Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

 1. Цвет88

  Цвет88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2017
  Пораки:
  2.429
  Допаѓања:
  15.198
  Пол:
  Женски
  Ист проблеммсо ѕвонењето.
  Ние спиеме пример, ете со дете обврски таа ѕвони. Упорно едно по друго.
  6 пати во неколку минути.
  На пат сме, таа врти, а пред тоа сме пишале на вибер тргаме на пат, се гледаме, не врти!!! Нема да кренеме зошто возиме!! Ама џабе.
  И сеа ништо не кажуваме, па коа ќе стигнеме дома се јавуваме.
  Ништо само гаси мобилен. Јас така седев дома едновреме
  Она немаше вибер и вртеше, сега има и пишува ама јас не ни гледам што пишала.
  Маж рече нека врти, ти не кревај или искличи тел. Ама знам после него го умара. Он вика ја ќе ја ноткачам, на работа сум и готово.
   
  На TutiFuti му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Ladybug98

  Ladybug98 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2019
  Пораки:
  390
  Допаѓања:
  2.376
  Пол:
  Женски
  Ај еднаш да ѕвони ја разбирам, да праша за детето сепак внуче и е, да се слушнеш што е нормално ама во денот сто пати и веќе знам редоследно како се јавува што ќе праша. Ее станавте ли, спрема доручек? Ручавте ли? Ќе спиете? Кај ќе одите на гости/кај шетавте? Кој ви беа на гости? Они со свекорот по цел ден седат дома слободни и ај ќе досаѓам оти нема што да правам.
  Па ќе расправа што си правела муабет со другата снаа, па после кај нејзе ќе ѕвони за нас ќе расправа и така секој ден...
  Единствен лек е не кревање, ама јас не сум до толку безобразна и не сакам да стварам кавги бидејќи онака односите ни се добри, ама барам некој друг начин да и укажам.
   
 3. Цвет88

  Цвет88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2017
  Пораки:
  2.429
  Допаѓања:
  15.198
  Пол:
  Женски
  Нема да разбере, вкупно сме заедно 8 години со мм исто е и не е сменето.
  И ние сме пробале да објасниме со убаво.
  И ако е у вц подолго би вртела. Упорно се дур не крене. Не кревај, после кажи, чистев, работев, спиев... било што. Не можев да кренам и крај.
   
 4. Fleur-De-Lis

  Fleur-De-Lis Популарен член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2012
  Пораки:
  536
  Допаѓања:
  1.239
  Не е до разбирањето, не се тие болни во умот за да не можст да разберат, туку така им чини. Инает е.
   
  На Bebac, Mantub, crazylady и 2 други им се допаѓа ова.
 5. Цвет88

  Цвет88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2017
  Пораки:
  2.429
  Допаѓања:
  15.198
  Пол:
  Женски
  Епа со тој инает си прават проблеми кај што ги нема.
  Она инаат, јас поголем.
  Ако она има време да е толку со телефонот у раце, јас немам.
  Иронично е само, кога они не креваат, како не сфаќаат дека сме загрижени и ние. Ама ете они стари и глуви се, за нив е оправдано. Ама ние, мора у моментот да кренеме.
  И не е ова само за свекрва. И мајка ми е таква. Може нема да врти упорно, ама мора да искоментира кај си бе, шо не се јавуваш.
   
 6. Fleur-De-Lis

  Fleur-De-Lis Популарен член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2012
  Пораки:
  536
  Допаѓања:
  1.239
  Да де, ние дечишта, што разбираме. Тие се најпаметни и најмудри. :D:D:D
   
  На Milobebence, Цвет88 и Охрид88 им се допаѓа ова.
 7. hello-kitty.90

  hello-kitty.90 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2013
  Пораки:
  1.809
  Допаѓања:
  5.027
  Не дека не е досадно некој да врти 55678пати се додека не се јавиш,ама па од др.страна го разбирам мт,ако има болен човек дома нормално дека веднаш ќе помисли на најлошо и ќе побрза да се јави. И не гледам причина да се лутиш на мт. И мајка ми е болежлива,па веднаш се јавувам кога ми врти,или јас и ѕвонам повеќе пати во ден за да ја слушнам.
  Како што ти кажаа,не се јавувај ниту ти и низ муабет и кажи дека го плаши мт кога врти упорно,нека заѕвони еднаш кога не е итно кога ќе можете ќе и се јавите.
   
