1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

  1. Go-Girl

    Go-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    3.712
    Допаѓања:
    3.988
    ауууууууу СВЕКОР И СВЕКРВА НЕ БЛАГОДАРАМ!!!! :lol: :lol: :lol:
    имам живеено во семејство со баба и дедо (во заедница) и можам да кажам дека тоа не е добро ниту за младите ниту за старите,а најмалку за децата :? .....секој нека си мисли што сака и нека фантазира...се разбира има исклучоци, но нема идеално никаде....јас си стојам на ставот дека заедницата не е добра во никој случај :evil:
    на секој му треба простор да живее и да си го организира животот на свој начин без притоа некој (свекрва и сл.) да се меша и да "соли памет" ....не викам дека младите се секогаш во право, и тие претеруваат во некои работи,но старите се НЕВОЗМОЖНИ...затоа раздели па живеј живот,секој на своја страна,а доколку некој сака да помогне немора да живее заедно,ќе најде друг начин :P

    незнам што ме очекува во иднина и на што ќе налетам (на каков примерок од машкиот свет) но ова е мојот став во врска со темата СВЕКРВА - СНАА :lol: :lol: :lol:
     
    На Bebence29, crazylady, bibiiii и 7 други им се допаѓа ова.
  2. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Јас живеев во задница т.е јас ,сестра ми , родителите, и дедо ми и баба ми , и можам да кажам дека три геннерации под ист кров не е на арно.
    Но мојата најблиска другарка исто така живее во заедница и си нема проблеми, свекрвата и е од голема помош, она готви, го чува детето, свекорот е многу културен човек, многу и помагаат па дури и кога мажот на другаркава ќе направи нешто старите секогаш го караат и ја заштитуваат снаата и детето , дури свекрвава секогаш ни вика мене и на снаа и: не пуштајте ги сами мажите да шетаат, (ако станува збор за син и ) јас ке ви готвам,јас ќе чувам деца , маж сам не се пушта. :) , ова го кажувам бидејќи го имам видено се свои очи скоро секој ден сум кај нив, се знаеме долго време , прво се сомневав, не ми се веруваше дека е вистина, мислев дека сепак се кријат пред луѓе ама такви се луѓето.
    Затоа не можам да генерализирам, јас имав лошо искуство, баба ми и дедо ми постојано се мешаа, дури и проблеми правеа а сега гледам дека заедница може и поинаку да функционира СЕ ЗАВИСИ ОД ЛУЃЕТО!
     
    На Bebence29, Osamena devojka, LaleQ и 2 други им се допаѓа ова.
  3. doll

    doll Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    115
    MISLAM DEKA NIKOGAS NEMA DA JA SAKAM SVEKRVA MI !!!!!!!!!!!!


    NE ZNAM ZOSTO?????? :?
     
    На mintyflowers и Osamena devojka им се допаѓа ова.
  4. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    eh vefa da se site taka razumni kako tebe mladite ce zivea mnogu polesen i poubav zivot, ama retki se tie:) sepak pozdrav zatebe i samo prodolzi taka :D
     
    На ILoveBaby и anamari11 им се допаѓа ова.
  5. prettygirl

    prettygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    38
    Jas se uste ne sum vo brak , gi imam zapoznaeno roditelite na decko mi , lugjeto se fini sega za sega ama koga ke se omazam neznam kako bi bilo...
     
  6. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Pretty girl ne sudi za negovit eroditeli duri ne se omazis...posle e "veseliot "del....
    Ti posakuvam sreca ,a srecata k ee tuka ako ziveete oddeleni...
    Poz.
     
  7. MarinaR

    MarinaR Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2009
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    14
    Досега сите кавги што сме ги имале со сопругот потекнувале токму од свекрвами и немам зборови да ја опишам нејзината замешаност во нашиот брак едвај чекам да ја нема па да живееме во мир и слога
     
    На Bebence29, NatureGirl и strong-gril им се допаѓа ова.
  8. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.792
    Допаѓања:
    65.502
    Пол:
    Женски
    Decko mi po poteklo ne e od Skopje i negovite si ziveat vo drug grad, a on e tuka sam,odnosno so mene :)sto znaci deka nema da treba da se raspravam so svekor i svekrva zasto se daleku :D. Inaku jas ziveev so baba i dedo(majka i tatko na majka mi)(bog da gi prosti))i znam kolku i bese tesko na majka mi da se spravuva so niv sekoj den
     
