1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Самокритичност

Дискусија во 'Психологија' започната од Bright, 16 март 2010.

  1. lightning123

    lightning123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2014
    Пораки:
    801
    Допаѓања:
    391
    Понекогаш е подобро да застанеш и да си речеш:" Не! Ова не треба да бида вака! Ти, женска, да седнеш веднаш и да поработиш на самата себеси!" Но, друг пат, треба да ја гледаш светлата страна и да си речеш: "Еј, остави го тоа, не си ти виновна. Смири се. Немој толку да си лута на својата личност.".

    Јас, почесто сум некритична кон самата себеси. Па зошто да се самокритикувам? Треба да уживам, да будам убаба и да се трудам да успеам во тоа што ЈАС го сакам, а не некој друг. Па и да се карам сама себеси поради туѓи желби и интереси. Нема шанси. :* :lol:
     
  2. ColoursOfTheRainbow

    ColoursOfTheRainbow Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.411
    Пол:
    Женски
    Мојата самокритичност е на големо ниво. Дури сега некако почнав да ја контролирам, а тешко е кога сум си набила комплекси дека сум грда и навистина го мислам тоа. Морам да намалам со самокритичноста, тоа само повеќе ми ја намалува самодовербата (што ја немам).
     
    На hermosa и eliesaab им се допаѓа ова.
  3. Shekerka

    Shekerka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    25
    Дали мислите дека е доблест или маана?
    До одредени мерки е доблест, но мислам дека кога ќе се помине некоја одредена граница станува маана.

    Дали знаете одвреме навреме да си удрите шамар и да си кажете некоја критика?
    Критики постојано си кажувам себе си, секогаш се трудам да мислам позитивно нопремногу сум самокритична.

    Дали претерувате во самокритикување?
    Постојано претерувам како што кажав погоре, понекогаш мислам дека сето тоа што ми се случува мене е моја кривица, но не секогаш...

    Како може да влијае самокритичноста на личноста?
    И те како лошо доколку „излезе“ од контрола... На пр. јас од што сум премногу самокртична сум ептен повлечена, срамежлива, мислам дека сум најгрдата личност на светот...
     
  4. Joi

    Joi Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2014
    Пораки:
    606
    Допаѓања:
    1.995
    ЈАс мислам дека е доста важно да бидеме самокритични, бидејќи дака ќе можеме да донесеме поправилни одлуки и да бидеме подобри личности.Но тоа не треба да биде до степен каде што се нарушува самодовербата.
     
  5. Tamara856321

    Tamara856321 Нов член

    Се зачлени на:
    10 август 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Денес сите се самокритични.. Но според мене најмногу тинејџерите се критикуваат сами. Јас немам некое големо искуство во споредба со другите луѓе, затоа што сум и јас тинејџер. Го разбирам овој поим многу добро. Тинејџерите ова време сакаат да изгледаат како многу познати личности или како некои нивни пријатели, затоа нон стоп се критикуваат самите си мислат како неможам да бидам како неа што има таа повеќе од мене... И тука почнуваат да се оптеретуваат со тие работи.. Јас најмногу ги разбирам затоа што и јас сум иста. Затоа сакам да кажам дека не е можно тие мисли да престанат и родителите да не настојуваат на некои работи затоа што денес е друго време. Денес наместо да го живееме овој живот се натпреваруваме меѓу себе. Светот се смени денес не е можно да се излезе со некоја блуза која била во мода претходната година или со некоја блуза која повеќето луѓе ја имаат... Светот се менува а со тоа и луѓето :/
     
  6. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.120
    Допаѓања:
    76.409
    Пол:
    Женски
    Уф, колку само им фали самокритичност на луѓето. Дотолку што, сметаат дека се самокритични а кога некој друг ќе им упати критика, наместо да ја прифатат и да размислат за истата, тие се во состојба да се нафрлат како диви ѕверови врз критичарот. :tmi:
    Тешко е човек да се научи на ова. Треба прво да се избори со своето его кое му вели дека тој е секогаш во право, дека тој е во се нај, дека никој не смее да му се спротивстави и да каже за него нешто лошо. Човек најчесто не сака да признае дека нешто згрешил и тука е проблемот. Ќе бидам самокритична и ќе си признаам дека понекогаш, кога ќе добијам критика од некој, не признавам од прва дека некаде грешам, но секогаш ги препознавам грешките и ги признавам или на другите гласно, или самта на себе. Самокритичноста ја поврзувам со искреноста, а да научи човек да е вистински искрен кон себе е дефинитивно доблест.
     
