1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Само еднаш се сака или не ?

Дискусија во 'Врски' започната од Neytiri, 25 ноември 2010.

  1. Dzverche

    Dzverche Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    37
    Дали машките сакаат само еднаш вистински а женските два пати

    Ме интересира какво мислење за оваа тема има и машката популација не само женската затоа што јас не знам што точно би одговорила,како првин сум била вљубена повеќе пати во животот,но дали тоа било вистинско сакање или некоја заблуда?! Не можам да кажам зошто секој сум го сакала на различен начин,но премногу, додека сум била во врска.Сегашниот мој дечко премногу го сакам и ова ми е најдолгата врска и најубава,исто така и тој мн ме сака...Но еднаш ми кажа дека човек вистински сака само еднаш т.е машките, а тој имал 4годиншна врска со женска која премногу ја сакал но таа го изневерила и тоа така завршило,после 7 год мене ме запознал и јас сум единствената што му ја излечила старата рана и што го препородила,но ме мачи тоа дали мене ме сака исто како неа или пак повеќе,со сигурност дека неа не ја поднесува и не ја сака,но...не знам зошто се јавува некој сомнеж кај мене едноставно најмногу што мразам во животот е да бидам споредувана со некоја друга,или да бидам третирана исто како таа некогаш,знам дека ова е проблем кој треба сама со себе да си го решам но мислам дека кој и да е на мое место нема да биде рамнодушен спрема ова зошто тие биле пред земање,а јас сум со него 1 год само,ви благодарам однапред,очекувам мислења и совети,позззз
     
  2. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Штовани публикуме, ве молиме да излезете од шпанските/турските серии.
     
  3. Dzverche

    Dzverche Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    37
    ова искрено баш и не ми е од помош,само ќе кажам дека почитувам сечие мислење но не значи дека се согласувам со тоа,исто така сакам и моето мислење да се почитува без вреѓање,се разбира.
     
  4. cvetce93

    cvetce93 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    1.434
    Допаѓања:
    575
    Не се согласувам со тоа дека само еднаш се сака.
    Се сака секој пат различно. Различни карактери, со еден си правела ова, се однесувал вака, другиот има друг карактер со него се однесувате на друг начин, правите различни работи. Сето тоа ја донесува динамиката во врската.Го сакаш поради тоа што е. Секој пат мислиме дека предходната љубов била најсилна, но не е така. Секоја врска си има своја динамика и секој пат сакаме на различен начин. Плус тоа кога сме помали сме по незрели, во следните врски понатаму позрело размислуваме и постапуваме, учиме од грешките од предходната врска.. Неможе да кажеме дека само еднаш во животот сме сакале.
     
  5. Anja.F

    Anja.F Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2011
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    13
    зависи колку љубов имаш во тебе :) толку пати можеш да сакаш ?) се шалам , ама сепак моето мислење е дека можеш да сакаш повеќе пати дури некогаш многу повеке одколку си мислела дека можеш
     
  6. Denna

    Denna Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    87
    Како не,еднаш се сакало.....Со секој нареден,се преболува претходниот,стануваш позрел,станува љубовта подруга.
     
    На miss.ella му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Alondra

    Alondra Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.083
    Допаѓања:
    2.352
    Според мене само еднаш вистински се сака, а тоа е од 16 се до 20 години тој период, бидејки тогаш не ти е важно дали работи, какви се неговите, туку сакаш со цело срце, односно само на него размислуваш, што ке облечеш итн, бидејки немаш никакви други проблеми и обврски, додека кога си позрел размислуваш на посериозни работи.
     
  8. crnokosata

    crnokosata Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2010
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    124
    Пол:
    Женски
    Само еднаш се сака и други такви романтични реченици одма ме потсекаат на шпанска серија :D
    Значи не сум за тоа дека само еднаш се сака.Можеш да сакаш 20 мажи или жени во животот,но секој на свој начин ке си го сакаш.
     
  9. BeautyQueen

    BeautyQueen Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2011
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    32
    Порано верував дека еднаш се сака.. тогаш бев премногу заљубена и мислев дека никогаш во мојот живот нема да сакам друг, за жаал или пак за среќа не успеав да имам ни едно мување со него па за неколку год успеав да го заборавам и да засакам друг можеби дури и посилно од претходно.. Нее битно колку време ти треба да го преболиш 2 месеци 2 години или 5 години ке дојде тој ден и ќе продолжиш со животот..
     
