Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

 1. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.685
  Допаѓања:
  47.849
  Пол:
  Женски
  Искрено... Јас многу мразам кога ќе ми сменат канал, тоа покажува колку ме почитуваат. Свадбата е на цд, може да се гледа и утре и задутре и секој ден ако сакаш, ова е еднаш го гледаш и ако немаш опција за враќање ништо работа. А зошто мора па со неа да гледаш, глеј си ја натенане кога си сама никој да не ти мрчи. Искрено... Ти ја разбирам и положбата, тазе снаа, хормони, во јајцето влакно бараш, ама повеќе е беспотребно нервоза од реален проблем. Јас би ти рекла да си земете во спална тв па да си гледаш што сакаш, зошто на тоа тв цел живот ќе има делба кој што сака да гледа и цел живот караници, кога веќе нели сте се одлучиле за живот во заедница. Таков е тој начин на живеење, нема друго, или ќе се нервираш или нема да си ставаш на памет ич.
   
  На cresa-jagoda, teaiva, felisitas и 3 други им се допаѓа ова.
 2. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  5.136
  Допаѓања:
  61.321
  Јас никогаш не сум за тоа на секоја кавга, збирање парталите аи ај кај тато ќе си одам.
  Има жената фамилија, значи маж и дете и треба прво за нив да гледа. Не свекрва, света свекрва да дојде и да фати сред соба да сере, нема да си отидам од дома, нема детето да си го трауматизирам и да си расипувам брак ради некоја идиотка.
  Свекрва, мајка, браќа сестри, се е тоа поширока фамилија откако има дете и маж. прво они.

  А не, се скарав со свекрвата, оставам маж, селам дете, оти сум се спречкала со неа. Ма има она да лета од дома, мирот со детет и маж не ги уништувам. Ме навредила, леле круната ќе му падне. Навредата за неа зборува, не за навредената. А постапките нејзини, влијаат на детето и бракот.
   
  На candy.cane, Dust, m.i.g и 7 други им се допаѓа ова.
 3. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  2.431
  Допаѓања:
  5.501
  Пол:
  Женски
  И јас исто мислам како тебе, ама мене маж ми ме поддржува во се. Ако речам дека свекрва ми нешто направила што не ми се свиѓа, се согласуваме дека тоа не било добро зошто исто размислуваме и тој ќе пресече со неа. Ако мажот вика ајде бе што се замараш, батали ја, или дека свекрвата била во право, и јас ќе си земам детето и ќе си одам. И не си одам од свекрвата, си одам од мажот зошто тој очигледно повеќе сака со мајка му да биде отколку со мене. Секако ова го кажувам ако снашка е стварно оштетена личност во ситуацијата, а не дека претерува и измислува проблем кај што го нема.
   
  На CameliaMiller, candy.cane, cresa-jagoda и 7 други им се допаѓа ова.
 4. Natasa87

  Natasa87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2018
  Пораки:
  199
  Допаѓања:
  976
  Пол:
  Женски
  Знаеш ли што направи ден потоа јас не и зборувам отсечно ако ме праша нешто одговарам со да или не. Иде и ми вели од сега тебе ти препуштам се одсега ти ќе правиш јадења, ( како до сега да не сум правела али ајде ) ти ќе пречекуваш гости, ти си газдарица во куќава како мене што ми отстапи се свекрва ми така јас тебе ти отстапувам јас сум у шок не знам што и значи ова притоа ништо не одговорив на тоа сигурно само сака да смири топка зошто знае дека ќе заминам. Со мм се договоривме за стан само сега мораше да оди на пат чим се врати следна недела ќе бараме :)и да ако треба ќе одам кај татко ми јас не сум должна да трпам некој физички или психички да ме малтретира, а детето повеќе трауми ќе има ако остане покрај вакви нервозни луѓе зошто свекрва ми на сите се дере и со сите се кара ако нешто и се пререче. Јас се омажив за син и не за нејзе. Секој без секого може. И вака поубаво ќе биде ако сме разделени од нејзе повеќе ќе се сакаме :)
   
  На cresa-jagoda, Nausicaa, hermosa и 7 други им се допаѓа ова.
 5. Natasa87

  Natasa87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2018
  Пораки:
  199
  Допаѓања:
  976
  Пол:
  Женски
  Те разбирам што сакаш да кажеш, ама на секоја кавга да ти вика моја е куќава ќе те избркам од тука и тебе и син ми како ќе се осеќаш? Па јас не сум најдена на улица и да заминам кај татко ми тој ќе ми помогне родител ми е :)
   
  На cresa-jagoda, Nausicaa, teaiva и 3 други им се допаѓа ова.
 6. Summer16

  Summer16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 декември 2018
  Пораки:
  401
  Допаѓања:
  795
  Пол:
  Женски
  Тоа и го правам, сеуште е лута ама ако, нека и стои.
   
