1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Самоубиство

Дискусија во 'Психологија' започната од Bright, 16 март 2010.

  1. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Не дека некој сакал, ама успеал да го надмине, приказни со извршени самоубиства и страдањето околу таква трагедија..

    Има.. растревожуваат некои муабети.. кај некои луѓе.
     
  2. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.281
    Пол:
    Женски
    Океј, уште ова, морам да пишам. Поентата за пишаното е што прашањето на членката беше освен некои што успеале да го надминат тоа, што е со тие што не успеале , што после тоа. Што оставиле зад себе. Пустош и болка. Всушност имало толку многу луѓе што ги сакале, да се отвореле, да побарале помош, да побарале поддршка од нив, сигурно би добиле помош од бар некого. Нив им било битно да знаат за љубовта на нивните блиски и поддршката. Се би било поразлично да знаеле дека тоа што го направиле ќе остави многу негативни последици...
     
    На cresa-jagoda, Rama, theowndemon и 3 други им се допаѓа ова.
  3. lasthope

    lasthope Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2018
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    366
    Пол:
    Женски
    Затоа и го напишав, за да знаат дека не се сами, да знаат дека вредат.
    Едино што ме иритира од целиов муабет е што ми иде да си врзам 2-3 шамари од што бев глупа и ќутев.
     
    На cresa-jagoda и Dream-Girl им се допаѓа ова.
  4. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    @lasthope , на пладне те читав и еве уште сум под импресии дека постојат луѓе што мотивираат други луѓе да се самоубијат. Ти верувам на тоа што го пишуваш, ама не ми е верно дека постојат и родители што одгледале такви деца и ги пуштиле во школо со други деца. Прво што ми текна е да те прашам колку одамна било тоа и дали е доцна да се пријават. Ако ништо друго, на еден разговор во полиција или со психијатар. И не мислам тука на одмазда, туку чисто малку да се освестат за сериозноста на нивното влијание кое утре може да го извршат и на друга личност, која може да се случи да е послаба емотивно/психички и навистина да изврши самоубиство. Вака ако ништо друго, ќе знаат дека се евидентирани во полиција и дека би биле викнати на разговор доколку нешто такво се случи.
     
    На WildMk, rolulika, lasthope и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Vesna24

    Vesna24 Активен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2018
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    118
    Пол:
    Женски
    Да мотивираш некого да се самоубие, е Кривично дело.
     
    На WildMk и lasthope им се допаѓа ова.
  6. Bonus-Kombinator

    Bonus-Kombinator Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2016
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    126
    Пол:
    Машки
    Секојдневна помисла. Сметам дека проблемите не се решаваат со ова но некогаш нечиј проблем или болка е толку голем што веќе нема каде.
     
  7. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Нема поголем проблем, од тоа да не постоиш.
    Автоматски, сите шанси за нешто подобро, ќе ги снема..

    Ако има некој 'храброст' да го направи тој чекор, мора да најде во себе храброст, за да проба и да смени нешто.. Уште еднаш.. и уште сто пати, и милион пати..

    Смртта е толку финална..
    Точно.. нема повеќе маки, нема проблеми... Ама и нема ништо друго.
    Нема изгрејсонца, нема насмевка од некој кој ти значи, или од случаен минувач... Нема добар филм..
    Ништо нема...

    А едно мало нешто, е секогаш подобро, од едно големо ништо.
     
    На Rama, Lolipop23, Luminary и 6 други им се допаѓа ова.
  8. Bonus-Kombinator

    Bonus-Kombinator Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2016
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    126
    Пол:
    Машки
    Те разбирам, но сето набројано и додека сум жив јас го немам. Има луѓе кои мечтаат за среќа. Мене и едно благодарам би ме усреќило или една гушка. Не сум склон кон самоубиство, не би сакал така да заврши мојот живот туку се плашам да не направам нешто несвесно. Да не сте во кожа на некои луѓе, само тоа ќе ви кажам. Какви приказни сум слушнал, а и што имам јас за раскажување полошо и од хорор. Ама тоа е, нема бегање од реалноста а ниту можеме нешто да смениме некогаш колку и да сакаме.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  9. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Затоа е таа молитвата (иако не сум баш побожна). Парафразирам:

    'Боже, дај ми сила да сменам она што можам, трпение да прифатам она што не можам, и мудрост да знам кое е кое'
     
