1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

  1. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Со здравје да си седите:hug:
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Amelaaaa

    Amelaaaa Активен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2019
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    92
    Пол:
    Женски
    Јас пак со проблемиве незнам дали ја претерувам ама очигледно и со мм имам проблем не само со свекрвами. Синоќа малава се раскина ос плачење неможеше да се смири едно 10 мин сиг плачеше ама со зајдување ја думкав мм ја зема пак мене ми ја дасе ама се така ќе заќути една сек и пак вришти и мм отишол ја викнал мајкаму и ете ја таа трча одма ела кај баба и одма ми ја зема од раци она да ја смири и не ја остави додека не заспа кај неа. Мм па уше ми вика не се смирува сп думкање само. Се нервирам зш за се во врска со малата одма трча мајкаму па уше и вика шо и е и викам а од кај да знае што и е бог да чува неможам да издржам...
     
  3. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.840
    Пол:
    Женски
    Колку години имате?
     
    На happygirl, snegulkata и Ladyyyy567* им се допаѓа ова.
  4. meggle

    meggle Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    2.349
    За мајките ве боли така ?
    А вие кога ги вреѓате свекрвите и кога им наоѓате маани, на вашите мажеви не ги боли ? Забрането е да ги боли ? Тогаш он треба од ваша страна да застане, а ако не застане бил мамин син...
    А вие да се преиспитате малку ?
     
    На Охрид88 и PinkGirl* им се допаѓа ова.
  5. Amelaaaa

    Amelaaaa Активен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2019
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    92
    Пол:
    Женски
    27 i 29

    Не ја вреѓам мајкаму само кажувам шо се ми иманаправено и мм вели знам дека е така ама мајками е не е добра почитувај ка само. Ама се има граница ја почитував и ќутев за се ама ома спрема мене никаква почит ја не сум ја вреѓала со никакви зборови а она мене да и тоа пред мм и ја само ќутев
     
    Последна измена од модератор: 25 јули 2019
  6. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.985
    Допаѓања:
    166.656
    Пол:
    Женски
    @Amelaaaa овде на форумов во тема бебе, ќе прочиташ еден куп совети околу бебешкото однесување, и има еден куп апликации од кои можеш да избереш и симнеш една и да го следиш однесувањето на бебето и ќе знаеш кога зошто плаче и како да го анимираш.

    И заземи поцврст став. Спротивстави се на маж, дај му до знаење дека ќе ја почитуваш мајка му и поише ако помалку се меша околу детето и ве остави сами да си му фатите ред, и тој да престане да трчка кај неа на секој бебешки плач, оти и ти можеш исто да потрчкаш сосе бебе и ствари кај твојата мајка.
     
    На Harper, buba4e89, snegulkata и 15 други им се допаѓа ова.
  7. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.858
    Допаѓања:
    21.138
    Пол:
    Женски
    Да де, ама керќа на мајка кога ќе се раздере и скара не се важи, ама син на мајка не смее да писне.
    Еве ја на мајка ми знам и да и подвикнам, кога знам дека ја сум у право. А мм ќе преќути, со кревање раменици и одговор, па шо да праам...
    @Amelaaaa стрикно ова и не е некој проблем. И ние кога малата така плаче гледаме било кој да ја смири, само да се смири. Едино ако дете не сака кај неа, а она со сила го тегне би се лутела. А ако се смири, зошто да не?
     
    На 1209, Bibi30, Emy867 и 3 други им се допаѓа ова.
  8. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Леле исто и мојот се понаша.
    Сега, ај за нијанса е поарен, ама порано....
    Шо му е јас не сфаќам... да не знат 'не' да речат |(
    Ами нека ти се се*ат на гла... |(

    @Amelaaaa јас мислев веќе си подена кај мајка ти.
    Шо чекаш?
    Не можеш барем на гости некоја недела да поседиш?
     
