1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

  1. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.492
    Допаѓања:
    7.359
    Пол:
    Женски
    Менингитис се фаќа од пуштена клима на 27 степени во друга соба кај што не е бебето, на 35 степени надвор. Тоа се тие надрилекари.
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  2. hristinan12

    hristinan12 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2014
    Пораки:
    778
    Допаѓања:
    1.212
    Пол:
    Женски
    И он го кажа истото што и јас, и со него исто се понашаат, криво им е што си тераме наш живот и што не можат да се мешаат и да командаат и постојано се караат и со него, нешто им фали излеа у мозокот ја не ги разбирам, неможе за едниот син мајка за другиот макеа нели, ја на мое дете никогаш така не би му се понашала и уште какви не зборови употребуваат, вчера нешо се скараа и мм им рече да одиме нанотар и да си префрлиш све на другиот син мене ништо не ми треба од вас(пошто после нели со оставинска ќе треба и ние да плаќаме адвокати а ништо нема да зимаме) и коа му се свртеа што ти е на тебе ти ништо немаш тука вака така, страшно, болни луѓе.
    Цело време ги избегнувам, ама пак негде ќе се убаци намерно за да се кара...
     
    На Annora му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    Kako be moze taka, ke mu ostavime se na druugiot sin
    ...
    Pa ostavete, eve vi siroko polje...
    Sto znaete i ne znaete sami ke se naucite.
    Kakvi roditeli mozat da go kazat toa?
     
    На poppie и hristinan12 им се допаѓа ова.
  4. hristinan12

    hristinan12 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2014
    Пораки:
    778
    Допаѓања:
    1.212
    Пол:
    Женски
    А не дека имаат кујзнае што, ама не е убаво да се каже нели.
    Ние и онака све си почнавме од нула, сами, без никаква помош од други. Си купивме плац сега во процес ни е дозвола за градба, да искочи документот и ајт. Ама затоа ќе бидат тогаш "пречекани", ќе им затреба помош у животот стари се веќе, ама тогаш тој другиот нека помага.
     
    На Осе и poppie им се допаѓа ова.
  5. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    Ne e vo red voopsto.
    Eve nie imame 3 deca ne bi mozela da gi delam za nisto a ne pa koga navistina im treba koga ke sakaat svoe semejstvo...
    Kako im dava sovesta neznam.
     
    На stetoskop, candy.cane и hristinan12 им се допаѓа ова.
  6. Puffy2019

    Puffy2019 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2019
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    704
    Пол:
    Женски
    Има такви родители, нека не ве чуди.
    Свекор ми истото му го има кажано на маж ми неколку пати.
    И тоа е се од мака што не сака да живее со нив и да работи за нив.
    Кога првото свое внуче си го немаат видено што повеќе?
    Кој знае, можеби после неколку години ќе се свестат дека згрешиле, ама до тогаш обидете се да не потклекнувате на нивните провокации.
     
    На candy.cane, crazylady и hristinan12 им се допаѓа ова.
  7. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    Teski se takvite situacii vo semejstvata,no mora da naucat deka ne ste samo nivni deca ,deka sega imate vie deca i na vas e redot da ucite so toa da ziveete, da pravite greski i da ucite od niv.

    Iskreno na mm mnogu pati mu dosle preku glava, a toj ne e covek sto se rasprava voopsto, mu prekipuva i znae da kaze veke ne gi fermam, ne im zboram , ne im se javuvam...
    Posebno sega koga sme poveke tuka zaradi bebusot,pa toj odi sk i doaga vikendi... mene ne mi e seedno, ama si gledam deca i ne pridavam mnogu znacenje na mudrite sovetuvanja.
     
    На crazylady, hristinan12 и Puffy2019 им се допаѓа ова.
  8. Sophie3

    Sophie3 Активен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    190
    Пол:
    Женски
    Мислам дека генерално, главен проблем со свекрвите е што пред да дојде снаа дома, свекрвата навикнала да "царува" со просторот, вашиот сопруг и се што се случува во радиус од 200 метри. Наеднаш доаѓа жена која има поголемо влијание врз нејзиниот син и/или средината, и тоа е проблем, се чувствува загрозена.
    Јас лично прблемот си го решив со тоа што апсолутно не паѓав на провокациите (мојава дури и пред сопругот јадеше г*мна), му кажував на сопругот како на мене влијаат нејзините коментари и го оставив сам да си го реши проблемот. Мое најголемо оружје беше тоа што јас бев апсолутно културна и коректна кога таа ќе почнеше да сплеткари, па сопругот многу бргу сфати кој е кој во приказната и ја постави на место.
    Свекор ми од друга страна е цар, имаме голема почит еден кон друг и никогаш не сме се биле во конфликт, а сме поминале тешки ситуации.
    Сепак би рекла дека партнерот е најбитен во цела ситуација, неговите родители се негов проблем и негова должност е да направи мост помеѓу вас. Плус, тие сигурно нема да ве почитуваат ако ниту тој не ви покажува почит.

    Признавам, има и такви каде што мост не се гради,пример како оваа мојата. Таму само фрлаш бомба и тоа е тоа.
     
    На Anyshka, DevilBoy212, GirlLove и 26 други им се допаѓа ова.
  9. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.626
    Допаѓања:
    152.179
    а зошто живееш со неа ако немате разбирачка?
     
  10. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека искомплексирани свекрви се од тоа што и на нив им е правено така во младоста па ајде сега ке правам и јас дојдоа мојте 5 минути.
     
    На GirlLove, Rose96, Skorpija25 и 6 други им се допаѓа ова.
  11. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Исто како да ја опиша свекрва ми. Со таа разлика што ние од старт живееме одделно. Жената навикната да прави што сака. Мислеше дека јас по газот ќе и одам. Сите ја слушале неа, па требало и јас. Хахаха.. Нема грешка за тоа. Си остана со прстот во уста. :D

    Колку и да се фини свекорот и свекрвата, си треба приватност. Ама ретко кој го сфаќа тоа.
     
    На Rose96, stetoskop, Skorpija25 и 6 други им се допаѓа ова.
  12. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    FB_IMG_1594310737422.jpg
     
    На redhead, jarec6, BlackNight и 14 други им се допаѓа ова.
  13. Elena1001

    Elena1001 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2016
    Пораки:
    406
    Допаѓања:
    1.867
    Пол:
    Женски
    Кај мене ниту свекрва ми, ниту мајка ми живееле со свекрви. Сами биле ама и двете се ужасни свекрви. И двете се натпреваруваат со снаите која ќе е подобра во очите на синот. Иако ми е мајка, не ја бранам. Како свекрва лошо се постави. Грешеа и таа и снаа ми. Ај на снаа ми ќе и одбијам на младоста, ама мајка ми не е престарена а сваќања што да ти кажам. Сите исти калап.
     
    На azelea, andrejko82, Rose96 и 19 други им се допаѓа ова.
  14. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    Bi rekla deka prepisuvam se na mentalitetot i na balkanskoto "jas i samo jas,nikoj drug".
    Zatoa sto samo na Balkanot ziveat 3 4 5 genaracii zaedno, decata ne odeleni nikogas od doma, cuvani kako zlato,kako staklen kristal..
    Nikade na svetot ne ziveat decata so mama i tato, pa makar i da nemaat svoi semejstva,(ne deka i toa e prekrasno), no sepak imaat nekoi poinakvi naviki i svakanja,sto za nas se seuste tabu tema.
    :bow:
     
    На MeowMeow, edna_malecka, Skorpija25 и 9 други им се допаѓа ова.
  15. Nevenche26

    Nevenche26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2019
    Пораки:
    705
    Допаѓања:
    2.476
    Пол:
    Женски
    И кога ќе спие надвор во количка на 30+ степени, се покрива со ќебе не со чаршав, оти тоа е бебе, не е возрасен па да не му студи кога ќе спие. Итоа не до половина, ДО ВРАТ.
     
    На andrejko82, SummerGirl, Meckicja и 4 други им се допаѓа ова.
  16. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Што се деси со таа шамар што и зафукала на све крива ѝ?
     
    На crazylady, SummerGirl, Jana06 и 3 други им се допаѓа ова.
  17. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.626
    Допаѓања:
    152.179
    Ништо
    пушти вода и замина
    у превод
    Измисли прикаска и ја нема
     
    На crazylady, Biljarkata, SummerGirl и 2 други им се допаѓа ова.
  18. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Ја најдов свадбата на таа што и зафукала 2 шамари на све крива ѝ.

    Screenshot_20200714-182424.png
     
  19. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    @macmacuf пиши ни што се случи.

    Чекаме 2-ра сезона.
     
  20. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Или кога внатре ти е убаво загреано, облечи му 3 пара дебели блузи. :D Вие не сфаќате дека детето треба да вади сипаници. (facepalm)

    Најинтересно ми е кога сваќите се караат која повеќе знае околу бебињата. А свекрвата се смета за баба затоа што е баба по татко. Не знам само до кога со тие сфаќања. (facepalm)
     
    На felisitas и candy.cane им се допаѓа ова.