1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

  1. bibiiii

    bibiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    1.081
    Имам жени свекрва пијаница ,лошотија и голема селанка.Тупа,глупа,со 4то одделение,делени сме на спратови со посебни влезови.Направила поплава па заборавила да каже.Сега е цела соба со мувла и оди нагоре на лај нас.Се надевам за брзо ќе ја снема.(свекрвата)
    А и мувлата исто така
     
    На PoisonGirl и Meckicja им се допаѓа ова.
  2. Someday

    Someday Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2017
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    1.773
    Пол:
    Женски
    Како бе така смрт посакувате некому?
    Башка во нејзина куќа си очигледно. Да не било така, гарант до сега ќе си ја исфрлела.
    Разбирам проблеми, разбирам штета да ти прави некој, ама смрт да посакуваш некому тоа не можам и не сакам да разберам.
    Ако е болна жената, без разлика дали алкохоличарка или што и да е, најпаметно е да и се даде лекарска помош.
     
    На Larahappy, CameliaMiller, zalosna и 5 други им се допаѓа ова.
  3. bibiiii

    bibiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    1.081
    Таа е во наша куќа ние ја направивме.Да ја познаваш неа не ќе зборуваш така.Не можеме да ја натераме да се лечи,едноставно не е нормална.Свекор ми има дете пд првипт брак,животот и го има загорчено,жената е на лекови од трауми што и ги правела како дете.Ја тепала,ја бркала,и велела дека е курва....Жеништево е многу лошо па и во нервоза можда сум и посакала лошо,но на крај Господ ќе и суди
     
    Последна измена од модератор: 6 декември 2019
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.611
    Допаѓања:
    161.123
    Пол:
    Женски
    Син и мора да најде начин да ја однесе на лекар ако е болна жената.
    Греота е дома да ја 'чувате' така.
    Начин мора да се најде!
     
    На cresa-jagoda, TutiFuti и Someday им се допаѓа ова.
  5. bibiiii

    bibiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    1.081
    Син и ја жали ,стара била,а им глуми на децата им плаче и не веруваат што прави.Таа цел живот е истата никој нема да ја смени и да ја однесиме на лекар ќе глуми таму жртва.Манипулатор невиден.
     
    На teaiva му/ѝ се допаѓа ова.
  6. "Zoki"

    "Zoki" Популарен член

    Се зачлени на:
    2 декември 2016
    Пораки:
    1.032
    Допаѓања:
    9.127
    Пол:
    Машки
    Проблемот е до тебе.
     
    На Macito007, Alisa22 и zalosna им се допаѓа ова.
  7. Fleur-De-Lis

    Fleur-De-Lis Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2012
    Пораки:
    627
    Допаѓања:
    1.648
    Да, сигурно. Што е должна таа да трпи психијатриски случај?
     
    На Anyshka, Meckicja и Skorpija25 им се допаѓа ова.
  8. "Zoki"

    "Zoki" Популарен член

    Се зачлени на:
    2 декември 2016
    Пораки:
    1.032
    Допаѓања:
    9.127
    Пол:
    Машки
    А кој рече дека треба да трпи?
    Треба да превземе нешто,затоа реков проблемот е до нејзе што трпи.
     
    На CameliaMiller, crazylady, Alisa22 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.471
    Допаѓања:
    33.208
    Пол:
    Женски
    Школото не е пресудно да кажеш дека е селанка со 4 одд. Некои и со докторат знаат да бидат селанки.
    Инаку ако мислиш дека глуми многу одведи ја сама на доктор без маж то да знае па види дали ќе глуми жртва.8)
     
    На Macito007 и Meckicja им се допаѓа ова.
  10. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.913
    Допаѓања:
    32.522
    Пол:
    Женски
    Извини, ама и школото има врска. Не би рекла дека е писмена ако не знае да собира. Барем најосновните работи се учат во основно.

    Јас психијатриски случај не би трпела. Правец на лекар. Не е должна членката да трпи испади.
     
    На Annora, teaiva и Meckicja им се допаѓа ова.
  11. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.471
    Допаѓања:
    33.208
    Пол:
    Женски
    Па добро и до 4 одд основни работи е научила.:D
    За да бидеш нападен и некултурен со некого не ти треба школо.
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  12. teaiva

    teaiva Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    524
    Со алкохоличар маж ,жена не е лесно да се живее,имав таква свекрва..бог да си ја прости..час се смее ,час се кара,колне,редеше како некој да умрел во куќа.Ја однесоа на лекар ,и дадоа терапија за шекерот,кој е последица на алкохолот и совет да не пие...Сите на работа се враќаш она едвај стои,иако претходно ветила дека ке внимава на здравјето..По напорен човек у живот немав видено.За у психијатриска болница да ја пратат мораше таа самата да даде согласност(она негираше дека има проблем ,и немаше жива сила која доброволно ке ја натера да оди,)другиот начин беше да се пријави во полиција,и така да ја однесат...тоа не го направија од страм.(незнам дали е сеуште така,бидејќи ова се случуваше пред десетина години).Дека претходно глумеше правеше сцени и коа навистина и беше лошо никој не примети,односно мислеа пак глуми,заврши во количка,со рани по кожа кои не заздравуваа од високиот шекер.Кога веке се виде дека стварно не е добра веке беше касно.. се дур не падна во кето-дијабетична кома и почина....Оној кој не живеел со пијаница не знае како е.Лесно е да се даваат совети ,но не е така лесно справуваеето со проблемот.
     
    На Anyshka, mssuniquee, bibiiii и 4 други им се допаѓа ова.
  13. bibiiii

    bibiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    1.081
    Точно така.Не можеш некого да однесеш со сила на лекување некого.Женава е патолошки лажов,ќе рече нешто,па ќе заборави,за да рече не реков јас така...Прави сплетки од досада,идеи добива изгледа од турски серии шо гледа 24 сати.Па вчера вареше ракија,беше мн хепи.Море ич сега не се замарам,нека си пие ич не ја перцепирам.Во животот ништо не ја интересирало,па од сега ич.Нека тера да видиме до кога.
     
    На teaiva му/ѝ се допаѓа ова.
  14. FlowerPower

    FlowerPower Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    289
    Najprvo izvinete za latinicava,nemam podrska od na telefonov. Mislev zavrsiv so komentiranje vo temava,ama ocigledno se izlazav. Imam pisuvano prethodno za mojot odnos so svekrvami i sto se imam pretrpeno od nea. Od fevruari navaka nasiot odnos se svede na edno dobar den, i nisto poveke, ama sega ne sum sigurna deka i tolku treba da bide. Ziveeme na posebni spratovi koga ke se vidime,obicno e gore kaj nas pred da dojdam od rabota taa i svekorot obavezno imaat nekoj zamerki za mojot odnos so sin mi. Taa si imase ispadi od koga se rodi, ama ke vi kazam dva primeri od prethodnava nedela za da vi dadam slika kakvi se. Rabotam vo privatna firma,nemame odredeno rabotno vreme, megutoa pred 17 ne se slucilo da sum doma. Maliot odi celodnevno vo gradinka znaci do 16h. Go gledam mn malku zatoa sto rano si zaspiva. Ponedelnikot samo sto se vrativ,si igrame kaj nas na spratot,se kacuva svekor mi i mu vika:abe majka ti ne te ostava da dises se okolu tebe se vrti. Posle 2 dena go imaja zemeno dolu kaj niv na sprat, tatko to od svekrvami bese na gosti, my nudi smoki, zivotinsko ne sakase nisto, sakase da si odime gore i da igrame,placese ne sedese. Go kaciv. Ide svekrva mi gore po nas i mu vika:abe majka ti cokoladi ke ti dava zatoa placese za gore. Toa e blag primer za dvajcata. E sega glavnoto bese vcera. Dobi laringitis maliot vecerta i primase infuzija. Gospogata e medicinska sestra i mm sekade ja vleci po nas, iako otvoreno mu e kazano deka ne ja sakam po mene, zaradi prethodni nejzini postapki. Prenezgodna situacija. I da skratam. Snosti vecerta uspeav duri vo 1 da go zaspijam maliot. Vo 4 se budam taa do maliot nesto go pokriva i pocna da se dere deka nastinuval zosto jas ne sum vnimavala dali e pokrien ili ne i trebelo vo vreka da go stavam,ama ne na ubav nacin tuku so derenje. I odgovoriv so ist ton deka ne trpi vreka na nego i si zamina dolu. mm bese zaspan vo dnevna,pojdov go razbudiv i my rekov da i kaze uste ednas spalna da ne mi vleguva. Se zakluciv spalna ama nemozev da spijam,znaev deka ke dojde pak. Okolu 6 vistina ete ti ja na vrata, proba da otvori ne moze, pojde do dnevna mm nesto i rece, se vraka do spalna i se dere otvori. Vikase mozda 1 min i tropase. Moze gresiv ama i orvoriv. Mi kaza uste ednas ako i zaklucam vrata vo kuka sto taa ja pravela da sum se vratela kaj majka mi. Po toa pocnavme da se raspravame i i kazav se so i sobirav cela godina. Se prefrlivmme vdnevna od spalna. Mm samo slusase ne se zamesa. Moze nekulturno ama i kazav se kakvi i se postapkite i deka e obicna baba nisto poveke. Moze uste 3 pati mi kaza da sum se vratela i deka detevo bilo nivno. Zamina na rab. posle. E sega posle mm mi rece deka bila vo pravo i ne sum smeela da zatvoram zosto sakala da go proveri maliot. Problemot e sto konstantno me pravat da se custvuvam kako losa majka. Niz karanicata rece deka deteto ke svatelo kakva gadna majka ima. Znam deka mm trebase da zastane na moja strana vo mn navrati no ne go pravi toa. Iskreno se plasam deka ke mi go zemat sudski deteto, ako dojde do razvod, site se na funkcii i mnogu raboti gi imaat reseno so vrski,a nie sepak ziveeme vo ovaa drzava. Eve dali jas gresam, kako da postapam, mm me obvina deka samo za moite sum mislela i deka sum sakala tamu da se vratam i zatoa non stop sum se raspravala, na koi patem im e zabraneto da dojdat kaj nas, a ne e tocno, cela godina trpam, ama toj kako slep da e nekako, mu kazav sto mi rece za gadna majka deka imal maliot, mi rece sum lazela i deka ne rekla taka. Sovet pls. Edinstveno se plasam za deteto deka ke mu go zemat.
     
    На FallenAngell и teaiva им се допаѓа ова.
  15. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    21.136
    Пол:
    Женски
    Не ми се верува што читам.
    Како бе у спална да влага кога сака.
    Еве мајка ми е па влага, итоа коа дете не спие, а ниту ние, кога плаче(добро ова нашево е друго, комшија да си ќе влезеш за тоа) ама мене ме нервира страшно, не па успиење да ми влезе некој.
    Не верувам дека со врски можат да ти го земат. Сепак тука има и психолози кои оценуваат не е тоа тек така.
    Башка у старт кога би поднела за развод ќе кажеш, знам дека имаат врски дебели идека ќе го искористат тоа против мене.
    Уфф како сум и јас нервозна, ова уште така ме донапна.
    Абе колку приоблеми прават за ништо тоа е чудо.
    Ене ја мојана скандал направи во понеделникот, зошто дете не сакаше да оди таму. Отидовме и плачеше, па она драми.... плачења, не одела често затоа не сакала.
    А и имам кажано, преку недела тешко, оди во градинка и во 7:30 мора да ја спремам за спиење.
    Она драми драми... станав и си отидов.
    А има причина зошто неќе да оди.
    Се уплашила, ја остаивме на кратко, нешто се деси, се уплашила, плачела, а оваа ко по обичај, место да не викне се праи мајка, она ќе ја смири.
    Ете и сега резултат од инат нејзин.
    Дете не сака ни таму ни у градинка.
    Па дојде попладнето, па ко скисната, дека и тука не ја сакаше дете. Па ми збори, уплашена е, ќе помине фаза е, секое е такво.
    Мн ме нервираат вакви особи.
     
    На Watermelon96, FallenAngell, cresa-jagoda и 5 други им се допаѓа ова.
  16. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.060
    Допаѓања:
    72.332
    Пол:
    Женски
    @FlowerPower
    Мора да играш малце тактички.
    Ако си решена дека сакаш развод.
    Прво и основно, не се карај веќе.
    Смири се и дојди на себе.
    И почни да делуваш сама.
    Дома сигурно ќе имаш поддршка.
    Едноставно не се карај, нека влага во спална, нека збори што сака, не и паѓај на провокации.

    Во меѓувреме најди адвокат и нека те насочи правилно, коректно во врска со се.
    Детето нема да ти го земат.

    Смири се таму, не се карај, и достоинствено замини си со детето ако си решена.

    Друго, ако сакаш да успеете со сопругот, седни го и објасни му смирено се, како се чувствуваш, дека мора да е на твоја страна. Нема како на друг начин да успеете.

    Секогаш во вакви ситуации е највеќе до сопругот што е на страната на мамичка.
     
    На Dust, FallenAngell, oblace1 и 20 други им се допаѓа ова.
  17. Fleur-De-Lis

    Fleur-De-Lis Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2012
    Пораки:
    627
    Допаѓања:
    1.648
    Проблем имаш со маж ти. Џабе ти е се, кога тој не ти верува, а и верува на мајка му. Знам за твоите проблеми, таквите жени се психопатки. Години вакви испади да преживуваш алал нека ти е. И мене пред една недела свекрва ми ми го рече истиот муабет за куќата, ама мажми и се даде. Како и за се што го кажува за мене, замисли и пред него. На секој нејзин збор, тој и враќа, а мене ми вика не се секирај јас ќе ја средам. Зошто знае дека се е од инает и омраза.
    Мораш да ги отворите картите и ти и тој. Предложи му да се тргнете настрана. Ако не прифаќа никаков договор, тогаш си знаеш на што си. Не дозволувај вакви работи. Најпрво за детето, а не помалку и за себе. Млада си, зошто вакви драми да трпиш и предвреме да остариш. За кого? За некоја си таму што нема кај да си ги полие фрустрациите па те нашла тебе, па и уште да те командува, за сопственото дете. Куќата в газ нека си ја пикне. Два метра под земја да не ја земе случајно.
     
    На Dust, FallenAngell, oblace1 и 14 други им се допаѓа ова.
  18. tina2018

    tina2018 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2018
    Пораки:
    1.923
    Допаѓања:
    3.629
    Пол:
    Женски
    Зашто имаат твоите забрана кај тебе да дојдат? Да не си на улица најдена. Затоа немаш поддршка и сите мислат дека треба по нивно. Збори со маж ти. Јас бев во такво нефункционално семејство, ама не бев мажена па си отидов. Потешко е со дете. Свекор имаш ли, он како реагира. Детето нема да ти го земат, сигурно, нема таква сила. Поз
     
    На cresa-jagoda, CameliaMiller, Nausicaa и 3 други им се допаѓа ова.
  19. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    Детето нема да може да и го земат, ама во најлош случај на развод ќе ја гњават со гледање дете еднаш неделно по три часа и такви бла, бла реметења па преку детето ќе ја матретираат до бескрај.

    Овде колку што читаме сите, нема место за разговор ниту со маж ниту со неговите родители.
    Да имаше стабилен сопруг, немаше ни да дојде до вакви расправии, зашто тој треба да застане цврсто на страната на жената и детето.
    За свекрвата и свекорот нема ни да коментирам, немам зборови за нив.

    Единствен начин е да ти помогнат твоите да си одиш кај нив.
    Да побараш поддршка од нив, зашто ако си заминеш ќе треба да те бранат.Да, буквално да те бранат.
    Најубаво е да се распрашаш во ЦСР , т.е. да објасниш дека има вербално семејно насилство и дека сакаш да го пријавиш и да си заминеш да живееш кај твоите родители, за да има ,,трага,, дека си пријавувала.
     
    На oblace1, cresa-jagoda, 1209 и 8 други им се допаѓа ова.
  20. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.673
    Допаѓања:
    52.079
    Пол:
    Женски
    Во темава мислам не сум пишувала досега бидејки иако имајки доста терсен и тешка свекрва, секогаш гледав да преќутам и да попуштам. Додуша во почетокот имавме 1-2 поголеми кавки каде по 3 дена не зборевме, но тогаш виде дека и мм е на моја страна и се смири..
    Живеев само со неа и со мм, сега многу ми е мило што не паѓав на разните провокации а ги имаше многу, јас и возвраќав но на културен начин.
    После 3 години заедница таа е многу тешко болна, јас ја гледам, ја чувам сегде ме фали како она немала снаа туку ќерка, исто незнаевме до скоро дека ни остави доста наследство.
    Жената многу рано останала вдовица, покасно изгубила 20годишен син, и секогаш сваќав намачена е, напатена затоа е толку лута и нервозна:|

    Затоа доколку можете, претрпете и вие не си уништувајте брак, не си расипувајте семество заради други, се ќе помине..
     
    На 1209, buba4e89, Lolipop23 и 4 други им се допаѓа ова.