  На Asparagus, pufi-cufi, Охрид88 и 2 други им се допаѓа ова.
 8. Chuchanov

  Chuchanov Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2019
  Пораки:
  650
  Допаѓања:
  1.328
  Пол:
  Женски
  Вечна тема што нема искоренување. Само што им соопштивме дека сум бремена свекрва ми уште од стар ми рече смао тука на децата се ставаа имињата, мене ми идеше да и се изнасмеам во лице ама срека знам да се воздржам а и некултурно ќе изреагирав. Мислам тоа не требаше да го каже пред мене сепак не е она таа што ќе одлучи за име по ова во името на бебето нема нивна буква да има, па не сум јас желботека а и на маж и уште во кола му реков каква храброст и се смеев буква не им ставам не пак име и ние си имаме свои желби најнакрај мојот татко е починат ако се става име ќе биде неговото јас преку моето ни мртва не би отишла. Ете така настануваат проблемите а ниту заедна живееме ниту ми помага ништо
   
  На Bebac, bibiiii, marchi-cool и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  3.200
  Допаѓања:
  8.346
  Пол:
  Женски
  Јас се изнасмеав само што прочитав што ти рекле, арно си се воздржала :D
  Јас сигурно ќе сум рекла "уживај си дека така ќе биде". Ич не припазувам во вакви моменти, не можам да преќутам.
   
  На Bebac, Chuchanov, drugarka и 4 други им се допаѓа ова.
 10. Chuchanov

  Chuchanov Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2019
  Пораки:
  650
  Допаѓања:
  1.328
  Пол:
  Женски
  Среќа знам да се воздржам али криво ми е ниту еднаш не е завртила телефон да ме праша како сум, сигурно неможе да спие дека "ќе го носи бебето нивното име".
   
 11. Цвет88

  Цвет88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2017
  Пораки:
  2.429
  Допаѓања:
  15.198
  Пол:
  Женски
  Мене па појаки ми се оние што викаат е се знаело у наше време како е.. кум давал име. Ова сеа живи глупости..
  И не, не прашале дали го дал или не кумот.
  Мене ми рече една свекрва на другарка, еј на богороди е родена? Викам да, и тоа не ве натера да се премислите за името???
  Демек Марија требало да се вика.
  И одговорив, не бе, какво Марија, не и личи тоа име...
  Мислам за какви глупости се фаќаат.
  Шо треба ние сеа да им кажеме е како така сте го крстиле синот, требало по прапрапра дедо му харалампие...
  Исто и со муабетот, ааа јас мислам машко е(читај к..ле), ааа не е женско, вака машко се носии. А сол ти ставаа?
  Ме заболе што мислите, ќе видиме што е кога ќе се роди, не ми е битно.
  Пошо да, многу е побитно дал е машко или женско и дали по свекрвата или мајката ќе се вика, или по на комшијата козата, ич не е битно да се роди здраво.
   
  На CameliaMiller, crazylady, Tea678 и 7 други им се допаѓа ова.
 12. meggle

  meggle Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  206
  Допаѓања:
  1.462
  кој како си сака така ќе си го крсти детето !

  толку.
   
  На WildMk и Milobebence им се допаѓа ова.
 13. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  5.365
  Допаѓања:
  10.817
  Пол:
  Женски
  Јас немам свекрва ама имам свекор ко за 3 свекрви. Со првото дете за друго ми се мешаше сега се запна за името. Сарафиле. По дедо му. (facepalm) после си викам што не си ги крсти синовите така. Ама може па и на зафрканција збореше ама доволно да ме изиритира.
   
  На crazylady, andrejko82, Цвет88 и 3 други им се допаѓа ова.
 14. Leo-nora

  Leo-nora Популарен член

  Се зачлени на:
  25 март 2013
  Пораки:
  1.668
  Допаѓања:
  1.011
  Пол:
  Женски
  Ve citam se zalite deka vi dzvonele i slicno.
  Jas neznam dali da se zalam od mojata sveki. Od pricini so mi treba pomos okolu bebka sedam kaj moite, ona e na rabota u smeni i ne e vo moznost da mi pomaga... 4m mj e bebka nitu ednas do sega ne se slucilo da mi se jave ili da mi pise na fb viber itn da prasa kako e.. nitu ednas. Mozda da prasa po mm a za on da i kaze treba da me.prasa mene za da dobie i on informacija. Ili e na rab on ili se slucuva da ne dojde da ne vide den do dva max od obvrski.
  9 meseci bremena, ne prasa kako e, dobra si ti, bebka dobra e, napreduva..
  9 meseci ne prasa dali mu treba nes na bebeto bodemce corapce da kupe..
  Den pred izleguvanje od bolnica mi se javi da prasa. Misla mi bese koga ke ispadne koga ke proseta koga ke kupe koga ke pere kpga ke suse koga ke pegla....
  Preku nok stana baba od koa se rodi, ubava na baba taa..
  Eve neznam dali da se zalam ili da sum srekna od nejzinoto necovecno ponasanje.
  Nekogas si velam bar ne se mesa.
  Ama nekogas mi se place od toa so go prave.
  Mojte davaat nadavaat za nas za bebka kupuvaat i se toa.. taa nis baba e spored adet od so treba da e.
  Za mene taa nikogas nema da e baba za bebka moja nikogas.
  Maka mi e so ne prasa nis dali treba nes, dovolno bese da prasa samo dali se spremame dali kupivme nes da mi dade um ko postara licnost sto da kupam, kako licnost koja izgledala dve deca. Ama nisto...
   
