1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Само еднаш се сака или не ?

Дискусија во 'Врски' започната од Neytiri, 25 ноември 2010.

  1. paulina2

    paulina2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    419
    Допаѓања:
    122
    Најголемата заблуда во врска со љубовта е дека се сака само еднаш! Тоа обично го има во бајките .Секое сакање си е различно од претходното и секое си е убаво на свој начин.Човек во животот може да сака мнооогу пати...всушност се додека чука неговото срце.
     
    На Shana му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Miss.Ricci

    Miss.Ricci Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2011
    Пораки:
    945
    Допаѓања:
    5.744
    Пол:
    Женски
    Можеби се сака еднаш, два пати, три пати.....100 пати..Но дали е исто како првиот пат??? :?:
    Некој ќе рече "Дури и подобро е!"
    Е па сега да прашам јас, кога ќе пробаш нешто што до тогаш не си го пробал исто е? Кога пробуваш нешто што е сосема непознато за тебе, односно пробуваш нешто за прв пат исто ли е?
    Не велам не, има случаи кога сакаш некого повеќе од својот живот, раскинуваш, наоѓаш некој друг со кој што ти е 1000 пати поубаво и го сакаш повеќе, доживуваш интересни работи, но што кога веќе еднаш си сакал?
    Кога љубовта ја доживуваме за прв пат тоа е она вистинското, еднаш се сака вистински, погрешно, наивно...После другото е веќе видено, и не велам не - можеби е посилна љубов од претходната, но она што го чувствуваш за прв пат е неопишливо, после тоа веќе ти е познато чувството! :!:
     
    На srcka55 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. srcka55

    srcka55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2011
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    18
    би се согласила со тебе..... ;) ;)
     
    На Miss.Ricci му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Longorija

    Longorija Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    4
    i jas mislam deka samo ednas se saka....jas imam 19god i mn sum zaljubena i imam vrska od 2godini
    i sakam ova da mi bide ona ZASEKOGAS i da se zeeme za 10godini i da imame deca i da ziveeme zaedno i se
    daj boze toa i da se sluci....a vo sprotivno da sme zivi i zdravi mladi sme...mnogu lugje ima na svetov
    mnogu ljubov za sekoja od nas...site ke si nova ljubov samo sto so prvata ljubov se e prvo i se e ednas kazano i prv pat
    so sekoja naredna se ke bide klise...mozda i so vtorata tretata ke ti bide i poubavo
    ama nikogas nema da bide nesto prv pat :)
    osven ako ne te odnese na mesecinata hahahahaha :D
     
  5. Saraa

    Saraa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    Чиста заблуда според мене е дека се сака само еднаш, сите ние сакаме во различен период од животот различни карактеристики на партенерот, секој си има своја приказна за тоа според мене се сака се додека сакаме да сакаме, едноставно сакаш сакаш извесен период гледаш дека не оди и ке се откажеш од сакањето ќе почнеш нешто ново да сакаш и тоа побогат со едно искуство па можеби ке дознаеш што точно сакаш во животот.
     
    На elcezelce му/ѝ се допаѓа ова.
  6. WildCherry

    WildCherry Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    1.193
    Допаѓања:
    1.172
    Да може, само зависи од интензитетот. Некад повеќе можеме да сакаме од првиот ама некад помалку. Си има тоа други корени.
    Што се однесува до мене, имам толку многу љубов да дадам, што не ми е проблем да се заљубам и по илјадапати :inlove:
     
  7. NoellePage

    NoellePage Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.767
    Љубовта не е заљубеност.Далеку од тоа. Љубовта не е пуста желба, љубовта не е роматика, љубовта е чувство за жртва, за непрестано давање и пред се, љубовта е спремност за прошка.
    Ако ова е исполнето, сте љубеле.И да,само еднаш така се сака.
     
  8. PussyHunter

    PussyHunter Нов член

    Се зачлени на:
    15 август 2011
    Пораки:
    636
    Допаѓања:
    723
    Сигурно дека не се сака еднаш, туку многу пати во животот. Но, дали само еднаш се сака вистински со цело срце и мислиме дека таа личност ако ја изгубиме нема никогаш повеќе да сакаме со иста јачина? Епа тука ќе се замислам... и нема да можам да дадам правилен одговор.

    Имам јас почувствувано љубов во права смисла на зборот, знам како е да се сака премногу и да се прави се за таа личност и да ја сметаме за се на светот. Можда је била слепа љубав, али био сам клинац. :P

    Сериозно, не знам дали денешниве тинејџери што уште сега на 14-15 години влегуваат во врска знаат што е тоа љубов? Јас се сомневам, затоа што такво возвишено чувство не се создава толку рано.

    Љубовта истовремено значи бол и страдање. Страдање од потенцијална загуба на партнерот што премногу го сакате (од икс причини). Не е така лесно дефинитивно, I am (was) man in love, знам како е. :)

    Едноставно љубовта не се опишува со зборови, што тупам тука пробувајќи да доловам како изгледа тоа. Љубовта се чувствува! И дефинитивно може да се сака повеќе пати во животот, ама секоја претходна љубов мора да ја преболиме, нашето евентуално повредено срце мора да зарасне и зајакне и тогаш ќе биде спремно да пумпа ново количество љубов. :)
     
  9. anastasija85

    anastasija85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    1.027
    јас велам дека еднаш се сака и тоа трае само некое време а потоа се се претвора во потреба од блиска личност до тебе-а тоа дефинитивно не е љубов,барем не онаа платонската.
    се сака најискрено само еднаш,тоа е првата љубов која те разочарала и тогаш сите сваќаме колку сме сакале,кога губиме тогаш најмногу дознаваме

    и после тој првиот пат се сака ама не е тоа тоа,секогаш ама баш секогаш ќе бараш споредба во љубовта во другиот нов сакан.

