1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Самокритичност

Дискусија во 'Психологија' започната од Bright, 16 март 2010.

  1. ilipili

    ilipili Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    4.991
    Самокритична сум да,секогаш добро размислувам пред да направам нешто,а ако тоа што сум се одлучила дека е добро да го направам излезе дека не било тогаш буквално се јадам самата себеси.Умерената самокритичност е доблест ,а онаа претераната е веќе мана.
    Не се фалам самата себеси,но знам добро да се искудам и искарам некогаш кога знам дека нештото сум можела да го направам поинаку,а не сум го направила тоа или пак нешто ако сум кажала ,а не требало.Воглавно во таквите ситуации анализирам и донесувам суд дали тоа било правилно или не и ако излези второто учам од грешката и се трудам тоа да не се повтори нареден пат.Знам секогаш кога е во мене вината да си ја признаам.
    Не сум претерано самокритична во ниедна ситуација се трудам да ги разграничам нештата,да си кажам самата себеси дека тоа не е во ред,ќе се јадам како што напоменав погоре одредено време,но не претерано,сепак сите сме луѓе и несакано некогаш грешиме.
     
    На XstrongerX му/ѝ се допаѓа ова.
  2. evangelina.ina

    evangelina.ina Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2010
    Пораки:
    446
    Допаѓања:
    17.812
    Пол:
    Женски
     
  3. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.832
    Вреди да си самокритичен,да си одговорен за сопствените постапки и да учиш од сопствените грешки.
    Самокритичноста како особина ја посакувам да ја има секој човек,бидејќи само тогаш вредноста на човекот е на големо ниво.
    Човек кој не е самокритичен и кој за себе си има створено своја слика и идеал како најсовршено човечко битие,пред да си ги анализира своите постапки за мене не е човек.
    Бидејќи и дете од 5 години да се самокритизира има поголем авторитет отколку возрасен без трошка самокритичност.
     
  4. swe.ety

    swe.ety Активен член

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    4
    Дали мислите дека е доблест или маана? Мислам дека е доблест. Навистина е добро да знаеш сам да се поправиш и да се искритикуваш кога ќе згрешиш. Затоа што мислам дека (според мене) полесно е сама да си кажам, а потешко ми е друг кога ќе ми каже. :)
    Дали знаете одвреме навреме да си удрите шамар и да си кажете некоја критика? Да си удрам шамар не :D Ама често си се критикувам сама себе, многу често. :)
    Дали претерувате во самокритикување? Па, можеби понекогаш по малце. :$
     
  5. The.Pink.Angel

    The.Pink.Angel Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2012
    Пораки:
    497
    Допаѓања:
    132
    Самокритична сум и тоа многу понекогаш знам да претерам ама тоа е... :(
     
  6. Katerinceee

    Katerinceee Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    814
    Допаѓања:
    1.230
    Пол:
    Женски
    Јас сум многу самокритична.Пред да кажам или направам нешто многу размислувам.И мислам дека добра особина на човекот е да е самокритичен...
     
  7. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    самокритична сум али во граници на умереноста....
     
  8. lollipop93

    lollipop93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    252
    Допаѓања:
    88
    Премногу сум самокритична, а не сакам, али дел од карактер. Сепак не е мана, ок е секој човек во својот живот да има барем мала доза на самокритичност.
     
  9. tweety26

    tweety26 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    Одсекогаш сум била самокритична.Дури и премногу.
    Понекогаш не чини тоа,ама некогаш пак е добро да си знаеш како стојат работите кај себеси.
     
    На vitomir му/ѝ се допаѓа ова.
  10. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    Самокритична сум кога нема да успеам во нешто.
     
  11. vitomir

    vitomir Нов член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2011
    Пораки:
    2.095
    Допаѓања:
    3.628
    И јас сум самокритичен,и ценам такви персони,сметам дека таквите се добри луѓе.
     
    На fallenangel и hermosa им се допаѓа ова.
  12. sadgirl21

    sadgirl21 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јануари 2013
    Пораки:
    7.354
    Допаѓања:
    8.477
    Премногу сум самокритична,што е дел од мојот карактер..
    Премногу, до таа таа мера,да од мојата самокритичност си стварам комплекси..од кои едниствено јас патам :)
     
  13. ColoursOfTheRainbow

    ColoursOfTheRainbow Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.411
    Пол:
    Женски
    Дали мислите дека е доблест или маана? Понекогаш доблест некогаш маана.
    Дали знаете одвреме навреме да си удрите шамар и да си кажете некоја критика? Даа и тоа добар шамар и голема критика :D
    Дали претерувате во самокритикување? Па некогаш да :D Очекувам премногу од мене !
    Како може да влијае самокритичноста на личноста? Преголема самокритичност, перфектцизам :D
     
  14. tropical

    tropical Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2012
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    61
    Уф да не зборувам за самокритичност. Тежок карактер сум :x и знам не понекогаш туку секогаш да си давам критики.. За некои работи сум перфекционист, и мислам дека ако имам мала маана, дека сите тоа ќе го заприметат. Секогаш си мислам дека не сум убава, дека сум глупава, дека можам повеќе да правам, но другите сосем спротивното го мислат. Ценета сум од многу мои блиски, пријатели, професори, но ете јас мора да се самокритикувам. Ко некоја глупача сум, не знам зошто но во се маана си наоѓам... |(
     
  15. sofijanoka

    sofijanoka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    2.652
    Допаѓања:
    15.512
    Пол:
    Женски
    Самокритичност?
    Премногу,навистина премногу сум самокритична. :devil:
    Понекогаш,тоа е убава доблест,но,се во граници на нормала.
    Некогаш во некои полиња сум тооолку самокритична,што за малце у депресија ќе западнам.
    А ми имаат давано и комплименти за самокритичноста. :)
     
  16. Gocaa

    Gocaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2013
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    90
    Тоа се луѓе кои повеќе бараат од себе самите отколку од другите.
    Самокритичност (висока) е формула за успех!
     
  17. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Доста сум самокритична кон себе со цел да бидам подобра и поуспешна личност,што некогаш ми е криво кога ќе видам колку себични луѓе има,се ценат и се оправдуваат самите себе и кога се во криво,а ние само критичните биле во право биле во криво ќе си ја земаме вината врз себе,не ни е лесно и на нас :lol:
     
  18. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.800
    Пол:
    Женски
    Сум самокритична до одредено ниво, ама не и претерано, и тоа не чини ... :worried:
     
  19. MorbGoth.666

    MorbGoth.666 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    531
    Допаѓања:
    148
    Дали мислите дека е доблест или маана?
    Мислам дека е доблест, т.е на некој начин ја сваќам како самоконтрола затоа што може многу да помогне на промена кон подобро.
    Дали знаете одвреме навреме да си удрите шамар и да си кажете некоја критика?
    Знам :D
    Дали претерувате во самокритикување?
    Делумно..
    Како може да влијае самокритичноста на личноста?
    Може да успееме да се смениме и да се усовршиме
     
  20. Anabelle.Amorette

    Anabelle.Amorette Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2013
    Пораки:
    3.068
    Допаѓања:
    44.096
    Пол:
    Женски
    Самокритична сум,многу,а тоа ми пречи,дури мислам дека поради ова имам и недостаток од самодоверба.
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.