1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сарказам

Дискусија во 'Психологија' започната од Rock-a-Fella, 1 мај 2011.

 1. Rock-a-Fella

  Rock-a-Fella Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  1.392
  Допаѓања:
  1.384
  Која е вашата дефиниција за сарказам?
  Дали мислите дека е навредлив, или пак ви е смешен? :lol:
  Дали го користите често и кога?
  Јас лично имам почитт кон некого што знае уметнички да го користи сарказмот. :$
  А мојата дефиниција е оваа:
   

  Прикачени фајлови:

  На meganbaby, citiesinflames, princess11ska и 7 други им се допаѓа ова.
 2. KalaV

  KalaV Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2010
  Пораки:
  600
  Допаѓања:
  301
  Ах, мислам дека сарказмот го засакав заедно со Чендлер (од Пријатели)
  Најчесто сум саркастична кога сум лута, некако природно ми доаѓа.
  И не се карам и расправам , ниту пак викам... но некако од уста ми излегуваат иронични и саркастични зборови.
  Не сум била отсекогаш таква, но некако со текот на времето се сменав.
  И да, дефинитивно најсладок сарказам е оној што нема да биде сфатен од страна на соговорникот :)
   
  На Dulceee, faye и Rock-a-Fella им се допаѓа ова.
 3. All-that

  All-that Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 декември 2010
  Пораки:
  104
  Допаѓања:
  67
  ``I speak French, German, English, and Sarcasm (fluent)`` :D ова ме насмеа навистина.
   
  На Cold.E, MarchelineAmaru, ElleS и 3 други им се допаѓа ова.
 4. Izaabella

  Izaabella Популарен член

  Се зачлени на:
  13 декември 2010
  Пораки:
  1.303
  Допаѓања:
  7.301
  Пол:
  Женски
  Немам некоја посебна дефиниција, но сарказмот е една од оние работи кои и те како ми одат од рака. :D

  Најчесто го употребувам кога ќе ми постави некој некое ептен глупаво, бесмислено прашање, ми претставува некој вид на оружје за да ги елиминирам глупостите околу себе. Го користам и кога сакам на луѓето да им кажам нешто од околу, најчесто нешто лошо, а сметам дека заслужиле истото да им го кажам на доста лош начин, поразличен од директниот.

  Како и да е, го сакам сарказмот, во многу ситуации ми помогнал за да се извадам од нешто и ми претставува нешто слично на иронија..само некој малку потежок степен. :D
   
  На meganbaby и Rock-a-Fella им се допаѓа ова.
 5. oceangirl

  oceangirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  184
  Допаѓања:
  69
  Сарказмот го користам ептен кога морам.Единствено кога некој очигледно ме предизвикува го користам како одбранбено оружје,а во поголем број случаи гледам да се држам до иронија.Таа ми е некако посоодветна со карактерот. ;)
   
 6. Theodora

  Theodora Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  5.576
  Го сакам сарказмот,признавам и го употребувам често,дет‘с ми експресинг мај дарк сајд ]:) .
  Сарказмот е појачана иронија,т.е.постарата мин вич и ивл бич нејзина сестра и баба на ова самајли |( !!!
  Зошто го употребувам-најчесто како гард против глупоста(основана) или преценотоста(неоснована) кај одредени индивидуи.
  Понекогаш употребата на истиот прави јаз меѓу упатувачот на истиот и оној кон кого е упатена :?: ,а нема да го разбере хуморот во неа.
  Од друга страна сарказмот меѓу две индивидуи со моќ за употреба на истиот е нешто вредно да не се пропушти по никоја цена :geek: .
  Сарказмот е микс на хумор кој има навредливи тенденции да си признаеме,иако не е во ред да се навредува некој онака од простиот принцип демонстрирање моќ над понемоќни,ама има луѓе кои плачат да им го покажеш местото-јуз ит он дем филс грејт,оу јеа :nod: .Само што баш истите тие немаат слух за него и најчесто ќе помине незабележано кај истите.Пр.опасен си како медуза 8) (се состоиш 98% од вода и практично без мозок си :D ).
  И да нагласам дека сарказмот според мене во пишана форма е само бледа копија на оној применет во живо,зачинет со права експресија на фаца,поглед во очи и полунасмевка,кој просто го обожувам,кога морам да го применувам.
   
