1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Самохрани родители

Дискусија во 'Брак' започната од TinaK, 28 јануари 2010.

  1. +++

    +++ Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2017
    Пораки:
    1.752
    Допаѓања:
    8.058
    Jule, sto se odnesuva do stanovite mozam da ti kazam deka gi dobivaa partiski vojnici i poslushnici na Amdi Bajram no ne i lugje koi se zagrozeni. Ova govoram za prethodnata vlast koja izgradi neli zgradi i delese stanovi. I sto se odnesuva do belata tehnika bidejkji bea opremeni ja prodavaa Romite. Ne site ama povekjeto. :)
     
    На buba4e89, Meckicja, Nausicaa и 3 други им се допаѓа ова.
  2. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.200
    Допаѓања:
    235.324
    Верувам дека е така. Македонска работа. Треба работа за ова да профункционира.
    Мајките сеуште не се ослободени од плаќање во градинка, ова со станови е само фантазија кај нас.
     
    На SummerGirl, buba4e89, Meckicja и 4 други им се допаѓа ова.
  3. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Секој пример треба посебно да се разгледува. Не може двајца живи родители со добри плати да бидат ослободени од плаќање градинка. По која логика?
     
    На SummerGirl, Espadrila, CameliaMiller и 3 други им се допаѓа ова.
  4. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.200
    Допаѓања:
    235.324
    Ваквите родители не ни бараат ослободување.
    Во ред, за секоја една привилегија нека има услови. Ама нека функционираат како што треба.
     
    На SummerGirl, eli25, Meckicja и 5 други им се допаѓа ова.
  5. stetoskop

    stetoskop Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    5.388
    Допаѓања:
    171.341
    Aj da progovoram i jas na temava.
    Samohrana majka sum veke nekolku meseci u prava smisla na terminot samohrana.Sinot e student,kerka odi vo osnovno uciliste.
    Finansiski kolku tolku sme obezbedeni,rabotam,krov nad glava imame.No toa e prikaznata na naseto deficitarno semejstvo.

    Sto e so drugite ,cij partner e pocinat?
    Sto e so nevraboteniot samohran roditel?
    So onie koi nemaat krov nad glava?

    Drzavata ne dava nikakva pomos na samohraniot roditel,ama bas nikakva.

    Semejnata penzija koja treba da ja nasledat decata ,ne e poklon od drzavata tuku izminat trud na tatkoto.

    Edinstveno ,taka slusnav ne sum ja proverila informacijata,deka se oslobodeni od plakanja na fakultet....

    Ubavo pisa jule pogore,se slagam celosno so nea...potrebna e strategija za celosna podrska na deficitarni semejstva,dali ke bide toa prioritet pri vrabotuvanje,odbivanjena del od smetki za struja,voda,ogrev,donacii vo prehranbeni i higienski produkti...ima ustemnogu...
    Vaka kako sto stojat sega rabotite,samohranite roditeli se prepusteni na den za den da minuvaat.
     
    На nevermet18, SummerGirl, ferm и 16 други им се допаѓа ова.
  6. malerozna

    malerozna Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2011
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    75.724
    Пол:
    Женски
    Ни сме биле ослободени од плаќање на факултет, ни пак за сместување во студентски дом.
    За вработување ни бараа партиски книшки, додуша и за во студентски дом иста приказна беше.
    Нема да добиеш место, ќе си купиш за 9000 денари од некој партиец.
    Заради измислен долг и ја блокираа сметката на мама и неколку месеци после и одбиваа по 4000 денари од плата, а не пак некое олеснување да имала за сметки плаќање.
    Кога дојде време за вработување, секако дека немавме предност, но иако прва на листа, заради немање книшка доби најлошо работно место.

    Се на се тотална негрижа од државата за оваа категорија на деца.
    И жени.
     
    На ferm, SV1911, Emy867 и 11 други им се допаѓа ова.
  7. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Добро бе луѓе, па дали воопшто оваа мочана држава се грижи за некој!???
     
    На SummerGirl, zalosna, Gosh и 3 други им се допаѓа ова.
  8. malerozna

    malerozna Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2011
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    75.724
    Пол:
    Женски
    Се грижи да ги собере парите за даноци од граѓаните.
    Се друго си е наша работа.
    И домашно насилство, и невработеност, и самохрани родители.
    И улични кучиња, и насилници по улиците, се е наш проблем, на граѓаните.
    На секоја власт до сега, без никаков исклучок.

    Ќе се погрижи да ти ја блокира сметката и да ти пушти извршител на врата.
    За се друго бери си го гајлето, снаоѓај се како знаеш и умееш.
     
    На ferm, Doozy, zalosna и 11 други им се допаѓа ова.
  9. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.021
    Ве читам и се прашувам дали навистина во вашата средина немало ни едно дете на самохран родител (пропаднат брак, починат родител, вонбрачно дете) па стварно појма немате со какви предизвици се среќавале тие деца и тие родители или онака малкуцка глумите лудило на темава :sun:

    Додека растев, пола од луѓето со кои се дружев беа исто деца на разведени родители, каде татковците беа скроз и тотално одсутни, на секој можен план. Мајките алиментација добиваа само ако тужеа, ама тоа не значеше дека и стварно ќе видат некој денар зошто секој закон си има(ше) дупки па татковците со свој бизнис преку ноќ стануваа невработени, или платата мистериозно им се намалуваше на минималец, или пак успешна фирмата необјасниво одеше во стечај баш пред да треба да се наплатат заостанати долгови...Мхм, бивша жена, бившо дете. Бателете тоа бајките дека разведена жена, покрај своите примања добива и алиментација. Да, (можеби) има и нормални татковци кои си ги сакаат децата и кои ќе направат се нивното дете да има убав живот но има и тешки копилиња на кои не им е галје дали мајката има пари да го нахрани детето, да му купи лекови или да го облече во топла облека.

    И сериозно, сите вие кои се истакнувате со „ама другарка ми, братучедка ми, комшиката“, дај отворете Една може!, прочитајте ги апелите за помош на оние кутри жени кои навистина немаат каде да одат со децата, буквално остануваат на улица па после продолжете да објаснувате како братучедката со мажот заработувале малку.

    Истото ова се однесува и на тебе
    Иако сум на твоја страна, не би било на одмет малку да бидеш подипломатски настоена. Односно, кога бараш поддршка и сојузници, агресијата и арогантноста ќе си ги оставиш дома. Во ред, некој може „јаде трици“ зошто никогаш не се нашол во твоја ситуација па не разбира (или не сака да разбере) ама ти си таа која треба да објасни зошто твојата иницијатива е важна и не засега сите. Да, очигледно соговорникот не е засегнат лично (во моментов) па затоа мува не го лази и не се замара да се стави на твое место ама ти си таа која треба да го убеди зошто треба да застане зад тебе. Со карање нема баш да успееш во намерата.

    И тотално не се согласувам ни со ова што ти го цитирав, ни и со барањето за гага станови. Стан од држава е буквално барање леб преку погача а ако немаш каде да одиш, било привремен социјален стан, било прифатилиште, во тој момент ќе ти бидат поубави и од Бакингемската Палата. Гледаш, како што тебе ти пристапија со привилегија членки кои се во брак и финансиски моќни, така ти пристапи со привилегија кон оние со помалку среќа од тебе. Тебе ти е понижувачки, додека други би биле пресреќни за тој, каков-таков, кров над глава.

    Ти ја поздравувам иницијативата но треба уште многу да работиш на неа. Имаш многу нереални барања кои нормално дека ќе предизвикаат бурни реакции. Коментарите на темава, било негативни, било позитивни, разбери ги како првичен фидбек и нека ти бидат водилка што да исфрлиш, што да измениш а што да додадеш. Во секој случај, ти посакувам среќа :)
     
    Последна измена: 28 јануари 2018
    На SummerGirl, bittersweet, CameliaMiller и 24 други им се допаѓа ова.
  10. SexiLy

    SexiLy Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    495
    Допаѓања:
    2.092
    Пол:
    Женски
    На темава има што да се пише и ќе пишувам од аспект на самохран родител - вдовица.
    Прво и основно, луѓето на кои им е починат партнерот (маж, жена), нивните деца имаат право на семејна пензија доколку нивниот починат родител остварил 15 години непрекинато стаж. Тоа значи дека доколку мажот е починат, а работел минимум 15 години тогаш неговото дете има право да оствари МИНИМАЛНА СЕМЕЈНА ПЕНЗИЈА или најчесто таа е околу 2000 денари почетна за дете. Неговото дете има право да ја прима пензијата доколку до својата 26та година редовно студира и не се вработи.

    Тоа е околу финансискиот дел.

    Сега иде практичниот дел. Една вдовица без маж треба да научи - да бутка кола, да се разбира у кола, да кречи и глетува, да поправа по дома, да се расправа со мајстори, да знае СЕ што треба еден просечен маж да знае околу домаќинството. Плус тоа треба да знае да готви, пере, пегла, чисти и пишува домашни со децата.

    Еве Ви проба. Оставете си ги мажите еден месец на одмор. И правете се што треба да се прави од погоре наведеното. Тогаш барем делумно ќе сфатите дека и парите кои настрана не се битни у муабетов пошо се мали, побитно е тоа што една жена - вдовица треба до крајот на својот живот да заборави како е да се биде САМО жена.
     
    На nevermet18, НаталиЛили, Dadusicka и 11 други им се допаѓа ова.
  11. stetoskop

    stetoskop Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    5.388
    Допаѓања:
    171.341
    Zosto minimalna semejna penzija i zosto 2.000den?
    Neli zavisi toa od primanjata na pocinatiot roditel?
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    @stetoskop
    Не се ослободени од плаќање на факултет, буквално ниту еден трошок не им е опростен. Студенти ослободени од партиципација се оние каде што две деца студираат на ист факултет (во тој случај плаќа само едното дете) и деца на луѓе кои се бореа во воениот конфликт во 2001. Деца чии родители имаат минимални примања можат само да плаќаат на рати (ова со молба до деканат). Деца со еден починат родител земаат пензија од родителот и се очекува со тоа да го покријат студирањето.

    @malerozna
    Oслободени се, ама не сите. За да бидеш ослободен/а од плаќање во студентски треба да поднесеш документи, со извод од матична книга на починати и доказ за примања. Доколку едниот родител има минимални примања, тогаш студентот не плаќа во студентски.

    @SexiLy грешка си, семејната пензија не е 2000, туку најмалку 7- 8000.
     
    На SummerGirl, ferm, CameliaMiller и 2 други им се допаѓа ова.
  13. stetoskop

    stetoskop Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    5.388
    Допаѓања:
    171.341
    E mnogu ubavo...i toa sto mislev deka drzava im izleguva vo pomos na deca bez eden roditel bilo netocno...strasno....
     
    На SummerGirl, JuLleE, +++ и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Па освен тие 120+ евра, семејства со еден родител немаат друга помош.

    Настрана од темава, ама не знам зошто сте изненадени? Па државава ниту лекови не обезбедува (тие што се обезбедени е прашање колку се безбедни?!), ниту пристојни услови во болниците, да не зборам дека не нуди работа ниту поволни услови за бизнис...
     
    На SummerGirl, CameliaMiller, JuLleE и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. SexiLy

    SexiLy Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    495
    Допаѓања:
    2.092
    Пол:
    Женски
    Прво за да оствари право детето, родителот мора да има минимум 15 години пријавен.
    Реално ако неговите придонеси за пензиско се поголеми тогаш нормално е да биде и надоместокот поголем, но јас земав просек од 200 - 250е колку што реално земаат повеќето вработени. Секако и доколку има поголем стаж.

    Така да сопруг, со 15 години стаж и плата од 200 - 250е доколку почине, неговите деца ќе добиваат по 2000 - 2500 од дете. Ако работи 20 години и почине, неговите деца ќе добиваат поголема семејна пензија.
    Значи да сумираме, семејната пензија зависи од стажот и придонесите за пензиско што се плаќале за време на стажот.
     
    На SummerGirl, Nausicaa, stetoskop и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Од каде ти се овие информации за семејна пензија?

    Еве јас од прва рака имам инфо дека сумата за семејна пензија е повисока. Значи починатиот родител имал осигурување на минимални 200 евра, имал 16-17 години стаж и негово дете - студент зема околу 8000 денари месечно.

    Исто така, не е точно дека треба да имаш 15 години непрекинат стаж. За било каква пензија треба да имаш најмалку 15 години работен стаж, ама годините се собираат. По твоја логика ако одиме, којзнае колку луѓе би останале без пензија.
     
    На SummerGirl, CameliaMiller, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Смешно.
    Значи на таткото му е само работа да ви направи дете и да плаќа 2000 денари, а за остало да се грижи мајката со плата од 9.000 денари. Таткото ќе немал што да јаде ако дал толкуцка еве 4000 денари да речеме.
    А мајката може да преживее со 11.000 денари.
    Смешно.
    Ами ништо не сте виделе, пола од вас имаат 2јца родители со примања до плафон.
    Со еден родител е тешко,претешко.
    Од прво раѓање па до прво стоење не може да се справи само мајката со примања од 9.000 денари. Ниту едно семејство не преживува со плата од 200евра секогаш има од страна.
    На крајот од 1 месец сите бројат ситно дали да купат леб,дали да прехранат дете.
    Поклон до земја.
    :bow:
     
    На nevermet18, SummerGirl, makedonkamak и 6 други им се допаѓа ова.
  18. SexiLy

    SexiLy Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    495
    Допаѓања:
    2.092
    Пол:
    Женски
    Со 200е плата и 8000 пензија мало сутра. Грешно инфо имаш. Едит - Сега гледам дека од 15 години е намалено на 10 години.

    Screenshot_20180129-044112.png
     
    Последна измена: 29 јануари 2018
  19. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    Воопшто не ги гледа работите на друг начин.
    Да, за се шо си напишал ама друго е да се соочуваш сам со тоа, друго кога заедно како фамилија се соочувате. Имаш поддршка од партнерот и се е некако полесно... од друга страна ја бркаат самохраната мајка од работа , а деца чекаат гладни , нема друга опција дури не најде нова. Двајца да се ќе балансираат. Се случува секој ден да, ама друго е кога двајца родители мислат е сосем друго еден....Не ми е за споредување ама ич. Тешко е да се бориш сам без поддршка.

    Браво @sanjaeva . Си ја пронајдов мајка ми од збор до збор.
     
    На SummerGirl, JuLleE и +++ им се допаѓа ова.
  20. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Немам грешно инфо, 100% сум сигурна. Не сакам да откривам детали, ама многу блиска личност користи семејна пензија. Значи цел живот го знам семејството, знам каде работеле родителите, знам и колку пари зема студентот, не од рекла-казала муабети.

    Еве што вели законот:
    Висината на семејната пензија се определува во процент од основата што ја сочинуваат старосната или инвалидската пензија или 70% за еден член на семејството, а за секој нареден член уште по 10% но не повеќе од 100% од основата.
     
    На SummerGirl, CameliaMiller, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.