Самохрани родители

Дискусија во 'Брак' започната од TinaK, 28 јануари 2010.

 1. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  6.509
  Допаѓања:
  155.877
  Ептен долг пост погоре имам напишано.
  Да не објаснувам од ново, за се' ова имам кажано свое мислење. Прочитај го, ќе сфатиш што ми е поентата.
   
  На snezan4e му/ѝ се допаѓа ова.
 2. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  12.964
  Допаѓања:
  23.131
  Пол:
  Женски
  Нема да имаш проблем. Пензијата што ќе ја земеш во Септември е всушност за Август. Обавезно во Септември да доставиш потврда. Во спротивно, ќе ти ја укинат пензијата. Со таа потврда ќе можеш да земеш пензија во Октомври.
   
  На miselova95 и stetoskop им се допаѓа ова.
 3. miselova95

  miselova95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 септември 2017
  Пораки:
  97
  Допаѓања:
  68
  Пол:
  Женски

  Да да ке доставам штом се запишам. Ти благодарам на одговорот

  Имај убав ден
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 4. jaam

  jaam Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2011
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  2
  Здраво. Останата ми е само дипломската и семестаров ќе се запишам регуларно и ќе доставам потврда за редовен студент, со што правото на семејна пензија ќе продолжи. Дали доколку дипломирам набрзо (пример Ноември), може да се дознае и пензијата што ќе ја примам после дипломирање да треба да ја враќам?
   
 5. worrieddd

  worrieddd Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2013
  Пораки:
  889
  Допаѓања:
  3.491
  Пол:
  Женски
  И мене ова ме интересира. Дали си информирана сега?
   
 6. miselova95

  miselova95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 септември 2017
  Пораки:
  97
  Допаѓања:
  68
  Пол:
  Женски

  Neli se nosat potvrdite vo septemvri?
   
 7. worrieddd

  worrieddd Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2013
  Пораки:
  889
  Допаѓања:
  3.491
  Пол:
  Женски
  Да во септември, но ме интересира бидејќи моментално имам уште еден испит и дипломска. Дали ќе ми прекине веднаш семејната пензија, дали ко ќе дипломирам треба да пријавам или сепак примањето ми важи цела година до септември 2019?
   
 8. miselova95

  miselova95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 септември 2017
  Пораки:
  97
  Допаѓања:
  68
  Пол:
  Женски

  Ti vazi do 2019, potvrdata koja ja vadis vo septemvri ti vazi do sledniot septemvri za cela godina. Vo septemvri 2019 mora da odneses druga.
   
  На worrieddd му/ѝ се допаѓа ова.
 9. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  8.799
  Допаѓања:
  75.337
  Никој ништо не прави за самохраните родители. Ми се чини дека се ставени последни на список . А нив им е најтешко. Ние наследивме пензија ама минимална од татко ми,бидејќи беше млад. Ама еве золва ми бидејќи маж и немаше стаж не доби ни денар. А невработена. Е како бе да го чува детето? Тука одма треба да има решение-државата да понуди работа. Ама тоа, хммм,мало сутра! Е не е малку стресот од загубата па и уште да мислиш како да сврзеш крај со крај.
  Еве пример она наследи стан и кола од тетка,финансиски имаше помош. Ама што ако нема помош и поддршка? Да проси ли на улица?
  Огромен срам за државата.
  Браво за сите самохрани . Има некоја посебна сила во сите. Тоа го видов кај мајка ми. Од жена што секогаш била во позадина,несмела, позади татко ми , стана борбена. И ден денес се чудам , ама животот те тера.
   
  На Dadusicka, stetoskop, Nausicaa и 11 други им се допаѓа ова.
 10. galapce

  galapce Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 ноември 2014
  Пораки:
  4.196
  Допаѓања:
  104.457
  Пол:
  Женски
  Ох Ели да не спомнуваме дека не се рачунаш ни за самохран ако е жив таткото а не помага ништо околу делот родителство.
   
  На Tanja03, Dadusicka, Nausicaa и 7 други им се допаѓа ова.
 11. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  8.799
  Допаѓања:
  75.337
  Тоа не ми го збори, кај ќе му оди душата? Ако ја има:envy:
  Ех ќе видиш еден ден се ќе му прелета пред очи, ќе го бара синот и ќе се кае.... имавме ист случај во фамилија.
   
  На Nausicaa, kukla21, SummerGirl и 2 други им се допаѓа ова.
 12. galapce

  galapce Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 ноември 2014
  Пораки:
  4.196
  Допаѓања:
  104.457
  Пол:
  Женски
  Ели ич ништо од тос не посскувсм да го снајде, зборот ми е како ом е на тие родители кои ниту правда ниту за нив државата нешто мисли.

  Пет години да не го побара, дс нр плака, после пет да го побара мораш да го дадеш а и за доброто на детето е така, туку каде се институциите измегу?
   
  На Dadusicka, Nausicaa, Purplelilac и 5 други им се допаѓа ова.
 13. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  8.799
  Допаѓања:
  75.337
  Тоа зборам нема институции....
  Сега сака да го види? Мораш да го дадеш?
   
  На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
 14. galapce

  galapce Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 ноември 2014
  Пораки:
  4.196
  Допаѓања:
  104.457
  Пол:
  Женски
  Консултирав и невладини порано, да морам.
  Сега можсм на основа на препораките од лекар за одредена изолација да не го давам, но војни не ми се водат, ниту сила имам веќе. Плус и детето ми се зајакнува кога се гледаат.
  Кога прашав што со тоа што не плака, што не де интересира?
  Тоа немало викаат врскс со гледањето. Да сум си го решила на суд.
  Од каде сретства за адвокати, па и нерви?
  И ке напише плата за минималец и ке дава по 1000 денари и ѕоа законски поткрепен.
  Што фајде од сите борби и губење време и нерви?
   
  На Tanja03, Dadusicka, stetoskop и 6 други им се допаѓа ова.
 15. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  8.799
  Допаѓања:
  75.337
  Единствено што ќе знаеш дека детето ќе биде среќно што го гледа...
   
  На SummerGirl, galapce и mal.ecka им се допаѓа ова.
 16. galapce

  galapce Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 ноември 2014
  Пораки:
  4.196
  Допаѓања:
  104.457
  Пол:
  Женски
  FB_IMG_1566870300057.jpg
  Е должни се институциите ама..
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 17. lovestoneddd

  lovestoneddd Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  3.636
  Допаѓања:
  35.021
  Пол:
  Женски
  види инбокс те молам
   
  На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
 18. riba79

  riba79 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2010
  Пораки:
  593
  Допаѓања:
  1.133
  Пол:
  Женски
  Neli treba da plakjaat edna tretina od plata? Neli.minimalec treba da bide 10000 den ili 12000?abe tie sto ne plakjaat za svoite deca treba da se obesat za muda..
   
  На eli25, galapce и SummerGirl им се допаѓа ова.
 19. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  12.964
  Допаѓања:
  23.131
  Пол:
  Женски
  Како не им е грев да не даваат пари? Ги даваат за свое дете, а не за туѓинец. Идиоти. И јас колку што знам, алиментацијата треба да е 1/3 од платата.
   
  На stetoskop, Nausicaa и riba79 им се допаѓа ова.
 20. LiliBoz

  LiliBoz Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  8.431
  Допаѓања:
  136.614
  Пол:
  Женски
  Алиментација е 2000 денари. Освен таткото ако има желба повеќе да даде. А ретко некој дава. Нели.. Повредени се тие. За грев.
  А со тие пари пелени ќе купиш или градинка ќе платиш. А кров? А храна? А облека? А се разболело?
  Седи трпи и ќути не се разведувај работава. Е*ан си во спротивно.
   
  На SummerGirl, galapce, eli25 и 4 други им се допаѓа ова.