  На vrancenagrance, princess11ska, sesilija и 10 други им се допаѓа ова.
 7. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.810
  When I hear something really stupid, I am obliged to give a sarcastic comment :wasntme:

  Моја девиза. Значи кога ќе чујам глупости поготово од човек кој се мисли дека е ужасно многу интелигентен а во суштина треска не зелени, туку виолетови, нешто одвнатре ме тера да поткашлам и искашлам некоја саркастична забелешка.
  Да се разбереме, незнаење не ме нервира, и јас многу работи не знам и никогаш не се срамам да прашам и да научам, и наспроти ова баш ми се симпатични луѓето кои знаат да си признаат дека нешто не знаат, отколку да се прават сосила паметни.
  Исто и да не речам прости коментари зарад икс фактори толерирам. Си викам епа - тоа е батка, и си молчам.
  Ама живец ми голицаат оние wannabe интелектуалци кои капак на се уште и ми солат памет и зборуваат за невидени тривијалности на начин небаре ја откриле Америка. Па уште и ти проповедаат, а јас молчам и сигурно си мислат - еј види ја оваа, ѓуле - ништо не знае. И после како да не бидеш саркастичен со нив?! Не иде :)

  Оскар Вајлд на нивна глава и за мојата саркастична природа која во моменти кога сум извадена од нирвана состојба и те како излегува на површина.

  А сакам сарказам, о колку сакам. Понекогаш уживам да ги слушам оние кои го владеат. Имам неколку такви пријатели и толку сме соиграни кога сме заедно, што крај му нема на нашиот муабет...се разбира можеме да си го дозволиме тоа без да се навредиме затоа што премногу долго и премногу добро се познаваме.
  А да не се лажеме, сарказмот често пати знае да е навредлив, доколку не е употребен како што треба или со мерка :)
   
  На HeadPotter, sesilija, Lov3 и 3 други им се допаѓа ова.
 8. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  7.113
  Допаѓања:
  107.122
  Пол:
  Женски
  :smoke: Како и остатокот од интелегенцијата, која шета по белиот свет :wasntme: и јас неретко го практикувам... ма кого лажам?!? Себе, али себе?!?
  I use it and abuse it :?: и баш ми е ко оние излитени фармерки, или износени чевли, кои сите ми велат, „ма дај џитни ги, им поминал векот“, ама дарлинГ, кога, нешто добро ми стои, ми стои, факТ и има да го носам дур не умре скроз на мене !
  Често во коминакицијата, дали писмена, дали орална и си останувам недоразбрана, тоа е така приметливо, кога оној до мене, макар бил и мој претпоставен со години начукани во задничето искуство, пак и со седи влакненца, што му штрчат од тоа носето, за од глава и да не збориме, но, ќе му видиш еден израз „3м9,?љ4улагмбнархарнфа“ - превод: луд, збуЊен, НЕнормален.
  Но, и како би ме разбрале де, ходајуча саркастична бубуљица, лик неко невино биќе, осмех дете, вејка над вејките, која и самата себе си не си се разбира понекад, не пак персони, кои од мене очекуваат да им трепкам со убавите ми очиња и да напупам муцето.
  Секако, потценување на противникот е причина за поразот во многу битки. А, сарказмот ќе му дојде како скриено оружје, ќец у ќец, зец у печ, ово-оно, ар ју фоловинг ме. Разбира се дека не, повеќе и не очекував. Just chill darlin', и биди среЧан што мојата магија не се познава врз твоето лице, иначе, ко што знам да стегам со тоа четкичката, душата да и ја вадам, има секое влакненце да се познава... пак и професорот по уметност во средно ни имаше речено, дека така не требало, е ајде де, затоа, ете сега правам невидливо да е за око, nada de nada, niente, ЗЕРО, а сега дал имаш уво да видиш, мозок да чуеш хм... прашање е сега.
   
  На kikkki, Summer.Love, najubava2010 и 6 други им се допаѓа ова.
 9. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.820
  Допаѓања:
  151.841
  Некако тенка е линијата помеѓу сарказам и ароганција и често некако се мешаат.И глупо ми е кога некој се труди да биде саркастичен,а е арогантен и онака ти намига,сеа ќе видиш шо ќе му кажам,а тоа шо го збори е толку отворено,директно,на моменти и безобразно,ма арогантно и тоа неиздржано,епа као да не ти иде после да бидеш саркастичен со нив?!И увек застанувам на страна на жртвата.

  Го употребувам,често.Дали ми е смешен,ми е.Дали ме навредува,не ако е издржан.Не сакам некого да навредам,ама некои едноставно си го бараат,па уште ако се од оние плачковци и дужебрижници или оние што мислат дека знаат се или патолошки лажговци,а ја знам вистината...епа не знам за стоп и така,некогаш жал ми паѓа кога ќе помине ситуацијата.А саркастична сум и со оние кои се истрчуваат за дадена ситуација,а не се ни запознаени со тоа што се случува и уште те убедува во нешто и ти као,чекај човече да ти објаснам,ма не,чекај јас тебе и вака си ... :o ,шта ти је бре?!И мора тоа да се санира со саркастична досетка. :D

  Има луѓе кои се незапознаени со нештото,меѓутоа културно прашуваат,а има такви кои се или сезнајковци или досадни прашувачи,е тука,за овие,епа нема милост!

