1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Самохрани родители

Дискусија во 'Брак' започната од TinaK, 28 јануари 2010.

  1. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Колку си само во право за ова. Таткото на моја другарка нема денар дадено за неа и брат и. Зошто? Од инает кон мајка и. Повредено му било егото што жена му се развела од него. Безобразен. Што родител ќе беше. Да не се замара дали детето има што да јаде. А мајка и со мала плата. Срамота е жив родител да не се грижи за сопствените деца. Исто како да го немаш. :devil:
     
    На BejbiBlu и galapce им се допаѓа ова.
  2. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Да му се приповраќа на човек како спие мирно кога не знае дали децата спијат најадени...
     
    На galapce и SummerGirl им се допаѓа ова.
  3. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Инает ги фаќа. Или се под влијание на втората сопруга. Има и такви. Како може да дозволат некоја друга да им кажува за неговите деца. Идиоти. За таквите немам убави зборови. Мислат дека ако дале 3 000 денари алиментација се надминале себеси. А со тие пари што попрво да направиш. Ни за храна за детето не се доволни. А на службите им е гајле. Ќе ти речат - Тужи го. (facepalm)
     
    На galapce и LiliBoz им се допаѓа ова.
  4. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Моја колешка редовно тужи 2 пати годишно и редовно добива. Ама раатот скроз го изгуби засекогаш. Не ми се јасни ни мене како спијат мирно. И втора жена да е и трета да е, таа нормална ли е за дете да не се грижи бе..
    За сѐ имам разбирање во животот. И некој да згреши, и некој да прај нешо шо ете друг би го судел за тоа.. Ама за ова нема никогаш да имам разбирање.
     
    На simona_baby и SummerGirl им се допаѓа ова.
  5. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    А што да кажеме ние на кои едниот родител треба да ни го замени државата? Си кажувам дека 3 000 денари не вредат. Од искуство. Колку ли само мајки има кои немаат финансии да тужат. Секоја чест за оние кои се грижат за своите деца.
     
    На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
  6. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Срамота и жално. И сурово.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  7. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Уште како дете не можев да ги разберам таквите родители. Ако може така да се наречат. Да имаш родител...исто како да го немаш. А јас навистина немам родител. Да не ти е гајле за детето, да не му купиш подарок за роденден, да не се замараш дали има нешто да облече, дали има прибор за во школо, дали има играчки..... И сето тоа само за да тераш некому инает. Не ти давам пари за детето. Па тоа дете е и твое дете. Она сама сигурно не го направила. Понекогаш си размислувам дека се спасиле жените од такви скотови.
     
    На Suhan, tina2018 и LiliBoz им се допаѓа ова.
  8. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Апсолутно се спасиле.
    Таа како мајка ќе издржи дур порасне детето, ама животот мизерија, ради што!? Ради кој!? Се надевам кармата е свесна за ваквите луѓе.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  9. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Ќе им се врати сето тоа. Пример за другаркава. Мајка и е изнамачена жена. Сама изгледала две деца, со една мала плата. Заглавена во долгови. Со минимална помош од нејзините родители. Баба и дедо повеќе се замарале отколку нејзиниот татко. Таков родител не заслужува ни презимето да му го носиш, а ни татко да го наречеш. Имаат пари за кафани и за к*рви, а немаат за сопствените деца. Дно дна. Многу се револтирам од вакви приказни, иако во мојот случај не се работи за развод.
     
    На BejbiBlu, Suhan, tina2018 и 2 други им се допаѓа ова.
  10. detelinka123

    detelinka123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2014
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    88
    Дали знаете кои се условите за детски додаток за самохрани родители кога едниот родител е починат? И дали ако се одобри детски додаток се укинува семејната пензија?
     
  11. Sandrin4

    Sandrin4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2018
    Пораки:
    1.409
    Допаѓања:
    6.196
    Пол:
    Женски
    Оди во центар за социјални грижи, ќе ти дадат барање за д.додаток, и ќе ти кажат што документи треба. Ако се децата во школо, и образовен додаток ги следува. Не се секирај пензијата не се укинува
     
  12. stetoskop

    stetoskop Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    5.388
    Допаѓања:
    171.341
    http://www.mtsp.gov.mk/prava-od-detska-zashtita-ns_article-detski-dodatok.nspx
     
  13. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Прв пат слушам за детски додаток. Јас земав семејна пензија. Таа следува ако одиш во школо. Барање за семејна пензија се поднесува во Фонд на ПИОМ.
     
  14. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.858
    Допаѓања:
    21.138
    Пол:
    Женски
    Јас кога зимав пензија од татко ми, не смеев никакви други примања да зимам. Ниту кретид на факултет не смеев. За стипендија не знам, не прашував зошто немав успех.
    А една пензија што беше во тоа време, стартував со 2600. Со мајка технолошки.
    Распрашај се убаво.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Sandrin4

    Sandrin4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2018
    Пораки:
    1.409
    Допаѓања:
    6.196
    Пол:
    Женски
    Не, додаток смееш, баш јас имам во блиска околина, тазе случај, сеа поднесоја за додаток а има жената детенце од 1 година. Образовен додаток е новина за децата во школо
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  16. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Не го знаев тоа. Супер ако е така. Жално за детето.
     
  17. Nalutena1

    Nalutena1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    498
    Допаѓања:
    1.762
    Пол:
    Женски
    Imam problem ke ve zamolam za pomos, ako temata ne e soodvetna ke ve zamolam da go premestite postot.
    Imam problemi so mazot nasilen e, i ne dozvoluva da si otidam pa kamoli sin mi da go Zemam. Da napomenam deka sum vo stranstvo.
    Planiram da go zemam maliot 6 g. I da izbegam, pritoa da prijavam vo policija deka sum maltretirana i se vrakam nazad kaj roditelite, a deteto mora da dojde so mene.
    Ima li nekoj da mi kaze dali ke mi sozdade dopolnitelen problem policijata ili uste poloso i deteto da mi go zemi?
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Обавезно детето со тебе. Никако сама. Така може да те обвини за напуштање на детето.
     
    На Macito007 и stetoskop им се допаѓа ова.
  19. Suhan

    Suhan Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2020
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    652
    Пол:
    Женски
    Prvo prijavi vo policija za maltretirajne i nasilstvo,stom si vo stranstvo ne vo Mk sekako ke bides poveke zastitena ..vo socijalnite sluzbi ke ti kazat sto i kako e pravilno,sekako nema da ve ostavat na milosta i nemilosta na nasilen maz. Soberi sili i napravi go prviot cekor ne molci pred nasilstvoto i zaradi tebe a najmnogu zaradi deteto.Nie sme so tebe i te :hug:.
     
  20. Mala_plava

    Mala_plava Активен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2020
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    Zdravo.. Me intersira kako samohrana majka koj prava gi imam vo drzavata i dali moze tatko to da go priznae a da ne sme registrirani