1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

  1. Abc07

    Abc07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    Ne pisuvaj na list vlezi i dodeka se moca koga ona moze da bide bez oset bidi iti
     
    На Skorpija25 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.588
    Допаѓања:
    34.124
    Да лажам свекрва дека идам у друг град или на одмор со маж ми, ко со швалер да идам...:drunk:

    А за блок не сте слушнале?

    Џизс.
     
    На CameliaMiller, buba4e89, Alita и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.615
    Допаѓања:
    161.145
    Пол:
    Женски
    Стара е мојата срц .
    90 г ќе ги полни кај и да е .
    Нека е жива и здрава ,не ми е некоја обврска . Тоа што ја лажиме дека сме блику повеќе е за "нејзино добро" ,така се осеќа посигурно . Нели ако сме во близина побрзо ќе и помогнеме ако и се случи нешто лошо.
    Освен оваа параноја што ја има друго лошо јас од свекрва моја не сум видела.

    Блок на родител никогаш не би вклучила, никогаш:shake:.
     
    Последна измена: 16 јули 2019
    На januari19, buba4e89, mal.ecka и 16 други им се допаѓа ова.
  4. Amelaaaa

    Amelaaaa Активен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2019
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    92
    Пол:
    Женски
    Мене оваа свекрва ќе ме умре дефинитивно. Кај не живееме не сакам да и правам муабет после се ја одбегнувам зш ако почнеме да правиме м6абет само ќе се искараме зш имам мн да и кажам ама си ќутам ајде да не правам кавги таман се намирив денес ете ја нов проблем ми прави со мм. Сега па и го врти против мене само да се искараме. Го носев денес детево на вакцина и со мајками бев зш со неа не правам муабет и нејзе тоа и има паднато криво и ете ја одма се затвара плаче она се спремала за да одиме заедно ако не сме правеле муабет мислела дeка ќе одиме заедно зш стално заедно сме оделе и на мм му се ижалила мајками дека вака зборела за внучето таму некои работи за кои мајками тврди дека не рекла нишо такво и на крај ја и мм се испокаравме он и верува на неговата мајка ја на мојата. А свекрвами мн работи ги сфаќа погрешно и ги извртува мн и ќутеше неколку недели од кавгата со мајками кога и се изнавика за нешо со кое нема врска а целта и беше само а направи мајками да не иде да го гледа внучето и мн пати пред тоа ми има речено не смеела да иде она да го гледала до 40 дена после уше еднаш ми рече дека не смеела да иде. и сеа и падна криво зш со мајками одам на вакцина и ете ја со нов испад неможам више почнав со омраза да зборам за женава. Цело време ја одбегнувам и ќутам ама ако продолжи вака нз дали ќе издржам да и ќутам. Нз шо сака ете и го коси мм детети секој ден го гледа ја си седам у соба не се среќаваме ич ј пак она нешо да избуричка ќе полудам цела се тресам од нервоза. Некој совет шо да правам жени со оваа жена
     
    Последна измена: 17 јули 2019
  5. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.072
    Допаѓања:
    13.170
    Пол:
    Женски
    Ја знаеш ли таа "кучињата си лаат, караванот со врви".
    Така и ти со неа.

    Нема што да се објаснуваш зошто со мајка ти си одела на вакцина на маж ти, а не со мајка му.

    Ти повеќе проблем си имаш со маж ти одколку со свекрвата. Како може и он да се замара до толку со кој си го однел детето на вакцина, па и на трачарски муабети да верува па и да те убедува дека мајка ти не чини, а неговата чини. Па и да рекла нешто мајка ти за внучето(што нема шанси ама ај), мајка ти е, и нема што тебе да ти забрануваат или да те с'скаат против неа. Така да му кажеш, дека со мајка ти никогаш нема да си замериш, а посебно не рекла-казала муабети.

    Постави си граница жено, вака кога гледаат дека се нервираш за глупостите повеќе ќе те замараат.

    А ако почне маж ти да ти соли памет многу за вакви банални работи, детето во рака и кај твоите да си одиш, па он нека си живее со мамичка.
     
    На CameliaMiller, Rose96, zalosna и 7 други им се допаѓа ова.
  6. Amelaaaa

    Amelaaaa Активен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2019
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    92
    Пол:
    Женски
    Не мм знаеше дека со мајками ќе го носам на вакцина ама мајкаму негова не знаеше и она демек се спремала и брзала да не стаса за да идела со нас а никој нишо не и рекол ни дог за да иде ама пошо пред да престанаме да правиме муабет заедно сме го носелел мислела и сеа и паднало тешко и си плаче и одма на мм му кажала некои работи за кои нема врска мајками се заколна дека не рекла нишо од тоа она шо кажува ама овој мојов мм душата ми ја извадуи со тоа мајками ми е мора да ја почитуваш како ја твојата и твојата ми има згрешено итн не била добра мајкаму да не сум и замерувала и цело време само нека ми згрешат нешо твоите па ќе видиш како ја ќе се понашам неможам да издржам до вчера се беше таман се разбиравме со мм денеска она измеша пак се таман се посмири ситуацијата и мм прифати дека не и правам муабет и се тоа дури и дека ме подржу она денес ете ја пак нешо го наостри а самата ми има кажано неколку пати дека со мене не сака да си има работа па ете сеа си немаме работа шо се меша пак. Уше па мм ќе ми вика неморало кафе да пијам со неа ама кога сака да го видела внучето да сум и го однела викам па она кога сака да го види нека тропне и земе и плус секоја вечер ти и го носиш шо е сеа проблемот. Неможам да издржам мн почна да се меша а мм ја брани со сите сили а спрема мене се понаша мн различно еднаш добро па ќе иападне ќе се врати па лошо нз шо стана дали таа меше нешо ставрно нз и ја размислував да сии заминам ама сум невработена немам работно исккуатво нишо ако се разведеме ако ми го земат детето нема да издржам а и овој мм е проблематичен нема да ми го остави детето 100% ни закон нема да го спречи. Бевме мн среќни пред да се роди бебево мајкаму не се мешаше ама од кога се роди детево женава 100% се меша у се за се и смета мајками сака се она со детето да биде дури к облека мајками шо донесе на повојница свекрвами додека она го гледаше детето нишо не му облекуваше со некои изговори демек големо мако неможело да го јоаи не и било згодно и некои работи така му смалееа. Сака за се она да иде на доктор ао мене кога го носам ако плаче трчаше одма она да го земе. Женава ме умре од оога се породив дури си зема за дозвола да ми каже дека мајками не смеела до 40 дена да го гледа детево
     
  7. Asparagus

    Asparagus Популарен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2013
    Пораки:
    1.017
    Допаѓања:
    7.747
    Пол:
    Женски
    Одете под кирија или кај твоите.
     
  8. Amelaaaa

    Amelaaaa Активен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2019
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    92
    Пол:
    Женски
    Ќе одевме под кирија ама и тоа се преправи валјда и тоа нејзино масло го има убедно одма она почнува да плаче
     
  9. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.928
    Допаѓања:
    18.043
    @Amelaaaa јас имам впечаток дека маж ти е под големо влијание на мајка му.
    Ќе си го седнеш и фино лепо ќе му објасниш дека си благодарна што свекрвата ти помогнала кога ти не си можела да се грижиш за детето,ама дека тоа преминало граници кога сега си способна да си се грижиш сама.
    Кажи му дека таа е баба на детето и може да го гледа кога ќе сака,нека си ја подгази гордоста и нека дојде сама да го земе кога ќе посака (ако толку сака,обично куче што лае не каса:D )
    Очигледно е дека многу те здоболело тоа што го кажувала за мајка ти,така да тоа ќе ти биде причина зошто ти нема да одиш и да и го носиш детето.
    Потсети го маж ти каков ви бил животот пред да почнат проблемите,дека сте биле среќни и хармонични,за да може и сам да согледа кој е кривецот во ситуацијава што ви се случува сега. Кажи му дека пак сакаш да ви биде таков бракот.
    Можеш да му кажеш дека мајка му како негов родител ќе ја почитуваш,но дека после тоа што те повредила не можеш да седиш со неа да пиеш кафе или да шеташ некаде,не можеш да глумиш.
    Не се согласувам со одлуката мајка ти да не доаѓа кај тебе,сепак тоа е и твој дом сега па никој не смее да ти забрани. Свекрвата едноставно ќе ја игнорира ако се сретнат,или ради реда ако прават муабет здраво-пријатно.
     
    На Skorpija25, 1209, Spidy и 2 други им се допаѓа ова.
  10. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.072
    Допаѓања:
    13.170
    Пол:
    Женски
    @Amelaaaa, детево и ти не сте на закачалка па кога сака да и го носиш. Значи осет малку.
    Мајка и татко сте па ќе дојде момент поради работа/обврски да не можете да си го видите детето кога сакате, а не па бабата.

    Еве што ако ти сакаш да испаднеш со мајка ти и она тоа знаејќи го рече сега сакам да го видам внучето само за да направи буцки, или ако спие да не треба да го будиш, што ако има некој кај вас и нејзе и текне донеси го, а луѓево на повојница дошле или имаат детенце и заедно си играат?
    Ова ми е толку детско понашање од свекрва ти. Како некое мало разгалено дете кога ќе ја посака играчката да мора да ја има во моментот инаку ќе цимолиме и кубеме коси и ќе те кажам на "мама" финти да употребува.

    Седни и убаво разговарај со сопругот. Ти нејзе и он твоите мораа да ги почитувате, но немора да ги сакате. Почит и сакање се две различни работи.
    Ќе ги почитувате но не треба они да ви го диктираат животот и да поставуваат закони.
    Прво со прво она не ја почитува твојата мајка, сврти ја малку топката накај неа - се додека не ги поштува твоите, како да очекува ти нејзе да ја почитуваш?
    Стави ултиматум ако нешто менуваш кај тебе, нека смени она прво бидејќи причината за караницата е она, од неа зависи дали ќе ги врати работите како што биле.
    А да очекува ти да се промениш према нејзе, а нејзините гом*а да останат-мало морген. Сепак не си ти таа што ја почнала сета работа па во тебе да се наоѓа кривицата.

    И не си ти баба Ванѓа да знаеш дека она се спремала да испадне со тебе. Како што ти треба да ја почитуваш така и она тебе треба, можело да се качи и да те праша дали планираш да излегуваш и дали може да дојде со тебе. Не го разбирам моментот дека по дефолт ако одела до сега со тебе мора и во иднина да ја м'кнеш на вакцини. На крај краева свеќа не ти треба можеш и сама не е носење на дете на вакцина спејс шатал па да носиме со нас уште цела армија луѓе.

    А за ова мајка ти да не иде до 40 дена, можело да и ја затнеш муцката и да и речеш "тогаш и ти не треба да доаѓаш, бидејќи на ова внуче што му е она тоа си и ти". Како е кај тие што се домазет? Свекрвата таму да не не треба да доаѓа? Постави и го само ова прашање и нека се стави на друга страна на прикаската.

    Она има ли ќерка или маж ти е единствено дете?
     
    На zalosna, 1209, Amelaaaa и 2 други им се допаѓа ова.
  11. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Neznam zasto moras da odes so nekoj za vakcina I jas nekni pred da mu zemat na bebeto krv za krvna slika pred da odam see ispokarav so mojata svekrva nesto me iznavredi I si go zemav sama deteto si go odnesov za krvna slika ne mi treba nikoj so mene da maknam

    Ose mene me cudi zasto mora nekoj da odi so nea za vakcina jas nikoj ne nosam so mene sto ke mi e da se sutka po bolnickite hodnici nema potreba
     
    Последна измена од модератор: 18 јули 2019
    На ocicka2014 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.072
    Допаѓања:
    13.170
    Пол:
    Женски
    Толку кај неа не е дека мора некој да носи и зошто носи, туку зошто мора свекрвата, а не мајка и?
    Ова некое пишано правило ли е да мора свекрва на вакцина да се носи? На оние што им е почината, што е вработена или живее во друг град може и не ги носат на вакцини децата :rofl:

    Најубаво е сама, ама еве може после/пред тоа ако планираат да шетнат или седнат негде да си понесе некој со неа па и не мора да е роднина, може и на пријателка да и рече за да и прави друштво (што верувам и не е препорачливо после вакцина да се истезава детето по прошетки).
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Izabelcee

    Izabelcee Активен член

    Се зачлени на:
    2 август 2018
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    44
    Пол:
    Женски
    Лугенца да ви се пофалам.. решив не се замарам со свеки она си збори како бебе со неа ќе било сонце бабино баба ќе те носи у градинка ке те зима баба ќе те успие со баба вечер на спална ќе спиеш и мн други муабети баба си збори мама си свирка! Доага и скрос сме океј додека не извади некој бисер као баба вака или мамо види се смее у тој момент зимам бебе викам одиме на шетање баба си излага и јас раат обавезно по 3-4 пати дневно врти да праша шо праи спие добро јави се кога ќе стане јас нотмално не и вртам муабет не сме направиле којзне од кога бебе го носам таму повеќе од пола саат не го чува одма го носи плачело по мене или слично и у стил подој го па донеси го или дај му вода па донеси го нешо така ама готово дистанца и без нервоза ... само мана ми е на муж ми многу му префрлам за неа... жал ми пага дури ама ете ќе пробам и тоа да сменам !!
     
  14. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    21.136
    Пол:
    Женски
    Прва грешка у старт е што секаде ги носите бабите со вас.
    Абе која и да е шо има да иде по такви места?
    Ќе си дојде таткото. Или сама.
    Јас одам сама кога мм не може са излезе од работа.
    Мажите се криви за се. Као они не знаат не се разбираат, адети чуда, мама вака кажа, мама така кажа.
    Нема, само вие тројца. Баби нека уживаат во игра со внучиња.
    Се се, ама кога мми се меша за дете некој, е тоа не поднесувам ич.
     
    На Lianna Anna, CameliaMiller, Harper и 16 други им се допаѓа ова.
  15. Izabelcee

    Izabelcee Активен член

    Се зачлени на:
    2 август 2018
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    44
    Пол:
    Женски
    Да си ми жива!
     
    На Spidy и NEA им се допаѓа ова.
  16. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.383
    Пол:
    Женски
    Прво на ехо ги носат дури се трудни, после на педијатар, вакцина. А и доктор ништо не знае, па баба мора да се умеша и да му помогне. Кога ќе ми текне за една другарка дека цела фамилија беа на прво ехо за да потврдат бременост :drunk: Двете баби, двете сестри и таткото :party: Преглед со вагинално ехо (facepalm)
     
    На CameliaMiller, snegulkata, Rose96 и 11 други им се допаѓа ова.
  17. Amelaaaa

    Amelaaaa Активен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2019
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    92
    Пол:
    Женски
    Има и ќерка и уше еден син ама он е во америка а ќеркаи е тука помала е од мм уше не е мажена
     
  18. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    21.136
    Пол:
    Женски
    Абе од болница не дозволив да дојдат да ме земат. Само мм.
    Па уште кога ќе ги видам низ чекална како трчаат и урлаат по децата, ги тегнат, коса ми се крева.
     
    На CameliaMiller и Autumn_ им се допаѓа ова.
  19. Amelaaaa

    Amelaaaa Активен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2019
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    92
    Пол:
    Женски
    Проблемот е со не и правам.муабет она мисли дека ако почнам да и правам пак ќе биде како порано дека ќе и го носам у текот у денот да го гледа и дека ќе иде сегде со мене ама за мене тоа заврши неможам после тоа шо го направи она значи кога си дозволи така да се испонаша за мајками знам дека не ја почитува ниту сака ама и мене како снаа со тоа не ме почитува кога си дозволи пред мене да и вика се и сешто на мајками која идеше кај мене за да го виде детето а не кај неа. А и она мн пати знаела без причина да не ми прави муабет еднаш 5 6 месеци не ми правеше кога ае скара со мм и мене престана да ми прави кога ја прашав зш мене не ми прави плус ја ја бранев пред мм ми рече штом со моето дете не правам.муабет ти што ќе си ми и така ајде и тоа помина се смирии благодарение на мене и мн др работи сум прќуталаона немала почит спрема мене ама ова ме здоболе ми дојде преку глава ама мм не сака да ме сфати. Еднаш ме сфаќа после пак ме убедува дека не била добра мајкаму итн... му реков синоќа на крај ја и ти ќе се оставиме а он ми вика ако сакаш да се оставиме кажими не да ја обвинуваш мајками за тоа и шо да направам повеќе незнам
     
  20. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.646
    Допаѓања:
    95.708
    Пол:
    Женски
    Ти женче немаш проблем со свекрва ти, ти имаш со маж ти и со твоето мајка ти мајка ми, да бидеме реални. Аман се мажите, се жените, уште со мама и мајка ти се замарате? Па и тој маж ти, детиште едно, само ако ми згрешат твоите, ќе видиш ти убаво, срамота, родители сте треба да заборавите на ова веќе. Родителите се родители додека не станете и сами родители односно оформите сами семејство, ова на што личи, мајките си ги браните место еден со друг да се браните. Мама ја навредиле, страшна работа, мајка ти чиниш е дете мало не знае да се одбрани. Уосталум ако мајка ти ја навредила сваќата требало да дојде она да се разбере, да ја праша што проблем има она со неа, а не ти да си чукаш главата и за мајка ти. Толку не збориш за детето колку што за мајка ти пишуваш. И не ми е јасно, викаш заедно живеете, па ти кај го носиш тоа дете што она не го гледа, во една куќа сте, зар таа жена треба да седи во една соба за да не го види случајно внукот. Ко инаетливи дечиња сте, додуша и свекрва ти заедно со вас, ама ти па ја претера со мајка ми, мајка ми, мајка ми. Не чини кога стварате фамилии да размислувате како мајките да си ги одбраните пред фамилијата, додека тоа не го сфатите нема напредок.