  9. ROSII

    ROSII Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    261
    Допаѓања:
    224
    Lele malecka navistina si malecka NIKOGAS nemoze svekrvata da ti bide MAJKA,MAJKA E MAJKA,,,,,,,,,eve iskreno i jas sum majka,i jas imam sin znaci ke dade gospod i jas da bidam svekrva,site nie vikame nie nema vaka ili taka da pravime ,a koga ke dojde vremeto sekogas ke mislime deka za naseto dete ne e tolku dobra,,hahhahah,jas uste sega se zezam i mu vikam ako e bebe ,lele koga ke fatis nekoja da te nervira lele ke vidi ona,hahaha,ili sega im se treseme site na nasite deca i si vikam nekoja posle da mu vika NE DOAGAM KAJ TEBE MAJKA TI ME NERVIRA,,,,,,,,,,,OVA MISLAM DEKA E ZIVA VISTINA,,,,,znaci relacija MAJKA-SVEKRVA sekogas ke ostane ista
     
    На Osamena devojka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. pet.mar

    pet.mar Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2009
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    8
    More kakva svekrva, da si kazeme otvoreno svekrvite nikogas ne gi sakale snaite i obratno. A sto najmnogu me nervira kaj mojata svekrva e toa sto e golema glulica pred sin i e dusicka a koga sme sami zmija...Haaaaaa...
     
    На Osamena devojka, Teja26, LaleQ и 2 други им се допаѓа ова.
  11. betibeti

    betibeti Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    5
    sto se odnesuva do temava ne e vredna za razgovor, ako imas razbiranje i poddrska od partnerot nikoj drug ne e biten ni svekrvata ni babata ;)
     
    На Osamena devojka, Kameo, LaleQ и 2 други им се допаѓа ова.
  12. Ansevjana

    Ansevjana Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Kako prvo bi napomenala deka ovaa tema i pripaga na temata ZDAVJE ! Tolku e seriozna i osetliva isto kako bolest za koja sto e tesko da se najde lek. Kako sto vikaat deka "ne mozes da gi smenis "lugeto" analogno na toa kazuvam deka ne moze nitu da se smeni vistinata za sekogas aktuelniot los odnos svekrva - snaa. Jas minuvam niz takov pekol sega. Po dve godini resivme so deckoto da se verime i da ziveeme zaedno. Bidejki kaj nego uslovite se losi ( brat, snaa, vnuk, majka, sestra i dve vnucinja bliznacinja) jas dadov predlog da ziveeme kaj mene samo so mojata majka. Jas bev svesna za posledicite, no toj bese kategoricen odlucivme da ziveeme so negovite.I nastapi moeto nadezno razmisluvanje deka se ke bide vo red. Se sluci sto se sluci prvo ja spukavme so svekrvata a po mesec dena i so jatrvata. Po karanicata so svekrvata odlucivme da odime "po kirija " arno ama za onie sredstva so koj raspolagame ne mozeme da si dozvolime nesto pristojno gi vidovme uslovite na nekolku mesta i se odkazavme. So svekrvata sega sme kao u "dobri" odnosi, a so jatrvata nemam namera da prozboruvam pak. Svekrvata e opsto prifatena kako TVRDOGLAVA, PROSTA, NEPISMENA licnost, a jas ne mozam da ja "svaram" kako takva. Samo se lepi za nas da ja nosime na grobista, po gosti, ne smeam nisto da kupam novo za vo stanot ona e od onie koj gi cuvaat novite stvari spakuvani, a starite fi koristat do maximum dur ne fatat "crvi". Kupiv edna kanta za gubre i cekav duri dve nedeli da se resi da pocneme da ja koristime. I najtragicnoto vo celata situacija e toa sto mojot verenik sekogas me napaga mene. Ne sev osekam srekna, me povreduva so negoviot odnos, ne mozam na nego vo tie momenti ( i red druuugi ) da se potpram iiii koga ednas resiv da se razdelime toj ne me pusti da si odam iii tuka pocnuvaat dramite pateticnostite. Da ne reagira taka ke mi bide polesno da si odam ili pak ne sum se resila 100% ne znam navistina.
     
    На Imperatorka5 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Blanca

    Blanca Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    725
    Допаѓања:
    505
    Kosata mi se diga od takvi mazi. Toa se vika ,,em suto-em se bode,,. Znaci ne sakal da ziveete samo so majka ti od maska gordost da ne bide domazet a ubavo mu e da ziveete so uste 7 luge pod ist pokriv. A uste kako cresna na toa pa i da te napaga i da ne te poddrzuva. Strasnooooooooo. Moj sovet ti e da si odite pod kirija. Bilo kakov neka vi bide stanot, koliba neka bide-vazno ke imas mir. Pozdravce ;)
     