    На pdb123, Rama и Briar Rose им се допаѓа ова.
  7. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    Сметам дека самокритичноста преставува вистинска доблест во денешно време кога сите се сметаат себеси за нешто посебно и супериорно.

    Можам за себе да кажам дека сум доста самокритична особено кога станува збор за моите научни трудови и теории, кое ме доведува до поголем успех.

    Сепак, дури и самокритичноста треба да има одредени граници на применување. Со други зборови, има позитивен ефект кога некој поединец се обидува да го подобри своето себе, ама има негативен ефект кога самокритичноста се злоупотребува за да се постигне совршенство, а совршенството како поим не постои во реалноста.

    Инаку, се согласувам со теоријата на Sidney Blatt која се однесува на личноста и главно се фокусира на самокритика и зависност.
    Според него, карактеристиките на личноста влијаат на нашето искуство со депресија и се вкоренети во развојот на нашите меѓучовечки интеракции и самоидентитет.
    Тој теоретизира дека личноста може да се сфати во смисла на две различни димензии - меѓучовечка поврзаност и самоопределување.
    Овие две димензии не само што ги претставуваат карактеристиките на личноста, туку се и производи на доживотниот процес на развој.
    Нарушувањето во самодефинирањето или идентитетот доведува до самокритика, а нарушувањето на поврзаноста доведува до зависност.
     
    На pdb123, Someonespecial, blonde_supergirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Самокритичноста е особина со која можеме да ги откриеме сопствените слабости и недостатоци за да се пронајдеме во дејноста и во општеството.
    Личноста која е способна сама да се критикува може да работи на себе и да ги продлабочува потенцијалите со цел усовршување во достигнувањата.Посегнувањето кон критиката ја покажува човечката величина на достоен начин разобличувајќи ги карактерните недостатоци.
    Искреноста и храброста се основа на применување на самокритиката. Личноста која развила способност да продре во себе и да гради свој препознатлив идентетит е зрела личност.
    Самокритичноста ја применувам секогаш кога имам потреба од себеанализирање и работам на подобрување на личното его.Таа има позитивна димензија кога недостатоците ги воочувам без ничии компаративни постигнувања.Градењето на идентитетот е невозможен обид без цврста основа за личен развој.
    Работењето на себе и признавањето на недостатоците е континуирано запознавање со себе низ времето.
    Црвената линија е онаму каде што нема да се посомневам во самодовербата.
     
  9. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.576
    Допаѓања:
    155.682
    Пол:
    Женски
    Веќе не знам дали да пишам, ама сегде пишам исто. Ни многу самокритичност, ни малку.
    Ако се нема самокритичност се работи за нарцисоиден човек, егоцентричен најчесто, кој не размислува за своите последици и не чувстува потреба да се преиспита за своите дела.
    Од друга страна пак, ако се има премногу самокритичност, најчесто се работи за човек со разнишано его, со ниска самодоверба, кој не верува ни малку во самиот себе.
    Ама пак, ни малку, но ни многу самокритичност е секако - здрава. Се работи за личност која ги знае своите квалитети, но и знај кога греши и не се плаши или срами да го кажи тоа. Тоа е здраво, исправно. Во секој случај одење и тежнеење кон одреден правец не е добро.

    Повеќе како личност почитувам човек кој е самокритичен, наспроти човек кој сака да критикува други.
     
    На crimson, Briar Rose, poenta и 2 други им се допаѓа ова.
  10. alexa_dimoska

    alexa_dimoska Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2018
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    950
    Пол:
    Женски
    Работите не се црно и бело, па според тоа не би ја сместила самокритичноста исклучиво во групата на маани или пак во доблести, затоа што има доза на присутност на двете нешта во самата појава. Барем кај мене.
    Ја сметам за доблест, затоа што носот ќе ми беше во облаци ако ја немав истата. Од друга страна, може да биде и голема маана, затоа што понекогаш не знам за граници, па честопати знам да се повредам себеси со тоа што премногу се критикувам.
     