  На vitamina му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Summer16

  Summer16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 декември 2018
  Пораки:
  401
  Допаѓања:
  795
  Пол:
  Женски
  Не се нервирај за глупости. Не е вредно. Уште помалку е вредно пак, да си го растуриш семејството за на некој ќејфот да му го правиш. Плус и детенце имате. Најбитно е маж ти да те разбира и да те подржува. Доколу имате можност слободно делете се, барем помирна ќе ти е главата. И јас му велев на мм, но тој вели ќе трпам додека можам, кога ќе ми скисне делба и готово, а не знам дали ќе биди баш така..
   
  На Natasa87 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. crazylady

  crazylady Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  4.282
  Допаѓања:
  7.202
  Тешко е многу да живееш во заедница, ми фали приватност, мир, тишина...
   
  На Osamena devojka, cresa-jagoda, stetoskop и 4 други им се допаѓа ова.
 9. Kataklinkers

  Kataklinkers Популарен член

  Се зачлени на:
  10 септември 2014
  Пораки:
  331
  Допаѓања:
  4.413
  Гледаат само да се омажат и после наоѓаат маани, а пред тоа ништо не им смета.
   
  На crazylady, teaiva, Asparagus и 3 други им се допаѓа ова.
 10. Natasa87

  Natasa87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2018
  Пораки:
  199
  Допаѓања:
  976
  Пол:
  Женски
  Во право си :) можеш ли да ми пишеш лп јас не можам :)
   
  На Summer16 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Summer16

  Summer16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 декември 2018
  Пораки:
  401
  Допаѓања:
  795
  Пол:
  Женски
  Епа сите се такви на почетокот. Од меки по меки, а после ќе ти приговара за секоја ситница и ќе се лути само. Подалеку од такви. Криво ми е што не сме делени, многу ми е криво ама тоа е, додека оде, оде, кога не бива низ врата и готово.

  Ти пишав :)
   
  Последна измена од модератор: 6 ноември 2019
  На Natasa87 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Kataklinkers

  Kataklinkers Популарен член

  Се зачлени на:
  10 септември 2014
  Пораки:
  331
  Допаѓања:
  4.413
  Секогаш излегуваат некои непланирани работи, ама за вакво нешто треба да се мисли однапред. Во денешно време треба многу убаво да размислите со кого ќе го поминете животот, да процените каква фамилија се, во какви услови ќе живеете, какви му се амбициите на сопругот, дали сака да напредува, а не е само да се омажите што побрзо за да не ве озборуваат, дека само вие немате дојдено до маж и после поголеми проблеми.

  Моја другарка заедно беа 12 години и сега плус 4 години во брак. Имаше доволно време и да си испланираат каде ќе живеат и заедно направат свои две соби. Парите ги трошеа за глупости и плус немаа обврски. Чекаа золва и која е немажена и работи на брод да им дава пари, ете сега се омажи нема веќе помош.
  Сега тие 4 години во брак и поминаа во кавга со свекрвата, за тоа кој повеќе купил и инвестирал и кој на што ги троши парите.

  Знаеше дека ќе оди во фамилија која живее во куќа на еден спрат и дека само свекрва и работи и со 300 евра месечно дека исплаќа кредит од свадба и нешто плус им купи бела техника на рати, им плаќа сметки, градинка, храна, а свекорот скоро замина во пензија, а пред тоа 10 години никаде не работеше и не се ни потруди да најде работа.

