1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Самодоверба

Дискусија во 'Психологија' започната од Schmetterling, 21 декември 2009.

 1. Schmetterling

  Schmetterling Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  225
  Допаѓања:
  14
  Колку е битна самодовербата во нашиот живот и ако сме ја изгубиле како да ја вратиме .... ?
  Што кога намалената самодоверба претставува проблем и пречка за некои работи?
  Дали можете да живеете без самодоверба и како се справувате со недостатоткот на самодоверба?
   
 2. Elisa

  Elisa Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  42
  Допаѓања:
  7
  Mnogu e bitna vo nasiot zivot. No ne znam kako bi ja vratile ako ja izgubime :D
   
 3. Schmetterling

  Schmetterling Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  225
  Допаѓања:
  14
  Pa ne znam ni ja ama eve nekoj ako ima nekakvo iskustvo vo toa moze da go podeli so nas..... :? :) se nadevam deka ke se pojavi nekoj takov :)
   
  На Gozi78 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Neskrotliva

  Neskrotliva Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 декември 2009
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  7
  Znaci treba mnogu da vnimavame za da ne ja izgubime najveke morame da obrnuvame vnimanie na toa ........A za vrakanje na samodoverbata treba malku da se podrazmislam posto dosega ne sum doziveala nisto takvo...Nz so da vi kazam ama bitno e deka sekogas treba da si imas svoe 'JAS' i sekogas da go kazuvas svoeto mislenje ne e bitno dali si vo pravo ili ne ...........ako mi tekne nekoja ideja do posle ke ti pisam pak :D pozz
   
  На susi му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Schmetterling

  Schmetterling Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  225
  Допаѓања:
  14
  Dodeka covekot ne se spoznae sebe si ne moze da kade deka e samouveren i ima samodoverba ...dodeka ne gi spoznae svojte slabosti mani osobini i karakteristiki ke ne moze da ja zacvrsti svojata samodoverba...a kako da se spoznaete samite sebe..prasanje na vreme i mesto..sekojdnevno iskusenie ..ponekoja taga stradanje moment na sreka ..se toa e iskustvo golemo iskustvo pocetna faza za gradenja na samodoverbata koja e kluc na uspehot vo zivotot...(prezemeno od dr forum:) se nadevam deka nema da mi se nalutat:) by the way ubavo kazano)
   
 6. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.674
  Допаѓања:
  7.642
  Па треба секој да ја има, многу помага во животот. Самодовербата може да се стекне ако си задоволна од самата себе. Па затоа биди средена секој ден, среди си ја косата, нашминкај се, убаво дотерај се, налакирај се, истакни ги работите кои ти се допаѓаат на твоето тело, сокриј ги недостатоците. Гледај секогаш да има нешто уникатно до тебе, за да те пофалат, тоа ќе ти ја зголеми самодовербата. Биди организирана, зборувај полека, секогаш гледај ги луѓето во очи. Тоа е многу важно, и на нив ќе и ставиш до знаење дека имаш самодоверба. Работи на самата себе и вложувај, сигурна има многу работи за кои си задоволна.
   
  На Зуси, Rada15, cresa-jagoda и 7 други им се допаѓа ова.
 7. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.811
  Самодовербата е многу важна како за тебе самата, така и за луѓето околу. Многу е лошо ако оставиш впечаток на другите дека немаш самодоверба. Може да се дојде до тој степен да те сожалуваат. Затоа главата исправена, мислите средени и имајте повеќе верба во себеси. :D
   
  На Зуси му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  508
  Пред се треба да имаме на ум дека не постои човек кој е совршен и да ги прифатиме нашите недостатоци како такви. Но, никако да не останеме на тоа дека сме ги прифатиле нашите маани, туку да ги цениме и сакаме нашите предности. Секој човек е посебен на свој, единствен начин.

  Доколку ја изгуби некој самодовербата нека го прочита следново:
  1.Насмевка
  Бидете секогаш насмеани, бидејќи така никој нема да примети како ви е. Размилете и вие добро дали повеќе сакате да бидете во присуство на намуртена или насмеана личност. Верувајте насмевката мн помага...
  2.Кажувајте го името
  Колку што можете кажувајте го почесто името на соговорникот, на пр. КАДЕ ИЗЛЕВА ВО САБОТАТА, МАРИЈА или САМ ЛИ БЕШЕ ТОГАШ СТЕФАН. Со кажување на името ќе се соочите поубаво, а колку повеќе се соочувате со нештата толклу повеќе самодовербата ќе расте. Пред другите ќе изгледате мн позрело и ќе зрачите со самодоверба.
  3.Прифатете се такви какви што се
  Овоа е најважното, бидете задоволни со тоа што го имате и со тоа што неможете да го променете. (Овде не се бројат акните и дебелината) Пред огледалото не викајте колку сум грда, туку колку сум прекрасна. Колку повеќе пати така викаш, толку подобро. Прифатете се себеси и нека ви биде удобно во своја кожа.
  4.Задолжително
  Мислам дека овоа сите го знаат-Никогаш не заборавајте да ставите стикче, да ви биде измиена косата, да ставите убав парфем и да ставите барем еден моден додаток. Сигурно нема да се чуствувате убаво додека сте испотени, со мрсна коса...тогаш ќе се срамите да почнете разговор со некој. Парфемот и модниот додадок ќе направат да се чуствувате поубаво поради убавиот мирис и декорација на телото.
  5.Секој е убав на свој начин
  Секој е убав на свој начин. Можеби некој од вас има убави нокти, убаво тело, чисто лице, сини очи... Па истекнувајте ги убавите работи кај вас и бидете среќни поради нив.

  За крај, не заборавајте дека постојат многу којшто се секогаш спремни да ви го расипат денот и да ви ја урнат самодовербата, воопшто да не се секирате поради нив.
   
  На Зуси, Rada15, ivona48 и 29 други им се допаѓа ова.
 9. ametist

  ametist Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 декември 2009
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  13
  Bravo Viktorija prekrasni soveti!
   
  На Bok му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Pennyroyal

  Pennyroyal Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2009
  Пораки:
  48
  Допаѓања:
  40
  Ејј...чек те малце! :worried:hock:
  Преголема самодоверба доведува до арогантност...

  ѓИ внесување во филмот :“јас, јас и само јас„ не мислите така!? :mrgreen:
   
  На Squirrel му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.811
  старите често велат МНОГУ АРНО НЕ Е НА АРНО. но треба да се има самодоверба, со мерка. дури јас би препорачала дозовлено е и малку НАД мерката. сепак треба сами да процениме во кои ситуации самодовербата е пресудна за нас
   
  На s.r.n.a му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  508
  Зборуваме за самодоверба, а не за егоцентричност. Тоа ЈАС, ЈАС И САМО ЈАС е љубење на самиот себе, само гордост и егоизам, а не самодоверба.
   
 13. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.370
  Допаѓања:
  63.407
  Пол:
  Женски
  E pa vidi ti ako imas pregolema samodoverba i si mislis jas sum najpametna najubava i se naj naj ne mislis deka toa bi dovelo do egocentricnost?
   
  На Goldenwoman му/ѝ се допаѓа ова.
 14. angel133

  angel133 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2010
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  1
  Najprvo zdravo devojki nova sum na forumot :)

  a sega... imam mnogu malku samodoverba vo vrska so mojot izgled se e skladno na mene no nemam visocina, samata se ubeduvam deka nikoj ne e sovrsen no sepak golem problem mi e :(
   
 15. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.811
  ич да не се секираш. и јас немам височина па што? сега да си набивам комплекси заради тоа?! никако! тоа што велиш дека на тебе се е складно треба да ти биде доволно. и никогаш не заборавај: НАЈУБАВИТЕ ПАРФЕМИ СЕ СТАВААТ ВО МАЛЕЧКИ ШИШЕНЦА ;)
   
  На martine му/ѝ се допаѓа ова.
 16. angel133

  angel133 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2010
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  1
  hehe ke se potrudam da go zapamtam :)
   
 17. enca.69

  enca.69 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  3.447
  i jas nemam visocina:(((( iako sum imala super deckovci maskite me obozavale, segasniot isto taka, znaci bnez da se falam a i zalam bidejki nisto ne bi postignala, ne se znaeme :D pred drugite mi e nezgodno ova da go kazam zvuci kako falba, no taka bilo....a jas pak nemozam da prebolam sto sum niska:((((((sakam da kazam deka iako ne sum imala problem nikakov radi toa mene licno mi e i mnogu sakam da sum povisoka...ama mnooogu:( sum 1.55....ok...ubavo izgledam ama non stop sum na visoko...a sakam samo farmerki i paticinja:(((samodoverba imam...i poise od sto treba.. ;) ne mi e kompleks ili mi e :?: ama mi bese , na periodi me fakase...problem ne mi e...AMA SAKAAAAAAAAAAAAAM USTE BAR 10 CM:((((((((
   
 18. enca.69

  enca.69 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  3.447
  A KOLKU STE VIE VISOKI????????????
   
 19. kristin4e

  kristin4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  266
  Допаѓања:
  121
  Девојки научете да се сакате себеси такви какви што сте,со сите ваши доблести и со сите ваши мани.
  Без разлика дали сте високи,ниски,дебели,слаби секоја од вас е убава,најубава на свој начин.
  Секогаш кога ќе застанете пред огледалото сетете се дека гледате во посебно суштество кое во себе крие драгоцености вредни за почит.Не дозволувајте нечиј коментар да ви го урне егото и да ви ја намали самодовербата,бидете силни и верувајте во своите квалитети,зошто знам дека ги имате. ;) Поздрав!!!
   
  На Диња му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.306
  Допаѓања:
  144.857
  Ако самодовербата е намалена ради физички изглед е субјективна и надминлива,немајте гајле.
  Ама онаа како комплекси на помала вредност и слично...е тоа му нема лек.Самодоверба не се учи(стекнува) за еден ден,се вежба и вежба и вежба,а право да ви кажам дури сметам дека е некој вид на талент.Не секој ја има на здраво ниво и не секој знае да се носи со неа како што треба.Баш вештина во секоја смисла!
   
  На okcenzi и StarBwoyy им се допаѓа ова.