1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

  1. Nevenche26

    Nevenche26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2019
    Пораки:
    705
    Допаѓања:
    2.476
    Пол:
    Женски
    Ако имам ќе дадам, ако не нека се снаоѓаат. Ако е мое, дур било дете се за него сум правела и на старост ли да делам од уста да си купат стан? Треба ли некогаш јас да поживеам или и на 70 години жртва за децата да одам? Ако цел живот и јас и мм пример работиме за минималец, на 50-60 години колкава финансиска помош можам да му дадам? Дај боже да имам, ама ако немам ете му спрат посебен, ако несакаат нека се снаоѓаат. Не се деца на 25 или 30+.
    Ќе го научам да знае да штеди пред да се ожени, за да има некој денар за нешто.
     
    На Hellobeautiful, 1209, stetoskop и 10 други им се допаѓа ова.
  2. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.073
    Пол:
    Женски
    Аман не збори за маж ти ко да е 3 годишно дете. Да не знае некој дека пишуваме во тема за снаи и свекрви и одстрана да чита ќе мисли дека збориме за мало детенце кое го напуштила мајка му.
    А за тоа кога ќе се разболи и ве побара, не и помагај ако не сакаш.
    Имаш право на тоа
     
    На hellocity, stetoskop, Nevenche26 и 2 други им се допаѓа ова.
  3. Autumn_

    Autumn_ Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    2.504
    Пол:
    Женски
    И каде пишав јас дека не готвам за два или три дена, или било која што тука пиша? Се збореше за тазе породена нека си го стави гравот ќе се вари, не сакам да помислам дека било која жена во моја блиска околина кога ќе се врати од болница со бебе ќе треба да готви у кујна, не е страшно и тоа ама јас се понудам или без прашање ќе однесам и ќе си одам без да сметам и мислам дека бар малку ќе и олеснам да си има за јадење. И баш поентата е дека тие што живеат на 5мин се понашаат како да се на 5000км, тоа за мене не е во ред, ни од свекрва, ни од снаа, ниту од пријателка.
    Овде ако се збори за снаа испаѓа сите снаи се лоши, ако се збори за свекрва сите свекрви се лоши, не е така, се збори за конкретен “проблем”, членката од кај што потекна муабетот пиша “ниту помогнали ниту одмогнале” убаво си кажа дека не и одмагаат, и ај адвокат да не сум и за мене ќе си кажам како јас да сум пишала, јас свекрва ми не би ја осудила за вакво нешто дека е лош човек, туку се чудам зашто не и текнува во даден момент како блиска особа да се понуди или без многу бука да помогне. Таква се трудам да сум јас и да останам таква кога ќе бидам свекрва,
     
    На Idedemja, noteforself, teaiva и 5 други им се допаѓа ова.
  4. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.485
    Допаѓања:
    7.352
    Пол:
    Женски
    Правите како да е нормално бабите да не сакаат да си ги гледаат внуците, како да се бесчувствителни и немаат осет за своите деца првенствено. Па нека е клише, ама има ли помило од тоа да дочекаш детето да ти има дете? Затоа чудно е такво ладно и индиферентно однесување на некои баби. Не се странци, фамилија се. Што е толку проблем ако сакаат да помогнат и помогнат? Има и досадни што мешаат нос кај што не треба, ама тоа е друга екстрема. Поентата ми е, ако на некоја снаа и е чудно незаинтересираното однесување на бабата и го каже тоа, не мора да се скока дека била готованка, жена да барала да најми за чување и 300 други обвинувања.
     
    На Bella*, Dalia93, SummerGirl и 12 други им се допаѓа ова.
  5. Celltica

    Celltica Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2020
    Пораки:
    4.234
    Допаѓања:
    27.786
    Па обично штедат луѓето и пред брак за учество, па земаат кредит со заедничката заштеда. Не е невозможно да си купат сами и не сите земаат стан со помош на родителите.
    Инаку помош како помош е секако добредојдена, ама само доколку е од срце. Не би сакала да ми се пререкува за тој стан или било што друго.
     
    На SummerGirl, Puffy2019, Idedemja и 5 други им се допаѓа ова.
  6. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.467
    Допаѓања:
    17.419
    Пол:
    Женски
    Од родители со вкави мислења, најчесто излегуваат деца паразити.

    Како млад брачен пар да дојде до сопствен дом? Одговорот е многу прост- со работа.

    Океј е поделбата на имот, и помошта во меѓувреме за одредени (не)материјални ствари, ама нон стоп да гледате деца, кои повеќе не се деца, апсурдно е. И во таков случај, не им помагате, а одмагате.
    Кога тоа "дете" ќе застане на свои нозе?

    Да не се мачи како родителите што се мачеле... па не мора да се мачи на тој начин, гарант ќе има свои проблеми за решавање кои во даден момент ќе се поголеми од тие на родителот.
     
    На Hellobeautiful, mimiiiii, thelittle17 и 8 други им се допаѓа ова.
  7. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.123
    Допаѓања:
    16.320
    Пол:
    Женски
    Ама тука зборуваме за нормални односи.Не е нормално родителите да не сакаат да поминуваат време со сопствените деца и обратно.Не е нормално да создадеш семејство а да очекуваш друг да те финансира и чува дете,не е нормално да го сметаш тоа како обврска на некој друг.Тука кажувате ситуации за кои не би требало да е така.И тоа не значи дека сите снаи очекуваат да им го исчува некој друг детето,да и се чисти и финансиски помага.Не е нормално свекрвата да се прави мајка на детето и да ти ја гуши приватноста.Нормално е да си се собереме на еден семеен ручек или празничен.И тоа е доволно.Од двете страни да се имаат истите очекувања.
     
    На crazylady, Puffy2019, kukla21 и 4 други им се допаѓа ова.
  8. Kataklinkers

    Kataklinkers Популарен член

    Се зачлени на:
    10 септември 2014
    Пораки:
    1.438
    Допаѓања:
    8.920
    Да ви направат така мајките како свекрвите па да видиме дали исто ќе пишувате.
     
  9. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.552
    Допаѓања:
    151.132
    ке си земе кредит и ке стискаат газ 30 години да го изплатат
    нема кафани збираници шетања и одмори ке се научите да функционирате така
     
    На thelittle17, crazylady, SummerGirl и 3 други им се допаѓа ова.
  10. Kataklinkers

    Kataklinkers Популарен член

    Се зачлени на:
    10 септември 2014
    Пораки:
    1.438
    Допаѓања:
    8.920
    Додека да го исплатат и станале пензионери. Освен ако немаат по 500 ева плата двајцата не знам како може да плаќаш рата, а ништо да не помогнат старите.

    Ако не за стан тогаш за децата ќе помогнат. Сите имате било каква помош, а така се правите како да не треба по што е од свекрва и свекор, а од мајка и татко може.
     
    На crazylady, Idedemja, Skorpija25 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. Celltica

    Celltica Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2020
    Пораки:
    4.234
    Допаѓања:
    27.786
    Јас не гледам ништо лошо родители да помагаат, од двете страни. Нормално дека ќе помагаат, ако не на нивните најблиски, кому.

    Ама стари со пензија како повеќе ќе помогнат од работоспособни луѓе со плата, освен ако старите се многу имотни, а младиве не работат, не знам. А и не гледам лошо да исплаќаш кредит ако сакаш свој стан. Ако не сакаш кредит можеш и под кирија да живееш. Или во заедница. Ама ем не сакам заедница, ем сакам да ми купат стан, не иде.
     
    На Martka, crazylady, SummerGirl и 6 други им се допаѓа ова.
  12. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.266
    Допаѓања:
    37.070
    Пол:
    Женски
    "Нека се снаоѓа, и да седи на улица гајле ми е, не е е дете, возрасен е."Ова ми звучи многу злобно.
    Солидарност е едно, издржување е друго.
    Не знам кој нормален родител не би му помогнал на своето дете, особено ако се млад брачен пар кој не ни има голема заработувачка.

    Ја читам темава и многу ми вришти од себичност.
    Не успеав да ги исчитам сите последни мислења ама доволно беше за да сфатам колку ви е нормална бесчувствителноста.

    Никој за ништо не е должен на светот, јасно е тоа, не мора постојано да се нагласува.

    Ама има нешто што се вика човечност и емпатија.Ако тоа не го очекуваме од најблиските, од кого треба, од комшијата?

    Во фамилијата е нормално да има сплотеност, нормално е бабите и дедовците да сакаат да си ги видат децата и внуците.Нормално е да ѝ помогнеш на бремена жена со ручек, со чистење, со било што.
    Нормално е да се причуваат децата доколку родителите не се во можност.
    Ништо не треба да биде ни претерано, и тоа е јасно.

    Свекрвата и свекорот не работат, во пензија се, имаат слободно време, доколку се здрави зошто да не направат ниедна од горенаведените работи?

    Секој има право да избере дали ќе направи нешто или не, ама тоа исто така го дефинира каков човек е.Премногу го оправдувате егоизмот.

    Наместо да се стремиме да бидеме подобри луѓе кон најблиските, несебични и да сме тука за нив, ние ќе се стремиме да се оттуѓуваме и да преминуваме во странци.

    Мора да се изгради доверба во
    едно семејство, бидејќи тоа е примарното, ако не и единственото место каде што можеме да го очекуваме тоа.

    Затоа не ни разбирам како ги осудувате жените погоре кои очекувале некаква помош и најмало внимание, тоа е основно очекување за здрава човечка врска.
     
    На Anyshka, Martka, Stressed Out и 12 други им се допаѓа ова.
  13. Nevenche26

    Nevenche26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2019
    Пораки:
    705
    Допаѓања:
    2.476
    Пол:
    Женски
    Нема да го оставсм на улица де, кај прочита ти такво нешто? Ќе му дадам спрат да си го реновира, преуреди, ако сака. Ако сака стан нека си купат.
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.552
    Допаѓања:
    151.132
    и што демек оправдување е тоа ке си остарел

    Ами вие шо мислите како се печалат станеви и куки?
    ке тропниш три пати и толку твој е
    Не ке си спечалиш сама
     
    На mimiiiii, thelittle17, SummerGirl и 2 други им се допаѓа ова.
  15. sara97j

    sara97j Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2015
    Пораки:
    334
    Допаѓања:
    1.060
    Пол:
    Женски
    Дали некој е должен да ви помогне? Не. Дали е човечки да се помогне? Да. Ама, светот е преполн со различни луѓе и различни карактери мора да прифатите дека постојат и вакви и такви. Секогаш кога правите нешто (а посебно деца) мора да сте спремни дека во тоа сте сами (вие и маж ви), ако се најде помош супер, ако не здравје. Разбирам дека сте очекувале помош и сега сте разочарани дека не сте ја добиле и тоа е ок. Ама тоа што многу ми падна во очи од муабетите што ви ги читав наназад е како сте лути на свекрвата бидејќи не ви помага, а треба да ви помогне бидејќи маж ви не знае да готви. Свекрва ти не рекла да в матично, маж ти рекол. И јас не знам да готвам, ама па затоа јас немам деца. Пред да го истурите бесот на некој со кого не сте во брак, разговарајте со тој што сте, а на 30+ години не знае да готви :)
     
    На 1209, SummerGirl, Puffy2019 и 6 други им се допаѓа ова.
  16. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.552
    Допаѓања:
    151.132
    Шо младина сте вие бре
    чекате и се крстите да ви дадат старите стан кука деца да ви чуват да ви помагат финансиски а вие шо?
    ке се е@авате само и ке шетате а?
    Ааа нее не ке си напните газ и ке си спечалите
     
    На ForeverYoung, SummerGirl, bittersweet и 5 други им се допаѓа ова.
  17. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.539
    Допаѓања:
    95.394
    Пол:
    Женски
    И јас сум царски породена па прв ден не ама следниот си напраив ручек. И тоа и мајка и свекрва тука, и за бањање и за се, сама. Оти помошта не може вечно да е тука, кад тад мора да станам. Ти како тргаш одма мора да биде со некоја катастрофа, од кај знаеш, може најлесно да поминеш. И мм чистеше, па што, не му падна чинот. Јас 1м лежев не мрдав, па никому ништо, маж средуваше. Ама пред тоа и на работа одев и средував и се, никој на сила не ме тераше сакав. Ако нема здравствен проблем ќе си работиш, зошто да не, не си болна, трудна си. Јас го чекав со години детето па пак си работев нормално, без никаков проблем, кога се појави проблем си лежев. Средства не вдишував, ама можев прашина да забришам и да наредам машина за садови, маж ми носеше алишта јас пружав. Во нормална бременост, трудни сме, не болни. Јас не доев, полошо, се молзев по 40мин 5 пати на ден, изгинав, 11м, па никому ништо. Ај малце похрабро, ќе станеме мајки, посилни треба да сме, не да кукаме.
     
    На thelittle17, 1209, SummerGirl и 3 други им се допаѓа ова.
  18. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.171
    Допаѓања:
    18.809
    Ако де браво за тебе така треба. Ама да не заборавиме не сме сите исти не сите исто болката ја трпиме и не секоја исто поминува на царски. Тоа тебе не те прави подобра мајка од мене од сестра ми или од некоја што лежи патолошка па мора свекрва да и чисти. Дај боже да сум способна и ја сама да можам (fingers)
     
    На Anyshka, SummerGirl, Macito007 и 3 други им се допаѓа ова.
  19. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.805
    Пол:
    Женски
    Obicno lugeto koi ziveat poblisku go imaat toj odnos i toa svakanje deka mora da dojde da pomogne, bebe imalo, pa gradinka , rucek i sl...
    Nie ne ziveeme vo ist grad(Fala Bogu ni so dvete strani) i ne sakam da mi doagaat koga ke im tekne,ne sum naucena da neznam koj vlegol a koj izlegol od doma.
    Kluc nemaat da se pokanat sami.
    Decata si gi cuvavme sami, 2 se sega golemi i sakaat i sami da sedat,a bebusot sega im remeti plan ama se naviknaa deka ima treto.
    Nemoze da se otugis,no zaednicata e maz zena i deca,nema potreba od nikoj nesto da ti nosi da ti praka,da ti cuva.
    Se slucilo da treba , se javuvam na tel mozes li da dojdes mi treba toa i toa.
    Ama toa bilo 5 pati za 11 godini.
    Koga se nemalo izbor.
     
    На thelittle17, Puffy2019, ALISA0000 и 2 други им се допаѓа ова.
  20. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.784
    Пол:
    Женски
    Колку што забележав, 'себичните' мислења беа напишани од членки со поклонети станови и спратови и сега зошто свекрвите на нас под кирија или со кредити да ни помогнат еден месец да можеме и ние да 'издишеме', да си платиме еден викенд некаде или да се почастиме нешто. Јас не сум ни помислила вакво нешто ама сум во групата под кирија и знам колкава помош би ми била. Истите тие што ја нападнаа членката што ја начна темава штом сте толку самостојни не се жалете веќе дека свекрвата ви го земала детето да го причува или ви се умешала во кујна со тоа што направила ручек туку излезете од нејзината куќа, платете кирија и дојдете пак во темава.
     
    На Anyshka, thelittle17, flower55555 и 11 други им се допаѓа ова.