1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сарказам

Дискусија во 'Психологија' започната од Rock-a-Fella, 1 мај 2011.

  1. cigarce

    cigarce Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2011
    Пораки:
    1.401
    Допаѓања:
    3.931
    Пол:
    Женски
    Го употребувам,некогаш и не сакам,ама во некои ситуации таквите зборови сами од уста ми излетуваат :)
     
  2. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    ^^Same here!!^^
    Многу често ми излетува тој стил, понекогаш и непланирано. Им смета на одредени луѓе :|, сепак се обидувам да се контролирам. Најчесто. И за жал ретко успевам во тоа. :wasntme:
     
  3. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.668
    Пол:
    Женски
    ми иде од рака, особено кога сум лута нервозна или кога треба да се карам со некој,, секогаш успевам во тоа :rock:
     
  4. najubava2010

    najubava2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    4.653
    Си го употребувам доста често, некој сфаќа некој не, некој се смее друг се лути, а мене едно сеедно ми е...
    Ич уво не ме боли, нивни проблем ако не сфаќаат нималку мој, неможам јас заради таквите да се контролирам што зборам :wasntme: .
    Ме довел и во непријатни ситуации овој мој сарказам, ама само ќе им трепнам едно 3-4 пати, и ќе се насмевнам така малце киселко ]:) и пак по старо.
     
  5. MissSpark

    MissSpark Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2011
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    1.287
    Пол:
    Женски
    Го користам, најчесто во пријатна атмосфера, и на моја сметка и на пријателите. Некогаш им смета, некогаш се смееме. Порано премногу често бев саркастична, не ме разбираа, морав да се објаснувам ми прекипе и прекинав.
    И има право гадес оф кеос :) Сите го напнаа Хаус, сега секој втор е мајтап. Ма ајде.
    Многу ме иритира личност што често прави муабет со мене и ми фура сарказам. ВИРТУЕЛНО. Во живо е маче.
     
  6. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Сарказам вреѓаш идиот колку сакаш, тој смета дека тој те вреѓа и на крај го оставаш во заблуда и не знае што се случило хахахаахааа :D
     
  7. CharmedGirl

    CharmedGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2011
    Пораки:
    1.420
    Допаѓања:
    1.662
    Пол:
    Женски
    Порано многу бев саркастична, па луѓето не ме разбираа.Сега сум помалку саркастична и тоа на поедноставен начин.За кратко време почнаа да ме сфаќаат и сега си го носам прекарот-Evil Bitch 8) :devil:
     
  8. Irreplaceable.xD

    Irreplaceable.xD Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2011
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    67
    Си знам често да сум си саркастична :)
    Онака коа ми е по кеиф си го применувам.
    И баш ми е фино :angel:
     
  9. Dulceee

    Dulceee Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    900
    Допаѓања:
    1.960
    Пол:
    Женски
    Често го користам. Онака, при кавга е најприсутен. И кога се шегувам нормално, ама постојат одредени личности со кои можам најдобро да се разберам :rofl:

    И... морам :rofl:
    http://www.youtube.com/watch?v=s-QkSNzN ... re=related
     
  10. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    [​IMG] 8)

    Секојдневна употреба! Мислам дека и те како го користиме сите
     
    На Hipica му/ѝ се допаѓа ова.
  11. mysterious

    mysterious Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    1.491
    Допаѓања:
    2.661
    God bless America and God bless Sarcasam. 8)

    Едноставно нели.. Поради суфицитот на (сакам,кажам,да не навредам некој,неможам) проста маса,шо би рекла една моја колешка,сарказмот е уметност. Па е уметност да го употребиш а дотичната особа да не се осеќа навредена или тебе да ти се налути.

    Да,го користам скоро секаде,но не со секој. Секој според заслуженото нели? ;)
     
    На MarchelineAmaru и MissSpark им се допаѓа ова.
  12. verica94

    verica94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    доктор хаус користи сарказам и морам да признаам дека е цар :lol:
     
  13. vendiii

    vendiii Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    2.464
    Сарказам .