  14. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Srcka go imav istiot problem samo sto brat mu na mojot soprug ne e zenet no taa negovata spie kaj nas po celi sedmici i uste dodeva pa so ima rucek pa so da jadam i bla blaa. Svekrva mi e teska zena licemerna do p.m pred sin i vaka zlato se ke bide a so mene -pa podobro e vaka za site kako sto vikam jas(citaj podobro za nea) demek ja glupa sum ne ja svakam nea i maz mi e mamin sin pa jas mu rekov ke si odime zaedno ili jas sama so deteto. Togas bese lut na mene (jas bev losata a ne majka mu) i zaminavme pod kirija i koga vide kako funkcionirame sami deka voopsto nema problemi za se se slozuvame svati deka e podobro sami NO NE SAKA GLASNO DA PRIZNAE DEKA NEGOVITE SE KRIVI ZA SITE KAVGI AMA NEKA JAS SUM ZADOVOJNA SO TOA SO VO SEBE SVATI DEKA GRESEL STO TOGAS NE ME BRANEL. sega si stedime pari i zdravje ako ne posluzi sreca ce si kupime nas stan. Sakam da ti kazam ako sakas da si go spasis brakot begajte od tamu ako ne nema da imas nikakva idnina taka samo ke se nerviras i ce placis po celi noci zatoa sto toj ne te poddrzuva i sto na prvo mesto e majka mi. Izvini so sum direktna ama jas taka se osekav i znam kako ti e. pozz i se ce se resi
     
    На Imperatorka5 и LaleQ им се допаѓа ова.
  15. Bianca

    Bianca Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2009
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    16
    jas na ovaa tema mozam da kazam samo deka vo denesno vreme ne se mozi da se zivee so svekrva kolku saka neka e dobra eden den i za najmala sitnica ke zameri i toa so go pravela se ke se rusi zatoa dokolku se moze i dokolku sinot ne e mamina maza treba trgajne na strana taka i poveke ke ima pocit i se a majkata nikogas ne mozi da se zameni so svekrva kako so procitav nekoi mislejna toa e pogresno majka e majka a pogresno e i toa na svekrvata da se vika so MAMO a da nema nikakov pocit sprema nejze poarno ke ja vikam duso ili bilo kako ama ke ja pocituvam otkolku mamo pred drugi a nadvor se za nejze
    NE ZNAM JAS SUM ZA PROTIV ZIVOT SO SVEKRVA NE DEKA KE MI SMETA KE SE PRILAGODAM ZASO OD LOSA IMA I POLOSA HEHEHHEHEHE ALI DEFINITIVNO ZIVOT SAMI E NAJDOBRO
     
  16. Ansevjana

    Ansevjana Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Peperutke :)...e bas taka kako sto kaza JAS sum losata, a ne TAA. Mene i ke me navredi i povredi, a pred nea cile mile samo da nema kavgi fin fin bre bre bre.
     
  17. srcka

    srcka Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    3
    na ovaa tema mozam da kazam deka se soglasuvam so site deka nema poubo od nastrana,da ni bidi jasno na site deka svekrvata nikogas nema da ja saka snata kako so go saka sinot mozi samo da ja postova, a poveketo ne se takvi zavisi od lugeto.na svekrvite mu e tesko da pomislat deka sinot ke zamini nastrana i nema tolku da bidi upatena vo zivotot negov,t.e snata da ne go zemi pod noze sinot i da bidi se kako so saka taa.ne mozam da kazam deka site svekrvi se isti ima isklucoci,ama najbitno e mazot da ja podrzuva zenata,inaku se e dzabe
     
  18. lice

    lice Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    abe koj ke kaze deka ja saka svekrvata kako majka ?toa moze samo deca maloletni koi mislat deka ko ke se mazat gospod go fatile da mi prostete za ....... za dzabe ne se vika SVEKRVA u prevod toa e zena sto e za SVE-KRIVA (SVEKRVA)jas licno ne sum ziveala so svekrva ,ne mi e napravila nisto loso kako sto velat nekoi deka imat cudoviste doma ama sepak ne ja sakam kako moja majka jas imam MAJKA mojata svekrva samo ja pocituvam i cenam nisto poveke pozzzz :geek: ;)
     
  19. lice

    lice Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Ijas go mislam istoto ili begaj ili odi u sud i razvod na edno buniste ne kolvat dve kokoski a kamoli tri ili cetiri pa ti si flezena u zikina dinastija mamecu im jarecu hahhaha
     
  20. lice

    lice Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    eeeeeee srcka taka e ama i nie sme sega spanski seriii site gledame da napravime spletki na drugite i samo nemoj da mi kazes deka ako te saka mazot i postuva se ke se sredi oti ne e taka od ljubov ne se ziveee