    На Lolo5 и Bonus-Kombinator им се допаѓа ова.
  10. smb asr

    smb asr Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2016
    Пораки:
    776
    Допаѓања:
    9.576
    Проблемите горе доле се исти, сите се лоши, ама зависи и до перцепцијата. Еднаш се обидов да си го земам животот, ама неуспешно, си реков ете не ми успева ни да се самоубијам не па да најдам среќа. Ама после тоа повеќе не се обидов. И да и сега не престануваат проблемите, ама повеќе не се замарам за ништо, сега ми е за се сеедно, безчувствителна станав. Сега гледам да работам и да шетам. И моментално имам само едно девојче (не мое) кое го сакам и ме прави среќна, еден другар кој е покрај мене и кога правам хаос околу мене и една личност за која мислам дека вреди да се борам.
     
    На Rama, lasthope и WildMk им се допаѓа ова.
  11. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Колку ми е драго што не ти успеал обидот.. :hug:
    Немаше да те читам сега овде, а и немаше да се зачапаме на /непамтамкојатемабеше/ :$
     
    На kikkki и Rama им се допаѓа ова.
  12. Bonus-Kombinator

    Bonus-Kombinator Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2016
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    126
    Пол:
    Машки
    Охх да се средуваше со молитва така се досега верувам дека целиот свет ќе живееше спокојно поради моите молитви.
    Имаш некој покрај себе како што велиш, имаш за кој да живееш, имаш со кој да споделиш и добро и зло, имаш на што да помислиш кога ќе си легнеш. Јас не би барал ништо повеќе.
     
  13. smb asr

    smb asr Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2016
    Пораки:
    776
    Допаѓања:
    9.576
    Да ти кажам право и мене моментално ми е драго, најмногу за девојчето кое го сакам, сега таа ме има мене како другарка, со мене зборува за се, кога сум таму заедно правиме работи, не би било фер да ја оставам сама , сега кога и мајка и почина;( Таа е мала и нејзиниот живот не е сјаен без мајка, барем јас ќе бидам тука до неа.
    Јас и ти се караме само во опакине теми :D за лгбт и проституција.
     
    На Rama и WildMk им се допаѓа ова.
  14. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    И за себе си ја кажувам.. :)
    Страдам од депресија цел живот...
    Најчудни.. наједноставни, 'најглупави' случки и реченици, се она што секогаш ме 'вадело од калта'
     
    На Rama и Bonus-Kombinator им се допаѓа ова.
  15. smb asr

    smb asr Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2016
    Пораки:
    776
    Допаѓања:
    9.576
    Да имам, ама ги најдов после обидот, многу подоцна. Затоа што неможам да пишувам многу, само би ти рекла оди прочитај во темата за мојот татко, на 11стр. И ќе видиш само мал дел како мене ми поминувало детството. Ама секогаш се тешам дека можеби некаде има и полошо.
     
    На Rama, WildMk и Bonus-Kombinator им се допаѓа ова.
  16. Unicorn_

    Unicorn_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2018
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    91
    Пол:
    Женски
    Мој совет ти е да одиш на некој психолог или психијатар, затоа што суицидните мисли се сериозна работа дури и ако се појавуваат на кратко и после си одат. Или ако си во некоја депресија навистина ќе ти помогне ако одиш на терапија
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Darlingzz

    Darlingzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2018
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    664
    Пол:
    Женски
    пиши ми ако сакаш.. имам "преживеано" самоубиство..
     
  18. AnaDelRey

    AnaDelRey Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2017
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    662
    Пол:
    Женски
    Деца бре какво самоубиство бре? Ајде бидете силни и издржете се... Трпението е доблест. Сите сме имале тешки моменти во животот со се!!! Ако секој втор се откажал од животот до сега ќе немаше многу од нас!!! Дали сте женски или машки нема врска, утре-други ден ќе имате фамилија, жена,маж и деца... Па нема ништо поубаво од тоа... Бидете оптимисти-мој совет!!! Ако сакате да се искажите слободно пишете во порака имам време јас бесконечно кога се работи за да ислушаш некого ❤️❤️❤️
     
    На Rama и jasbi им се допаѓа ова.
  19. Јаневски

    Јаневски Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2015
    Пораки:
    925
    Допаѓања:
    1.930
    Пол:
    Машки
    Ништо, ќе се бориш за себе.
    Гледај да изучиш школо и да си најдеш работа, да можеш сама да се одржуваш, егзистенцијално да не зависиш од никого и никој да не може да те уценува и малтретира.