  10. cigarce

    cigarce Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2011
    Пораки:
    1.401
    Допаѓања:
    3.931
    Пол:
    Женски
    :D
    не! со текот на времето сите ќе почнат да ја бришат оваа фраза,ама кој порано кој подоцна :)
     
  11. viks5

    viks5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2011
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    82
    Љубов? Што е тоа? Според мене љубовта постоела некогаш а сега луѓето во трката по пари заборавиле на неа и сега постојат само личности кои се разбират во одреден период , слично размислуват . убаво им е заедно и почнуват врски диодека трае тоа, но љубов како порано нема
     
  12. MoreNa-22

    MoreNa-22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    386
    Допаѓања:
    76
    да во шпанските и сега турскиве серии само еднаш се сака и умираат по таа љубов
     
  13. noAngel

    noAngel Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2011
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    јас мислам дека не се сака само еднаш ... меѓутоа секоја нова љубов претставува приказна за себе
     
  14. mina

    mina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    637
    Теоријата ,,само еднаш се сака вистински,, одамна падна у вода |( !
    Се сака повеќепати,но со различен интензитет! :nod:
    Верувам дека секој може да засака повеќе од еднаш, и верувам дека секогаш ќе биде со различна силина на тие чувства! Кон некого ќе сме наклонети со посилни чувства, кон друг пак со послаби чувста но тоа не значи дека не станува збор за љубов! Секогаш некој ќе ни биде најспецијален и најпосебен, ваљда станува збор за најсилна љубов!
     
  15. Estranged

    Estranged Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    1.736
    Допаѓања:
    24.492
    Точно е дека секое тенџерче си има свое поклопче, но не значи дека за секое тенџерче одговара САМО ЕДНО поклопче..... (а некој се родил ѓезве, па нема ни потреба од поклопче :wasntme: ) Како што велат: Првата љубов е опасна, ако е и последна. Јас не сум од оние што веруваат дека само еднаш се сака во животот... Љубовта е нешто неописливо... Да сакаш, да бидеш сакан, да даваш и да добиваш, да љубиш и да страдаш, да научиш да губиш, а сепак да се надеваш... зашто никогаш не знаеш што доаѓа... Мора да продолжиш понатаму зашто никогаш не знаеш што те чека зад следниот агол...а ако не отидеш дотаму нема да го дознаеш тоа... Според мене, луѓето кои само еднаш сакаат, се оние кои поради една или друга причина ( загуба, разочарување, неверство) престанале да веруваат, дозволиле тагата и болката да ги столчи и се плашат да продолжат понатаму... Спомените од минатото не им дозволуваат слободно да зачекорат кон иднината.... Жално е тоа... зашто на овој свет има кого да сакаш, и секако има кој да те сака тебе... Животот е премногу краток за да го поминеме плачејќи по она што веќе не е наше, по она што не ни било судено... Секогаш постои утре, секогаш постои надеж, секогаш постои љубов... само треба да имаме сила и храброст... да ја откриеме и да и се препуштиме. :inlove:
     
    На Libera и happynessss им се допаѓа ова.
  16. liliput22

    liliput22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    380
    Пол:
    Женски
    ДА според мене еднаш се сака онака НАЈчисто,НАЈискрено,НАЈсилно,НАЈнаивно........!но се согласувам и со тоа што погоре го пишаа некои феминки дека се сака повеке пати но со различен интензитет но само еден ке сакаме со НАЈСИЛЕН!а после може пак да се вљубиме но се е веке дежа ву :D сепак ова е мое мислење немора да се согласувате...
     
    На senjorita-v му/ѝ се допаѓа ова.
  17. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Се сака само првите 7 месеци, 7 год. 7 дена....а сето останато е навика и склоп на карактери.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  18. sandra.z.rhage-ovska

    sandra.z.rhage-ovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2011
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    10
    јас сигурна сум дека се сака повејче од еднаш ;)
    за мене лично можам да кажам дека се имам затрескано и тоа она до уши точно 5 пати :$ .мислам по рано се заљубувале само еднаш само заради тоа што и многу мали се мажеле/женеле,и така немале шанса за да се заљубат повејке од еднаш,баш ми е жал за нив :)
     
  19. Gea

    Gea Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    1.056
    Допаѓања:
    11.602
    Пол:
    Женски
    Тоа секој пат си го помислував кога се вљубував...за поранешните љубови велев „тоа не е она вистинското, но ова сега е“ 8)

    Така што во фразата „Само еднаш се љуби“ сум била барем 5 пати. Или можеби 3 пати,сум заборавила, одамна беше...се поминува, па и тоа (освен во песните, романтичните комедии и мелодрамите) :!:

    Со математичка индукција можеме да докажеме дека бесконечен број пати се љуби!

    Сите ние имаме по еден куфер кој со себе го носиме....
     
    На miss.ella и mims-89 им се допаѓа ова.
  20. manja666

    manja666 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    1.144
    Допаѓања:
    17.998
    Дефинитивно мислам дека може да сакаме повеќе пати во животот..но исто така ова е индивидуална работа..некој се заљубува само еднаш во животот а некој може и 3-4 пати. и во двата случаја може да биде вистинска љубов.