    На Emy867 и Amelaaaa им се допаѓа ова.
  9. Starlič

    Starlič Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2017
    Пораки:
    1.604
    Допаѓања:
    9.287
    Пол:
    Женски
    Мене свекрвица ми е на гости и ми рече дека креветче сака да купи таа, ме праша за цена, и кажав како се движат. Рече добро, како знам и умеам ќе соберам пари и ќе купам. Се изненадив од постапката..:wasntme: Ама ако штом има желба нека купи, многу ќе ни значи. Еве сега ми прави гулаш. Ме чува бе, сега за сега. Држам дистанца да не избувнувам, да не правам кавги, и добро ми иде, а за понатака незнам. Може очи ќе си вадиме:D:D
    Правиме муабет вчера во родното место на маж ми немаме намера да се вратиме, и рипна таква изненадена, ШТООО??? Викам што,што, нема услови и живот таму, тука е боље, и се уќута.:D:D
     
    На buba4e89, Цвет88, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    И свекрва ми купуваа, даваа пари, помагаа, ама колку поќе знаеја, толку поќе се мешаа.
    Исто и моите...
    Посебно ко се роди малата, ехее... урнебес беше.
    Налет и пари и се'
     
    На buba4e89, snegulkata, Nausicaa и 4 други им се допаѓа ова.
  11. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.840
    Пол:
    Женски
    Аматери :D Поинаку се прави. Ние на почеток кажувавме дека ништо не треба, пробаа да се мешаат, па кажавме дека не смеат, и сега купуваат сѐ за внучињата без прашања и приговори. Сѐ е тренинг во животот :nod:
     
    На BeLLaDona23, Nausicaa, Sexybaby86 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Мори шупелка бев и јас.. детиште... на 25 се мажив, ми се чинеше така треба |(
     
    На Ladyyyy567*, mal.ecka, NarCis@ и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.858
    Допаѓања:
    21.138
    Пол:
    Женски
    Аууу ние имавме сериозен разговор. Или ќе се мењаш викам, или ќе се раведам, ќе се снајдам и борам за детево макар последно ми било.
    Ама пак кога и да треба да им каже нешто ги штеди.
    И иде на подобро, не можам да кажам не.
     
    На cresa-jagoda, Ladyyyy567*, Emy867 и 3 други им се допаѓа ова.
  14. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Е де.. и ние имавме сериозен разговор.. не еден.. милијарда! :D
    Тоа што ја постави границата, до некаде, беше што си отидов кај моите после 6те недели...
    Седев таму 3 недели, дури не си ги санираа тро односите, е после се вратив.:lol:
     
    На cresa-jagoda, Emy867, mal.ecka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. Starlič

    Starlič Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2017
    Пораки:
    1.604
    Допаѓања:
    9.287
    Пол:
    Женски
    Не потекнувам од таква фамилија, брат ми и снаа ми не ме прашале дали треба нешто, дали имам или немам... Мајка ми колку може ќе даде.. И знам дека нема да се мешаат... Свекрвата гледам по ќерка и не и зановета многу, дури и она кога ќе ја праша нешто вика незнам како правиш прави. Нас не ни се меша, некогаш само кога нешто ќе види дека не правиме како што треба, или не се замараме,а треба, е тогаш збори ама и поминува брзо. Немам мака сега за сега. Она работи во друг град и за малово кога ќе се роди здравје нема да ми помага. Ќе доаѓа одвреме навреме. Нема да ми пречи многу, ќе се трпиме некако..
     
    На cresa-jagoda и WildMk им се допаѓа ова.
  16. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.840
    Пол:
    Женски
    Еј, немој со таков став. Оттука доаѓаат проблеми. 25 години не се години за детиште. Ако ти мислиш така, така и ќе се однесуваш, и после на 25год. ќерка ти ќе те бара тебе, пошто ќе мисли дека и таа е детиште и ѝ треба мама.
    Не е до годините, до менталитетот е, кој уште долго време ќе упропастува нови и млади генерации.
     
    На happygirl, 1209, Lianna Anna и 6 други им се допаѓа ова.
  17. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Абе нема зијан ни од пари ни од помош, само да се разумни луѓе и да знаат дека конечните одлуки се на родителите, а не на цела фамилија.
    Граници ако си поставиш, нема да е проблем. :hug:
    Во право си... така бев научена.
    Не ја учам ќерка ми да биди ко мене... не ни знае како е да ти се плетка секој, пошто отко почна да узнава, веќе беше наредена работава со сите старци..
    Ваљда напрајв ко шо треба.. ќе видиме ... :?:
     
    На Kate Rina 93, cresa-jagoda, Sexybaby86 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.858
    Допаѓања:
    21.138
    Пол:
    Женски
    Аууу добри сме значи ние со еден само сме поминале, хахаха....
     
    На cresa-jagoda и WildMk им се допаѓа ова.
  19. Amelaaaa

    Amelaaaa Активен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2019
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    92
    Пол:
    Женски
    Да ама проблњмот од кога се роди малава она не ми даваше ни да ја земам у раце со помисла дека ќе аум и направела нешо ппчна да се понаша она како да и е мајка на мое дете и кој друг да ја земеше и сљмо она леле пази ако незнаш не ја фаќај како божем само кна да имала и изгледала деца замислете и на свекорми му викаше . и после а малце заплачеше ете јаа трча да види зш плачела и одма ја зима од мене и стално ако заплаче зш плачеше ќе ме праша како божем она кога ја зима не плаче женава не разбира дека ја сум и мајка свекорми у дадена ситуација еднаш и рече она и е мајка на малата престани више тоа бешњ кпва ми кажуваше правила како некои им давале на сверквите до година да ги бањаат итн и се лутеше зш ја сакав да го бањам уше 1 месец кога направи и само стоеше до мене леле пазо да не ти падне леле пази да не го испуштиш леле ич не сакам да ми плаче и се од тука почна. Со недели детео спиешњ со неа ај прво зш бев правена операцијја после пораѓај ајде ама се опоравив и она не сум била иакуана нњ сум знаела да го држам со помосла дека ќе и направам нешо на моето дете. Да чекаш дозбвола од свекрва ти за да го земеш детето шо 9 месеци го носиш и уше на крај она ќе ти вика ја самп сакав да помогнам да ти олесни тебе и уше ја крива испаднав зш барав да биде со мене шо ноќи со плачење поминав со антидеприсиви и уше правила ми кажува кога ќе станела право кај неа да сум ја однела па ако не се лути и плачи пдма ако мм и рече нешо одма она плаче не ја фаќам више се разболев итн одма се цимоли и на овој мм толку му треба и ајде ќњ ја убедува па после мене ќе ми рече не е добра не и замеруј. Да не беа сите овие ситуации немаше да ми смета да ја зима да ја смирува ама женава како малава опсесија да и стана и поради неа останавме во куќава знам 100% има цимолено пред мм и не замонавме под кирија. Живци изгубив од женава последно беше шо ја навреди мајками и почна да измислува работи шо не се само да го сврти мм да не ки дава да одам кај мајками ајде кај направи да не иде мајками више сеа и смета и шо одам таму со малата и одма нешо измислува и престанав да и правам муабет за помирна глава да ми биде ама овој мм ја штити толку мн знам мајкаму е ама и сам е свесен за се шо ми има направено и се лутел зш така прави ама тоа е кратко после шак ќе ми ја правда и уше оди сеа он ја вика зш плачела а од лај да знае бебе е и ќе плаче и се ама не развираат
     
    Последна измена: 25 јули 2019
  20. Abc07

    Abc07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    Razbiram da go sakaat i da sakaat da go gledaat ama nemozam da razberam kaj ti e majcinskiot instinkt. Deteto so nedeli da spie kaj baba mu??? Zosto ima majka i tatko toa??? Ako ne si mozela ti mozel mt malku poveke da se angazira ili polesna varijanta tupni go negde i tolku. I jas imav problematicen poragaj so trebase mm da go prati sin mu vo mkd kaj majka mu da go gleda? Ne i ne toa ne e opcija kaj nas. Za dete se odgovorni majka i tatko a babi i dedovci da poigraat malku so nego i toa e toa. Kaj vas ne e tolku problemot do majka mu ili majka ti kaj vas e problem so nemate razgraniceno uste koe cija obvrska e.
     
    На bibiiii, ZAHRA, Lolipop23 и 1 друга личност им се допаѓа ова.