1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

  1. Ladybug98

    Ladybug98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2019
    Пораки:
    1.065
    Допаѓања:
    4.134
    Пол:
    Женски
    Не сакам да си замерувам за туѓо дете чии родители не се замараат ако бабата и дедото го учат дека е добро да пцуе. Да се работи за мое дете, мислам дека би знаела како, иако е рано уште полека си завземам став дека не сакам да ми се мешаат и чувам некоја дистанца.
     
  2. Skrsena123

    Skrsena123 Нов член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2020
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Zdravo
    Dolgo vreme ve citam i se mislev da pisam ama nikako da soberam hrabrost ama vo momentov sum premnogu povredena i resiv da pisam ovde da pobaram mislenje, sovet i poddrska.
    Pred izvesno vreme maz mi stana agresiven, vika, mava, toa mu e od tatko mu nasledeno toj e takov. I
    Pred nekoj den se rcnavme za nesto i nekako me stisna i na toa mesto rakata mi posina.
    Imeno, se iskaravme zasto nekoj mu ja polnese glavata so muabeti za mene i edna vecer dojde ljut. Drugiot den razbrav deka se sobrale so majka mu tatko mu i brat mu i zboruvale za mene kako jas sum zboruvala loso za svekrva mi.
    Mi kaza maz mi vo nervoza za ova. Mnogu se nalutiv i i kazav na jatrva mi za muabrtite i i pokazav modricata na rakata za da vidi do kade dojdovme zaradi gluposti. Taa i kazala na svekrva mi.
    I vecerta ja slusam jas svekrva mi mu vika na svekor mi kako jas sum lazela, taa me videla deka imam modrica na rakata uste pred 3 dena a jas sum rekla deka mi e od pred toj den samo za da ispadne deka maz mi me udril zaradi majka mu i svekor mi rece dobro i napravil.
    Mu kazav na maz mi nikako ne izreagira ne dojde ni kaj mene vo soba go slusam so niv si sedi si muabeti.
    Inaku da napomenam deka maz mi e po cel den so niv ako mi se doblizi go baraat kaj niv samo da ne mi se posvetuva mene i celo vreme mislat deka jas sakam fa go svrtam protiv niv i da go iskaram.
     
    На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Skrsena123

    Skrsena123 Нов член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2020
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Se zaboraviv da pisam
    Jas vlegov vo momentot vo dnevna koga svekor mi rece dobro i napravul i gi povtoriv negovite zborovu i kako toa jas sum lazela a.me videle deka 3 dena ja imam modricata i pocna taa da se brani kako tie ne mozele nam loso da ni mislat. Eve vidov kolku dobro mi mislat. Znaci sin im ima podrska od niv za da tepa zatoa si zema sila vo posoledno vreme.
     
  4. Ladybug98

    Ladybug98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2019
    Пораки:
    1.065
    Допаѓања:
    4.134
    Пол:
    Женски
    Страшно.
    Претходно ваков ли беше или сега си зема залет? Колку време сте заедно?
    Да не има некоја друга причина за таквото негово понашање.
    Нема што да се правдаш пред мајка му и татко му од кога ти била модрицата, разбери се со маж ти. Разговарај сериозно со него и нека бира или со тебе или со мајка му нека си живее.
    Се плашам да не е само почеток, и да не дојде до степен да те удри вистински.
    Тој ако растел во такво семејство, веројатно и он тоа некогаш ќе го направи, се додека и мајка му вели дека тоа е во ред.
    Нејзе кога ја тепале во ред ли било?
     
    На 1209, buba4e89, H.VAGA и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Skrsena123

    Skrsena123 Нов член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2020
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Porano bese vakov posle se smiri. Pa dolgo vreme ne se imavme ni skarano voopsto ne pak da me udri i taman rekov se sredi se i pak se cuvstvuvav srekjno i zaljubeno koga eve pak dojde ova. Znam i deka nikogas nema da zavrsi.
    Inaku svekrva mi e takva sto saka istoti sto taa go trpela da go trpam i jas. Ne znam dali i e poradi nezadovolstvo i zavist sto gleda deka si go ziveam zivotot odam na rabota a taa ne smee da mrdne od maz i...
    A koga svekor mi i vika sekogas sum ja zalela i sum ja branela.
    Otkako sme zaedno se si mislat deka jas sakam da go odvojam.od niv a toj kutriot po cel den e so niv a so mene ne pominuva voopsto vreme
     
  6. Ladybug98

    Ladybug98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2019
    Пораки:
    1.065
    Допаѓања:
    4.134
    Пол:
    Женски
    Жал ми е што морам ова да го кажам, ама тој си го има тоа во себе и никогаш нема да се смири дури и неговите да не ви се мешаат.
    Луѓе што се радуваат на туѓа мака, не заслужуваат ни да ги жалиш, ни да ги браниш. И моите свекрва и свекор се тепаа, караа.. свеки дојде до ситуација да се крие по куќите од него, за да не ја претепа. Смени три држави само за да не е во Мк со него, и на крајот тие си живеат среќни и заљубени, а јас сум крива тогаш што бранев и се нервирав ради ситуацијата.
    Седни си со маж ти и разговарај, ова е многу сериозна тема. Нели ти спомна он нешто за тоа, доби ли извини и појаснување за неговата постапка? Јас би живеела секој ден во страв и во исчекување дека кога-тогаш ќе ме удри.
     
    На H.VAGA, *Amethyst*, bibiiii и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    Pa ke i kazuvas sekoj pat koga smetas deka ne e vo red, no nema da se nerviras i pritresuvas.
    Ako saka neka razbere ako ne zdavi i zivi.
    Pa ste se mazile za sinot ne za svekrvata.
     
  8. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Разведи се. Те помодрел. Разведи се одма.
     
    На CameliaMiller, Luna91, 1209 и 3 други им се допаѓа ова.
  9. FVP

    FVP Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2018
    Пораки:
    358
    Допаѓања:
    1.201
    Пол:
    Женски
    Што чекаш? Да имате дете и да го продолжите кругот на насилство и нездрави врски?
     
    На Luna91, Nausicaa, Angie1432 и 7 други им се допаѓа ова.
  10. Pelargonium

    Pelargonium Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2018
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    973
    Пол:
    Женски
    Маж ти те помодрел, а виновна ти е свекрвата. Како? А плус викаш не му е првпат да е насилен.
    Немаш ти толку проблем со свекор и свекрва колку што имаш со сопругот. Никој нормален женет човек нема да седи и да ја оговара сопругата со мајка му и татко му и плус после тоа нервозата насилно да ја истури врз истата.
    Ако му е толку убаво да си пие кафе со нив и да те оговара замини си па нека си тераат раат. Нека јаде ќотек мајка му, па да видиме дали ќе му биде сеедно.

    Сега го препрочитав постот и гледам уште и кутар го нарекуваш. Мхм да, секако. Не ти е жал за тебе и за твојот живот, го жалиш тој што денес раката ти ја помодрел, а утре ладно и носот ќе ти го пукне.
     
    На Mishela, Bebce1, Cherry333 и 16 други им се допаѓа ова.
  11. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    Izvini sto site sme kategoricni,no navistina ne e vo red,nema nikakvo pravo i ne si ti vinovna za negovata agresija.
    Malku si i psihicki padnata se custvuva vo tvoite zborovi, no te molam da se sovzemes i da razgovaras so tvoite roditeli da te podrzat za razvodot.
    Mi izbegal nekako tvojot post,kasno go gledam no mislam deka treba da razmislis da se trgnes od negovata toksicna nasilna familija i da prodolzis da se boris sama.
    Ti posakuvam sreka i da pises sto ke odlucis.
     
    На S.W.A.G, *Amethyst*, SummerGirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Hilari899

    Hilari899 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    Здраво феминки, доколку има некоја расположена да ме сослуша и да сподели совет на тема свекрви-снаи пишете ми во лп.
    ♥️
     
  13. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.635
    Пол:
    Женски
    На шо дрога сте бе вие шо се мажете со овакви? Без навреда ама прво живеј со некоја личност 2 3 години после земи мажи се и 21 век одвојте се од тие бабетини смрдливи шо ви прават проблеми.
     
    На Anyshka, Gosh, tinka-mace и 6 други им се допаѓа ова.
  14. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.635
    Пол:
    Женски
    Извини ама самата си крива, ако порано е бил таков зошто уште тогаш не си го откачила ни прв ни последен, чекала си да се смене, незнам шо совет да ти дадам ако не си помогнеш самата никој нема да ти помогне разведи се бегај, не е живеање живот само ако имаш право и дозвола да одеш на работа, под живеање живот има 100000 причини не само одам на работа и затоа живеам, не живееш туку преживуваш со таков маж.
     
  15. *Amethyst*

    *Amethyst* Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    1.640
    Допаѓања:
    9.457
    Пол:
    Женски
    Не ти е малце срам ова да го пишеш?
    Не сите имаат јака психа одма да прекинат со таксичен однос но, тоа ни најмалку не ги прави виновни.
    (wtf)
     
    На flawless_, 1209, Nausicaa и 3 други им се допаѓа ова.
  16. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.635
    Пол:
    Женски
    Па така е, јас ако согледам дека некој е психо и дека ме тепа да чекам да се промене па уште толку ке ми ја сјебе психата.
     
    На Anyshka, SummerGirl и bibiiii им се допаѓа ова.
  17. S.W.A.G

    S.W.A.G Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    1.358
    Допаѓања:
    8.910
    Пол:
    Женски
    Иста сум и јас. Многу внимавам на сите околности, не е само "го сакам" и готово.

    Но, бидејќи нема враќање назад. Време е за пакување на куферот и бегање што подалеку од такви ненормални луѓе. Да седи со мама и тато и да ја оговара жена му. Да се радува свекрвата пошо и неа ја тепале. Свашта.
     
    На Gosh, tinka-mace, Martka и 3 други им се допаѓа ова.
  18. mKdevojce

    mKdevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    13.969
    Јас не би седела во таква фамилија ниту еден ден повеќе. Ако толку му се мили мајка и татко а од друга страна си ја повредува жената без око да му трепне, нека си продолжи да живее со нив.
     
    На *Amethyst* му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Не се криви, ама кога ја тепа и таа вели го сакам, на глава преврти се и не можеш да и помогнеш. Има жртви што сакаат да се тргнат ама немаат како, немаат каде, страв им е. Има жртви што не се тргаат од што го сакаат. Огромна разлика. Не зборам за конкретната членка. Само се надоврзувам на муабетот.
     
    На H.VAGA и hellocity им се допаѓа ова.
  20. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Јас одма ќе си одам кај моите и развод ќе барам.
     
    На flawless_ и *Amethyst* им се допаѓа ова.