1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сарказам

Дискусија во 'Психологија' започната од Rock-a-Fella, 1 мај 2011.

  1. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.485
    Пол:
    Женски
    Сарказмот е супер за со луѓе кои ти се блиски и со кои си секој ден . Одговараш со некој интелегентно смислен саркастичен одговор и сите си се смеете . Или кога некој и да не ти е близок ама мнооогу ти досадува и те напнува па му враќаш со сарказам.

    Во сите други случаи е НЕКУЛТУРНО И ПРОСТО, очаен обид да се направиш интересен, посебно ако некој најкултурно нешто те прашува или ти кажува а ти сарказмот на најјако го пушташ.
     
    На eliesaab и blackpanter им се допаѓа ова.
  2. LoveRain

    LoveRain Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2017
    Пораки:
    381
    Допаѓања:
    1.362
    Пол:
    Женски
    Сакам да научам да употребувам сарказам. Дали може да ми кажите некоја страна каде што има сарказам? :)
     
    На Scott Weiland му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.185
    Пол:
    Женски
    До пред некоја година, не на толку свесно ниво знаев да употребам сарказам, но кога размислив колку неубаво изгледа кога други луѓе им го прават на трети, престанав. Сега би била саркастична само кон саркастичните, иако попрво директно би ги направила бербат доколку налетам на таков третман. Сарказмот е интересен за тинејџери кои дома не ги забележале и не ги опоменале, но кога се среќава кај повозрасни луѓе дури од 40-50, навистина наликува на зло.

    Имам едни вакви подалечни роднини, гледаат прилика да кажат нешто обратно од тоа што го мислат со цел да ги исмеат луѓето. И така сега кога ќе се сетам, прва асоцијација за сарказам од детството ми е просто и некултурно маќедонче.

    Кај мене дома уште од мали нозе зборот имал негативна конотација. Кога за некого ќе се кажело саркастичен, тоа подразбирало нешто лошо. Некои пак си го сметаат за дарба и талент. Whatever.
     
    На Ljubova и Need for Speed им се допаѓа ова.
  4. Need for Speed

    Need for Speed Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2021
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    1.080
    Неќам сарказам и не го користам, преагресивен ми е, често оваа злобна крактеристика знае да биде злоупотребена и да се препише на повисока интелигенција а всушност се работи за злоба.
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  5. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Некогаш и несвесно сум саркастична, но пробувам да се контролирам затоа што можам некого (ненамерно) да навредам. Но, моите блиски и луѓето со кои се гледам често знаат дека не мислам ништо лошо, така што сум немала проблеми. :)
     
    На kikkki и Guns N` Roses им се допаѓа ова.
  6. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Потполно истото би го напишала до збор.
     
    На Need for Speed му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Suhan

    Suhan Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2020
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    652
    Пол:
    Женски
    Уф...ми звучи злобно..иако понекогаш употребувам.
     
  8. Celltica

    Celltica Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2020
    Пораки:
    4.234
    Допаѓања:
    27.790
    Сарказмот е врвот на добриот хумор :D
     
    На Ugly Duckling, Cosmic Girl, Feminka22 и 2 други им се допаѓа ова.
  9. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.033
    Допаѓања:
    26.564
    Zlobna.
     
    На Ugly Duckling, Mantub и Celltica им се допаѓа ова.