1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите-задоволни

Дискусија во 'Брак' започната од Andromaster, 15 април 2013.

  1. mama89

    mama89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    9.331
    Пол:
    Женски
    Ја продаваш?8-|Те молам дебело плаќам(fingers)
     
    На Peperutka-bt, Dust, meckicka и 5 други им се допаѓа ова.
  2. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Аааа не. Може само да ти ја позајмам наредна год коа ке одам на одмор, пошто оваа год ке ја земеме со нас, да ја причува малата. Не можам да дадам свекрва која готви боље од оние од шоуто на Викса.
     
    На thelittle17, meckicka, galapce и 2 други им се допаѓа ова.
  3. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.208
    Допаѓања:
    93.608
    Оваа твојава со борина си го барала, бог да чува:D. Епа нека работи тогаш, нек се наработи на веков и светов:rofl:.
    А за тие глупите сфаќања во стилот - видете ме комшии, роднини... да кажеше дека не е во тој фазон ќе е чудно, вака не е. Македонска работа:|.
     
    На galapce, MilaP, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    За тоа реков дека и јас плакам за тоа што таа работи ко машина. Да седнете 5 мин со неа ке отапете во мозокот и ке се вратите пред новата ера најозбилно. А замислете секој ден да го слушате истото, или пак недај боже ветер да дувне некое туѓо стварче во наш двор или пред двор, е тогаш одма се прскаат секакви води за заштита од маѓии, а после тоа месеци се збори за тој настан. Јас др обврска немам освен да ја сослушам, да не коментирам, туку само да климам со глава.
     
    На Glasna и galapce им се допаѓа ова.
  5. ЈеленаЏиш

    ЈеленаЏиш Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    511
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
    Долги постови, леле мори мајко (читај свекрво) :))))

    Се измачив да прочитам (и да разберам!) дел од постовите, утре ќе си довршам. :)


    Се подразбира дека животот во заедница бара жртви, компромиси и разбирање од сите членови, и тоа и не е така страшно ако сакаш во мир да седнеш на маса еден леб да скршиш.

    Јас лично имам пристоен, пријателски однос со свекорот и свекрвата, ќе елаборирам во друга прилика (пишувам од таблет и тешко ми оди, а и ме заболеа јагодиците од прстите, а и касно е).
     
  6. SummerGirl12

    SummerGirl12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2016
    Пораки:
    393
    Допаѓања:
    214
    Пол:
    Женски
    Ех дa се сите вaкви кaкo твoите...Дaј бoже секoгaш дa сте тaкa зaедни нaсмеaни и среќни.Јaс се би дaлa зa вaкoв oднoс нo зa жaл мoјoт е сoсемa пoинaкoв...:(
     
  7. LilNann

    LilNann Активен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2016
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    140
    Пол:
    Женски
    Да ви ги пофалам јад малку моите свекор и свекрва. Се омажив на 18 години, уште од првиот ден се знаеше дека во таа куќа мое е да ја кажам желбата нивно да ми ја исполнат, децата ми ги пораднаа, јас и факултет завршив и се вработив. Како моите свекор и свекрва никаде нема. Понекогаш мислам дека ме сакаат повеќе од што го сакаат мм
     
    На Milenalena, La.loca, minne992 и 5 други им се допаѓа ова.
  8. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.529
    Допаѓања:
    7.421
    Пол:
    Женски
    Тоа е за поздравување:hai:
     
  9. minne992

    minne992 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    Јас сум задоволна од свекрва ми живееме заедно а во однос сме исто како мајка и керка. Значи нема вртење муабети што имаме си кажуваме една на друга . Се заедно се договараме добра е свекрва ми ми помага во се
     
    На rrrrrrrrrrrrrrrrrrrr, elenkata20, LilNann и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.529
    Допаѓања:
    7.421
    Пол:
    Женски
    Браво и за тебе:clap:
     
  11. dunika

    dunika Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    3.665
    Допаѓања:
    91.196
    Пол:
    Женски
    Јас да се пријавам во презадоволни сега за сега,се надевам така и ке остане.Искрено подобри луѓе од свекор ми и свекрва ми немам сретнато,дури шо се вика жал да ти падне.Поголемиот дел од животот го поминале во странство,па имаат доста попримено од таквиот менталитет и си го гледаат својот живот,нит ги интересира нит се мешаат.Се намачиле доста,но стекнале за да ги обезбедат и двата сина да имаат една солидна основа за живот.Кога се веривме,јас бев еден месец и нешто сама со нив,ми се тресеа бетер од ќерка,свекрва ми не готвеше многу за да не ми е непријатно и да јадам со сила ако не ми е по вкус,полнеа фрижидер и ме тераа јас да бирам што ке се јаде.Интимни прашања,жалење,оговарање никако,мешање во било што-не.Ке направев кафе,ке потсредев дома,абе се топеа:)).Еве ме сега со маж ми сме заедно во странство,се слушаме еднаш двапати месечно,само добра ли си,дане се нервираш,само полека и смирено се ќе биде и толку.Маж ми никогаш не е прашан што и како јаде,дали е испран среден и по дома како ни е..сметам дека во голема улога игра фактот дека ми се повторува судбината на свекрва ми,живот во туѓина одделена од моите и сите блиски,што не е мала жртва,па и затоа е така добра према мене:)
     
    На Dust, Barbie20, senza.parole и 11 други им се допаѓа ова.
  12. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.252
    Допаѓања:
    45.660
    Пол:
    Женски
    Да имаме можност во моментов да заминеме со мм и ќерка ми на само да живееме некаде јас нема шанси да се разделам од свекор ми и свекрва ми :D
    Живееме на посебев спрат, ама ние само за спиење се качуваме горе. Они ни предложија ако сакаме додека не се ожени девер ми да јадеме сите доле кај нив што јас и мм се согласивме. Знам некогаш и горе да зготвам нешто ама тоа е претежно за викенд кога не сме на работа. Најмногу од се сум им благодарна за чувањето на малата. Колку пати ноќе ќе се разбуди они стануваат ја земаат кај нив и ја презаспиваат. Ја играат, ранат, шетаат. Малку и се лутам на свеки што се и дозволува на малата да прави доле кај нив и ја разгалува, ама ќе гледам ова да го решам со мм во најбрз можен рок. Колку пати кога мм бил на терен било што и да треба за малата или за мене во било кое време свекор ми пали колата и купува. Горе кај нас ако нема никој воопшто не се качуваат, во бракот со мм никогаш не ни се машаат за ништо. Многу пати имам пишувано дека свеки кога малата беше бебе ниту еднаш не ми кажа малата може плаче зошто немаш доволно млеко дај и АД. Со еден збор прекрасно функционираме. Е сега тајната на тоа "лежи" кај мм. Кога он ќе каже има сега малата да ја чувате и они без противење тоа го прават, или кога ќе му каже на татко му утре жена ми со малата ќе ги носиш на лекар и неговиот збор се почитува и итн.
    Значи сите што си имат проблеми со свекор и свекрва тоа е така зошто мажот не знае да биде маж и да застане цврсто на нозе и да се спротистави таму кај што треба. Нема не погодени свекор и свекрва има непогоден маж.
     
    На elena.mak, SummerGirl12, snegulkata и 11 други им се допаѓа ова.
  13. Jenny22

    Jenny22 Активен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2016
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    E daa ako maz ti e na tvoja strana i svekor i svekrva ke te pocituvat a ako ne ihuu tesko tebe se zavisi od nego
     
  14. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.529
    Допаѓања:
    7.421
    Пол:
    Женски
    Незнам од кој причини,ама некогаш и мажите не можат направат ништо:!:
     
  15. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.426
    Пол:
    Женски
    @Rabbit si naisla na razbirlivi luge.Zatoa e taka.
    Ne mi se dopaga delot 'ima da ja cuvate malata' , mi doaga kako vid na naredba.Sto ako nesakaat,nemozat?

    Ja cuvaat oti sakaat .Da e nekoj nekulturen ili da nejkat odma ke te odbrusat u stil 'ti li ke mi kazes sto da pravam,tvoe dete e cuvaj si go' .

    Nekogas i maz ti da e na tvoja strana dzabe e ako si imate rab so losi luge.
     
    На Cinderella12, baby-star, Dzevelekova и 6 други им се допаѓа ова.
  16. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.880
    Допаѓања:
    102.907
    Пол:
    Женски
    Исто и јас се пријавувам овде :) презадоволна сум од свекор ми и свекрва ми , многу добри луѓе се , ме имаат поддржувано, помогнато за многу работи , ја чуваат ќерка ми кога и да им ја оставам , никогаш се немаме раскарано. (y) 6 години сум во брак и само пофални зборови имам за нив
     
    На Dust, zalosna, senza.parole и 6 други им се допаѓа ова.
  17. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.252
    Допаѓања:
    45.660
    Пол:
    Женски
    Ама секогаш и кога нив им треба било што мм или јас сме на разполагање и им помагаме за било што. Али во секој случај држи тоа дека од двете страни се работи за разбрани особи кои меѓусебно си помагаат кога нешто е потребно. Среќна сум што околу мене имам вакви луѓе.
     
    На referentka и joy1 им се допаѓа ова.
  18. Jenny22

    Jenny22 Активен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2016
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    Mozat ami kako, abre gledas deka zena ti ne se soglasuva so majka ti pod stres e ako imame moznost super ako ne ke se potrudime da si najdeme rabota ke si ziveeme posebno i site na raat ke si bideme. Ama oni ne sakat da se otrgnat od cickata na mama. Ovoj koga bese na moja strana majka.mu zuc ne mozese da mi kaze zasto on ripase da me brani, a sega koga e na nejzina strana ona se poveke me napaga koga i da posaka.
     
  19. rose60

    rose60 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2015
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    2.753
    Пол:
    Женски
    Па шо седиш уште таму ? А и шо напрај најде лек за братти да не му дала женската менстуација ?
    И зошто пишуваш и после бришиш :D
     
  20. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.529
    Допаѓања:
    7.421
    Пол:
    Женски
    Од многу примери кажувам и повторно ќе кажам,дека дека неможат сите мажи да се спротистават на мајките
     
    На jasbi му/ѝ се допаѓа ова.