  Мажот и нема некоја привремена работа и му е сезонска на црно, а тоа што ќе земе си го троши за него и е од оние што гледаат само да се дотераат, за да изгледаат богато пред другите. Наместо да купи нешто за дома и за детето тој си купува патики од 7000 ден....
  За именден на детето троши и по 500 евра за јадење и пиење за да видат другарите колку е богат, а после свекрва и и плаќа долгови. Кога некој ќе им дојде на гости што се вика се посеруваат не знаат уште што да стават на маса. Купуваат се готово од кафана, наместо со нешто да заштедат и да направат дома.

  Обично не ме интересира кој колку сака нека си потроши и нека става на маса и од каде сака нека купува, ама после да не се жалат дека нема и да обвунуваат други дека не им помага, а жената од сите гомна ги вади. Нека си ги испружат нозете колку им е долга чергата.

  Зошто навреме си ги отварајте очите и не заглавувајте поради некои вакви.
   
  На candy.cane, cresa-jagoda, teaiva и 13 други им се допаѓа ова.
 13. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  11.358
  Допаѓања:
  17.613
  Пол:
  Женски
  Јас бев бремена пред да се омажам, па решив да ризикувам и да си го чувам детето сама. Среќа што маж ми ме поддржа во идејата да живееме сами. Пак имавме проблеми, ама и го дотерав умот. Маж ми дури сега сфати каква е мајка му. И кога пишувам за чување деца не мислам на чување во буквална смисла на зборот, туку да си поигра со децата. Ама некои немаат осет. Затоа моиве деца не ја ни спомнуваат. Исто како да немаат баба. Ако и е. Реков дека кругот се врти. Отсекогаш сум кажувала дека ќе живеам одделно, макар и во една соба. Сакам мир.
   
  На cresa-jagoda, Noemi, hermosa и 10 други им се допаѓа ова.
 14. Mantub

  Mantub Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  774
  Допаѓања:
  2.964
  Пол:
  Женски
  Дали вашата свекрва го удрила вашето дете и ако да, како сте реагирале?
   
 15. Abc07

  Abc07 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 мај 2018
  Пораки:
  657
  Допаѓања:
  1.297
  Пол:
  Женски
  Sto napravilo deteto i za kakov nacin na udiranje stanuva zbor?
   
 16. TeddyGrey

  TeddyGrey Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  4.792
  Допаѓања:
  36.734
  Пол:
  Женски
  Не го удрила, ама би останала удрена заувек.
   
  На CameliaMiller, marchi-cool и Mikha4 им се допаѓа ова.
 17. Mantub

  Mantub Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  774
  Допаѓања:
  2.964
  Пол:
  Женски
  Прашањето мислам дека е едноставно. Не знам зошто би објаснувала за какво удирање станува збор кога никое удирање не е прифатливо.
  Ниту пак било кое дете може да направи нешто за свекрва да го удри.
   
 18. Цвет88

  Цвет88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2017
  Пораки:
  1.987
  Допаѓања:
  12.674
  Пол:
  Женски
  Мојата ја лигави нон стоп, и кога треба да се каже не она не кажува, не па да удри...
  Како би реагирала??? Вероватно нема веќе да не види.
  Мајка ми за разлика од нејзе ја кара, ама не ја удрила никогаш.
  Ја кара у стил, не, не смееш, тоа. Престани да плачеш, не може да фаќаш таму, ама не со дерење и викање.

  Поише иам мака со мазењето. Жално било како гледала кога е искарана. Само да знаат дека глуми пред нив, не би збореле така.
  И затоа немам доверба за чување.
   
  На Mantub му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Abc07

  Abc07 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 мај 2018
  Пораки:
  657
  Допаѓања:
  1.297
  Пол:
  Женски
  Pa dobro ako cepkalo uporno vo steker i da do udre po gaze okay sepak dokolku ja znaeme situacijata mozeme da dademe objektivno mislenje vaka ke nagagjame ili odma da pocneme so kritiki ili ni treba izgovor da ne zboruvame deka neli svekrva e
   
  На oblace1, Someday, Spidy и 3 други им се допаѓа ова.
 20. Stressed Out

  Stressed Out Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2018
  Пораки:
  694
  Допаѓања:
  1.555
  Пол:
  Женски
  Таа свекрва му е него баба,убаво те прашаа и ти образложија погоре,зависи за што и колку.
   
  На oblace1, Juicy, PinkGirl* и 3 други им се допаѓа ова.