1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

  1. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.803
    Допаѓања:
    25.068
    Пол:
    Женски
    И да не сакам , секогаш така правам . Така ме воспитала мајка ми . Секогаш ми велеше - на постари тон не се повишува , и јас така си терам ..
     
    На st2007 и Adorabela им се допаѓа ова.
  2. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.742
    Допаѓања:
    32.093
    Пол:
    Женски
    Ама некогаш и треба. Јас тон не сум повишила на госпожата, ама јатрва ми партали ја прави. Женава страв има од неа. Колку и да сакам да и се развикам, не можам.
     
    На CrazyGirl15 и mal.ecka им се допаѓа ова.
  3. st2007

    st2007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2014
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    797
    Пол:
    Женски
    И сигурна сум дека јатрвата подобро поминува со неа и покрај тоа што и вика, отколку ти.
     
    На cresa-jagoda, WildMk, Охрид88 и 3 други им се допаѓа ова.
  4. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.127
    Допаѓања:
    10.721
    Пол:
    Женски
    Мислам дека сум го пишала ова и претходно. Подобро јас да сум лоша снаа, отколку да имам лоша свекрва.
     
    На Skorpija25, Sesil, flower30 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    A veruvaj mi I toa pomaga molcenjeto ne sekogas e zlato jas koga i pokazav zabi na mojata sto izigravase majka na moeto bebce sto na sto se smenija rab sega jas kako ke kazam taka ke praveme so moeto bebce
     
    На Spidy му/ѝ се допаѓа ова.
  6. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.634
    Пол:
    Женски
    Вака шо ве читам.. Ке го раѓаш, ке се грижиш за него, преку време на работа ке одиш за да има пари за се и на крај ке отиде во друга куќа и ке ја матретира некое чудовиште смрдливо. Ма не ме интересира ниту народ што збори бе зимам си го детето од там. Колку и да сум стара и 90 години да сум.
     
    На Anyshka, SexiLy, T.e.d.d.y и 16 други им се допаѓа ова.
  7. mKdevojce

    mKdevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.951
    Допаѓања:
    13.885
    Ќе отиде во друга куќа, и таму свекрвата исто така дојдена во таа куќа од некаде, ќе се однесува со снаата како таа да дошла од улица или како под некој мост да спиела до тогаш. Ќе прави да се чувствува како да треба до земја да и се поклонува на дотичната, небаре дошла во некој кралски замок да живее. А најголема иронија е што во повеќето случаи младите вложуваат огромни суми за да го приспособат за живот тој некаков си простор, а често тука се вклучуваат и родителите на снаата. Ама сето тоа не е важно, се знае кој е главен во куќата и чиј збор треба да се слуша!
     
    На Anyshka, T.e.d.d.y, Harper и 9 други им се допаѓа ова.
  8. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.634
    Пол:
    Женски
    Па ако треба нема ни да се маже поарно сам одколку во лошо друштво.
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  9. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Само ако сопругот дозволи.
    Во основа, не се свекрвите чудовишта, туку се мажите неспособни да бидат самостојни.
     
    На Охрид88, Cka, Miss666 и 23 други им се допаѓа ова.
  10. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Potpolno se soglasuvam si tebe mila
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  11. PinkGir123

    PinkGir123 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.125
    Допаѓања:
    759
    Здраво
    Како точно да објаснам мојот проблем нз. Вака живееме на ист спрат со свекрата и бабата на маж ми и јас и он. И јас не се чувствувам добродојдено од нивна страна , како да не сакат да сум таму. А на првиот спрат живееат деверот јатрвата и внукот. Илјада луѓе во една ќука мене тоа ме излудува. Сакам да си имаме свој дел своја ќука , па кога ќе сакам да лежам цел ден без некој да те гледа наопаку.Само за внукот се гледа по цел ден , него да го гледаат .него да го шетат. А мене никпј не ме праша уште од почетокот дали ми треба помош дали знам да готвам , дали знам да перам. Јадење свекрвата реткпо прави а јас да признам и нз манџи. Како што и помага на другата снаа барем може и мене да ми помага на пр да прави ручек. Имам чувство како само да ме надгледуваат и се да им пречи. Јас и маж ми никако не сме сами се со нив сме опкружани ден ноќ. И се ме нервира во последно време , се ми пречи . Нз како да издржам , со маж ми планираме нова ќука да правиме но тоа секако ќе потрае 2 .3 години. Како да се осетам како во мој дом ? Како да се осетам сакано од нивна страна нз? Како да живеам среќно со мојоот сакан маж? Едноставно нз што да направам
     
  12. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.620
    Пол:
    Женски
    Прво да ти кажам дека те разбирам, но викаш сакаш сама а после зошто не ти помагале, па и внукот крив. Се гледа дека си огорчена таму живеејќи, но ако е прашање за 2-3 години биди мудра и терај со ладна глава биди добра снаа оти многу брзо летаат тие години и не вреде да се расправаш. Седни со сопругот и прави муабет дека сакаш повеќе приватност а тој ако те почитува ќе разговара со неговите. А за јадење ако живееше сама нема кој да ти помага отварај интернет и пробувај разни јадења сама најубаво се уче.
     
    На NEA, Milobebence, Spidy и 2 други им се допаѓа ова.
  13. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Имате ваша соба?
     
  14. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.541
    Допаѓања:
    95.398
    Пол:
    Женски
    Ти си љубоморна на јатрвата и внукот, не ти е до тебе. Тоа што не знаеш да готвиш и переш извини ама не е вина на свекрва ти, твоја е. Не викам дека си требала од мала да опашаш футата на тебе, ама претпоставувам имаш повеќе од 20г, извини ама си требала со време да почнеш бар да се интересираш за дома. А сега во ера на интернет и туторијали, можеш и Стево Карапанџа да станеш ако сакаш. Во врска со живеењето во куѓа со многу луѓе исто си ти виновна, си знаела кај одиш, ако не ти одговарало требало да му речеш на сопругот, дај прво да направиме нешто после ќе се зимаме. Ова искрено не е проблем, бар не од свекрва ти, твој е.
     
    На Leat, LUCI 99, Kataklinkers и 14 други им се допаѓа ова.
  15. PinkGirl*

    PinkGirl* Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    406
    Допаѓања:
    629
    Пол:
    Женски
    Кога се мажеше знаеше во каква средина ќе живееш,дека ќе бидеш со полна куќа.Велиш ќе правите куќа,епа останува да издржиш.Како што пиша вие и немате некои караници туку ти смета што не ти помага и не ти прави ручек.А што да ти помага?па сигурно не си неспособна да земеш да зготвиш нешто,еднаш ќе утнеш втор пат ќе погодиш,никој не се родил учен.Им треба и на нив време да се навикнат на тебе,не можеш да очекуваш одма некој да те сака(а и не мора да те сакаат).Како да си љубоморна што се околу внукот.Комплицирате и правите проблеми каде што ги нема.

    И јас сум во една куќа со свекор и свекрва но никогаш не сум очекувала да дојде да ми прави ручек или дете да ми чува.Колку можам толку не сакам некој друг да ми се меша.Апсолуно немам никаква помош од нив а и не ми ни треба фала богу.
     
    На firequeenn, Milobebence и Sanja1105 им се допаѓа ова.
  16. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    А вие читате шо ја мачи, или само онака одговарате без веза?
    Се нервира оти различно ја третираат нејзе во однос на јатрва и', а не чистењето и готвењето само-по себе.
    Плус, нема слобода, пошто во една соба седат сите.
    Шо и да прај, пред очи им е на свекрвата и бабата.
     
    На poppie, Milobebence, Ladyyyy567* и 2 други им се допаѓа ова.
  17. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    А пред да се мажиш зарем не си знаела каде идеш и со колку луѓе под ист кров ?
    Не мислите на време, само да се брзало за мажачка а останатото ништо не е битно, после кукање. Ќе рече некоја битно било стан да се има посебен или куќа небитно, и материјалистка ќе ја направат.
    Боље материјалистка во очите на ниски луѓе, отколку живеење во хостел, со 20 генерации, да не можеш да прднеш на раат а камоли повеќе.

    Седни со маж ти и разговарај, кажи му дека не можеш да живееш во такви услови и оделете се.
     
    На oblace1, FVP, CameliaMiller и 7 други им се допаѓа ова.
  18. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.139
    Sekogas ednata strana ke bide posakana,bilo jatrva, bilo kjerka i slicno. Ne znam sto se zamarate so tie raboti. Ne ja tretirale isto,tu tu, i aj sega neka moli za vnimanie.
     
    На mimiiiii и BabyT* им се допаѓа ова.
  19. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.541
    Допаѓања:
    95.398
    Пол:
    Женски
    А она не знаела кај се мажи? Што седат во една соба? Можеш некој на сила да натераш да те сака? Можеби и на свекрвата и е мака што новата снајка очекувала ќе ја смени, ќе и помогне, а не е кадарна. Внучето е мало, може бабата го чува, зар да го остави за да напраи дома ручек и да исчисти при здрава права снаа дома.

    Мене ми личи ситуацијава Мажила се мома да не седи дома, ако си решил да создадеш фамилија има да си бидеш одговорен и да си се грижиш за таа фамилија.
     
    На oblace1, CameliaMiller, Milobebence и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. Starlič

    Starlič Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2017
    Пораки:
    1.604
    Допаѓања:
    9.287
    Пол:
    Женски
    Да те сакаат како што те сака мајка ти нема никогаш.. Ние сме одделени од нив, живееме под кирија во друг град. Никогаш не сум сакала да живеам со свекор и свекрва под ист кров, од причина на нарушување односи, и нарушување на мир. Нема сила што може да ме натера да се преселам таму. На сопругот сум му го кажала ова, малку фучи ама ми го почитува законов. Имам и две золви, кога и да отидам кај нив попреку ме гледаат сите.. Да ме сакаат како ќерка и сестра знам не може.. А за помагање помагаат и финансиски и имаат бавчи и ни се даваат се и сешто, моите пак воопшто не помагаат бидејќи немаат толку, а и нели се омажив веќе нема што да барам од таму. Ако ти е неиздржливо пробајте под кирија ако имате услови, ако не свиј главата доле и 2,3 години истрпи додека да си направите свое. За храна сама сум се учела да готвам, и нешто кога ќе утнам а се случува стално му викам на маж ми не е нешто јадењево, вика абе нешто да се јаде, мене ми е убаво. Тоа ми било поттик следен пат поубаво да зготвам. Прави си експерименти и ќе научиш.