    Какви се - такви се, родители ти се, искористи ги до каде што можеш, барем факултет истерај, нема да бидат вечни.

    На никого искрено не му е грижа за никого. Оговарањето на одредена тема е само привремена занимација на некои луѓе. А за туѓи занимации, не ми е гајле - одлично, нека си се занимаваат, нека бидат зафатени.

    Цел живот само познаници имам. Пријателството е илузија, на крајот на денот, сам си. Така било одескогаш, така е и така и ќе биде. Припаѓањето на општествена класа и група на луѓе значи постојан натпревар за носење во конкурентност со истата. Кој кај сака нека биде, тераш напред.

    Учи и работи го она што ти лежи и труди се да постигнеш успех.
    Оценките се само оценки на крај краишта, гледај да поминеш таму, убаво би било но не мора се да биде со максимум.

    Е како не, сите... 7 билиони сме, повеќето не знееме дека постоиме, индивидуално. И на крај краишта, кој за што сака нека се смее, негов проблем - и така велат смеењето здраво било. Ако денес некој се смеел на моја сметка - ако, убаво.

    Секој ден ќе има ново изгрејсонце, кое што е прекрасно да го видиш, сам или со некого, не е битно.
    Животот вреди да се живее, ако не за себе, ако не за оние после тебе, ако не за другите, барем за тоа едно ново изгрејсонце повеќе. Ама, со текот на времето, ќе видиш дека вреди и за себе и за оние после тебе и за другите.

    Кога и универзумот да ми ја побара оваа вреќа коски, јас му велам - не денес. Треба прво да завршам некоја побитна работа.

    Да.

    Само... Ние луѓето проектираме слики, таква ни е природата. На пример, ќе види нешто малку и ќе помисли дека гледа нешто што му е веќе познато, таа слика ќе ја проектира врз она што го гледа, иако тоа можеби врска нема и сам си прави оптичка илузија. Толку ни сече. Еволутивно, битно е за носење на брза одлука, за заштита од потенцијална опасност, безразлика што можеби е неточна.

    Карактерите се осознаваат од дадени аспекти, заблуда е да мислиш дека го познаваш некого доволно добро од видување од само еден аспект. И тука, кога некој ќе го осознаеш повеќе, настанува коментарот „си се променил“ не, никој во суштина не се менува, тоа е веќе пораснато и разгрането дрво, само се осознава подобро, од повеќе аспекти, во сите нивоа на свест, такаречи пирамидата на Маслов.

    PS: И поведро, животот е пред тебе.
     
    Последна измена: 10 јануари 2019
    На deathinside, kikkki, FashionFemme и 5 други им се допаѓа ова.
  20. nikolasavikj93

    nikolasavikj93 Активен член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2019
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Машки
    dali moze da dojde do smrt ako zemam povekje apcinja od diazepam od 5mg? itno e ve molam odgovorete

    znaci vaka da vi objasnam podetalno iskreno smaceno mi e od se. se odaleciv od moite i od sestra mi iako ziveeme vo ista kuka isto kako da ne ziveeme edinstven muabet so niv mi e zdravo ke jades ne jadam ili sto ima toa e se.
    custvuvam kako sekoj den da go ziveam isto isti desavki se e isto... rabotam vo ebanana zelezara da mi izvinite na recnikot zarabotuvam 20000 iljadi denari i ne sum izlegol poveke od 6 meseca od doma stedam da pomognam na moite a taka se unistuvam sebesi. zapoznav devojka pred 4-5 meseci od druga drzava (kolumbija potocno) abe devojceno e srce a u posledniov mesec dva ja ko debil samo ja povreduvam.. mi ima prateno sliki duri i i se zakaniv deka ke i gi pratam slikite na semejstvoto neznam sto mi se slucuva kako da zboruva drug vo mene koga ke se iznerviram posle se izvinuvam ama kasno e.. pa edinstveniot spas go gledam vo toa pa dali ke moze da znam dali e efikasen ve molam posto nemozam vaka poveke
     
    Последна измена од модератор: 18 јануари 2019