  На crazylady, Dust, tina2018 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 15. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  3.487
  Допаѓања:
  17.925
  Пол:
  Женски
  И мојве се мешаа за име на синот , дали на деде или на баба ќе се викало . Јас си преќутев иако ми играа по нерви , ама мм е хит . Им плесна на двајцата : " да бе , кога вие ќе починете , на плакатите името на детето ли да си го гледам ? Ако е син ќе се вика Милош ! Ако е ќерка ќе се вика Милица или некое друго име , старо , православно и современо воедно ! Немој да сте се мешале за второ , трето итн . " . Го погледнаа , се погледнаа меѓусебе , а потоа само рекоа : " добро сине , твое дете , твое право како ќе го крстиш , ама ние по старото како што останало .. ама ако така сакате , така нека биде " . Така син ми уште од вториот месец од бременоста е Милош , кога се роди само го потврдивме името во фамилијата ( дека се немаме премислено ) . За ќерката инсистираше кумот да се вика по него . Прифативме бидејќи името навистина и не е лошо само по себе , само е доста често и мноогу долго . Јас кога бев кума , секогаш оставав избор на мајката и таткото . Кога се спојуваме со двајцата кумови , па тоа фрчи од имиња со потекло од Русија , Србија , Бугарија и Македонија :D
   
  На cresa-jagoda, crazylady, Цвет88 и 6 други им се допаѓа ова.
 16. cimparka

  cimparka Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2018
  Пораки:
  196
  Допаѓања:
  937
  Пол:
  Женски
  Ако некогаш нешто ме иритирало, тоа било подновување на име и мешање на старите во истото. Другарка така кога остана бремена и кога ни се пофали ни рече дека веќе си имаат едно машко и едно женско име изберено, дека сеуште не се знаеше полот. Но, кога се роди детето, свекорот морало по него и така си доби старомодно име. На друга роднина свекорот и рекол или ќе е подновено на мене или ја гледате кај е вратата, и по 18год сеуште и е криво што детето го носи тоа име, а не она која што таа имала желба.
  Моите не се мешаа, не сакаа подновување, а и да сакаа немаше да го добијат.
  Со свекрва ми барем за тоа имаме ист став. И маж ми и девер ми не се подновени на старите и имаат нови модерни имиња.
  Никогаш не би дозволила некој да ме условува кога се работи за мое дете, ниту пак да му го уништам животот само за мир во куќа. Толку.
   
  На Bebac, Chuchanov, Spidy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 17. Miiaaa98

  Miiaaa98 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 октомври 2019
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  897
  Пол:
  Женски
  Шта речи а не заплакати , hahah кога би знаеле каква свекрва имам .. пффф
   
 18. Chuchanov

  Chuchanov Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2019
  Пораки:
  650
  Допаѓања:
  1.328
  Пол:
  Женски
  I jas ne dozvoluvam nitu bukva nema da ima nivna vo imeto pa neka se prekrstuvaat na stari godini da im se smeat site, bashka sami si ziveeme deverot zivee so niv neka im stavi on posto sekogas vtorata snaa e podobra a prvata ne cini
   
 19. TutiFuti

  TutiFuti Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  2.984
  Допаѓања:
  28.441
  Пол:
  Женски
  Ма теши се дека ти ѕвонат, мојава ја никаде нема еве едно 4 години нит за внук нит за снаа се интересира .што е најинтересно дур доле бев мм го пунеше глупости како јас се не сум се јавувала се дрн дрн сега кога се качивме сите горе мм виде кој измислува и кој ја имал мувата на капата.
   
  На Chuchanov му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Chuchanov

  Chuchanov Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2019
  Пораки:
  650
  Допаѓања:
  1.328
  Пол:
  Женски
  • Ве молиме пишувајте кирилично и користете соодветна интерпункција.
  Isto i kaj mene ne zvonat da prasat za nishto ne gi interesira samo za imeto na deteto da bilo nivnoto (nema greshka),jas kaj majka mi sedam poshto maz mi e sofer nitu na nego zvonat ali bitno edvaj cekaa snaa da im dojde za da ja polnat so nervozi od prviot den no ne im molcam veke pred svadba se pravea pametni se na mene se cekase i pak ne bea zadovolni od nishto i za se jas kriva ali posto se roditeli na mazot mi na sila odam po ednash kaj niv koga e doma toj na tri meseci