    Не секој е способен да го употреби и примени , уште потрагично е кога некој се обидува да биде саркастичен а не го бива во превод сакајќи да спушти друг се спушта себеси . Го употребувам не да не , но понекогаш на некои во одредени ситуации . Имав пријателка која беше поим за САРКАЗАМ значи го имаше усовршено и специјализирано . Нажалост беше претеризам и одамна ја помина границата на нормалното . Едноставно беше невозможно да се истера муабет без таа да спушти некого најчесто непотребно .Уживаше во вниманието кое го добиваше на тој начин , најчесто тие од страна во смисла еј алал да ти како го/ ја спушти . Сарказмот според мене од досега виденото знае да делува и како одбрамбен механизам.Да знае да биде добро освен ако не се забега.
    За да бидам саркастична во реалниов живот личноста треба да се потруди , ептен треба да го заслужи ова . Зошто ете се погоди да сум сведок на тоа колку грдо може да изгледа од страна, затоа внимавам .
    Еве еден совет за оние саркастичните . Не секогаш е добар не секогаш тоа е правиот начин да испаднете кул , интелегентни или не знам какви . Понекогаш може само несвесно да се спуштите користејќи го .Користете го внимателно , по малку на одредени персони и во одредени ситуации .
     
    На babylove123 и Gea им се допаѓа ова.
  14. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    Јас би напоменал и се извинувам ако некој пред мене го кажал тоа ...

    Сарказамот не е работа што треба да се гордееш и тоа е лошо без разлика дали било некакво си оружје против глупите и тамо сл.

    НЕ!

    Искорени го пред да е доцна , бидејќи најсаркастичните на крај ќе завршат со сарказмот против нив ...
     
    На Rozich, girl.23, dryad и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. Towelie

    Towelie Популарен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    517
    Допаѓања:
    688
    A подобро е кога некој те навредува да паднеш на негово ниво и да пцуеш? Или па можеби да заќутиш,да си наведнеш глава и да климкаш? :)
     
  16. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    Сарказам демек не паѓаш на ниво и го навредуваш со друга перспектива ... така победуваш нели ... исто е на сите начини како и да гледаш

    само проблемот е што некој го користат тоа претерано и кога нетреба и кога нетреба
     
  17. Towelie

    Towelie Популарен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    517
    Допаѓања:
    688
    Па такво пцуење и вреѓање е секогаш бесцелно,и никогаш нема крај. Со сарказам ако има бар 2 функционални мозочни ќелии,ќе размисли малце и ќе заќути. Пошо у голем дел у ситуациите ќе нема што да каже.
     
  18. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.799
    Кога некој употребува сарказам пред мене, не сакам да ме прави будала, а ниту да се спуштам на негово ниво, па отворено му/и` велам: Ај, престани со сарказмот! И крај! :emo:

    Не ја разбирам поентата на саркастичните луѓе, мислат дека се фаци, факмени?? :fubar:
    Многу негативна енергија ми шират и не ги сакам покрај мене. :x
     
    На A.Fenty и Rozich им се допаѓа ова.
  19. MandyLane

    MandyLane Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    3.599
    Допаѓања:
    23.118
    Пол:
    Женски
    Ах,сарказам.
    Го користат доста,но ретко кој правилно. Ама Доктор Хаус е крив за се.
    Јас лично,го употребувам со блискиве со кои се разбираме и тоа на шала. Не го употребувам при кавги,бидејќи тоа ми со сила,како да немам аргументи,па ајде сега ќе бидам саркастична и веднаш сум кул.
    Познавам луѓе кои промовираат сарказам,а и себе се сметаат за способни на тоа поле, само затоа што напишале таков некој топик на фејсбук. Да де. :emo:
     
    На Dulceee му/ѝ се допаѓа ова.
  20. QueenN

    QueenN Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2011
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    342
    Пол:
    Женски
    Почнав почесто да го користам кога сфатив какви дволични личности имам околу себе, за да им се заблагодарам за лицата што ми ги прават ;) . Сега сум професионалец :lol: Најчесто со 2-3 другарки што ми се поблиски се зафркаваме на овој начин и не се навредуваме од кажаното. Но, има моменти кога некоја дотична личност ми соли памет, а нема појма од тоа што го зборува. Е тогаш неможам да се воздржам... ]:) Сепак, најинтересно ми е кога ќе употребам сарказам а нема да бидам сфатена. Е тогаш....... :rofl:
     

    Прикачени фајлови: