1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Само еднаш се сака или не ?

Дискусија во 'Врски' започната од Neytiri, 25 ноември 2010.

  1. bonbonka17

    bonbonka17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    8
    Pa jas bi rekla deka definitivno ednas se saka vistinski.. i na poseben nacin.. a se drugo odposle e samo bleda kopija na toa sto bilo.. :D
    [mod-kirilica:23g5k095][/mod-kirilica:23g5k095]
     
  2. DzamPolat

    DzamPolat Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2011
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    0
    само еднаш сигурно не се сака, но тешко е додека да преболиш.......... :/
     
  3. ofi4

    ofi4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2011
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    4
    Според мене, само еднаш се сака вистински...онака дури и до спобудалување :) Лично кај мене, имам сакано само еднаш и тоа многу...а со некој друг...може со него само да ми биде онака ептен убаво...па со тек на време ќе се навикнеш на него...ќе ти стане потреба
     
  4. vlubena

    vlubena Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    767
    Допаѓања:
    627
    јас мислам дека се дури не ја најдиш вистинската љубов си мислиш дека сите претходно си ги сакала но кога ќе го сретниш вистинскиот тогаш сваќаш дека тоа е тоа,тоа е љубов а сите претходно биле само слични на љубовта но сепак многу далеку за да бидат тоа
     
  5. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    Да се надоврзам на ова мислење бидејки делумно се согласувам. Само што мислам дека може повеќе пати да се сака со цело срце и дека може да се заљуби во голема мера повеќе пати и сите љубови ќе си остават свој белег, па ниту една не ќе може да се отстрани колку пати да се заљубиме после тоа :)
     
  6. glamour-lady

    glamour-lady Популарен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2010
    Пораки:
    572
    Допаѓања:
    775
    еднаш се сака.. се друго е само пракса..
     
  7. srn4e

    srn4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2011
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    111
    Се сака само еднаш најискрено,најубаво,најслатко,најнежно,најмило...
     
    На senjorita-v му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Sunshine555

    Sunshine555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    69
    Jas mislam deka mozes poveke pati da sakas onaka iskreno i nezno,no prvata ljubov onaa vistinskata vo koja si ostanuvala budna do 2 na polnok mislejki na nego si gledala vo negovata slika do beskonecnost sekogas ke ti ostane v srce kako nesto najubavo,no sepak ne treba da vikame deka drugoto e lazno ne e kako sto bilo bidejki moze da bide poubavo no prvata vistinskata ljubov e sekogas posebna :)
    [mod-kirilica:31z32vxp][/mod-kirilica:31z32vxp]
     
  9. American.Woman

    American.Woman Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    27
    И јас го имам истото мислење, јас сум била вљубена три пати, и сите тие личности ќе останат запаметени и ќе остават трага во мојот живот.... кога се навраќам назад во минатото сфаќам дека сите сум ги сакала различно.... И се уште сум вљубена во третиот, кој се надевам дека за секогаш ќе го сакам како и тој мене :inlove: :inlove: :inlove:
     
  10. babaDara

    babaDara Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2011
    Пораки:
    515
    Допаѓања:
    622
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека само еднаш во животот се сака ( вистински ). Со големо патење, солзи, себеуништување. Се другото е дежаву, нештата сигурно се доживуваат поинаку. Колку повеќе чувствуваме болка толку сме похрабри. Можеби се си доаѓа после со искуството. Или сме презаситени од „повторно “сакање.
     
    На senjorita-v и Neytiri им се допаѓа ова.
  11. Mistery

    Mistery Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2010
    Пораки:
    767
    Допаѓања:
    1.626
    Не е дека сме презаситени од повторно сакање....Туку првиот пат ни е непознато тоа чувство, го искусуваме за прв пат......Следниот пат кога ќе сакаме, на еден начин знаеме што да очекуваме, познато ни е чувството, не е сосема различно или ново....Но тоа не значи дека не ја сакаме таа личност...Може и ја сакаме повеќе од претходната, но разликата е во тоа што до одреден степен ни е позната емоцијата и чувството....Дефинитивно НЕ се сака само еднаш...И НЕ нема само една вистинска љубов..........

