесно, без да се потруди ме остави да бидам со некој друг и продолжи понатаму како ништо да не било... Мислев дека ке ми биде лесно да го заборавам но секој ден ми е потешко и потешко.. Ми треба, Го сакам.. Сакам да сум пак со него... Неможам да живеам веќе вака :( * VTB *
     
  12. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Според ова што го напиша гледам многу го сакаш бившиот.Ама не ги кажа причините поради кои сте раскинале, зошто тој се откажал од тебе? И што бараш со овој другиот кога не си среќна со него и покрај сите негови обиди да те направи среќна? Ама така е...кога нема љубов, нема среќа па тој ако сака нека е и мек како лепче :( Кажи ни нешто подетално па може ќе помогнеме со по некој совет.
     
  13. mondrian

    mondrian Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    3
    имав врска долга 8 години и последната година почнав да чуствувам изладеност кај него.тоа сето се случуваше од кога почна да работи во други градови.и пред неколку дена седнав да разговарам со него и ми рече дека чуствува заситеност од мене и не ме чуствува како девојка туку повеке како добра другарка.и одкако се разделивме тоа се неколку дена( мене ми се како години) почна почесто да ми се јавува од пред тоа што ми се јавуваше.разговараме долго, и никако не можам да дојдам до одговор како можеше да ги изгуби емоциите спрема мене? :( (не се работи за друга девојка сигурно).
    незнам шо да правам во моментов ама едно е јасно пак сакам да сум со него, али што фајде кога он не ме сака како девојка?
    сакам да слушнам ваши мислења!
     
  14. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    А бе долга врска и сте се презаситиле од самите себе...Не лесно.СЕпак нека биде вака одредено време да размислите и двајцата што сакате и дали можете да продолжите понатаму.Ако се смирите што е можно јас мислам тогаш мора да направите нешто да смените во врската што се однесува на интимност,страст..Инсистирај на нови работи...па и не бидете цело време заедно..Оставајте си простор и за дружење со другари/другарки,колеги итн..Едноставно да си недостигате.Се зависи дали сте спремни двајцата да смените нешто во врската.
     
  15. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.594
    Не би те разочарувала, затоа што не се познаваме лично, и секој си има различни приказни позади затворена врата, но од ова што го пишуваш, гледам дека си приземјена и реална, а веќе и си ги наброила сите причини поради кои сте се разделиле. :(
    8 години не се малку, вие веројатно се познавате добро еден со друг, дали во неговите зборови чувствуваш неискреност? Би рекла можеби дечкото бара пауза бидејќи си има бубачки во главата, но кога луѓето кажуваат така искрено дека се презаситиле,, за жал тука е крајот.
    Јас имам бивш дечко кого го сакав бескрајно, но со текот на времето тие чувства на страст, привлечност, очајна потреба да се биде со него, да се гушкаме... избледеа, од ден на ден стануваше јасно дека повеќе не го чувствувам за таков и собрав сили да му го кажам тоа. Нормално болеше, но се соочивме со тоа и денеска сме најдобри другари.
    Поенатата ми е дека - кога нечии чувства ќе избледат, исчезнат, таа особа тотално ќе се олади и исклучи кон некоја друга, скоро никогаш не се обновуваат таквите чувства. За жал.
     
  16. mondrian

    mondrian Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    3
    се согласувам потполно со тебе! али јас мислам дека повеке не раздели што почесто е на терен во друг град и што не се гледаме често.он ми кажа дека има психички проблем и тоа го прави да биде понечуствителен? незнам не ми е јасно како може некој да ги изгуби емоциите со некој што бил 8 години заедно.Сме имале прекрасни моменти заедно.и тоа што викаш да недостасува аднреналин и возбуда во долгите врски.
    јас мислам дека кај мене е грешката-затоа што ја секогаш му подавав рака за било која ситуација, го разгалив може да кажам.и затоа изгледа се презасити...? ама да ги изгубиш емоциите што знам...неможам да измислам!
    п.с- фала ти многу julie77 за товето мислење! :*
     
  17. mondrian

    mondrian Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    3
    Е па тоа не ми е јасно како може да избледат емоциите еве и тебе исто ти се случило. Може пак случајно си сретнала некој друг што ти се допагал па ти избледеле емоциите.
    а во неговите зборови чуствувам конфузија збунетост.. страв! најветоватно од тоа што му се случува и знае како јас ке го примам тоа..
     
  18. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Мондриан..е па штом кажуваш дека му одиш по кејф тогаш смени го ова..Почни со малку топол-ладен однос.Значи кога ќе очекува од тебе нешто да направиш не го прави или остај време да помине нека биде во исчекување..После биди на моменти ладна малку порезервирана..Па дури и лошка :devil: ..онака малку да ја размрдаш врската и да го ставиш на мислење..така ќе почне повторно да си ги буди емоциите во себе.А кој психички проблеми имал? :^)
     
  19. mondrian

    mondrian Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    3
    Јас мислам дека многу го газлигавив со тоа што се му овозможував- немаше никаков проблем тој.Еве веќе 6 дена се немаме слушнато јас не се јавувам само он ама многу ретко и тој со објаснение дека не сака да ми биде уште полошо.а те послушав со тој топол-ладен однос да го применувам и ќе видиме со тек на време дали ке дади резултати.Неговите цело време ме бараат да ме видат (затоа што 8 год беше врската) ама они се уштте не знаат дека ние сме раскинати.
    да ти одговорам на прашањето-тој има психички проблем некое подолго време....али и јас имам многу месеци али не ја изгубив желбата и љубовта спрема него.
     
  20. baby87

    baby87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2010
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    8
    Повторно со бившиот

    ми треба еден огромен совет од луге кои го искусиле ова затоа ви се обракам вас феминки :worried:

    со бивсиот децко имам раскинато веке една година ама имавме одржано некој контакт помеду нас сега сака повторно да бидеме заедно бевме на кафе излезени и проба да ме пољуби првиот пат му дозволив ама потоа се тргнав почна да ми кажуба колку ни било убаво и за моите дома и за неговите казете ми дали би успеала оваа врска или не??????