1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

  1. Skorpija25

    Skorpija25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2017
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    21.854
    Пол:
    Женски
    Не си ставајте се на срце. Јас бев таква, ама веројатно со тек на време се навикнав и сега од едно уво влегло од друго излегло. Многу ми е полесно.
    Сфатив дека таков им е карактерот и дека јас допрва не можам да ги менувам.
    Ние женските сме навикнати на понаков живот со нашите родители, па кога ќе појдеме во друга куќа со свекор и свекрва ни е тешко додека се привикнеме. Различни луѓе, различни карактери...
    Единствено нешто што мора да си ставите во глава е тоа дека вие сте таму поради својот маж, а не поради нив, дека тие луѓе се такви и нема да се сменат и не треба многу да ве допира нивното мислење. Почитувајте ги, ако заслужиле, и доволно е.
     
    На cresa-jagoda, joy1, t-sweet и 6 други им се допаѓа ова.
  2. LadyLollypop

    LadyLollypop Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2019
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Ох бе женички јас си имам проблем со баба од маж ми веќе една година и само префрла нешто ништо не и чини не можам да ја поднесам само вика се кара сама со себе а и децава само се нарвираат кога ја слушаат малата на раат не може да спие само лупа врати и ја штрекнува а синчето само вика по неа да не вика тааа пак по нејзино.... ќе полудам од неа... ако сака некоа поискусна да ме сослуша нека ми пише лп за совет да ми каже како со старава
     
  3. Makedonka007

    Makedonka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.467
    Здраво женички.
    Проблемот е кај сите исти, значи треба одвоени од старите. Најдобро решение. Што сакаш си правиш, ти одлучуваш кога ќе чистиш, готвиш, како со бебе, гости да ти дојдат, едноставно се си организираш тс си организирате двата со мм.

    Ама и ние не сме моментално способни да се тргниме настрана од свекрвата. Верувајте многу сум толерантна и плус некако цело време тактизирам со неа. Еве веќе 2 години. И бебче си чекаме сега. За понатаму не знам како ќе биди. Ама моментално ме полудува.
    Денес варам за мм јајце за на работа и едно за мене, ги оставив во ѓезве да се оладат. Таа иди по 10мин, ја истура водата од ѓезвето, ѓи зема јајцата и му ги витка во фолија. Лелле ќе полудев!!! Ви велам некако се контролирам. Слушнав дека е таа ама викнав му мм и таа вели Јас сум, му ги ставив јајцата за на работа. И јас и велам Едно јајце беше за мене. И та: А не знаев, земи си го. Леле како може бе сегде да се плетка? Зошто? Ја сфаќам мајка да прави нешто да се осети корисна, љубов кон синчето ама ова е претеризам... А исто пред некој ден му правам на мм салата (највеќе ми ги сака салатите мене) и ја оставам на маса, кога иди таа по малку време и ја гледа салатата беше со марула, авокадо и јајце. И зеде госпоѓата исецка и краставица внатре. Ја гледам и се чудам. И велам ама има веќе киселина сол масло, плус краставица нема да е ист вкусот. А та: А нема гајле, малку е краставица нема да се осеќа. Пишував со сестра ми Смс и и ја објаснував нервозата иначе во тој момент би и скокнала. И уште една случка .. Не поднесувам лук ни под разно, таа знае и како демек коа јаде лук оди кај неа во соба. Ај тоа ок, никој не може да ти забрани да јадеш лук. Ама готви манџа таа и имавме леќа за ручек. Двете заедно ручавме и јас као си мешам во чинијата и си ги мешав семињата од леќа и гледам бело нешто и го тргнувам настрана од чинијата. Таа гледа и ми вели : што е то што го вадиш? Јас и велам: не знам бело нешто (ни на крај памет дека е лук). И таа: а може од лукот малку (и се здрви кога го рече тоа ).. Јас : што лук има во манџата???? Таа: само малку, не се осеќа Јас : малку многу јас не поднесувам, а плус и проблем со нискиот притисок си имам и Таа (горделива) : Абе што беше тоа ништо, малку лукче во цело тенџере.
    И ајде јадев набрзина и станав, ја измив чинијата и в соба кај мене.