    Читам 17 годишни девојки пишуваат се сака само еднаш....Без навреда девојки, но мислам дека немате доволно искуство за да кажете дека се сака само еднаш....Не го кажувам ова за да ви излезам во пресрет или да бидам идиот итн, туку едноставно тоа се фактите....ќе дојдете 22-23, може ќе ви текне кога сте мислеле дека се сака само еднаш, па ќе си речете, да бе тој Мистери во право беше :) Ќе искусите доста ствари..Вашето време допрва доаѓа ;)
     
    На miss.ella, cvetce93, ljubam и 5 други им се допаѓа ова.
  12. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Потполно се согласувам со Мистери, НЕ не се сака само еднаш, не постојат сродни души, јас во тоа не верувам. Постојат личности со кои едноставно имаш заеднички јазик, личности кои те исполнуваат во секој поглед, кои те надополнуваат и кои те прифаќаат таков каков што си, кои ти ги прифаќаш поради нешто посебно можеби само за тебе...секој карактер е различен, затоа и велат за секое грнче има капаче, оној што за тебе е совршен за некој е тотален промашај...И не постои само една вистинска љубов...На 17-18 год. возраст може да се доживее она што јас би го нарекла прва љубов, кога леташ во облаци, кога гледаш со поинакви -вљубени очи..Ако таа врска не успее, доаѓа еден период на емоционална барикада, кога мислиш дека нема пак никого да сакаш како претходниот партнер...Но, не е така, доколку се отвори срцето и се создаде место за нова љубов, може да се дојде до заклучок дека баш претходното било само љубовен занес, некоја си детска (тинејџерска) љубов, а сегашното е она вистинското...и така натаму, прекин, нова врска, нова љубов.....секоја љубов може да биде со различен интезитет, дури и со поголем од претходниот.
     
    На miss.ella и Mistery им се допаѓа ова.
  13. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    и јас верував дека само еднаш се сака ама потоа сватив дека не е така човек може повеќе пати да се заљуби и да сака искрено
     
    На miss.ella му/ѝ се допаѓа ова.
  14. yawn

    yawn Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    697
    Допаѓања:
    699
    Досега само еднаш вистински сум сакала.Иако сум уште млада и се надевам на друга таква љубов.Мене љубовта не ми беше возвратена,и замислете баш таа,од оној кој најискрено го сакав.И секогаш е така всушност.Другите сега само ми се допагаат,не го чувствувам за никој она што го чувствувам кога го гледам него (без контрола на баш секое сетило,очите ми блескаат,срцето ми заигрува,неможам збор да составам)и после 4 години.И тоа чувство на заљубеност колку што го сакам,толку и го мразам.
    И не верувајте дека времето ќе ја излечи првата љубовна рана,онаа највистинската и најневината.
    А за сродна душа,неможам да најдам дефиниција уште..
     
  15. elena1347

    elena1347 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    4
    вистински можете да сакате секогаш кога ке се појави пред вас вистински човек. срцето знае само да љуби но не само еднаш :)
     
    На miss.ella му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.596
    Само еднаш се сака вистински е веројатно најголемата ноторна романтична лага на целокупното човештво.
    Посебно па кога слушам ваква изјава од малолетници и одвај полнолетни, доџе ми да вриснем.
    Ние жените, зависни од драма и емоции, сакаме и тажното да го правиме потажно, а веселото - повесело.
    Затоа се храниме со вакви изјави, со поимот сродна душа, со непребол...

    Побогу, не се сака само еднаш во животот.
    Се сака неколку пати, 100 пати, 1000 пати ако му дозволите на срцето.
    Се сака различно, тоа е сосем точно, но Љубов си е љубов, разлика има во финеси, нормално, но чувствата се чувства.
    Сепак се тука, постојат.

    Некого сум сакала со посилен интензитет, некого со послаб, некого тажно, а некого пак лажно :lol: битно е дека сум љубела и сум била љубена, затоа што не верувам во вакви истрошени парадигми кои се обидуваат да не сместат со еден дводимензионален, затворен свет.
     
    На miss.ella, Sephora, zhap4e и 3 други им се допаѓа ова.
  17. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Ма се сака буквално онолку пати колку што и пати ќе налеташ на личност со која ќе ти се спојат антените на главата и точкаааааааааа.

    Па, ако 100 пати си налетала на некој таков, тогаш дефинитивно можеш 100 пати да се заљубиш и да сакаш најмногу на свет. И не само тоа, туку и секој нареден пат можеш да сакаш се повеќе и повеќе, што всушност ќе зависи само од тебе, од тебе и од никој друг = колку ти ќе си дозволиш себе си да сакаш !!! односно колку ти си била повредена претходно, затоа што ако си, тогаш дефинитивно нема да си дозволиш, а не дека проблемот е дека не можеш да сакаш, него ти е страв да не те повредат повторно па поради тоа, одма штом антените се спојат ти... ооо мама ви донт вонт дет.. рачна, кочи мајсторееее !!! :rofl:

    И ова ви го кажувам макар што до пред речиси една година бев со својата една единствена ми моја ах „сродна душа“, али БОЖЕ сродна колку и омилените ми фармерки, кои ги носам и не се откажувам од нив, макар што пустите почнале да пукаат од што се излитиле !
    Хелооу, побогу !!!! Значи ли тоа дека преку 80 отсто од жените се омажиле без љубов :worried: каков шок !!!!
    Ма ајде |( жени разведете се луди едни, се живее ли без сродна душа, при тоа дур смртта не ве раздели :rofl: Ма в манастир сите до една, пор фавор :x упс и јас полека ќе се упатам кун таму :lol:

    Без навреда за девојките со поинакво мислење, но кога ќе стигнете на мојата возраст јас искрено се надевам дека поинаку ќе се осеќате :) и ќе заборавите на сродната душа од средношколските денови :*
     
    На miss.ella му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Повеќе пати. Зависно од тоа колку пати ќе ја пронајдете таа личност. Секогаш е различно, секогаш со различна длабочина на чувствата и скоро секогаш не е само еднаш. :)
     
    На wolf4e му/ѝ се допаѓа ова.
  19. gjavolceto

    gjavolceto Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2010
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    15
    се љуби повеќе пати, но различно. секоја љубов за себе..
    но никоја не е како првата, останува врежана во нашите срца до крајот на нашиот живот.. а онаа последната љубов, е онаа вистинската..
     
  20. femina989

    femina989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2011
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    14
    Јас мислам дека човек може да се заљубува многу пати, но тоа секогаш ќе биде различно од она претходното. Сметам дека онаа љубов во тинејџерските години, за која верувам дека малку се оние што не ја почувствувале, за која плачевме, коси кубевме, мислевме дека ке умреме ако ја загубиме, е детска, нереална, повеќе опсесија од љубов, занес, но во исто време и толку возвишена, невина...таквата љубов според мене само еднаш се доживува и чувствува и никогаш повторно...а сите после неа кога навистина човек се заљубува, тоа за мене е веќе реална љубов, приземјено чувство, каде најважни се довербата, заедничкото разбирање, поддршката, почитувањето...а и секоја понатамошна љубов е различна од претходната, во зависнот од човекот што е до вас, од тоа како се однесува и какви чувства ви предизвикува. Секако ова мое мислење прозилегува од мое лично искуство, а и од тоа што можам да го забележам од блиската околина, моите пријатели и блиски :)
    Ова не треба да значи дека и останатите треба да се согласат со мене :)
     
    На La.Reina.Del.Sur му/ѝ се допаѓа ова.