1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сакам да сум повторно со бившиот

Дискусија во 'Разделби' започната од emilijakaraivanova, 6 јануари 2010.

  1. mici.i

    mici.i Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    14
    Mojava prikazna ne e ni priblizno slcna so vasite...ama sepak :)
    On e pogolem od mene pet godini. Ne ocekuvav nisto, ama ete se sluci...
    Se muvavme dva meseci, se gledavme cesto, bese super...Ama kratok period ne bev tuka i se oddalecivme, ednas jas ne mozev da izlezam, pa on i taka...Ne bevme vo kontakt eden mesec, pa mi pisa dva pati da se vidime, ednas mu rekov ne mozam, posle se soglasiv. I sega sakam da go vidam, da bideme pak zaedno...Sto da pravam? Da cekam da me vikne on ili da go viknam jas? :worried:
     
  2. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Викни го де ти? Што има врска? По секако дечкото веќе два пати те викнал претходно.
     
  3. gami

    gami Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    628
    Допаѓања:
    126
    Можеш да му предложиш ти да се видете, еве кога те викал ти не си можела :) . Обиди се, ако толку сакаш да се видете, не мора се тој прв да те вика.
     
  4. Sevil

    Sevil Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Vaka: So tipov idev 7 meseci mn me sakase premnogu se pravese za mene delevme se, ednostavno pokraj nego ziveev ... Se desija mn raboti taa drugarka mu mu zborese svastarii za mene i on posledniot mesec oladi skroz ... Se nemavme videno 2 meseca i se vidovme mi rece deka nemoze da me zaboravi i deka me saka a meguvreme si fati zenska. Se gusnavme me baci i taka nataka i mi rece deka ke i raskine da mu dadam otprilika 1 nedela ... Pominaa skoro 2 meseca on use ne raskinal mi vika kao demek nemozel taka odma devojceto imalo karakter neznam ti so. Se vidovme posledniot pat i mi rece deka me saka ama ne kako porano i mi rece da mu dadam vreme sakal da bide so drugari neznam ti so ... Neznam so da mislam dali me mafta neso nezz stv ... Pomosss !!!
    [mod-kirilica:3qg3harw][/mod-kirilica:3qg3harw]
     
  5. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.792
    Допаѓања:
    65.502
    Пол:
    Женски
    Јаооооо девојче. Не знам дали вака одстрана кога е раскажано, па се чини кристално јасна ситуацијата.
    Вака да ти кажам. Прво, не можел да те заборави, а си фатил женска во рок од два месеци, а може и порано да било. Па ти вика ќе и раскине, не и раскинува. Те мафта од околу. Мене ми личи дека те чува резерва. Уште не му е сигурно со другата, па те држи и тебе на ланец.
    Мое мислење.
    И мислам дека и ти го знаеш ова, ама си во фаза на самозалажување. Отвори ги очите, подобро ќе биде за тебе.
    Поздрав.
     
  6. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    Севил и јас го мислам истот како и Rainbow те Чува типот во залиха, на лагер Што се вели

    а понекогаШ е подобро да го заборавиШ минатото, или барем да се обидеШ и да си го продолзис зивотот :$
     
  7. WalterBishop

    WalterBishop Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    и јас се сложувам, машко сум и знам како стојат работите... ти си му дефинитивно резерва, може звучи лошо ама подобро само да остане да звучи така отколку после тоа повеќе да се каеш. Значи накратко сака да смени малку, очигледно нема со која, ти си тука, емотивна си знае дека може да те добие на таа карта...
    Ова е само претпоставка не значи дека сум во право, само пази што правиш... ако ти е само за да имаш машко до тебе за задоволување на одредени потреби ок, ама мислам дека тебе и емоциите те врзуваат (што е понормалната верзија) и после би било лошо... а трагичното е што него му е до првото што го кажав и некако не се поклопуваат едно со друго нели?
    Мој совет не се враќај НИКОГАШ на бившите, со тек на време ги збораваш лошите работи кои биле причина да станат бивши... ама кога ќе се смириш после некое време пак истата песна, не вреди да губиш време и енергија, животот оди напред, оди и ти
     
  8. NotInLove88

    NotInLove88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 декември 2010
    Пораки:
    159
    Допаѓања:
    77
    Ахх,темата ми е премногу позната на истиот му се навраќав цело време,заради тоа што бев премногу уверена дека ме сака, и постојано го оправдував иако длабоко во себе никогаш не му простив за тоа што ме повредуваше секој пат,велат љубовта е слепа..нее таа слепа , ние намерно не сакаме на време да се освестиме и додека си дадеме време за тоа самите ќе се повредиме....Тоа што типот е многу згоден не го прави автоматски и добар .....Аххх можеби премногу сум исфрустрирана цело време само кукам и јас како и останатите,а всушност цело време решението е во нас самите.....Прстот на чело дами и размислете -Дали Вреди тој тип за повторно да му се вратите и да му се дадете....Јас тврдам дека доколку некој ве сака самиот ќе ви докаже и не треба многу затрчување секое цвеќе не мириса убаво.....
     