    И имам велено тоа што ми смета. Жената е едноставно прегорделива, не си признава грешки, за се си се оправдува.
    Знам дека треба од едно да влегува од друго да излегва,но ова е некако уфффф неподносливо.

    Женички некој совет да ми кажите. Плус бремена сум, си очекуваме нешто најубаво.
    Се сконцентрирам на бебе и на сите убави работи, ама прашање ми е како да постапам кон неа да сфати дека греши и да не ми се меша во мои работи што ги правам? Без да се навреди госпоѓата, ама да ме разбери оти долго време и покажувам на некој начин таа не сака да разбери.

    Извинете на долг пост.
     
  4. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Во една кујна сте двете?
     
    На Makedonka007 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Makedonka007

    Makedonka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.467
    Да. Една кујна, вц, дневна... Уште спалната што не ја делиме, но затоа собите се една до друга. И можеш да замислиш како "и ѕидовите имаат уши" (facepalm)
     
    На Skorpija25, Feminka22, TeddyGrey и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Остај ја нека прај шо сака...
    Нека готви како сака.. Нема сега да менува навики...

    Или преземи ти се' во врска со готвењето, и терај по твое.

    Ако му сметале крастајците на маж ти, ќе си кажел сам...
     
    На samovila.red., Alisa22, baby-star и 2 други им се допаѓа ова.
  7. Makedonka007

    Makedonka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.467
    Првото ми изгледа поприфатливо.
    Не сакам да си ставам нерви безпотребно како што велиш Не се менува на овие години.

    А краставиците му сметаа на мм, кога му кажав дека таа ги додаде ќе полудеше и тој. Ја знае точно каква е, вели што да и правиш во исти дом сме. А често и замерува и пред мене, а таа се лути као небере мало девојче да е ... Вистински циркуз! И плус држи лутина после кавгата, се додека мм не се извини Ооооххх
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  8. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Ако, нека си се разбира тој.. нека се караат... нивна работа.

    Ти шетај го мешето низ град :inlove:
     
    На Skorpija25, Makedonka007 и CameliaMiller им се допаѓа ова.
  9. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.983
    Допаѓања:
    261.050
    Јас сфаќам од кај ти е нервозата, ама заради себе и ради бебче, игнорирај.
    Ништо нема да постигнеш и нема да ја смениш, зборувам за тривијални работи како со јајцето.
    Најарно за тебе и твој мир такви ситуации на памет да не ставаш. Остај ја нек вари, прави таа, ти радувај се на тоа што те чека :)
     
    На Makedonka007 и WildMk им се допаѓа ова.
  10. Makedonka007

    Makedonka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.467
    @WildMk @CameliaMiller

    Фала женички на охрабрувањето и поддршката.:* :* :hug: :hug:
    Така и ќе биде. Нека биде таа вредната, сегде смешана и каде не ја бараат. Само нека е среќна. Ние со бебуш и со мм посреќни. :inlove: :l:
     
    На Skorpija25, CameliaMiller и WildMk им се допаѓа ова.
  11. Ladyyyy567*

    Ladyyyy567* Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2018
    Пораки:
    413
    Допаѓања:
    1.377
    Пол:
    Женски
    Те разбирам целосно како ти е.
    Ти и кажуваш откако ја утнала работата,и очигледно не и е гајле-намерно или не,продолжува по свое.Треба да и укажеш директно -во иднина штом почнеш ТИ нешто да правиш,не смее да ти чепне ништо,освен ти ако и кажеш.
    Немој да се плашиш да не се навреди,подобро навреме да си знае,понатаму така ќе ти се меша и за бебето,колку и таа да мисли дека ти 'помага',ќе си имаш нервози.
     
    На Makedonka007 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Неее бе.. ќе и' објаснува...
    Нека ја остај да готви и ај со здравје.
     
    На CameliaMiller и Makedonka007 им се допаѓа ова.
  13. Makedonka007

    Makedonka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.467
    Знам мила. Кога дојдов во оваа куќа одма ја увидов каква е. И ок разбирам и таа ќе прави нешто нешто јас, делиме обврски. Тогаш ептен бев смирена и и објаснував за се што не ме разбираше. Пр. Денес јас сакам да направам ручек, еден ден сами ќе сме со мм па не ќе се учам тогаш.. И полека внимателно за се и сешто така. Објаснував како ја гледам на работите, дека ја разбирам итн. Џабе мила, не разбира жената. И мм и други од страна го велат истото. Ама така било. Немам никакви шанси моментално за иселување. Понатаму да имаме со мм убави планови,, ама засега тоа е . Ќе ги тренирам нервите ...

