1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Салмонела кај деца

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Vasemk, 13 ноември 2020.

 1. Vasemk

  Vasemk Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2020
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Салмонела во измет кај 3 годишно дете упорно се појавува. Лекувани во болница 7 дена во септември. Во октомври повторно со копро култура е пронајдена салмонела ентеритидис, лекувано е со антибиотик.
  Контролен тест пред една недела за копро култура и повторно салмонела ентеритидис.
  Совет?
   
 2. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  4.194
  Допаѓања:
  10.815
  Пол:
  Женски
  Стара е темава, ама јас го имам истиот проблем. Малата лежеше во болница со салмонела, примаше антибиотик една недела, сега се е во ред со столиците но на контролна копрокултура пак има салмонела. Пак ќе се консултирам со педијатар, очекувам да треба пак антибиотик, ама има ли некој искуство колку време треба ова да се излечи? Пред ова, беше 3-4 дена во градинка, сега не може да почне пак. Вака ни на адаптација не може да оди.
   
 3. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.333
  Многу е досадна за лечење. Дечињата што ја закачија од градинка во Ку (пред 3-4 недели) некои уште ја лечат и без 3 негативни теста не ги пуштаат во градинка. Превентивно и други деца кои не пројавија симптоми мораа да направат копрокултура.
  За антибиотик ке ти каже педијатар а јас знам дека треба многу пробиотик, пребиотик, Цинк и Ц витамин.
  Ако сте ја закачиле во градинка (мислам дека ти беше од Ск.) и има други дечиња болни, ова стварно треба да се алармира ја преминаа секоја граница. Идиоти!
   
  На Spidy му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  4.194
  Допаѓања:
  10.815
  Пол:
  Женски
  Не е ова од градинка колку што знам бидејки беше таму неколку дена, па остана дома со температура, па после цела недела завршивме во болница. Дома ја има фатено од нешто, не откривме од што, ама во исто време беше со децата од Куманово што беа болни.
   
  На slavica999 му/ѝ се допаѓа ова.