    Последна измена: 1 март 2018
    На Vitaly му/ѝ се допаѓа ова.
  11. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.589
    Допаѓања:
    151.651
    Самокритичноста е многу добра особина според мене
    Да имаш храброст да кажиш да згрешив извини јас сум крив тоа кажува многу за таа особа
    да имаш храброст и да се самокритикуваш самиот себе во дадена ситуација е голем +за тебе како карактер
    сепак самокритичноста ја сметам за позитивна особна
     
    На zhap4e и Bitter-Sweet им се допаѓа ова.
  12. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Јас сум мноогу самокритична. Некогаш дури и се потценувам сама себе.
    мислам дека сето тоа е резултат на мојот страв од преценување.
    мразам кога ќе си ги преценам можностите и работите не одат како што треба и тогаш се обвинувам :)
     
    На pdb123, Rama и Nalutena1 им се допаѓа ова.
  13. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Самокритична сум и тоа претерано многу.
    Кај сум со прениска самодоверба,капак на се е и постојаното критикување и фаќање забелешки на себе...
    Значи за се што правам мора да најдам 500 маани и забелешки.
    Кога грешам некому знам да се извинам,ама искрено,многу е тешко човек постојано сам себе да се обвинува и критикува барајќи постојана вина во себеси...
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Swiftie.forever

    Swiftie.forever Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2015
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    32
    Јас сум личност која дефинитивно ги преминува границите за самокритичност. Секогаш ја барам вината во себе поради мојата ниска самодоверба. Да не заборавам дека и премногу ги анализирам работите со што тоа секогаш завршува да се обвинувам себе си се повеќе и повеќе...
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  15. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Сум самокритична, за работи за кои знам дека не ги правам правилно.
    Најчесто сама си знам каде грешам, но се случува и некој да ми укаже... Но прифаќам само издржани, аргументирани критики. Само нафрлање вина, нема да ми го смени мислењето.
     
  16. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.120
    Допаѓања:
    43.663
    Пол:
    Женски
    Мора да сме првин самокритични за да може и другите да ги критикуваме.
    Самокритична сум, во граници на нормалата.
    Знам да си ставам прст на чело и да видам кај сум згрешила.Ако може да се поправи, го поправам најбрзо што можам.
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Dashing:)

    Dashing:) Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2017
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    2.106
    Пол:
    Женски
    Самокритичноста е лоша според мене. Колку пати сте налетале на луѓе кои имаат мани а сепак изгледале совршено во очите на другите? Зашто тие си ги прифатиле своите маани и се сакаат како такви со се нив. Сите имаме и мани и доблести.Мора да постои баланс. Самокритичноста не доведува до никаде. Кога бев во депресија постојано се обвинував за се нешто што сум направила погрешно во минатото. И тогаш сфатив дека сега сум повозрасна со друга свест и сфатив дека за џабе сум се обвинувала кога тогаш сум мислела дека тоа е правилно. Само од тие грешки можеш сега да сфатиш што не би направила, или како сега си постапила. А, не да се обвинуваш. Бидејќи така можеш да си срушиш самодоверба.
     
    На No name 123 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.805
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    Самокритична - не би рекла . Реална , да . Ако нешто не чини , не чини . Ако сум дебела , си кажувам - дебела сум . Одамна научив дека треба да ја согледаш вистината , најчесто за свое добро . Ако за нешто сум во право , ќе настојувам да го докажам тоа .

    Јас знам дека имам вишок килограми . Се мачам со тежината , и тоа е факт . Пробав разни диети и не бидува . Сега е лето , ќе се фрлам на пешачење малку . Ваљда тоа ќе ми помогне .
     
  19. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.945
    Допаѓања:
    8.617
    Пол:
    Женски
    Дали мислите дека е доблест или маана? Не знам.
    Дали знаете одвреме навреме да си удрите шамар и да си кажете некоја критика? Често, дури и кога немам основана причина.
    Дали претерувате во самокритикување? Да.
    Како може да влијае самокритичноста на личноста? Одење во пропаст ако се нема граница. Самокритичноста води кон перфекционизмот, а овој па скроз утепува.
     
  20. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Дали мислите дека е доблест или маана? Ако е во умерена доза, секако дека не е штетна. Умерената самокритичност и склоност кон анализа на сопствените постапки и способности е знак на интелигенција, според мене.
    Дали знаете одвреме навреме да си удрите шамар и да си кажете некоја критика? Секако. Не сум безгрешна, никој и не е.
    Дали претерувате во самокритикување? Не претерувам, свесна сум за своите способности и квалитети.
    Како може да влијае самокритичноста на личноста? Претераната самокритичност може да натера човек да пропушти многу можности... Премалата самокритичност може да доведе до непромислени и импулсивни постапки.