    Сега што сака нека прави, ќе си ги гледам мои раб, е ако ептен заплетка нешто или се замеша ќе и кажам уште еднаш тогаш ама ќе гледам убаво да ме разбери. А за со бебуш здравје, ќе гледам убаво да се поставам како мајка. Таа знае каков карактер сум јас принципиелна, искрена, реална, отворена и гледа како се однесувам кон другите и дека имам кон неа толеранција. Си знае убаво.
     
    На Ladyyyy567* му/ѝ се допаѓа ова.
  14. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.983
    Допаѓања:
    261.050
    Ме потсеќаш на моја пријателка, ептен се нервираше што направила, што рекла, како зготвила свекрвата... и на неа и' викав, не се труј себе со нервоза, не вреди.
    Кога се породи, еве машала бебче веќе и пркнато е, ама уво не ја боли што прави свекрвата :D Ја остави и да пере, и да пегла, и ручек да прави, ама не се замара 2%.
     
    На Skorpija25 и WildMk им се допаѓа ова.
  15. Makedonka007

    Makedonka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.467
    И мене мила не ме болеше,, дури еве двете не сме цело време дома. Не одам моментално на работа.
    Иста дешавка сега предмалку се туркаме во кујната, немам слободна, ми пренесува негатива. И велам не можиме вака двете истовреме во кујна.. Знам знам ми вели прави си ти, еве излегувам.
    А наоколу му остави коприви, тенџериња нема јас каде да ставам чинија. Дури доручковав полна со нерви. Ни кафе сега не можам да се напијам.

    Не знам дали е за смеење или за плачење вакви ситуации во 21век. Живеење со родителите. Ајде биче бојље. Фала шо ме сослушате.
     
    На Skorpija25, CameliaMiller и WildMk им се допаѓа ова.
  16. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Мачно е во заедница :hug:
     
    На Skorpija25 и Makedonka007 им се допаѓа ова.
  17. Makedonka007

    Makedonka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.467
    Баш мила. Посебно со неразбрани луѓе. Ама ајде. Си давам и јас храброст одиме напред. Само знајш шо ме кочи .. Гледам на убавите работи, ајде позитивна, си ги бркам моите обврски и лелеле баш тогаш ме вади од такт. После пак се мотивирам, мислам на бебка, на убави работи, музиче итн и пак ќе напрај во следниот момент некоја "беља " . Баш кога ќе речам - е добро е сега.
     
    На Skorpija25 и WildMk им се допаѓа ова.
  18. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.639
    Допаѓања:
    152.378
    Во заедница е такво
    ако сакаш да си сам аи да си слободна створи нешто свое и дели се
    ама гледаш колку оде тешко тоа колку треба напор и финасии
    така да секој да си направе за себе и да си има раат
    гледај и од нејзна страна со години стварла печалела да си има свое катче се што и треба и сеа да и се плетка друг човек
    шо знам ја сакам да си створам и да си уживам јас сама у мое
     
    На Lolipop23, Makedonka007 и Lifelive им се допаѓа ова.
  19. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Тоа се вика: живот во заеница.
    И мажот и децата 'се плеткаат', ако гледаш така.
    Не чини ако е без усул чоек, и се кара, место да разговара отворено и да проба да најде компромис.

    Не е дека, и 'никнала' снаата еден ден в кујна.
    Имало процес пред тоа, и свекрвата била свесна дека ќе и' дојде нов човек во куќата.
    Ако имала проблем со тоа 'да и' се плетка некој', требало да кажи на синот и идната снаа, дека не сака плеткање, и или им чини да праат се' по нејзино, или да си бараат чаре.

    Не е во ред, по дифолт да очекува покорност од снаата.
     
    На Harper, oblace1, Emy867 и 7 други им се допаѓа ова.
  20. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.639
    Допаѓања:
    152.378
    исто ни од свекрвата

    хаха се познава оти ке бидам свекрва понатаки хахах
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.