  9. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    wow ти благодарам walter bishop Што ме поддрза во мислењето :$

    маШките Членови на сајтов како тебе се за поздрав :clap:
     
  10. GeorGinnA

    GeorGinnA Популарен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2010
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    2.007
    ЗА СЕВИЛ:

    Како прво,ако навистина бил луд по тебе,премногу те сакал,се правел за тебе зарем навистина во првиот момент кога некој ќе му каже дека рецимо кај другарка ти на гости чорапот ти бил скинат,ќе му поверува без да те слушне тебе? :^) Каква е таа љубов кога не му е битно што имаш ти да кажеш?

    Туку,вака како што ја опиша ти ситуацијава повеќе од јасно е дека дечкото одамна си тера свој филм,а тоа ставањето рака во оган за тебе што било некогаш останало само како твоја лажна надеж дека ќе бидете заедно пак....Батали го него и престани да се понижуваш бркајќи го и хранејќи му го егото со тоа што си во исчекување на неговото раскинување.

    Викаш дека не ти е јасно дали те мафта???? |(
    Еве јас ќе ти кажам-ТЕ МАФТА,покажи си самопочит и терај си го животот...исто како што направил и тој ;)
     
  11. vgeso

    vgeso Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Ми треба помош :( одев со девојката година и пол, и на крајот таа одлучи дека и требало малку слобода оти цел живот го поминала во врски сакала малку слобода да шета со другарките ... ние по цел ден бевме заедно по цел ден бевме заедно се беше совршено. На почетокот на врската кријав некои работи си пишував со други девојки на мсн ама никогаш не ја изневерив а кружат муабети за тоа... не сум горд на тоа и и се извинив и и реков дали можиме да почниме наново да пробаме да видиме како ќе биди ... во таа незина пауза таа запозна друго машко и сега се муваат веќе 1 месец и ми вели дека да не бил тој можеби ќе ми дадела уште една шанса. Ми вели дека не ме сакала како што ме сакаше порано. Дали е можно да се заборави сета љубов во 1 месец? Сите изминати работи спомени за 1 месец? Секој ден се слушаме правиме муабет како “другари“ а знае таа дека јас не можам да ја гледам како другарка оти ми значи се во животов. Не можам да се замислам без неа. Ја засакав премногу и не знам како да постапам. Тој и забрани да ми пишува и на Facebook и на MSN се со цел да не и се вратат чувствата. Пробав и да не и се јавувам, и да не и пишувам ама не можам :( Едноставно срцево не сака да ја остави и не сакам да се откажам оти ако се откажам после ќе ми биде криво оти не сум испробал се. Дајте совет како да ја вратам оти знам дека чувствува уште нешто кон мене, секогаш кога ќе зборуваме за тоа како дошло до ова незе и течат солзи. Ве молам за помош не сакам да ја изгубам
     
  12. Scar.Tissue

    Scar.Tissue Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    371
    Допаѓања:
    1.044
    Веќе ја губиш... Ти се лизга низ прсти.
    Мислам дека паузата ти ја побарала баш поради тоа друго машко, а не поради слободата да шета со другарките. (Освен ако ти не си бил болно љубоморен и не си ја пуштал да го прави тоа).
    Ако ти рекла " да не бил тој можеби ќе ти даде шанса " значи дека сепак тој е тука, а таа не сака да го остави за да ти даде тебе шанса. Таа веќе те заборава тебе, веќе не те сака со ист интензитет и да се смирите тоа ќе е болно за тебе, нема да и гледаш сјај во очите, ќе се плашиш да не замине повторно. Сега веќе се скршило нештото, ти колку сакаш форсирај за се да е во најдобар ред, никогаш нема да биде. Спомените, верувај не и се заборавени, ама не сака да се навраќа на сето тоа. Што било-било.
    Тоа што секој ден се слушате, мене ми мириса како да сака да те има за златна резерва, во случај да ја остави тој другиот, или да и се здосади со него.
    Инаку, тој иако и забранил да ти пишува, ако сака таа, ќе ти пишува.
    Јас мислам со тоа што и се јавуваш правиш полошо, таа е свесна дека во секое време ќе може да те има. Ќе те сожалува и ќе се смее на тоа како ти трчаш по неа.
    Ти побара совет како да ја вратиш. Јас нема да ти дадам таков совет. Туку ќе ти речам....
    Продолжи си понатаму со животот(ќе си речеш колку е лесно да се каже)
    Пишувај си со други девојки, излегувај, запознавај се, не слушај песни што те потсетуваат на неа, не и се јавувај!
    Кога ќе види дека ја игнорираш ќе се замисли и ќе си речи каде е сега, што прави, па ако сака таа ќе те побара, ако и значиш и ако нема големо его.
    Знам дека нема да ме послушаш, ама секој пат кога ќе посакаш да си со неа или да ја слушнеш, помисли на тоа што ти направила, како се гушка со друг, прочитај ги советите овде... Јави се кај другар.
    Не за џабе рекле "Времето лечи се". Верувај дека е така.
     
    На vgeso му/ѝ се допаѓа ова.
  13. vgeso

    vgeso Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    ќе се обидам така да напрам :( ама секоја вечер кога ќе си легнам мислам на неа секое утро кога ќе станам ми има пишано на фб ... не знам што да мислам. Најмногу ме двоумат солзите кога зборуваме за нашата врска. Да не беа тие веќе ќе ја пуштев да оди. Знам дека сеуште чувствува нешто и не сакам да се откажам :(
     
  14. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски
    Ако чувствувала нешто, немало да ти бара пауза, ниту пак да се мува со друг. Додуша, можеби се кае за тоа што го сторила, ама нема назад. И да се смирите, мислиш дека нема да и' префрлаш за тоа што се мувала со друг?! И јас би те советувала да си продолжиш со животот, не е единствена на светов, ќе има и други. Тешко е да продолжиш кога сакаш некого, ама таква е ситуацијата, не си ни прв, ни последен. Времето навистина лечи се'.
     
  15. Li0ness

    Li0ness Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.057
    Допаѓања:
    1.818
    Vgeso, според мене, ако сакала само да шета со другарките, немало потреба од раскинување (освен ако ти не си некој напорен тип кој и правел проблеми :^) ). Ама мене малку ми е чудно и тоа што сака слобода и веднаш си наоѓа друг. Тебе не ти е чудно тоа? Солзите... па, мислам дека не се доволни да заклучиш дека те сака, може да се и од тоа дека не знае што сака. Не сакам да те разочарувам, некако ми личи дека сака да те држи во близина како резерва, може дури и само како емотивна резерва, како некој за кој знае дека ја сака. Луѓето знаат да бидат и такви, да им треба во близина некој за кој знаат дека ги сака, дека е луд по нив... ама при тоа да не го сакаат. Ова се се само мои претпоставки, не мора да значи дека се точни, ама сум била во долга врска (многу подолга од вашата) и тоа што сум имала дечко не ми пречело да се дружам со другарките, многу често заедно со дечко ми и никогаш не сум осетила дека ме гуши врската. Убаво е што си заљубен, ама преиспитај се вреди ли ти да ја чекаш да се одлучи додека таа се мува со друг?? А ако е обратно? Плус и ти кажува дека не те сака како порано... Мислам дека е време да продолжиш понатаму. Кој знае, може така повеќе ќе се заинтересира за тебе :)
     
  16. vgeso

    vgeso Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    не сум некој напорен тип ништо не и забранував ниту пак бев љубоморен на некој глупости ( до одредена граница се разбира) само ме чуди што ми вели дека сака пауза и одма се мува со друг и ми вели никогаш нема да биди ова со него како тоа што беше со тебе. а сум се мувал и јас со други и знае и таа ама не знам што е работава :( искрено не сакам да ја испуштам оти ја знам премногу добро и си одговараме комплетно во секоја смисла, вреди да се борам ама дали на крајот од тоа че добијам нешто или само полошо ќе биди да си направам да не ми зборува
     
  17. em4eCrazy

    em4eCrazy Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    3
    Mnogu vreme pomina ama sepak Elisa fala ti mn. go poslusav tvojot sovet mnogu mi pomogna mi gi otvori ocite ;)
    [mod-kirilica:2uchopya][/mod-kirilica:2uchopya]
     
  18. zbuneta2

    zbuneta2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    5
    И јас имам сличен проблем како VGESO.Одев со дечко 5 месеци, и на крајот дознав дека и се јавил на бившата како за смирување и таа го отпукала.... На почеток по цел ден бевме заедно ама после тој почна да излегува со другарите и капак згора на све и се јавил на бившата. По 4 месеци остваруваме пак контакт и ми призна дека си пишувал со други девојки на мсн ама као никогаш не ме изневерил и ми призна дека и се јавил на бившата ама као тоа било момент и побара од мене да почниме наново со тоа што ќе бидеме другари да видиме како ќе оди па после као отом потом.... Инаку за време на паузата он смени две девојки со тоа што со последната раскинал пред скоро време и за неа дознав одпосле. Кога се смиривме ми рече као когај сакам да му се јавам за на кафе и кој пат ке му се јавим као аха добро и после го нема и се некако изговори,ама па на мсн си пишуваме најнормално. Пред некој ден другарка ми му реце да застанат со другарму и муабет и мислам дека беше супер мада мислам дека се уструцабаше од мене. Вечерва пак излеговме јас другарка ми другар му и он и он беше молчелив цело време малку така ке се насмевне и толку. приметив дека цела вечер го гледаше мобилниот и приметив дека некој му титкаше.Другарка ми и другарму се договараја за нареден викенд као пак заедно да излеземе и он само реце ако ке се договориме и само чао чао.
    И сеа се мислам дали усте оди со девојчето или не,и дали ради другар му излага а мене не може да ме поднесе или не е така,А дека усте ми прае кејф ми прае.Би ве замолила ако може совет да ми дадете дали да се потрудам да го вратам или не?
     
  19. princez

    princez Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 март 2010
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    0
    секогаш ве читам и сум присутна на форумот.Некогаш имам применето дури и ваши совети што ги оставате на друг а во тој проблем и јас се проноагам.Но , еве решив малку да се отворам и да го напишам проблемот што ме маче веке 6 дена .Имав врска од 2 години .Не сакав врската да започне но ете дадов шанса после долго размислување дали да започнам нешто.Никогаш во врската не сум имала кавги , никогаш не сме се карале ,секогаш од мене ја добивал слободата .Не сум сакала да гушам ниту пак да ме гушат а тоа значи да не бидеме по 24 часа заедно Никогаш не сум помислила да го изневерам едноставно тој се ми пружеше и не сум сакала друг до мене .Ова лето и доста патував но со мислете бев кај него .Секогаш во врската сакав разбирање , разговор и поштување од моја страна тоа му беше дадено, мислам дека и од негова затоа што не сме имале проблеми како што напишав секогаш со мирен разговор можеш се да средеш.Да не пишувам многу да скратам , секогаш сум ја добивала љубовта од негова страна , секогаш ми кажуваше колку многу ме сака и мислев дека стварно ништо не ни фале.Се додека пред 6 дена отидов кај него се беше убаво разговаравме смеевме се одедншка тој и кажа дека не знае дали чувствува нешто за мене , дека целио бил збркан прво мислеше дека се шали тој продолжи со тоа ми кажа дека и не знае дали веке имало и страст мегу нас .Јас бев збркана не знаеше што да одговорам и кога станав да си одам тој ме гушна силно и го прашав дали е овоа според тебе дека немаме чувства и тој ништо не одговори.Кога дојдов дома не му се јави едноставно беше лута и сакав утредента тоа да го сторам .Утре кога се слушнаме (мислејки дека се зеза) тој па тие зборови не бива веке нема повеке да сме заедно јас и ти не сме еден за друг ке си најдеш подобар, бев целата збркана продолжив после тоа и со неолку пораки да ми каже причината што се случи помегу нас тој ми одговараше дека немал да најде никогаш девојка како мене и дека сега сакал да ставе крај одколку после кога ке било доцна .Една причина јас што мислам а неколку пати ми ја има повторено ее тоа дека јас сум посветена на школото сега ми остана уште магистерската да ја одбранам и тој се плашеше дека можам да успеам со работа и да го гледам со други очи едноставно јас ке сум прекинала со него пошто тој има завршено само средно но и тоа му го имам објаснето дека не сум таква девојка дека ја гледам иднината заедно со него .Можно е пак стварно да му се изгубиле чувствата спрема мене .Знам дека времето лечи се ,знам дека постепено ке се забраве мегутоа чувството во мене понижувањето јас бев упорна еве му се јавував првите 3 дена пораки пракав и добивав одбивања премногу е ниско ама не сакав да го изгубам го сакам премногу .Можеби некој од вашите совети добро ке ми дојдат а во моментот баш ми се потребни .Ја се извинувам поради долгиот напишан текст .
    Поздрав
     
  20. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Vgeso, колку и да ти е тешко мораш да се соочиш со реалноста. Нештата се такви какви што се, таа е со друг. И верувај дека не вреди да се трудиш веќе околу неа. Залудно е, само си правиш да ти биде потешко. Таа да сакала да ти се врати, ќе те побарала самата. И што е најважно, немало да си најде друг.

    Размисли дали вреди заради ваква работа да се нервираш толку... Колку поголеми проблеми постојат! Едноставно не ја барај, колку и да си мислиш дека е тешко тоа. Концентрирај се на убавите работи во животот, занимавај се со нешто, со некое хоби. Излегувај со другарите.
    Ништо не е тешко ако навистина сакаш да го направиш.