1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекор и девер

Дискусија во 'Брак' започната од eleonoramardzieva, 28 септември 2013.

 1. eleonoramardzieva

  eleonoramardzieva Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 септември 2013
  Пораки:
  194
  Допаѓања:
  45
  Пол:
  Машки
  Бидејки јас немам свекрва одамна е почината нека и е лесна земјата , а имам само свекор и девер еве тема и за сите кој имаат проблеми или добро се разбираат со свекорот и деверот. Јас со свекор ми и девер ми добро се разбирам немаме проблеми . Можеби затоа што долго време немало жена во куќата , но сепак имаме разбирање не ми се мешаат во ништо секогаш пред се велат „КАКО КЕ КАЖЕШ СНАО ТАКА НЕКА БИДЕ„ . На сите им посакувам ваква среќа со свекор и девер.
   
 2. eleonoramardzieva

  eleonoramardzieva Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 септември 2013
  Пораки:
  194
  Допаѓања:
  45
  Пол:
  Машки
  Свекор и Девер

  Да се надополнам и јатрва имам и таа исто нема проблем со девер и т.с мм и свекор ни. Ние 2 те жени како ке речеме така е . За среќа немаме проблеми меѓусебно и ние жените.
   
 3. encimenci

  encimenci Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2013
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  439
  Свекор и Девер

  Мојот свекор е посебна приказна.чуден човек,почитуван во заедницата и според мене неосновано величен во својот дом.дома свекрва ми му е слуга,дури му мачка маргарин на лебче,пошто он е господин и он заработува.

  кон мене е коректен,освен што мисли дека јас ке му родам само нему внук, а не дека тоа е првенствено син на мајка и татко. и збори на свекрва ми како бебето со нив ќе спие,како ако плаче она можела да му даде цицка...и други простаклуци...
  најтажно е што маж ми го обожава таткоѓси,и никогаш не му враќа збор,дури и кога човекот 100%грешии..

  откога дојдов јас веќе не е единствениот кој носи пари,и тешко се помирува со тоа..
  ама ете успеа,си најде компензација..се повеќе вложува во нови кондури,додека јас и маж ми ја храниме куќата...
   
 4. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  15.526
  Допаѓања:
  31.527
  Пол:
  Женски
  Свекор и Девер

  Добро се согласувам и со свекор ми и со двајцата девери. Само што едниот девер (најстариот брат) понекогаш знае да ме изнервира со неговите зафрканции. Ама нема лоша душа.
   
 5. fifi16

  fifi16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2013
  Пораки:
  390
  Допаѓања:
  177
  Пол:
  Женски
  Свекор и Девер

  свекор немам... а со девер ми се согласуваме супер, не е женет, поголем е од мене 6 години, но имаме скоро исти мислења и исти карактер, можеби затоа и можеме зборуваме за секакви теми :rofl: е сега за понатака што и како ќе е, не знам, се надевам дека ќе останаме така согласни...
   
 6. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.726
  Допаѓања:
  102.204
  Пол:
  Женски
  Свекор и Девер

  И јас имам и свекор и девер,добро се согласувам и со двајцата, девер ми е 4 години помал од мене , оди на факултет во друг град така да не го ни гледам често :D
   
 7. lealealea

  lealealea Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2013
  Пораки:
  247
  Допаѓања:
  265
  Пол:
  Женски
  Свекор и Девер

  здраво феминки :*

  Со деверми имам проблем од денот кога се зедовме со мм тој дојде да живеј со нас. Ајде ок реков за атер на мм но тој ја претерва. Си мисли дека е некој и нешто 30 год има и уште не ни мисли за да се жени.
  Едноставно чоеко си мисли дека јас него слугинка му сум Леа дај да јадам,Леа испеглајме Леа ова она,на свекрвами ич немуе гајле за синму ке си дојди кај нас ни собата да му ја среди ништо. Епа денес ми пукна филмо :@ :punch: :'( појке немозам да издржам вака. Сношти алиштата шо му беа за перејне му ги однесов на мајкаму нека му ги испери та јас веке 2 години го тантелам и пак лоша сум и ко разбра денес почна да ми вика на тлф :fubar: . Се ми прај за инает јас ке исчистам тој со чевли влегва дома само да се изнервирам јас, ке му текни во 12 навечер испеглајме утре сум на пат и ми носи цел куп да му пеглам ок ај си велам ке ги испеглам со памето ама тој нема осет. Многу мие тешко појке неможам да издржам вака и се решив прво да пишам тука а вечер ке му кажам и на мм,нека се разбери тој со братму јас неможам :@ :( :worried:
   
 8. stetoskop

  stetoskop Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  5.375
  Допаѓања:
  171.009
  Свекор и Девер

  А зошто дојде да живее со вас?
  Вработен е ?
  Каде и со кого живеел до пред две години?
   
 9. septemberinparis

  septemberinparis Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2014
  Пораки:
  123
  Допаѓања:
  56
  Свекор и Девер

  Ау, јака ти душа што си го истрпила ова две години, јас да бев уште првиот пат кога ќе ми речеше да му испеглам нешто а камоли друго, бунт ќе кренев. Ти немаш никаква должност него слугинка да му бидеш! Не, не, имаш секакво право неговите барања да ги отфлиш, не си ти лошата во случајот, тој е себичен и користољубив и веќе ги има надминато сите граници.
   
  На lealealea му/ѝ се допаѓа ова.
 10. lealealea

  lealealea Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2013
  Пораки:
  247
  Допаѓања:
  265
  Пол:
  Женски
  Свекор и Девер

  Со родителите живеше од ко се зедовме ние и дојде си се смести со нас и само ме малтретира :swear:
   
 11. lealealea

  lealealea Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2013
  Пораки:
  247
  Допаѓања:
  265
  Пол:
  Женски
  Свекор и Девер

  Не е ни вработен си шета чоеко си ужива во живото ке си се дотера и цел ден не е свртен дома. Плус то си купи и нова кола 40 илјади евра а кога ке ни треба нас нешто бунт има дома
   
 12. stetoskop

  stetoskop Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  5.375
  Допаѓања:
  171.009
  Свекор и Девер

  е ,напиши нешто за ситуацијата,немој зборовите со клешти да ти ги вадам од уста.
  Каде живеете,под кирија?Кој ја плаќа киријата,старите?
  неможам да те советувам ништо со волку штура слика која ја даваш.
  Се зависи од околностите под кои сте и како деверот дошол да живее со вас.
   
  На Glasna му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Daydream

  Daydream Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2013
  Пораки:
  1.682
  Допаѓања:
  6.464
  Пол:
  Женски
  Свекор и Девер

  А каде е маж ти во целиов проблем? Тој не гледаше дека ти се утепуваш од работа за брат му, па сега мораш формално да му кажуваш? Не знам зошто нервозата си ја фрлила на девер ти, свекрва ти... Тие воопшто не ти се виновни. Девер ти сигурно не ти ставил нож под врат. Ти рекол еднаш, ти си прифатила, ти рекол втор пат, ти пак си прифатила и тоа очигледно си отишло до недоглед. Треба на маж ти да му се лутиш што дозволил жена му да изиграва лична помошничка на брат му. И тоа што девер ти ти се развикал преку телефон исто така е маж ти крив, штом он дозволува секој како сака да си се однесува кон неговата жена, тогаш треба да претпоставиш кај кого е проблемот.

  А за тоа каде оди девер ти, колку шета и зошто уште не е женет тебе не треба да те интересира, негов живот, негово право. Можеш да се лутиш само ако на вас лично ви бара пари за неговите екскурзии, тука секој би се налутил и со право ама и тоа треба маж ти да го реши, а не ти.
   
 14. lealealea

  lealealea Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2013
  Пораки:
  247
  Допаѓања:
  265
  Пол:
  Женски
  Свекор и Девер

  Не во наша куќа си живејме пред свадбата ја направивме.
  Пред свадбата одам јас дома за да однесам некој работи и оп го гледам иди тој со куфери |( се зачудив никој не ми спомна дека и тој ке седи со нас, ок си реков нека седи,е сега мн мие мака со прекутив тогаш и не реков ништо. Ова се беше испланирано од свеки не сум јас со тебе ама еветиго синми.
   
 15. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  9.689
  Допаѓања:
  134.886
  Свекор и Девер

  Куќата веројатно свекорот и свекрвата ја направиле па затоа го пратиле и другиот син. За тоа не можеш да се буниш, можеш само да се поделиш во однос на храна, сметки и други трошкови оти не е дете, а и да е, не е твое дете па да се грижиш за него.
  Можеби не си сакала кавги на почеток туку добри односи помеѓу вас тројца, па затоа си прифаќала да чистиш и средуваш по него, но очигледно некој ти се качува на глава. Изјасни се, престани да го периш и пеглаш, гледај си ги вашите работи, а тој од инат ќе почне да прави работи што знае дека не ти се по ќеиф, но не реагирај на провокации, биди ок со него, само не превземај негови обврски. Ќе види, невиди, ќе сфати како е работата сам.
   
  На Dentina му/ѝ се допаѓа ова.
 16. lealealea

  lealealea Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2013
  Пораки:
  247
  Допаѓања:
  265
  Пол:
  Женски
  Свекор и Девер  Секако дека гледа но не му вели ништо пошто тој му бил постар брат :x . Неколку пати му имам речено сега неможам зафатена но тој не разбира.Секако дека нервозата ке је исфрлам на свервата и деверот,свеки се навикна и секој викенд е кај нас и синму кога треба да се спреми со мали прст немрда, сната е тука за шо е дојдена да седи цел ден ова е мислењето на свеки и деверми.

  (((А за тоа каде оди девер ти, колку шета и зошто уште не е женет тебе не треба да те интересира, негов живот, негово право. Можеш да се лутиш само ако на вас лично ви бара пари за неговите екскурзии, тука секој би се налутил и со право ама и тоа треба маж ти да го реши, а не ти.[/quote] )) Ме интересира оти уште не е женет пошто тој се однесува како јас да му сум жена а ен снна цел ден сум на работа уморена па плус и по него да собирам губрина е неможам оти и јас си имам душа и се обидувам да створам сега мое семејство, не да се замарам со него по цел ден.
   
 17. lealealea

  lealealea Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2013
  Пораки:
  247
  Допаѓања:
  265
  Пол:
  Женски
  Свекор и Девер

  Секако дека не сакав кавки сакав да си живејме во хармонија но тој ја претерва.Лани се изјаснив мн добро дури и од дома заминав сакав да се разведам пошто не можев да издржам појке,се разбравме тогаш се но по неколку дена пак се почна по старо.Се обидувам да не се нервирам но неможи ова вака појке. Како шо ми прат вака ке ме разделат од мм ;(
   
 18. fairy90

  fairy90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 март 2012
  Пораки:
  180
  Допаѓања:
  141
  Пол:
  Женски
  Свекор и Девер

  И јас не би издржала ке речам не можам имам друга работаи готово,што си му ти на него ако мора мажот ти да го спремаш па не мора и брат му,ок ајде живее со вас ама ти не си му мајка на него па да го слушаши гостуваш,ако ти побара ручек речи му има во релната и тако даље,или пак уморна сум не можам и легни си,ако мажот ти нешто ти каже кажи му ако не му се допага нека го пере и нека го чисти он брат му не си ти должна ц ц ц какви луге има бреее е акл во глава да се немало.
   
 19. Daydream

  Daydream Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2013
  Пораки:
  1.682
  Допаѓања:
  6.464
  Пол:
  Женски
  Свекор и Девер

  Епа јас пак ќе ти кажам, маж ти е крив. Колку и да не сакаш да прифатиш, тој е единствениот виновник. Тој треба да те заштити, тој треба да има карактер и да каже "таа ми е жена и има да се почитува". Разговарај со него, ако се караш со девер ти и свекрва ти ништо нема да решиш, тие така си се навикнале и ти ќе излезеш само лошата снаа. А и не знам што воопшто си чекала до сега? Требало уште одма да пресечеш и да си кажеш.

  И нема да се виновни тие ако се разделите, виновен ќе биде маж ти што нема свое Јас и како што гледам уште не може да се одвои од мама и бато. Во него барај го проблемот и решението, се додека него го браниш, а нив ги напаѓаш нема да решиш ништо.
   
 20. fairy90

  fairy90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 март 2012
  Пораки:
  180
  Допаѓања:
  141
  Пол:
  Женски
  :@ Зошто го напагате девојчево тие самите треба да си имаат осет дека не оди тоа така,ај еднаш двапати трипати да помогне не иде да одбие а башка што нема подршка од мажот и многу од нас немаат,нека зборат тие ти накриви си јакапати и ич ништо не факај рече дека одиш на раб вади се со тоа уморна си и готово ништо нема да направиш ако се караш или речи не ти е добро па ако сака куката и нека прооди јас да сум на твое место така би направила и јас се карам со мажотми што ете така расфрла и се ние да собираме ама жена тоа ти е да црнчиш цел ден и никој ништо не ти признава :@