    не се залажувајте,верувајте и на љубовта но не се залажувајте дека таа трае вечно,и дека другиот повеќе или помалку ќе го сакате.еднаш се сака во животот а другите пати тоа е само една блага реприза и бледа копија на оригиналниот начин на сакање :inlove:
     
  10. M.a.r.i.l.y.n

    M.a.r.i.l.y.n Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2011
    Пораки:
    852
    Допаѓања:
    722
    Според мене не се сака само еднаш. Верувам дека една љубов ќе биде посилна од другата, ама дека се сака само еднаш, тоа не :x Некои велат никој не можеш да сакаш како првата љубов. Епа мене првата љубов ми беше во градинка, а сега не се сеќавам ни на неговото име. Според некои мислења мене тоа ми беше првата љубов, една и единствена, ја доживеав на 4 години и никогаш повеќе нема да можам да сакам како тогаш. :^)
    Не може да се каже дека првата љубов е најцврста, дури и за прва љубов да се смета првото заљубување во тинејџерските години. Се сака повеќе пати и не секогаш со иста цврстина, но тоа може да се надогради нели?! :!:
     
  11. Hayley

    Hayley Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2011
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    899
    не мислам дека се сака само еднаш, затоа што повеќето девојки што ги помислам најмногу ја ценаат онаа првата љубов, за прв пат многу се за трескале и таап, животот ги разделил, и што сега, готово, веќе не умееме да сакаме... глупости... Сродни души, ако постојат, и ако за секого постои една личност со која им е судено да бидат, тие ќе бидат заедно, затоа што ако се навистина сродни души ништо не ќе може да ги раздели.. тоа што некои го мислат дека неможат да сакаат друга личност затоа што некој им го скршил срцето а тие сеуште го “сакаат’’, спрема мене, тоа е само навика.. обсесија :D
     
    На Alesii му/ѝ се допаѓа ова.
  12. CaperucitaRoja

    CaperucitaRoja Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2011
    Пораки:
    467
    Допаѓања:
    320
    Пол:
    Женски
    Се сака повеќе пати зашто тој што сакал еднаш ќе знае да сака и друг пат, но само еднаш се сака искрено и невино.
     
  13. lola-86

    lola-86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2011
    Пораки:
    729
    Допаѓања:
    198
    Како да не,само еднаш се сакало...демек :tmi:
    Секогаш се сака поразлично,некогаш повеќе и поинтензивно и поцврсто,а некогаш на некој поинаков начин.Љубовта има различни лица,различен интензитет,различно значење за секоја единка.Исто така сите исто не ја сваќаме љубовта,таа се изразува во многу облици,и се продлабочува,или пак се намалува.Некогаш се јавува и таму каде што ја нема или каде што воопшто не сме очекувале да ја пронајдеме.Љубовта е широк поим,и сите различно и ја доживуваме и ја искажуваме,и ја даваме и ја примаме... :) Можам многу да пишувам за Љубовта,и не е точно дека се сака само еднаш.Се сака секој ден...а ако е само еднаш тоа не е љубов ;) (ова е малку филозофија,не сваќајте буквално) ;)
     
    На miss.ella му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Shelea

    Shelea Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    4.243
    Допаѓања:
    43.109
    Оној што има отворено срце и Љубов во себе, може да сака бескрајно многу пати.

    Лично, мислев дека нема да можам да сакам, да се заљубам, после многу пати страдање, но... Еве сум сега, со стабилна врска, убаво ми е, и не размислувам и калкулирам по кој пат сум се заљубила.
    Љубовта не се брои, си доаѓа сама, а така и си заминува.
    Важно е да ја чувствуваш!
     
    На miss.ella, Giovanna и Trendafilka им се допаѓа ова.
  15. the-dark-angel

    the-dark-angel Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    37
    Само еднаш се сака искрено а и после тоа пак се сака..ама се плашиш да не бидеш повредена.:D
     
  16. LilBaby

    LilBaby Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    3.458
    Допаѓања:
    7.886
    Сум сакала еднаш, два пати, и сум мислела дека тоа е најголемата љубов што може да се чувствува за некој. Будалче, јас на 16 години сум ја осеќала правата љубов, да му се чудиш на мозоков. :lol:
    Ама сум сакала, да. Целосно сум се предавала единствено на емоциите во врската, каква и да била, и сум наоѓала на некој ѕид наспроти мене.

    Еднаш се сака вистински, сведок е мојата љубов.
    Само што оваа љубов и те како се осеќа, навлезена е во секоја пора од телото, почнува од устата, јазикот, хранопроводот, се раширува, доаѓа до срцето, а потоа све е више историја. :D
     
  17. bella.honey

    bella.honey Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    639
    Допаѓања:
    295
    Повеќе пати!

    Од искуство. Имам многу силно сакано 3 пати.
     
  18. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    Нормално дека се сака повеќе пати, само што секое искуство е приказна за себе и различно од претходното. Исто како што важи и за било кој друг однос со различни луѓе во животот.
     
  19. Maxymous

    Maxymous Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2012
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    70
    Не знам, зошто со мојата сакана сум од 15 години :inlove:
     
  20. ilipili

    ilipili Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    4.991
    Секако дека не се сака само еднаш во животот, но се сака само еднаш Вистински,во тоа е разликата.Мислев дека бившиот ми е се дека со него ќе сум цел живот,одев една година,но во таа година пола ми беше пекол со него и исчезна цела љубов кон него кај мене се претвори во презир. По некое време се појави сегашниот дечко со кој што имам долга врска од скоро 5 години и навистина верувам дека тој е мојата сродна душа која што ќе го сакам цел живот вистински.