1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

  1. babybubu

    babybubu Популарен член

    Се зачлени на:
    7 мај 2014
    Пораки:
    1.009
    Допаѓања:
    1.097
    Тоа што ми збори за забременувњето го кажува и од свое искуство, истиот проблем го имале со татко ми, јас сум родена по нивен макотрпен пат и по брак од 10години. Но ете сепак ме добиле.
    Во врска со свекрва ми не беа колешки на работното место туку само по професија, така што немаа никаков судир на таа тема.

    За тоа јасно и гласно кажувње дека се ми е супер и дека го сакам маж ми и неа повеќе од милион пати ми е кажано ама џабе е. И таквите муабети дека ќе се дистанцирам итн итн, и одма на тоа ми возвраќа- Ете свекрва ти ќе успее и нас да не раздели како што успеала и нејзината свекрва со керка и (тоа е од муабети што свекрва ми јасно и гласно ги кажува дека нејзината свекрва повеќе ја сакала неа од ќерка и, а она успеала да ги раздели и скара мајка и ќерка).

    За тоа што муабет правиме по цел ден во право си, ништо посебно…
    И да во право си дека на толку слушање после 100 пати ќе дојде ред и за оваа тема.

    А да, и 10000 пати имам кажано да не ги збориме веќе сватовите , дека се нервирам, и ќе ми рече така е во право си, и утре дента пак иста песна..
     
    На Bicka77, Snowflake97, violetblue и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Znaci bev vo kazi reci ista situacija kako tvojata i bi te sovetuvala na majka ti da ne i kazuvas nisto bas nisto ni za ivf ni za svekrva ti zasto zasto si stvaras samo nervozi jas za vtoroto invitro na mojata majka nisto ne kazav ni oti odam na ivf nisto na sestra mi isto poucena od prethodniot pat od tie stresovi sto mi gi napravija majka mi i sestra mi si molcevme i jas I mm za tretoto ivf veke kazavme ama site ispituvanja veke bea napraveni spermogramot bese veke ureden i kazavme oti veke kazi reci ne bas 100 posto sigurni ama 60,70 posto bevme sigurni oti ke uspeeme i uspeavme sega imame kerka 2 I pol god I preeska dr mi potvrdija potocno bev na vtoro mislenje oti treba da mi ja operiraat zolckata imam kamenja I pak na majka mi nisto ne i kazuvam zasto da i kazuvam da se potresuva li poveke ili da dobie uste eden mozocen udar posto eden ima veke dobieno
     
    На Bicka77, tina2018 и Осе им се допаѓа ова.
  3. babybubu

    babybubu Популарен член

    Се зачлени на:
    7 мај 2014
    Пораки:
    1.009
    Допаѓања:
    1.097
    Незнам што ќе се прави и кога и кажувам да не правиме за тоа муабет пак наоѓа нешто за истата тема- сватовите.
    Многу се нервирам и џабе е и да не и кажувам ништо она пак наоѓа нешто за да ги спомне и да продолжи нервозата.
     
  4. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.776
    Допаѓања:
    5.396
    Да ама ти си го одбрала сопругот за животен партнер со деца или без, веднаш или после години борба не е во ред така да се коментира од билокоја страна. Штом ќе ја почне темата следен пат ќе и кажеш или збори ми за друго или јас одам чао. Прекинувај ја уште во старт, смени тема прашај ја нешто друго, не дозволувај да се зазборува за тоа.
     
    На thelittle17, Luminary, Snowflake97 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. babybubu

    babybubu Популарен член

    Се зачлени на:
    7 мај 2014
    Пораки:
    1.009
    Допаѓања:
    1.097
    Знам во право си. И многупати се трудам и тоа да го правам, ама пак си збори, ќе ме изнервира, ќе почнам и јас да и кажувам не е така вака е и само во круг..
     
  6. Camille84

    Camille84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2020
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    676
    Пол:
    Женски
    Ако си единствено дете на мајка ти можам да разберам зошто така се однесува, меѓутоа тоа не е оправдување за муабетите за мажот ти. Не ме сфаќај погрешно, ама ова е емоционална уцена според мене нон стоп истото да ти го збори како ќе ве разделат вас две. Не можеш ништо повеќе да направиш освен да и кажеш дека што и да се случи таа ќе ти биде мајка секогаш, ама живот ќе градиш со мажот ти.
    Може и треба некоја занимација, да шета со пријателки, хоби некое, пошо ми се чини само околу тебе се врти се.
     
    На hello-kitty.90, Anne Boleyn, LivingGlam и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.879
    Допаѓања:
    13.392
    Може ќе ти биде тешко, ама кога било што од оваа тема ќе се спомне, само речи и „не сакам да зборувам на оваа тема“. И ништо повеќе, не објаснувај, не збори ништо. Само таа реченица повторувај ја „не сакам да зборам за ова“, ако продолжи да збори, кажи и ќе го прекинам повикот, и навистина прекини го. Ќе види еднаш два пати, ќе мора да прекине да збори за тие работи ако сака да комуницира со тебе.
    Ако сте во иста соба, стани си.
    Буквално игнорирај ја, збори нешто друго, не за тоа.
     
    На babybubu и violetblue им се допаѓа ова.
  8. babybubu

    babybubu Популарен член

    Се зачлени на:
    7 мај 2014
    Пораки:
    1.009
    Допаѓања:
    1.097
    Единствено дете сум и навистина целиот нејзин живот се врти околу мене. Кога беше помлада не беше до волку, ама од кога го почна ова прва свекрва ми, мајка ми не се одбрани, се дистанцира, се исплаши дека истото што и го правела неа (уцени, пецкања итн) ќе ми го прави и мене и еве до ден денес е убедена дека јас не сум среќна, дека они се најлоши и дека направила грешка што дозволила да се омажам во таква фамилија.
    Јас сакам прво јас да живеам во мир, да не бидам изнервирана секој ден од истите муабети, а исто и она да се опушти и сфати дека ништо од тоа што она си замислува (дека имам проблеми со свекрва ми и свекор ми) не е така.
    Стварно незнам како да и објаснам и да се затвори таа тема… се надевам дека еден ден нема да се врти се околу нив и тоа какви се и што се, ќе помине нејзиниот страв и ќе почнеме да живееме порелаксирано..
     
    На Camille84 и mal.ecka им се допаѓа ова.
  9. Camille84

    Camille84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2020
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    676
    Пол:
    Женски
    Не зборувај со мајка ти за свекрва ти, не и кажувај дека си била кај нив или тие кај вас, кога ќе се начне темата кажи дека сте зафатени и не се гледате. Дај и на знаење дека сте дистанцирани со нив и не можат да ти направат ништо лошо, иако не тожи ни прават, ама не можеш да ја убедиш. Дај боже да се олади и среди оваа ситуација многу брзо, оти после со внуче поголемо тегнење ќе биде.
     
    На babybubu му/ѝ се допаѓа ова.
  10. babybubu

    babybubu Популарен член

    Се зачлени на:
    7 мај 2014
    Пораки:
    1.009
    Допаѓања:
    1.097
    Па и навистина не се гледаме и слушаме со нив, 1-2 пати неделно и тоа повеќе маж ми контактира со нив, јас кога се гледаме и ептееен ретко на телефон да се слушнам со нив. Ама џабе е мајка ми го збори истото од пред 100 години што и рекла свекрва ми, како и рекла иако милион пати ми ги има кажано до детал сите муабети со неа.
    Незнам повеќе што да правам, можеби е подобро да се обратам и на психолог дека ваквата нервоза не е на арно..
     
  11. tanjita

    tanjita Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    983
    Допаѓања:
    3.138
    Пол:
    Женски
    Ти дали си сигурна дека детето е сеуште твое, а не на свекрва ти?
     
    На cresa-jagoda, spacegirl92, thelittle17 и 7 други им се допаѓа ова.
  12. tanjita

    tanjita Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    983
    Допаѓања:
    3.138
    Пол:
    Женски
    Абе не сте иста ситуација.
    Ти-од нови предизвици си спиела, ти здосадило и толку.Моево е во таа фаза.
    Тоа дете мора и е навикнато од што мора. Сигурна сум по муабетов мајкава не сака и е терет да спие со сопственото дете.
    Има разлика во двеве приказни.
    Како може да и е нормална ситуацијава, на мајка ти сигурно не и била. Те убедувала да не спиеш.
    Се гледа дека на госпоѓава и те како и одговара дете да спие со баба, макар и цела да е во лангета а татково нека си го прчи-маж е не треба да гледа деца.

    Мене еднаш како пресна снаа заби ко покажуваат тогаш ме праша "кај одиш вака дотерана" и реков по мажи. И толку беше,до денес не ме има прашано ни кај одиш ни со кој.
     
    Последна измена од модератор: 23 јуни 2021
    На Anyshka, cresa-jagoda, Skorpija25 и 9 други им се допаѓа ова.
  13. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    A koj kaza deka jas ne sakam da spie so mene kade jas napisav oti moeto dete nesakam so mene da spie pa so sugurnost da tvrdes oti e taka
     
  14. Lisicko

    Lisicko Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2020
    Пораки:
    490
    Допаѓања:
    1.098
    Пол:
    Женски
    И сега што решивте, ќе спие детето со свекрвата или не?
     
    На cresa-jagoda, thelittle17, crazylady и 4 други им се допаѓа ова.
  15. tanjita

    tanjita Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    983
    Допаѓања:
    3.138
    Пол:
    Женски
    Епа 6 пати спомна детето плаче за со баба му да спие. Тбе толку ти падна лошо што дури која била она да прави буцки. Ти треба да загрижиш што рандом некоја тетка ти рекла да ти отвори очи што правиш. Изреката викам ти ќерко,сети се снао е ситуацијава.
     
    На cresa-jagoda, thelittle17, crazylady и 3 други им се допаѓа ова.
  16. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    А зашто да се загрижам мое право си е јас што ќе правам со моето дете кои очи да ми ги отвори тоа што детето понекогаш сака да спие со баба му ли изгледа вие ич не сте спиеле со бабите ви
     
  17. Noranora

    Noranora Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2021
    Пораки:
    2.375
    Допаѓања:
    4.055
    Пол:
    Женски
    Tebe oci treba da ti otvori samiot fakt sto deteto po ona sto TI go kaza ne spie po nekogas so baba mu nego SEKOGAS i toa sto ama ich muva ne te lazi za toa a uste pomalce sto babata ocigledno treba u gips koa e nejze da ja gledaat a ne ona dete da gleda navecer.
     
    На A.n.g.e.l.a.V, cresa-jagoda, thelittle17 и 9 други им се допаѓа ова.
  18. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Незнам зашто ме цитирате кога тој пост е стар и се е веќе завршена работа
     
  19. Noranora

    Noranora Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2021
    Пораки:
    2.375
    Допаѓања:
    4.055
    Пол:
    Женски
    Super nemas sto da kazes :D
     
    На CurlyBlossomGirl, spacegirl92, Skorpija25 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Pa zavrseno e toa odamna Star post e toj