  Поштувам во било која форма.Кон личности ми е малце понедраг,ама тоа е сеа,сакам и ситуации,случувања да ги коментирам со доза на сарказам,поигрувања со животецов и така.

  Моментално пијам кафе...

  [​IMG]
  Салут!
   
  На kikkki, sesilija, Angelche и 4 други им се допаѓа ова.
 10. babyblond

  babyblond Популарен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2011
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  1.546
  Пол:
  Женски
  во главно сум директна и искрена личност и сум алегрична на сарказам .минатата година бев заљубена во едно момче кое не знаеше да кажи два збора без тоа да го кажи саркастично, толку претера со тоа што не знаев дали е искрен кога навистина. за жал ме зарази со тој сарказам, што и јас станав саркастична , и навистина ми беше многу жал кога го забележав тоа кај себе, бидејки навредив многу од моите блиски луѓе не свесно. па затоа сметам дека сарказмот треба да се држи подалеку од нас и да го „употребуваме“ најретко што можиме. тоа е моето мислење. :)
   
  На Grunge му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Marilyn-Monroe

  Marilyn-Monroe Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2010
  Пораки:
  1.805
  Допаѓања:
  5.895
  Акордин ту навредливоста

  [​IMG]

  А акордин ту објаснувањето, што ли сакаше опонентот да кажe

  [​IMG]

  ФакАт, не можеш со секого да разговараш, уште помалку да си саркастичен.
  Ама едноставно не ме држи срце бре. :$
  Абе телово ми се буни и не ме остава да премолчам. :angel:
  Прости ми Боже, грешна сум. Си играм мајтап со глупавите другарчиња. [​IMG]
  Си грешам и себе си. Се земам на мајтап после глупав потег. :wasntme: Плавуша. :|

  „Don't blame yourself. Let me do it.“
  :wasntme:
   
  На zhap4e и Theodora им се допаѓа ова.
 12. ph.orhideja

  ph.orhideja Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јануари 2011
  Пораки:
  1.335
  Допаѓања:
  47.873
  Пол:
  Женски
  Употребувам таму кај што треба,кај тие што заслужиле,и ич око не ми трепнува,без ни малку да ми заигра совеста.
  Но саркастични забелешки од Low IQ Персони,кои притоа имаат одредени комплекси ,е од тоа ми се :puke: .И тогаш сум немилосрдна. :tmi:
   
  На Bubache му/ѝ се допаѓа ова.
 13. ElleS

  ElleS Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 мај 2011
  Пораки:
  625
  Допаѓања:
  210
  Сум саркастична кога сум лута, и не го сметам за нешто лошо и плус кога имам глупи личности околу мене ако сум присутна во муабетот саразмот е неизбежен.
   
 14. Fallin-ForHisSmile

  Fallin-ForHisSmile Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2011
  Пораки:
  299
  Допаѓања:
  179
  Јас, саркастична?! Ма нееее...
   
 15. creshicka

  creshicka Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  2.152
  Допаѓања:
  5.709
  Пол:
  Женски
  sarcasm is my middle name :wasntme:
   
  На blueeparadise, CharmedGirl и Rock-a-Fella им се допаѓа ова.
 16. CharmedGirl

  CharmedGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2011
  Пораки:
  1.420
  Допаѓања:
  1.662
  Пол:
  Женски
  mine too :rofl: , само што се нервирам кога не ме разбираат...тоа е дека имам мнооогу паметни другарчиња :D :devil:
   
 17. milky-candy

  milky-candy Нов член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2010
  Пораки:
  703
  Допаѓања:
  713
  Уфф обожавам сарказам и иронија... Само ги применувам на особи кои го заслужиле тоа, поточно оние кои на културен начин не можеш ништо да им докажеш или пак оние кои се со сите бои премачкани и лукави, а глумат доброта иако се проѕирни до максимум...Со таквите само саркастичо и иронично, а често и арогантно... :)

  П.С. Не ми воопшто криво кога така се однесувам... :!:
   
 18. Gunshine

  Gunshine Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  818
  Допаѓања:
  666
  Па врти -сучи, сарказамот ти е природна реакција на организмот, кога е изложен на глупост.
   
  На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
 19. IndieGirl

  IndieGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  846
  Допаѓања:
  707
  Обожавам да го користам, поготово на по прости другарчиња :lol: :)
   
 20. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.729
  Некогаш едноставно морам да сум саркастична, со луѓе кои го заслужиле тоа. Си го бараат, и човек неможе да се воздржи.
  И немам грижа на совест воопшто. :wasntme: