1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите-задоволни

Дискусија во 'Брак' започната од Andromaster, 15 април 2013.

  1. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    Се убаво, а сами живеете?

    Не ми е јасно пишувате за домашните оврски да сте си ќи делеле да не било се над вас а добро зошто ја обвинувате свекрвата за тоа вашиот сакан зошто еднаш не ја укл пералната или да направи ручок? Се фалете дека свекрвата била добра оти ви помагала, како да нема машки во фамилијата или?
     
    Последна измена од модератор: 16 јули 2018
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  2. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182

    Мажите не знаат да прават 'женски' работи.

    Не знаеше ти? ;)
     
    На Milobebence, mal.ecka, Nausicaa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    аххахахха зависи како ќе ги дресираш :D :D :D
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  4. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Така е.. Ама некои не знаат.
    Шшшшш... да им текне да станат порамноправни.

    Не чини многу рамноправност.
    Жените треба да си го знаат нивното место во семејството и општеството. ;)
     
    На mal.ecka, Nausicaa и hellocity им се допаѓа ова.
  5. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.389
    Допаѓања:
    32.797
    Пол:
    Женски
    @hellocity Ами се “фалам”, оти таква е темата нели, задоволни од свекрвата.
    Нормално дека ќе делиме домашни обврски, зарем срамота е да се каже дека ми помага?
    Сопругот пушта и перална еве ако те занима, и чисти,мете,џогира,итн итн, не сме само јас и свекрва ми одговорни за домашните обврски. Ги знае он и “женските работи”, а не е “дресиран” ;)
    Сеа се надевам јасно ви е.
     
    На Hortenzija, happygirl, SummerGirl и 4 други им се допаѓа ова.
  6. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Е твојот е за пофалба!
    Поздрави го од мене :)
     
    На mal.ecka, SummerGirl и Chanell* им се допаѓа ова.
  7. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.998
    Допаѓања:
    279.347
    Свекрва ми купила, испрала и испеглала, боди за најмалото со лого: Тато може се ама мама прави се.
    Ме освои :rofl:
     
    На H.VAGA, Hortenzija, hello-kitty.90 и 36 други им се допаѓа ова.
  8. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Сакала сутпилно да ти долови мир односно пис снашке ми се допаѓаш или па да те охрабри дека ти навистина можеш сама се помош не ти треба :rofl::rofl:
     
    На Hortenzija, Bella*, gjoker4e и 5 други им се допаѓа ова.
  9. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.232
    Пол:
    Женски
    Ние живееме во иста куќа, мене ми е попријатно да сум долу со нив, јас не сакам кога сум сама. Вработена сум, така да сите домашни обврски преку неделата се на нејзин терет(во смисла ручек, алишта средување) макар што се трудам после работа да средам, да зачистам ако треба .... Во викенд помагаме сите околу ручек, хигиена на домот, средување. Имам спремен спрат, во секое време може да се качам кога сакам приватност.... Супер фина е и модерна. Секогаш и велам дека ми е срам дека таа се прави испаѓа како јас да не знам ништо... И секогаш ми одговара млада си, ќе готвиш, ќе спремаш, уживајте сега додека сте млади јас немав помош од никој па знам како е кога ќе дојдеш од работа и да треба да спремаш ручек.... Немам зборови за женава..... Предходно живеевме една година верени, па така си ги запознавме карактерите.... Сите се чудат како може да сум тука со нив... Меѓутоа флексибилноста и компромисот се прават.... Доколку не ги практикуваат двете страни, секогаш ќе има кавга... А за кавга се потребни двајца..... Особено сега кога сум бремена.... Имам преголемо внимание и од неа и од свекор ми.... :)
     
    На Hortenzija, happygirl, mal.ecka и 15 други им се допаѓа ова.
  10. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.858
    Допаѓања:
    21.138
    Пол:
    Женски
    Да не те плашам, дај боже секогаш да ви е вака.
    Ама истите зборови ги слушав и јас.
    Е де, ќе чистиш има време, мене никој не ми помагал, не сум ја видела мојата свекрва како држи правосмукалка, спиј што ти е гајле не ќе станува немаш обврски.
    Иако тогаш таа одеше на работа, јас дома. Јас готвев и чистев. Не ми пречеше ич.
    Ама се се смени, се.
    Сега, после една година откако си заминав од таму е ок. Има некогаш грешки но се научив да игнорирам.
    Највеќе од се се радувам што научи да прашува што и како смее околу детево.
     
    На mal.ecka, ZAHRA, Ladyyyy567* и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.232
    Пол:
    Женски
    Да, и јас тоа сум го приметила, ама ако се зафаќаме со ситници ехеее кај ни е крајот, а за детето исто очекувам да ме прашува, затоа вели сега тебе ти е редот :rofl:јас две изгледав, а и сегашните бебиња се поинакви..... Сега ми е во ред, битно не оди по мене да префаќа, да ме озборува (нешто што ми кине живци) не се меша меѓу мене и сопругот... Остава на нас да си одлучиме и ги почитува нашите одлуки .. Ќе видиме во иднина како ќе биде.... :D
     
  12. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.101
    Допаѓања:
    37.575
    Пол:
    Женски
    И мојата готвеше и јадевме кај нив, ми велеше гледај си го детето ти, има време. Се додека не почнаа со свекор ми меѓу редови да префрлат и тоа секогаш во отсуство на маж ми . Еднаш свекор ми ми рече за некоја си жена што се симнувала доле кај свекрва и, најаде се како кмет и се каче горе. Нормално дека збореше за мене, не сум од марс падната. И тогаш му реков на маж ми посебно да јадеме. Нема да ме заебават цел живот за едно јадење шо ми го прават. А да не зборам па колку пати сум и рекла јас да готвам. Ама секогаш беше муабетот гледај си го детето
     
    На mal.ecka и gjoker4e им се допаѓа ова.
  13. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.858
    Допаѓања:
    21.138
    Пол:
    Женски
    Абе исто исто... све... ништо не ми фаќаше, не се мешаше... истите зборови. Да не беше единец мм ќе речев истата е.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.232
    Пол:
    Женски
    Млада сум имаме време на претек..... :D:D:D:Dзасега сум задоволна од нивниот однос кон мене...ќе видиме :)засега се чувствувам прифатена од нивна страна, затоа и пишав овде, а не во другата тема :P:D:D:D..... А сум отворен тип и им е кажано да ми кажат сѐ в лице ....:D:D:D
     
  15. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Можеби ќе си имате убав живот. Убава завршница.
    Не мора по секоја цена секоја свекрва да е лоша и секоја снаа да е лоша или како год да е.
    Ако се водиме по тие традиции за каде ќе сме?!
    Не, не треба така.
    Треба да се обидеме да пружиме почит, може истата ќе ја и добиеме.

    Продолжи сои така. На добар пат си (fingers)
     
    На Lolipop23 и Ygritte им се допаѓа ова.
  16. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.232
    Пол:
    Женски
    И јас сум со таа мисла, зашто и јас можеби ќе сум свекрва.... Не мора ако си свекрва да си лоша.... Лош човек секогаш е лош со секого, без разлика дали има функција на свекрва, снаа, золва, јатрва ... Мајка ми и баба ми се постара генерација па имаа супер однос.... Можеби ќе се побунеа некогаш ама секое утро си пиеа кафе заедно и секогаш беа насмеани, ги оставаа лошите денови назад без љутина си продолжуваа напред ....
     
    На drugarka, Lolipop23 и vitamina им се допаѓа ова.
  17. drugarka

    drugarka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    1.421
    Допаѓања:
    4.983
    Јас спаѓам во оваа тема, иако немам долг стаж како снаа. Ама ние скроз посебно живееме, се гледаме без обврски на кафе еднаш во две недели (или три). Ручеци само за прослави и побитни празици. На телефон се слушаме скоро секој ден, ќе се посмееме за глупости и толку. Сега за сега е ок, ќе видиме со бебе после, иако мислам дека нема да имаме некаков проблем.
    За мене баба ми е најголема свекрва. Многу многу ја сакам ама колку глупости знае да извади од ракав за здравје и совети да се зајдеш, ама бабичка ми е, стара е и сама, па се научив селективно да слушам. Така некогаш и со други се исклучувам, многу и фала :)
     
    На Ladyyyy567*, minne992 и Ygritte им се допаѓа ова.
  18. Ladyyyy567*

    Ladyyyy567* Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2018
    Пораки:
    413
    Допаѓања:
    1.377
    Пол:
    Женски
    Најдобро така,колку подалеку толку подобро и помали главоболки

    Дај боже да си бидете во ред,пред малку пишав во другата тема,моето искуство е друго ама се зависи од карактерот...свекорот е душа човек,но свекрвата моја си е посебен случај,со сите си бара кавга кај и да оди,така да со неа кој и да е не може да излезе на крај.И мене на почеток ми помагаа,после се покажаа во право светло...кога не е искрено и од срце,и се вади низ нос,се е џабе.
     
    Последна измена од модератор: 30 декември 2018
    На ZAHRA и Ygritte им се допаѓа ова.
  19. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.304
    Допаѓања:
    34.240
    Пол:
    Женски
    Дали сте се уште задоволни од свекрвите вие што бевте? Некоја да се премислила? Онака ме интересира, имам слободно време па да прашам.
     
    На minne992, mal.ecka и manako1 им се допаѓа ова.
  20. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.511
    Допаѓања:
    32.644
    Пол:
    Женски
    :rofl::rofl::rofl: Има ли такви:wasntme: