1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

  1. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.559
    Пол:
    Женски
    Секоја чест на оние што живеат така. Јас свекрва ми не можам ден да ја истрпам, а не па повеќе.

    Погоре имаше коментар - Не може секој да живее одделно. Не се согласувам. Ако се сака се може. Ама не секој се нафаќа да се лиши од луксузи. Вака им е супер. Јадење платено и сметки, а парите се трошат за шетање. Ама затоа ќе трпиш некој постојано да ти виси над глава и да те навредува. Кој сака нека живее така, бујрум. Јас сум против.
     
    На tinka-mace, emiliana, ZAHRA и 5 други им се допаѓа ова.
  2. Nevenche26

    Nevenche26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2019
    Пораки:
    705
    Допаѓања:
    2.476
    Пол:
    Женски
    Јас не зборувам за тебе конкретно, пишав " од повеќето членки". Па најпрост пример свеќи два месеци не ми е качена на спратов, а не сме скарани. Тебе 2 мес не ти се дојдени на гости? Не требало да ги трпиш некој саат кога несакаш? Јас не.
     
  3. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.559
    Пол:
    Женски
    И пак тој спрат низ нос ќе ти го извади еден ден. Затоа што она ви го дала тоа. Ќути заради нејзиното синче. Ама еден ден ќе и дојде преку глава и ајт надвор. Многу ме правеа будала за муабетов, за после истите тие да си ја свиткаат опашката и да отидат под кирија со мажите нивни. Јер, нели, свекрвата им го рушела раатот.

    Ако даваш спрат тоа треба да биде од љубов. Ама тоа е ретко, за жал.
     
    На crazylady и mKdevojce им се допаѓа ова.
  4. Nevenche26

    Nevenche26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2019
    Пораки:
    705
    Допаѓања:
    2.476
    Пол:
    Женски
    Ама никој не ми дал, све сами направивме. Лоша свекрва и досадна и во странство да си, а она тука, ќе те нервира, еден куп примери имаме по форумов. Имам една комшика овде, пред едно 6-7 месеци се преселија во нова куќа, сами што си ја направија, како многу пати, ќе кажам и сега, мало место сме, се е блиску, абе свекрва и, нема ден да не и се трупоса и да и седи по 2-3 саати. Има мало бебе и поголема ќерка 4 год. Ај ќе си речеш еден ден не отварам демек не сумдома да се свести. Малото девојче трча отвара врата, бабичка и дошла. Што ќе и правиш? Не ми иди ќе и речеш? А не се сакаат, само и пушта отрови, и знаеш што ми рече? Дур ми беше спратот кај нив пораат ми беше главата, со денови можевме да не се видиме, ако се качеше 15 минути и толку. И мојава на почетокот, по 5-6 пати ќе се качеше, јас со мало бебе, ама преку глава ми дојде, еве ја ви кажувам ја нема. Ама едноставно треба јазикот повеќе да ти збори од нејзиниот и да сакаш и да нејќеш. Кога беше сега снегот, јас го вадам надвор во скафандер, наоблечен, она после 5 минути ми иде, дај ми го Невено детето студи надвор. Јас и реков "не излегов надвор ти да ме замараш". Си влезе внатре и крај. Неможе да рече ништо зошто син и и држи лекции убави. И да дојде да одам под кирија, не ми е проблем, ќе одам. Ама пак ќе кажам, ја знам до толку, нема да дојде работата. Два пати во неделата им оди во куќата од кај што е девојче и со уште двете сестри им седат по 5-6 саати и на ручек. А дека другите две сестри и се мажени во соседниот град, им остануваат на спиење. Таму живеат двајца нејзини внуци, со жени деца, брат и и снаа и се починати. Тешко на тие жени. Ама кај мене не е така. Имам и заден влез од куќава, што излегува директ на улица, ако нејќам да ја видам од таму си излегувам. Не е да речам толку лоша, за да би сакала да си одиме, зошто мм и тоа и го имс речено и она со плачење не, нееее.
     
  5. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Кога сум кажала 2 месеци дека не ми дошле на гости. Скоро секоја недела се гледаме. Нормално, заради ситуацијата, заради нивно добро, сега не ни сакам да се видам, со цел да ги заштитиме. Зошто мислиш дека трпам, кога не ми ни сметаат.
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    Se zavisi i do lugeto i do karakterite.
    Nekoi znaat i so pojava da te iritiraat zasto gi izdava likot, ocite odnesuvanjeto...
    Druga pecka so zborcinja komentari i dofrluvanja...
    Treta se rasprava... cetvrta zbori na sinot i taka lanecot nema kraj!
    Isto i za snaite vazi, ne se nisto podobri,pak se vo prasanje karakteri.
    Koj kako misli deka mu e podobro neka si pravi za sebe,nikoj na nikogo nemoze da mu se mesa,iskustvata se razlicni kolku i lugeto.
     
    На crazylady, manako1, SummerGirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Nevenche26

    Nevenche26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2019
    Пораки:
    705
    Допаѓања:
    2.476
    Пол:
    Женски
    За мене ти кажувам дека 2 месеци не се качени кај мене, (зошто ти побара совет како се живее во хармонија, во заедница) освен за некоја потреба од 1 минута. Епа и јас еднаш во неделата ги гледам, или недела или сабота. Ете како јас живеам во заедница, исто како ти сама. Може си немала проблеми како мене со нив порано, ама сега ги нема. Мада 90% од бабите наеднаш се претвараат во мајки на внуците, кога ќе се родат, без рсзлика дали ти се под ист кров или не.
     
  8. Melinda23

    Melinda23 Активен член

    Се зачлени на:
    30 март 2020
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    213
    Пол:
    Женски
    Едно знам да кажам декс свекрва и снаа не се сакаат и не се поднесуваат многу ретко од денешницата можат да се поднесат и да живеат заедно.. Ние сега младинава ме можеме и не сакаме да живееме со свекрва горе членката добро кажа дека на некои им је добро да трошат пари мс луксуз неголи да имаш мирна глава и никој за ништо да не се меша...
    Јас живеев 3 годинии со свекор свекрва золва девер плус децата нивни јас и сопругот и немав време за себе а зашто за само на другите да удоволиш и да нема кавги ама си подразмисливме со сопругот и тој си виде сам бев како мртва кога ќе легнев и немав време и за своето дете дури го оставав само во креветче .. И сега еве посебно живееме веќе 1 година ипол и вака ми е супер имам време и за ќерќичката и за сопругот и за себе..
     
    На bibiiii му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Nevenche26

    Nevenche26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2019
    Пораки:
    705
    Допаѓања:
    2.476
    Пол:
    Женски
    А ти зошто влезе во куќа со толку луѓе кога знаеше како живеат? За да тераш луксуз и ти како некои или? И зошто немаше време за себе? И што толку правеше за да си го оставаш детето само во креветче? Јас на пример цела куќа нека е растурена, детето ми е пред се, не па да мислам да средувам простор кај што живеат уште 5-6 души, а бебето да ми е само. Не те напаѓам, прашувам.
     
  10. felisitas

    felisitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    1.144
    Невесто ај олабави малце.
    Еве јас ти признавам нај нај ти е погодено од сите на форумов, најубаво живееш, раат од свекрва, раат од се, значи топ си.

    Ај сеа олабави навистина, членката си кажа мислење незнам кај се наоѓаш во секое мислење да се рчкаш и да провоцираш. Дали барала луксуз, колку го држела бебето нема шо тебе да ти се објаснува.
    Била заедница, се одделила и шо сега тормозиш?
     
  11. Nevenche26

    Nevenche26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2019
    Пораки:
    705
    Допаѓања:
    2.476
    Пол:
    Женски
    Иако сум една од поновите на форумов, одамна ве читам и ако не прашав јас, друга ќе речеше "што си се мажела, ако си немала услови" или па "затоа создади услови па мажи се". Јас ја прашав, незнам што е толку лошо, зошто би си го оставала само бебето, а да е преморена за други. И олабавена сум.
    Она спомна терање луксузи за други, затоа и тоа прашање го поставив. Не ја прашав колку плата зема маж и, каде шетаат или што ручек прави. Од се што наведе, јас поставив прашања. Не провоцирам ама ич.
     
  12. felisitas

    felisitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    1.144
    Па убаво има кажано, видела не е добро и си создала услови се преселила. Не останала по цена друг да и плаќа сметки.
    Конкретно членката си го решила проблемот и нема потреба навистина да се навлегува во детали за претходно како било.
     
    На buba4e89 и crazylady им се допаѓа ова.
  13. Melinda23

    Melinda23 Активен член

    Се зачлени на:
    30 март 2020
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    213
    Пол:
    Женски
    Da jas znaev deka.ima tolku lujge ama znaes li deka nikoj od pocetok ne gi pokazuva rogovite ama imam soprug koj potpolno gi razbira site raboti i sega sum sama.. megutoa samo nemav vreme za sebe za deteto deka povejke lujge povejke rabota pa rucek dorucek vecera a inace do sega kavgi nemalo ... Iako nieden od nas mladinata ne sme cvejke za mirisanje ama apsolutno ni edna pozdravce :)
     
  14. Nevenche26

    Nevenche26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2019
    Пораки:
    705
    Допаѓања:
    2.476
    Пол:
    Женски
    Извини ти за сите све правеше, а свеки и јатрвата на тебе чекаа? Јас искрено на твое место со прст немаше да мрднам и само детето ќе си го гледав, зошто колку си подобар толку повеќе користат. Најубаво сте направиле што сте си заминале.
     
    На Milobebence, SummerGirl и Luna91 им се допаѓа ова.
  15. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.559
    Пол:
    Женски
    Не се чуди за готвењето. На мене ми беше кажано дека кога ќе доаѓам кај нив треба да ги служам и нив и сите што ќе доаѓаат. Ахам..важи.
     
    На Anyshka, Nevenche26 и Spidy им се допаѓа ова.
  16. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    Hahahha sekako moze i za namernici da dopravis nesto slucajno da se najde....
    Cudni ovie lugeto!
    Super ni e!:D:D8):D:l:
     
  17. felisitas

    felisitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    1.144
    Самер, тоа е затоа што по нивно они си сметаат дека сте заедно иако сте вие во свој дом и во друг град. Во Македонија има некое такво "правило" дека родителите мора да се со еден од синовите, и нели уште си има и правило дека е помалиот или кој се оженил последен. Па тој истиот и на месечината нека живее. Мене и сосем рандом ликови откако се омажив ме имале прашувано "и сеа старите со кој се". Сами со себе кажувам.

    Знаеш дека и јас сум посебно, па и во друга држава ама во дадени моменти си зимаат за право да ни кажат за кога ќе си идеме шо треба да се прави, и сите муабети се како да сме едно. А другиот син им е официјално "одделен". Пошо они така одлучиле. Мене ми е смешно и можат да си тропаат до утре сабајле јас си правам како сакам.
     
    На Anyshka, Puffy2019, Milobebence и 3 други им се допаѓа ова.
  18. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.559
    Пол:
    Женски
    Тоа за мене е селска работа. Маж ми е од село и кај нив тоа така функционира. Снаата да им ќути и на свекорот и свекрвата. Како што ќе свири свекрвата, така снаата треба да игра. Во спротивно, ќе биде избркана. Излегува дека родителите не ја воспитале. Они сакаат да им слугуваш. Тоа го сметаат за почит.

    Секоја чест за оние свекрви што се разбрани. А и за снаите. Ретко да слушнам дека снаа и свекрва се сложуваат.
     
    На Anyshka, crazylady, bibiiii и 4 други им се допаѓа ова.
  19. Girly90

    Girly90 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2013
    Пораки:
    599
    Допаѓања:
    1.102
    Пол:
    Женски
    Значи ќе пукнев пред вчера. Детево (година ипол) знае од време на време (читај на 3 до 4м) да се разбуди сред ноќ и така страшно да почне да плаче што жива сила не го смирува 20мин. Ма не пеење, скокање, лулање, туку ќе се смири после 20-30мин некако. Ок, си викам ете може нешто го заболело, нешто сонувало, значи се може. И кажувам сабајле на свекрва ми (живееме заедно) и си отидов на работа. Се враќам и ја слушам како му вика на мм "зборев со пријателка на другарка ми у Хрватска таа што врачари, детето ви е урочено затоа така плачело го виде она). Е, пукнав! 10 пати и нагласив дека ни врачари, ни трачари нејќам у близина на дете, она па! Па уште ми вика шо му напраи жената за така да ми викаш?! Епа нишо не му напраи, битно виде дека е урочено нели? И кое урочено башка, од дома две недели неизлезено!! Па демек она за доброто на внучето барала чаре. Кое чаре бре жено што се разбудило после 3м сред ноќ? Денес гледам, тројките му искочиле. Ете го врачарството
    Така и пред некој месец, видела шишките му сметале, оп ножиците, од машко девојче ми го напраи синот, кратење шишки ко Качора. И пак не се испокарав и неколку пати нагласив за мое дете ја одлучувам не ти. Ама тоа е, мм у небрано, малце као сум требала тон да спуштам, не така со мајка му да се понашам. И му реков за многу работи преќутувам ама особено за врачарство коа е, не сакам да слушнам!
     
    На bibiiii и crazylady им се допаѓа ова.
  20. Elena1001

    Elena1001 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2016
    Пораки:
    406
    Допаѓања:
    1.867
    Пол:
    Женски
    Зошто толку придаваш значење на тоа дали се јавила на врачара или не, сигурно не веруваш во такви глупости и поради тоа не си сакала да се јави. Е сега следно е ако не веруваш во такви глупости тогаш исто како да се јавила на пријателка и да и побарала совет зошто би можело да плаче бебето во сон. Некои семејства веруваат во вакви работи и децата ги раснат во тој дух да веруваат во вакви глупости. Сигурно и маж ти растел во такво опкружување па негледа дека мајка му прави нешто лошо со тоа. И бидејќи негледа затоа и му паднало криво што така си коментирала.
    Наместо таков коментар и ти да се нервираш и маж ти исто така. Малку со иронија требало да речеш па што не сте се договориле за онлајн да му забае само земи и број од трансакциска да и пуштам пари за тоа. Или некој друг коментар и насмеј се. Не си ставај се на душа и не се нервирај, допрва треба да го растеш детето, таа своето си го пораснала.
     
    На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.